Nadzy nie boją się wody. Reportaż o ucieczce przed wojną (okładka  miękka)

Oferta empik.com : 34,75 zł

34,75 zł 49,99 zł (-30%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

"Matthieu Aikins udowadnia, że na pytanie o to, kto ma prawo przekraczać granice, nie ma prostej odpowiedzi. Sportretowany przez niego świat imigrantów wymyka się uproszczeniom. "Nadzy nie boją się wody" to jednocześnie wybitny reportaż i świadectwo radykalnej empatii”.

Jagoda Grondecka

Wstrząsająca opowieść o przyjaźni mimo granic i o wspólnej podróży przez podzielony świat

Matthieu Aikins porzuca swój kanadyjski paszport oraz prawdziwą tożsamość. Świadomy niebezpieczeństwa, postanawia sprawdzić, jak kryzys migracyjny wygląda od środka. Podczas odysei przez ląd i morze pokonuje piętrzące się przeszkody oraz poznaje świat szmuglerów, polityków i zwykłych mieszkańców Afganistanu. Towarzyszy ludziom, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z ojczyzny spustoszonej wojną.

W tym niezwykłym reportażu podążamy z Aikinsem śmiertelnie niebezpiecznym szlakiem przemytników. W 2016 roku dziennikarz wyrusza z rozdartego wojną Kabulu do Europy razem ze swoim przyjacielem Omarem, młodym kierowcą i tłumaczem, oraz z milionami uchodźców poszukujących lepszej przyszłości.

Nadzy nie boją się wody to coś więcej niż tylko kronika tragicznej podróży śladami migrantów. To również pełna uniwersalnych prawd opowieść o miłości i przyjaźni, ludzkim cierpieniu i nieprawdopodobnej wytrzymałości oraz chwytające za serce świadectwo burzliwych czasów, w jakich przyszło nam żyć. To historia podzielonego świata, w którym każdy szuka bezpiecznego miejsca.

"Niezależnie od tego, co nas dzieli, podróżujemy po powierzchni kuli. Wiem, że nasze ścieżki muszą się przeciąć”.

"Ludzie migrują z powodu różnicy między "tu" i "tam". Nasz świat jest podzielony między dostatek i biedę, i tak jak w każdym narodzie większość dóbr posiada mniejszość, tak też większość zasobów planety zużywają bogate kraje. (…) Ekonomiści mówią o "premii za obywatelstwo", która określa, ile dodatkowych przywilejów, takich jak edukacja czy równość, ktoś zyskuje tylko dzięki mieszkaniu w określonym państwie. Aż dziesięciokrotnie cenniejsze jest bycie tą samą jednostką w Ameryce lub Europie niż w biednym kraju; tyle zatem można zyskać, przekraczając granicę. Nierówność to jej zbocze. Wysokość ściany, na którą migrant się wespnie”.
(fragment)

"Ta książka jest przesycona głęboką empatią. Jej autor przekroczył wiele granic – tych, które oddzielają nie tylko narody, ale także formy, znaczenia i możliwości. To mocny i głęboko humanitarny reportaż, który zasługuje na to, by trafić do jak największej liczby czytelników na całym świecie”.
Mohsin Hamid, autor książki "Exit West"

"Matthieu Aikins łączy w sobie niezwykłe cechy jest nieustraszonym dziennikarzem, który pięknie pisze. Książka "Nadzy nie boją się wody" to fascynujące, oryginalne dzieło, zapadająca w pamięć opowieść o jednym z wielkich ludzkich dramatów naszych czasów”.
Jon Lee Anderson, autor książki Che Guevara: A Revolutionary Life

"Nadzy nie boją się wody to porywający i wzruszający obraz ukrytego świata uchodźców, a także wyzwanie dla wszystkiego, co – jak mi się wydawało – wiedziałem o konsekwencjach wojny i globalizacji. To do tej pory najważniejsza książka o światowym kryzysie uchodźczym (…). Przejdzie do historii jako jedno z wielkich dzieł literatury faktu naszego pokolenia”.
Anand Gopal, autor książki No Good Men Among the Living: America, the Taliban and the War Through Afghan Eyes, laureat Nagrody Pulitzera i finalista National Book Award

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1309439649
Tytuł: Nadzy nie boją się wody. Reportaż o ucieczce przed wojną
Tytuł oryginalny: Nadzy nie boją się wody. Reportaż o ucieczce przed wojną
Autor: Matthieu Aikins
Tłumaczenie: Macios Tomasz
Wydawnictwo: Znak Koncept
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 384
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-07-27
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 200 x 25 x 140
Indeks: 42116080
średnia 5
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
02-08-2022 o godz 16:58 przez: Anonim
Matthieu Aikins Nadzy nie boją się wody @wydawnictwoznakpl Zdarza wam się sięgać po reportaże? Przyznam szczerze, za mniej rzadko i wybieram tylko te, które wiem, że napewno mnie zainteresują. Od dawna jestem zafascynowana Afganistanem - jego historią, kulturą i tradycją. Głęboko wierzę w to, że doczekam czasów, gdy będę mogła nie bojąc się o swoje bezpieczeństwo odwiedzić Kabul - co od wielu lat jest moim wielkim marzeniem. Przeczytałam i obejrzałam niezliczoną ilość dokumentów o tym kraju. Gdy więc Wydawnictwo Znak zaproponowało mi egzemplarz tej książki zgodziłam się bez zastanowienia i była to świetna decyzja. Opis wydawcy brzmi tak i Wstrząsająca opowieść o przyjaźni mimo granic i o wspólnej podróży przez podzielony świat Matthieu Aikins porzuca swój kanadyjski paszport oraz prawdziwą tożsamość. Świadomy niebezpieczeństwa, postanawia sprawdzić, jak kryzys migracyjny wygląda od środka. Podczas odysei przez ląd i morze pokonuje piętrzące się przeszkody oraz poznaje świat szmuglerów, polityków i zwykłych mieszkańców Afganistanu. Towarzyszy ludziom, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z ojczyzny spustoszonej wojną. W tym niezwykłym reportażu podążamy z Aikinsem śmiertelnie niebezpiecznym szlakiem przemytników. W 2016 roku dziennikarz wyrusza z rozdartego wojną Kabulu do Europy razem ze swoim przyjacielem Omarem, młodym kierowcą i tłumaczem, oraz z milionami uchodźców poszukujących lepszej przyszłości. Nadzy nie boją się wody to coś więcej niż tylko kronika tragicznej podróży śladami migrantów. To również pełna uniwersalnych prawd opowieść o miłości i przyjaźni, ludzkim cierpieniu i nieprawdopodobnej wytrzymałości oraz chwytające za serce świadectwo burzliwych czasów, w jakich przyszło nam żyć. To historia podzielonego świata, w którym każdy szuka bezpiecznego miejsca. „Niezależnie od tego, co nas dzieli, podróżujemy po powierzchni kuli. Wiem, że nasze ścieżki muszą się przeciąć”. Lekturę czytałam za zapartym tchem. Jest po prostu niesamowita! Mimo, że tematyka jest naprawdę bardzo trudna, momentami ciężka, dla laików trudna do zrozumienia i porusza wiele tematów tzw tabu, to nie sposób nie od niej oderwać nawet na chwilę. Wątki poruszane w tej książce są bardzo na czasie, wielokrotnie poruszane w mass mediach. Chwyta za serce, wzrusza. Jest przepełniona emocjami i przeróżnymi uczuciami. Świadectwo miłości i przyjaźni. Namacalny obraz cierpienia i ludzkiego heroizmu. Polecam serdecznie, choć jest wstrząsająca, momentami bolesna bo ukazuje bolesną prawdę o świecie, w którym przyszło nam żyć, gdzie człowiek człowiekowi wilkiem, a zło szerzy się niczym dżuma...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-07-2022 o godz 11:19 przez: Monika
▫️Jest to niezwykły reportaż przedstawiający ucieczkę przed wojną. Zapytacie, dlaczego niezwykły? Ponieważ przedstawiony jest z wyjątkowej perspektywy > dobrowolnego uchodźcy. Autor postanowił na własnej skórze poczuć realia uchodźstwa. Bez wątpienia wykazał się on nie lada odwagą i poświęceniem. ▫️Towarzyszy on w niebezpiecznej, bardzo wymagającej i wyczerpującej podróży, relacjonując jej każdy etap. Podróży nieprzewidywalnej, w której codziennie uczestniczy tysiące osób.. ▫️Mimo, że autor jest w samym centrum wydarzeń zachowuje on pewien dystans, w moim odczuciu aż niemożliwy do zachowania. ▫️Podążając za autorem dostrzeżemy obraz konsekwencji wojny, wojny wyrastającej na nierównościach społecznych. Jednak prócz tego przykrego obrazu dostrzeżemy również obraz prawdziwej miłości, prawdziwej przyjaźni, niewiarygodnej wytrwałości. ▫️W swojej książce autor nie tylko dokumentuje całą podróż, ale również wskazuje tło historyczne, społeczne, polityczne oraz błędy systemu. Tłumaczy powiązania i kolej rzeczy wpływającą na ewolucje nastrojów ogólnospołecznych w danej kwestii. ▫️W całej historii główną rolę odgrywa człowiek, człowiek przeciętny uciekający przed przemocą w swojej ojczyźnie. Autor podkreśla właśnie jego istnienie w politycznych i ideologicznych sporach. Skupił się on na poznaniu tych indywidualnych historii osób napotykanych podczas podróży oraz historii ich rodzin. ▫️Autor przyjął zwyczajne, ludzkie podejście do nie prostego tematu, dzięki czemu książka trafi do szerokiego grona odbiorców. Jest to reportaż naprawdę dla każdego, bez względu na przekonania i poglądy. Otworzy szerzej oczy, pokaże nową perspektywę i skłoni do refleksji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-09-2022 o godz 09:51 przez: okulary_do_czytania
"Nadzy nie boją się wody" to niezapomniana historia, która zostanie w Waszych głowach na dłużej. Autor książki to kanadyjski dziennikarz, laureat Pulitzera wyrusza w podróż jako uchodźca z Afganistanu wraz ze swoim przyjacielem Omarem. Świadomy niezbepieczeństw jakie mogą go spotkać chce sprawdzić na własnej skórze jak wygląda kryzys migracyjny od środka. To trudna, ciężka i wzruszająca historia. Pokazuje dramat uchodźców, rozdzielonych rodzin, ofiar. Pokazuje z jakim bólem, trudem i brakiem nadziei spotykają się uchodźcy. Historia prawdziwa i realna miejscami nieoczywista, zaskakująca, przynosząca smutek i żal. Miejscami jednak również rozciągnięta, przeładowana zbędnymi informacjami. "Nadzy nie boją się wody" to książka bardzo pouczająca i dająca do myślenia. To nie tylko literatura faktu ale również opowieść o życiowych drogowskazach, o sile miłości i przyjaźni ale także historia o ludzkim cierpieniu, wytrzymałości i chwytających za serce wydarzeń. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-08-2022 o godz 11:41 przez: okulary_do_czytania
"Nadzy nie boją się wody" to niezapomniana historia, która zostanie w Waszych głowach na dłużej. Autor książki to kanadyjski dziennikarz, laureat Pulitzera wyrusza w podróż jako uchodźca z Afganistanu wraz ze swoim przyjacielem Omarem. Świadomy niezbepieczeństw jakie mogą go spotkać chce sprawdzić na własnej skórze jak wygląda kryzys migracyjny od środka. To trudna, ciężka i wzruszająca historia. Pokazuje dramat uchodźców, rozdzielonych rodzin, ofiar. Pokazuje z jakim bólem, trudem i brakiem nadziei spotykają się uchodźcy. Historia prawdziwa i realna miejscami nieoczywista, zaskakująca, przynosząca smutek i żal. Miejscami jednak również rozciągnięta, przeładowana zbędnymi informacjami. "Nadzy nie boją się wody" to książka bardzo pouczająca i dająca do myślenia. To nie tylko literatura faktu ale również opowieść o życiowych drogowskazach, o sile miłości i przyjaźni ale także historia o ludzkim cierpieniu, wytrzymałości i chwytających za serce wydarzeń. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Matthieu Aikins

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Kuchnia Hogwartu Mock Pike Rita
4.5/5
36,47 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Biblia queeru Guinness Jack
4.6/5
36,46 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czego pragną koty Hattori Yuki
4.6/5
29,52 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Siła ziół Machałek Patrycja
4.8/5
29,82 zł
44,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego