Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim Upłaz (okładka  miękka, 05.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Było ich 316. Elita wyszkolona do zadań specjalnych. Został jeden. Po latach opowiada jak było naprawdę. Czy jesteśmy gotowi go usłyszeć?

– Zgadza się pan z sentencją wieńczącą monument Cichociemnych: "Słodko i pięknie jest umierać za ojczyznę"?
– Nie słyszałem gorszej sentencji. Życie jest piękne. Nie śmierć.

Dziewięćdziesięciopięcioletni Aleksander "Upłaz" Tarnawski – żołnierz Armii Krajowej wyszkolony w Wielkiej Brytanii i zrzucony do Polski 1941 roku w sam środek wojennego piekła – to ostatni żyjący cichociemny. Duet Emil Marat i Michał Wójcik, autorzy między innymi wywiadu rzeki ze Stanisławem Likiernikiem "Made in Poland", przeprowadził z nim rozmowę w swoim stylu – zaangażowanym, bezpośrednim, ludzkim i nieco zaczepnym.

Tarnawskiego nie sposób nie polubić. Oto żołnierz-ikona, który mówi, że nie lubi zabijać. Sceptyczny bohater, który zamiast zastrzelić przypadkowo napotkanego sowieckiego pilota – rozmawia z nim i dzieli się jagodami. Legendarny wojownik, który nie znosi patosu. Kombatant uczulony na mitotwórstwo.

Towarzysząc Tarnawskiemu na wojennym szlaku ze Szkocji przez Nowogródczyznę do Warszawy, poznajemy kawałek wojennej rzeczywistości oczami człowieka trzeźwego i sceptycznego, który zarejestrował w pamięci nie tylko legendarne akcje jak z filmu, ale też przypadkowe śmierci, rozpacz, nudę i  rezygnację. Dzięki temu "Ostatni" jest jak klisza cudem ocalała z wojennej pożogi – daje poczucie obcowania z namacalnym wręcz faktem, historycznym szczegółem. Jednym słowem – z prawdą: "Nie atakowaliśmy. Tylko żeśmy uciekali. Mała różnica. Po ciemku nie widać".


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1122186812
Tytuł: Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim Upłaz
Autor: Marat Emil , Wójcik Michał
Wydawnictwo: Wielka Litera
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 336
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-05-18
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 32 x 212 x 145
Okres historyczny: Polska i Polacy podczas II wojny
Indeks: 19286655
średnia 4,6
5
13
4
5
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
19-02-2019 o godz 16:51 przez: arkadjan | Zweryfikowany zakup
Kolejny wywiad-rzeka autorów z człowiekiem podziemia. I kolejna bardzo dobra książka. Dobrze że się za to wzięli. Co prawda bohaterowie wywiadów byli już wiekowi podczas tych rozmów i pewnie pamięć już im trochę szwankowała, ale z drugiej strony czas który minął od "wyjścia z komuny" przestał wymuszać "poprawność" wypowiedzi (żeby nie dawać oręża komunistom w szkalowaniu AK). I to jest dla mnie jedną z głównych zalet tych wywiadów. Te opowieści pokazują żywych, nie wyidealizowaych ludzi w bardzo trudnych czasach, w których wcale nie wszystko było albo czarne albo białe. Po "Made in Poland" przeczytałem i "Ptaki drapieżne" i "Cichociemnego" i "Sen Kolumba" (biografia pióra samego Marata) i wszystkie polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
11-11-2022 o godz 18:34 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Książka ciekawa , ale po przeczytaniu pozycji takich jak Ptaki Drapieżne, Made In Poland i Jutro Nadejdzie Wojna, jest zdecydowanie najsłabsza.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-08-2020 o godz 14:43 przez: Tomasz Łączek | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra książka. Zawiera wiele ciekawych historii, które opowiadane przez bohatera brzmią niesamowicie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-06-2016 o godz 13:26 przez: Kamil Walkowski
Jest to kolejny wywiad-rzeka duetu Emila Marata i Michała Wójcika. Tym razem przeprowadzili go z ostatnim z 316 żyjącym dziś cichociemnym, kapitanem Aleksandrem Tarnawskim, ps. "Upłaz". Oficer Armii Krajowej wspomina swoje dzieciństwo, potem losy w trakcie wojny obronnej, służbę w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, następnie szkolenie spadochronowe, zrzut do okupowanej Polski oraz służbę na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. W dalszej części opisywane są jego powojenne losy aż do współczesności, w tym także wykonany po 70 latach skok spadochronowy w tandemie z operatorem Jednostki Wojskowej GROM. Oczywiście pojawiają się w między czasie takie słynne postacie jak major Jan Piwnik, ps. "Ponury", czy też podpułkownik Maciej Kalenkiewicz, ps. "Kotwicz" jak i również opisana jest sylwetka ppłk. Jana Szlaskiego, ps. "Prawdzic", dowódcy Nowogródzkiego Okręgu Armii Krajowej. Opisana jest rola ppłk. "Kotwicza" w tworzeniu planu Operacji "Ostra Brama". Niektóre fakty są dość zdumiewające, jeśli nie szokujące. Warto po tę książkę sięgnąć, jest ona wciągająca i godna uwagi.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0

O autorach:

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Mistrzowie opowieści. O miłości Opracowanie zbiorowe
5/5
30,11 zł

Podobne do ostatnio oglądanego