Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił (okładka  twarda, 03.2020)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 26,36 zł

26,36 zł 39,99 zł (-34%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił

„Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił” to fascynująca książka, która oferuje Ci możliwość przeanalizowania tego, jak choroba powoli, ale nieubłaganie wpływa na osobowość człowieka. Przeczytaj publikację Barbary Lipskiej i Elaine McArdle, która poświęcona jest szeroko pojętej psychice ludzkiej.

Książka oparta na faktach

W publikacji „Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił” przedstawiona została rzeczywista historia współautorki – Barbary Lipskiej, która jest tytułową neurolożką. Wybitna polska lekarka w wyniku zachorowania na nowotwór mózgu doświadczyła wpływu choroby na osobowość i postawy człowieka. Fakty z życia i spostrzeżenia kobiety poruszą Cię do głębi i skłonią do refleksji.

Czy neurolożka wygrała z chorobą?

Dowiedz się, jak przebiegał rozwój choroby nowotworowej i leczenie Barbary Lipskiej. Będziesz śledził to, jak nagle kariera zawodowa neurolożki została brutalnie przerwana w związku z postępującym guzem mózgu. Objawy nasilały się dosłownie z dnia na dzień, do tego stopnia, że kobieta ostatecznie straciła kontakt z otoczeniem.

Jako specjalistka, Lipska porównała swoje stany i odczucia do schizofrenii i demencji. Lekarze nie dawali jej złudnych nadziei. Choroba doprowadziła u niej do zmian neurodegeneracyjnych, ale nagle wydarzyło się coś, co wymknęło się naukowemu spojrzeniu na całą sprawę. Autorki mówią o cudzie. Co właściwie się stało? Przekonaj się, jak potoczyła się historia Barbary Lipskiej, która daje nadzieję dla innych pacjentów!

ID produktu: 1237927034
Tytuł: Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił
Tytuł oryginalny: The neuroscientist who lost her mind
Autor: Lipska Barbara K. , McArdle Elaine
Tłumaczenie: Kozak Jolanta
Wydawnictwo: Wydawnictwo Agora
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 340
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-03-11
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 27 x 211 x 142
Indeks: 34394021
średnia 4,3
5
29
4
11
3
5
2
3
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
15 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
21-05-2020 o godz 21:33 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Książkę odczytałam bardzo osobiście. 35 lat temu, przeszłam chorobę związaną z uszkodzeniem mózgu, przez kilkanaście lat pracowałam z osobami chorymi psychicznie i wreszcie opiekowałam się mamą z zaburzeniami typu Alzheimera. Podziwiam wielki hart ducha autorki, jej dyscyplinę i wiarę w możliwości nauki. Bardzo ważna jest jej uwaga, że nie można godzić się z pesymistyczną diagnozą, trzeba szukać na własną rękę innych specjalistów i możliwości leczenia. Pasja z jaką poświęcała się pracy, więzi rodzinne oraz sport niewątpliwie sprzyjały jej w walce z chorobą. Zachwyca mnie niesamowity postęp w badaniu mózgu i w stosowaniu metod walki z nowotworami.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-06-2020 o godz 22:44 przez: Anna Kędzior | Zweryfikowany zakup
Profilaktyka, walka i nadzieja przede wszystkim, a to wszystko przy wsparciu i wyrozumiałości naszych najbliższych. Trudne studium choroby...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-03-2020 o godz 06:52 przez: stasia | Zweryfikowany zakup
Ciekawa, poruszająca opowieść. Dająca nadzieję tym, którzy też zmagają się ze swoimi przeciwnościami jakie niesie los.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
16-12-2021 o godz 08:57 przez: EMS | Zweryfikowany zakup
Bardzo interesująca i pouczająca książka , szczególnie dla rodzin chorych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-05-2020 o godz 14:50 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Polecam książkę. Szybko i przyjemnie się czyta. Dddd
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-04-2022 o godz 18:29 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Dobrze się czyta....
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-05-2021 o godz 12:20 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Świetna! Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-03-2022 o godz 07:59 przez: Agnieszka Frankiewicz | Zweryfikowany zakup
Rewelacyjna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
01-04-2020 o godz 00:42 przez: Anonim
Po pierwsze nie neurolożka ani nie lekarz - tylko o ile się nie mylę, chemik Po drugie nie choroba psychiczna tylko przejściowe efekty uboczne terapii immunologicznej- dalekie od choroby psychicznej! Po trzecie nie wybitna…, bo to jej nieżyjący pierwszy mąż Witold Lipski jr był wybitnym informatykiem. Słyszymy o pani Lipskiej, bo udaje jej się wygrywać walkę z choroba. Nie dlatego, że dokonała przełomu w swojej dziedzinie, jak jej zmarły mąż. Mąż, którego rzuciła w najcięższym momencie, w trakcie, kiedy przechodził chemioterapię w latach osiemdziesiątych, również zresztą na czarniaka. O czym całe środowisko akademickie doskonale wiedziało i ciągle jeszcze żyją ci co byli świadkami, pani Basiu, jak pani postąpiła wtedy! A Witold, człowiek niepokalany, mimo iż nie żyje od dawna, istnieje dalej poprzez nagrodę jego imienia i jego naprawdę fundamentalne prace. Ale o tym w książce nie ma ani słowa. Czyżby jednak pani wstyd? A może po prostu niewygodnie. Może było by bardziej po ludzku, odbrązowić się trochę i otworzyć. Byłoby szczerzej i prawdziwiej. Nie ma się specjalnie co chwalić dotarciem do tak zwanego eksperymentalnego leczenia immunologicznego - dotarciem opartym na podaniu nieprawdziwej informacji (przecież nie spełniała pani kryteriów) i łatwej dostępności, takiej której przeciętny obywatel nie ma. Wartość medyczna tej książki praktycznie zerowa, wartość dla przeciętnego pacjenta, również..., bo na palcach można policzyć pacjentów, którzy mają dostęp do takiego elitarnego leczenia. Niewątpliwym osiągnieciem autorki, o którym jest tutaj mowa, jest zwycięska, choć ciężka walka z choroba. Ale do podjęcia takiej walki przeciętny pacjent nigdy nawet się nie zakwalifikuje. Także, jakie jest tu właściwie przeslanie? Wyczyny sportowe - bardzo imponujące, biorąc pod uwagę stan zdrowia autorki i skutki uboczne leczenia. Za to brawo. I brawo za sile i odwagę! Szkoda jednak, że nad książka tak dominuje wielkie i niezniszczalne ego autorki i trochę to się czyta jak eksploatacje strasznej w końcu choroby celem…self-promocji.... Lepszy tytułem dla książki, byłby... "Zobaczcie jaka jestem silna, wspaniała i niezniszczalna". Życzę zdrowia i oby tak dalej! Ale życzę tez prawdziwszego spojrzenia na siebie i być może drugiej książki, w której napisze pani jak było naprawdę?
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
5/5
13-08-2020 o godz 14:45 przez: Anonim
“Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił” to niezwykła książka! To próba odpowiedzi na pytanie o istotę człowieczeństwa. To próba odpowiedzi na pytanie kim jesteśmy i jak choroba może zmienić, zniszczyć człowieka oraz wpłynąć na jego rodzinę. Ta książka to nie tylko szczery opis walki Barbary Lipskiej (wybitnej specjalistki neuronauk, która całe życie poświęciła zgłębianiu tajników ludzkiego mózgu) ale również opis wewnętrznej motywacji oraz dokumentacja olbrzymiej woli przeżycia, walki o własne ja. To opis funkcjonowania rodziny w sytuacji gdy osoba, która była opoką, skarbnicą wiedzy, mentorem, inspiratorem i mistrzem optymizmu nagle ociera się o otchłań szaleństwa. Mózg ludzki to wielka zagadka... A my nadal boimy się tego, czego nie znamy. “Choroby psychiczne budzą coraz większe zainteresowanie, a mimo to wciąż są przyczyną społecznej stygmatyzacji. Chociaż zaburzenia psychiczne mają podłoże fizjologiczne – są chorobami mózgu, tak jak choroba wieńcowa jest chorobą serca – to chorych psychicznie traktuje się często jak winowajców, którzy zrobili coś złego i ponoszą słuszną karę. Stygmatyzacja obejmuje często także rodzinę chorego. Mam nadzieję, że moje doświadczenie przynajmniej przyczyni się do zrozumienia, że choroba psychiczne tak samo nie jest winą pacjenta, jak nie jest nią rak i, że najlepszą reakcją na chorobę psychiczną jest empatia i zaangażowanie w poszukiwanie skutecznych leków.” Ta książka to niezwykle przejmująca historia utraty kontaktu z rzeczywistością, wkraczania w obłęd i piekło codziennego zmagania z zwykłymi zadaniami każdego dnia. Zmiany w zachowaniu przerażają rodzinę i współpracowników, a sama Barbara Lipska nie jest ich zupełnie świadoma. Ta książka to opis bardzo samotnej walki, mimo wielkiego wsparcia rodziny i przyjaciół...mózg nie pozwala na dostrzeżenie dobroci i troski bliskich... podpowiada tylko bardzo czarne scenariusze i przypisuje innym tylko złe intencje. Walka z chorobami mózgu to również walka ze swoimi wewnętrznymi demonami, a dla rodziny to walka o powrót do świata “przed"... bez goryczy, agresji, braku zahamowań. “Płaty czołowe zapewniają nam zdolność przewidywania konsekwencji naszych zachowań i pozwalają uniknąć działań mogących wywołać niemiłe reakcje. Dokonujemy oceny sytuacji kilkadziesiąt tysięcy razy dziennie, w większości wypadków nawet o tym nie myśląc. Jeżeli ktoś narusza normy społeczne - tak jak ja teraz – można mieć silne podejrzenia, że jego płat czołowy nie działa prawidłowo.”
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
02-04-2020 o godz 20:12 przez: czytunia
Chyba każdy z nas obawia się o zdrowie swoje i swoich bliskich. Zarówno choroba somatyczna jak i psychiczna napawają nas lękiem. Autorka książki zmierzyła się z czerniakiem mózgu, który dawał objawy zaburzeń psychicznych. Jako neurolog zajmowała się badaniem chorób psychicznych, a w wieku ponad 60 lat sama doświadczyła, z czym wiąże się taka diagnoza. Stan ten trwał dwa miesiące, bo dzięki przełomowej terapii i wsparciu kochającej rodziny, udało się wygrać z nowotworem. Jednak to, co przeżyła przez ten czas na długo pozostanie w pamięci jej i jej bliskich. Barbara Lipska z naukowym zacięciem opowie nam o swojej chorobie i zmianach, jakie następowały w jej mózgu i funkcjonowaniu. Przebędziemy razem z nią drogę od aktywnej, pewnej siebie, inteligentnej kobiety do osoby, która nie potrafi skorzystać z telefonu, gubi się we własnej okolicy, ma trudności z pisaniem i liczeniem. Do tego dochodzą zmiany w osobowości, bo guz usadowił się w płacie czołowym. Jak pisze autorka – stała się karykaturą samej siebie, ale ona akurat cierpiała najmniej, bo nie do końca była świadoma swojego stanu. Najtrudniej obserwować tę zmianę było jej najbliższym – mężowi, dzieciom, wnukom, siostrze. Chociaż wpierali ją na każdym kroku to byli przerażeni wizją śmierci i utratą ukochanej osoby, która zmieniła się nie do poznania. Ciągłe awantury, oskarżenia o spiskowanie, agresja. Coraz większe zagubienie w otaczającym świecie. To historia o nierównej walce z chorobą, która niestety może przytrafić się każdemu. Autorka na szczęście z nią wygrała, a do tego miała przy sobie wspierającą rodzinę, fundusze na leczenie, wiedzę medyczną, dostęp do najlepszych specjalistów i terapii. Połączenie tych czynników pozwoliło jej odnaleźć drogę do zdrowia i znów stać się sobą. Pamiętajmy, że niestety nie wszystkim się to udaje i często latami toczą nierówną walkę z chorobą oraz zmagają się z krytycznymi reakcjami otoczenia, brakiem wsparcia i dostępu do skutecznej terapii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
14-04-2020 o godz 12:45 przez: anonymous
Barbara K. Lipska we współpracy z Elaine McArdle Neurolożka Piękny umysł, który się zgubił, dzięki Wydawnictwu Agora odkurzyłam swoją wirtualną półkę książkową. Będę jednak sięgać do niej nieco częściej, ponieważ w międzyczasie, dzięki różnym akcjom promocyjnym wydawnictw, zgromadziłam tam kolejne interesujące mnie tytuły. Neurolożka to opis zmagań autorki z nawracającym nowotworem mózgu, opowiedzianej przez osobę, która badaniom nad tajemnicami ludzkiego mózgu poświęciła lata swojej kariery naukowej. Zapis dość oszczędny w słowach, na pewno nie histeryczny, oparty na naukowych badaniach, opowiadający o wykorzystaniu nowych metod leczenia, których efekty nie są do końca znane. Tym trudniejszymi do przewidzenia, bo do czynienia mamy z mózgiem - organem ciągle jeszcze dla nauki tajemniczym i nie do końca zbadanym. Usłyszenie, a następnie zaakceptowanie informacji o tym, że jest się chorym, zawsze jest trudne. Jeszcze trudniejsze jest funkcjonowanie z chorobą, która pustoszy mózg, prowadząc do szeregu nietypowych zachowań, zaburzeń pamięci, poznawczych, mających znamiona choroby psychicznej. Tak było w przypadku Ewy Lipskiej. Kariera naukowa, sport, zawody triathlonowe, szczęśliwa rodzina - intensywne i szczęśliwe życie, którego nie złamały nawet wcześniej przebyte choroby, między innymi nowotwór piersi. I nagle guzy w mózgu, bardzo trudne do usunięcia oraz wyleczenia, które dodatkowo powodują dziwne zachowania, dając symptomy choroby psychicznej. To taki trochę pamiętnik, zapis walki z chorobą. Oczywiście jest w nim dużo strachu, obawy o własne życie, bo to przecież nowotwór. Autorka nie użala się jednak nad swoją chorobą, daje o niej rzetelną relację - chociaż pustoszy ona również jej umysł. Smutna, ale zarazem optymistyczna opowieść.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-03-2020 o godz 06:49 przez: Katarzyna Pander
Książka jest dziennikiem lub też formą zapisek doktor Barbary Lipskiej (Polka mieszkająca w USA),z czasu kiedy zachorowała na raka.Specjalizuje się w chorobach psychicznych,więc cała książka poświęcona jest tej tematyce. Choroba okazuje się nie być litościwa i wyrządza bardzo duże zmiany w jej mózgu,które śmiało można porównać do objawów schizofrenii.Autorka w świadomy i rzeczowy sposób przybliża nam cały okres swojej choroby i leczenia.Jest całkowicie świadoma zagrożenia.W pewien sposób przeprowadza nas przez te wszystkie trudne momenty,trudy terapii,efektów ubocznych,wszystko z czym przyszło jej się zmierzyć. Rak nie tylko niszczył jej ciało.Guzy mózgu wywołały u niej zmiany w charakterze,a tym samym stała się podejrzliwa i złośliwa.Kluczowe podczas choroby okazało się wsparcie rodziny.Dzięki lekarzom którzy zastosowali różne formy terapii,udało się przeżyć doktor Lipskiej. Zapiski są jej wspomnieniami z tego bardzo trudnego okresu.Autorka jest momentami bardzo szczera z nami,co niebywale mi osobiście podobało się.Nie każdego stać na taką szczerość,aby przyznać się przed światem do lęku przed śmiercią.Książkę przeczytałam jednym tchem.Uwielbiam tematykę medyczną poruszaną w książkach więc szereg informacji z zakresu chorób psychicznych wcale mi nie przeszkadzał.Przeciwnie,nadały książce bardziej naukowego wymiaru.Jeśli jeszcze ktoś z Was nie czytał tej książki,to gorąco Wam ją polecam.Naprawdę warto!!! Za udostępnienie książki w wersji e-book bardzo dziękuje Wydawnictwu Agora :) ⭐⭐⭐......9/10 Polecam!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
18-04-2020 o godz 10:40 przez: katarzyna stepien
Historia o tym jak choroba może wpłynąć na człowieka, jak drastycznie zmienia jego życie i całej otaczającej rodziny... 📚Polka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, wybitna neurolożka, specjalistka od chorób psychicznych, która przez całe swoje życie badała mózgi i choroby , nagle sama na własnej skórze przekonała się jak to jest walczyć z tymi chorobami. Pewnego dnia dowiaduje się, że ma raka mózgu i że choroba rozwija się bardzo szybko. Objawy przypominają schizofrenię i demencję. Kobieta traci kontakt z rzeczywistością. Wydawać by się mogło, iż jej dni są policzone i nie ma dla niej nadziei... ale jej pamięć rejestruje wszystko, to co wydarzyło się w czasie choroby. Wybitna badaczka doświadcza szaleństwa, a jednocześnie jest w stanie zaobserwować, na czym ono polega. Książka ta jest niezwykłym zapisem podróży do źródeł całkiem odmiennych stanów świadomości.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-05-2020 o godz 18:43 przez: jakprzezokno
Świetna książka opowiadana z perspektywy neurolożki, która po nawrocie czerniaka i guzach mózgu cierpi na chorobę psychiczną. Bez skrępowania opowiada o wszystkim, co jej się przytrafiło a także o tym jak zachowuje się wobec bliskich i nieznajomych w momencie, kiedy już nad sobą nie panuje. Tłumaczy różne swoje dolegliwości w sposób bardzo przejrzysty i nieskomplikowany, co sprawia, że laik zdecydowanie zrozumie. To podróż w głąb człowieczeństwa, uświadomienie sobie co tak naprawdę czyni nas tym kim jesteśmy. I jak choroba może człowieka zniszczyć, jak zmienić życie bliskich ludzi. Bardzo polecam tę książkę - czyta się ekstremalnie szybko i ciężko się oderwać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ostatni śnieg Pacześ Rafał
4.8/5
27,61 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sąsiadka Flood Helene
4.0/5
30,20 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Moje ciało Ratajkowski Emily
4.5/5
28,84 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sztuka kochania Wisłocka Michalina
4.5/5
25,21 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Grube wióry Pacześ Rafał
4.4/5
25,21 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczerze Tusk Donald
3.9/5
29,87 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kolejne 365 dni Lipińska Blanka
4.4/5
28,36 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szkoła szpiegów Gibbs Stuart
4.8/5
22,06 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Jajko Teckentrup Britta
5/5
19,78 zł
29,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego