Najemnik (okładka  miękka, 08.2014)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Nazywają ich „psami wojny”. Podejmując ogromne ryzyko, biorą udział w różnych konfliktach zbrojnych. Zimni profesjonaliści - najemnicy. Nie ma lepszych specjalistów od zabijania. Bez nich nie wygrywa się wojen.
John Geddes jest jednym z nich. Od podszewki poznał los najemnika, a nawet stał się jednym z najbardziej cenionych „na rynku” specjalistów w dziedzinie wojny. W pełni poświęcił się ekstremalnie ryzykownej pracy, która z czasem stała się jego uzależnieniem.

W książce opowiedział swoją historię, a także prawdziwe historie swoich kolegów po fachu, zarysowując przy tym bardzo autentyczny, pełen dramatyzmu obraz współczesnej wojny, w której nie ma miejsca na sentymenty.

ID produktu: 1098474371
Tytuł: Najemnik
Autor: Geddes John
Tłumaczenie: Romanek Michał
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 320
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-08-27
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 27 x 237 x 145
Indeks: 15007636
średnia 4,5
5
5
4
2
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
8 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
31-03-2015 o godz 07:30 przez: renata | Zweryfikowany zakup
Najemnik" to świetna książka. Nie brakuje akcji, tragizmu, szokujących wydarzeń. Jest brutalnie, niepokojąco i szybko. To książka, która otwiera oczy, pozwala zobaczyć wschodni konflikt z innej perspektywy niż jest to nam zazwyczaj przekazywane.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-11-2017 o godz 09:04 przez: Darek | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra książka, 100 % satysfakcji + szybka dostawa, miła obsługa w salonie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-09-2014 o godz 00:00 przez: Limall
Wreszcie moja ciekawość została zaspokojona. Jest to jedna z nielicznych książek, która pokazuje wojnę od kuchni, wojnę opisaną przez człowieka, który jej niejednokrotnie doświadczył. Tę książkę skończyłem czytać kilka dni temu, ale jeszcze widzę obrazy wojenne i czuję smak strachu i bólu. Całość naprawdę fajnie skonstruowana, polecam na prezent dla faceta, który interesuje się takimi tematami.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
20-09-2014 o godz 00:00 przez: Duszan
Jeśli kogoś interesuje temat na bank książka mu się spodoba. Osobiście uważam, że jest jedną z lepszych z tego tematu na rynku. Podoba mi się bardzo, że opisując to wszystko nie ocenia. Piszę o tym tak jak wyglądało w rzeczywistości. Dlatego jeśli miałbym ocenić ten tytuł to bez zastanowienia postawiłbym zasłużone 4/5.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
26-08-2014 o godz 15:20 przez: aaagusiek
"Nazywają ich "psami wojny". Podejmując ogromne ryzyko, biorą udział w różnych konfliktach zbrojnych. Zimni profesjonaliści - najemnicy. Nie ma lepszych specjalistów od zabijania. Bez nich nie wygrywa się wojen."

Przywykliśmy do bezpiecznego, względnie stabilnego życia w pokoju. Choć co jakiś czas gdzieś w świecie wybuchają nowe konflikty zbrojne, albo ponownie rozgorzewają te stare, my i nasz poukładany świat nie mamy przecież co się obawiać. Nie mamy nic do stracenia.

John Geddes, autor, a zarazem glówny bohater "Najemnika" wielokrotnie, właściwie na własne życzenie posmakował tego drugiego życia. Tego, które nam wydaje się odległe i nierealne. Tego, o którym nieraz słyszymy w telewizji.

Były żołnierz sił zbrojnych zaprasza nas na przejażdzkę po najniebezpieczniejszej na świecie autostradzie zwanej drogą śmierci lub drogą piekła. Drogą z Jordanii do Bagdadu, którą dla własnego bezpieczeństwa lepiej wcale się nie poruszać, chyba, że ma się przy sobie kogoś takiego jak on. Człowieka do zabijania. Kontraktora. Najemnika. A tym bardziej jego: najlepszego z najlepszych. Prywatnego ochroniarza najbardziej cenionego na rynku, na własne życzenie biorącego udział w wojnie dla pieniędzy.

W książce Geddes opowiedział swoją historię. Opisał, jak to się stało, że najemnikiem został, opowiedział o mrożącej krew w żyłąch pracy, która wiele razy najzwyczajniej w świecie nie pozbawiła go życia. Zabiera czytelnika w podróż do prawdziwie męskiego, brutalnego świata, w którym nie ma miejsca na sentymenty. Liczy się szybkość i precyzja, a każdy najmniejszy błąd, każda sekunda zawahania kosztuje ludzie życie. O czymś, co przeciętnym ludzim spędzałoby sen z powiek, pisze jak o czynnościach najbardziej naturalnych na świecie, nie tracąc przy tym swojej autentyczności. Zabiera czytelnika w jak najbardziej realny świat wojny. Tej prawdziwej, która wciąż toczy się niedaleko nas.

Długo szukałam słowa, aby opisać nim "Najemnika". Na myśl przychodzi mi tylko jedno: jest mocny.

John Geddes opowiedział w "Najemniku" nie tylko o sobie. Opisał również historie swoich kolegów i najbardziej jaskrawe sytuacje, które podczas pracy w Iraku mu się zdarzyły. Ukazuje się nam nie tylko jako bohater, ale też jako fenomenalny obserwator i znawca ludzikiej psychiki, zjawiska dehumanizacji. Ale Geddes zrobił coś wiecej" przede wszystkim opisał konflikt, który wszyscy dobrze znamy od zupełnie innej strony. Nie bawił się w opis polityki skłóconych plemion oraz krajów, ale całą historię odpowiedział zza kulis. Opisał wszystko od tej mrocznej strony, o której przeciętny człowiek nie ma zielonego pojęcia. I może i lepiej, że nie ma, bo gdyby wiedział, z pewnością nie mógłby dalej prowadzić swojego spokojnego życia. Żyć z świadomością, że nie robi zupełnie nic.

"Najemnik" nie jest bowiem kolejną ugrzecznioną książką o żołnierzu, któremu przyszło czynnie służyć w jakimś konfilkcie zbrojnym. Geddes pracę najemnika wybiera sam. Świadomie bierze na siebie ryzyko utraty życia z jednego prostego powodu: uzależnił się od adrenaliny, a kiedy człowiek posmakuje ryzyka, za nic w świecie nie da zamknąć się w pokoju z biurkiem i wrócić do normalnej pracy. Choć gdzieś daleko ma rodzinę, ma kochającą kobietę, nie potrafi ze swojej pracy zrezygnować. Może to trochę przerwotne stwierdzenie, ale kocha ją nad życie. I to dosłownie.

"Najemnik" liczy sobie zaledwie 320 stron. Geddes na tej niewielkiej liczbie papieru opisuje jednak nader dużo. Prwokuje do myślenia. Zadaje pytania i udziela na nie konkretnych odpowiedzi. Udziela wskazówek i przestrzega. Opowiada o swojej pracy, jak gdyby była czymś najzupełniej normalnym na świecie. Pisze bez patetyzmu, który dostrzec możemy w wielu tego typu utworach. I wiecie co? Chwała mu za to, bo dzięki tej zwyczajności zarówno on, jak i jego książka, zasłużyły na miano nadzwyczajnych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-08-2014 o godz 18:05 przez: monweg
John Geddes, były żołnierz SAS. Walczył z terrorystami w Irlandii Północnej, działał przeciwko kartelom narkotykowym w Ameryce Południowej. Brał udział w tajnych misjach w Ameryce i Azji, a także w operacjach na Bliskim Wschodzie. Opowiada o sytuacji w ogarniętym wojną Iraku.

Świat jest piękny i warto o niego walczyć - Ernest Hemingway

Autostrada do piekła, tak brzmi tytuł oryginalny i taką nazwę nosi droga z Jordanii do Bagdadu, prowadzącą przez obwodnicę Al-Falludży i Ar-Ramadi. Jest ona uznawana za jedną z najniebezpieczniejszych dróg na świecie. To tutaj „pracuje” John i inni najemnicy. To największa najemna armia na świecie. Nie mają wspólnej ideologii ani przekonań. To, co ich łączy, to żądza przygody i pragnienie dużego zarobku.

Jest to książka o pracy Johna w charakterze kontraktora w Iraku i o potężnej najemnej armii, którą zatrudniono do ochrony cywili napływających do tego kraju, by go odbudować. O niezwykłych wyczynach niektórych bohaterskich najemników i o własnych kontaktach z nieprzyjacielem podczas osiemnastu miesięcy pracy w piekle. Jest to także opowieść o rebeliantach, źródle i przyczynach buntu oraz biorących w nim udział. Najemnicy, o których mowa, dbają o bezpieczeństwo biznesmenów, geodetów, przedsiębiorców budowlanych, specjalistów z branży naftowej, pracowników pomocy humanitarnej i ekip telewizyjnych, a także wszystkich tych, którzy ściągają do Iraku pomagać w odbudowie kraju. Ale nie jest cukierkowo i słodko. To męska, twarda literatura. Jest brutalnie, tragicznie i niepokojąco. Znalazło się miejsce także dla kobiet w szeregach najemnej armii. Kobiet szczególnych. Takich, które noszą karabin i nie wahają się go użyć. Mamy tu także małżeństwa i romanse w środku koszmarnej rebelii.

Niezmiernie ciekawa powieść, mówiąca nie tylko o pracy najemników, ale także o odczuciach człowieka jako jednostki. Co prawda po tym tytule spodziewałam się raczej najemnika, typowego dla filmów akcji, który uwalnia zakładników-więźniów z łap porywaczy. Ale dobrze się stało, bo książka jest rewelacyjna. John Geddes wprowadza nas w prawdziwie męski świat, gdzie każdy błąd może kosztować życie nie tylko jego, ale także ludzi, których chroni. Autor opisuje (bez zawoalowania) również swoje słabości. Jedną z nich było uzależnienie od alkoholu. Nie wyobrażam sobie takiej pracy na tzw. kacu. Przecież stres w połączeniu z nocnym piciem mógł doprowadzić do katastrofy. Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem, co jest bardzo ważne w tym przypadku. Bo gdyby używał terminów zawodowych, nic byśmy nie wiedzieli. Czyta się jak świetną powieść sensacyjną.

Specjalne podziękowania należą się autorowi za przedmowę, napisaną specjalnie do polskiego wydania książki i dedykację dla bohaterów drugiej wojny światowej. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-09-2014 o godz 12:43 przez: buster
John Geddes to jeden z pierwszych kontraktorów, którzy przybyli do Iraku. Swoje doświadczenie zdobywał służąc w SAS. W „Najemniku” pisze o tym, z czym muszą zmierzyć się żołnierze do wynajęcia na trwającej wojnie w Iraku. Zamachowcy samobójcy, samochody pułapki, ajdiki to stałe elementy zagrożenia, z którymi mają do czynienia najemnicy, zajmując się np. ochroną zagranicznych vipów czy ekip telewizyjnych. Mocną stroną „Najemnika” jest bezpośredniość relacji starć z rebeliantami, np. w pościgu na autostradzie czy obronie bagdadzkiego hotelu. Takie opisy wyglądają niczym wyjęte z najlepszych książek sensacyjnych, ale należy pamiętać, że podobne sytuacje dzieją się w Iraku na co dzień.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
06-09-2014 o godz 00:00 przez: Franekus
Najemnik to trzymająca w napięciu dobra sensacja. Pisana piórem kogoś kto z całą pewnością zdążył poznać ten wojenny świat na wskroś i dlatego doskonale wie o czym pisze. Geddes przestawia nam znakomicie bardzo obrazowo prawdziwy, brutalny świat wojny. Mocna, dobra książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zagubiony Anioł
4.7/5
30,27 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg
4.7/5
30,27 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł
4.7/5
45,08 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości
5/5
32,71 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Widnokrąg
5/5
38,15 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Demonomachia
4.5/5
31,32 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czas zdrajców
4.7/5
31,32 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko
4.8/5
40,35 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina
4.6/5
27,92 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok z filozofami Opracowanie zbiorowe
4.7/5
35,48 zł
49,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego