Na własnych warunkach (okładka  miękka, 09.2021)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 25,13 zł

25,13 zł 39,90 zł (-37%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Gloria, Paulina i Sandra to pozornie trzy nieużyte zołzy około pięćdziesiątki, które nagle obudziły się z letargu i ku oburzeniu bliskich, chcą wreszcie zakosztować wolności, czyli zacząć żyć na własnych warunkach. Mają dość przymusu i bycia tylko dla innych. Nie chcą być dłużej darmowymi kucharkami, kelnerkami, sprzątaczkami i sponsorkami oraz opiekunkami teściowych z demencją.
Dotąd zawsze gotowe do pomocy, dawały z siebie wszystko, a otrzymywały niewiele. Szły na kompromis. Znosiły złe traktowanie i wykorzystywanie. Przymykały oczy na kłamstwa i z każdym kolejnym dniem traciły poczucie własnej wartości. 
Dziś są smutne, zmęczone i nieszczęśliwe, że już chyba nie potrafią cieszyć się bliskością rodziny, zwłaszcza że ta tylko żąda.
Aż w końcu mówią: Dość! I wyrzucają ze słownika słowo: "muszę". Chcą wreszcie cieszyć się życiem.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1276729732
Tytuł: Na własnych warunkach
Autor: Łepki Agnieszka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Replika
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-09-14
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 25 x 140 x 200
Indeks: 39517968
średnia 4,9
5
28
4
0
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
29-09-2021 o godz 14:19 przez: ewfor
Teoretycznie jest to komedia obyczajowa przy której czytelnik powinien się dobrze bawić. I chociaż nie przeczę, że momentami się bawiłam to ogólnie mogę powiedzieć, że jest to powieść obyczajowa z nutką ironicznego dramatu. Tak wiem, takie określenie pewnie w naszej mowie nie istnieje, ale tak właśnie tę książkę odebrałam. Dlaczego ironicznego? I dlaczego dramatu, skoro opis fabuły wyraźnie wskazuje na komedię? Myślę, że autorka z dużym podejściem przepełnionym sarkastycznej goryczy podeszła do tematu przedstawiając polskie matki w wieku dość poważnym, które tak właściwie nie otrzymały od swoich dzieci żadnych czułości, a skazane zostały przez swoje pociechy na wieczny sponsoring i niewolnictwo. Zdaję sobie sprawę z tego, że w wielu rodzinach tak jest, ale nie możemy wszystkich kobiet szufladkować w jednym miejscu. Trzy kobiety, trzy różne osobowości, które mają jeden problem – dzieci oczekujące z ich strony jedynie czystego bezwarunkowego poddaństwa. Przyznam szczerze, że dwie z nich bardzo mi się podobały, chociaż ich poziom asertywności był różny, ale jednej nie tyle współczułam, co miałam ochotę mocno nią potrząsnąć i zawołać: kobieto, opamiętaj się! Problemy przedstawione przez autorkę z pewnością występują w wielu rodzinach, a błędem ze strony ludzi młodych jest myślenie, że kobieta w wieku około 50 lat nie ma już żadnych marzeń, nie ma potrzeb seksualnych, nie pragnie namiętności tylko marzy o dogadzaniu rodzinie i czasie spędzonym z wnukami. A właśnie dopiero w tym wieku kobiety nareszcie mogą egoistycznie pomyśleć o sobie i wreszcie pozwolić sobie na życiowy luz. Dobrze, kiedy taka kobieta w miarę szybko uświadomi sobie, że jej szczęście jest tak samo ważne jak szczęście najbliższych. Ale kiedy nie myśli o sobie w sensie pozytywno-optymistycznym i nie pozwoli na zaryzykowanie dla siebie, to niestety, ale niszczy zarówno szacunek do siebie jak i innych w stosunku do niej. Osobowościowo bardzo podobała mi się Sandra, kobieta ceniąca siebie, która konsekwentnie potrafiła postawić się czyhającej na jej czas i pieniądze rodzinie. Potrafiła przy okazji wykrzesać z siebie maksimum kobiecości i pozwolić na piękny, spontaniczny romans. Nie mogłam jednak pogodzić się z postawią Glorii, która nie potrafiła sprzeciwić się mężowi tyranowi, który prostackim zachowaniem i wymaganiami, każdego dnia upokarzał ją, a ona… Ona biernie mu na to pozwalała. Na szczęście do czasu, kiedy… no dobrze, nie będę spoilerować 😉 Troszeczkę nie przypadł mi do gustu styl jakim pisze autorka, ale ważniejsza jest dla mnie fabuła, a ta mimo dość przyziemnie traktująca kobiety okazała się bardzo wciągająca. Polecam tę książkę zarówno młodym czytelnikom jak i takim w wieku 50+. Myślę, że o takich problemach trzeba mówić, bo wciąż jeszcze jest wśród ludzi zbyt wiele osób pasożytniczo podchodzących do życia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-10-2021 o godz 19:01 przez: Anonim
„Bunt wiele ją kosztował. Całe życie robiła wszystko dla rodziny i teraz odczuwała wyrzuty sumienia.” Gloria, Paulina i Sandra są przyjaciółkami od lat, niedawno przekroczyły pięćdziesiątkę. Każda dźwiga na swych barkach trudną codzienność. Gloria jest pielęgniarką, ma męża tyrana i dwoje dorosłych dzieci. Niedawno przeprowadzili się na wieś do nowo wybudowanego domu. Myślała, że w końcu będzie mogła odpocząć, zająć się sobą. Niestety jej małżonek – Czarek zapewnia jej liczne zajęcia. W każdy wolny weekend zaprasza licznych znajomych, których ona musi obsługiwać. Wszyscy traktują ja jak popychadło, które lubi siedzieć w kuchni i dogadzać gościom. Paulina jest wdową, ma dwie dorosłe córki, które oczekują od niej wsparcia finansowego i ciepłych obiadków. Gdy ta się buntuje, dziewczyny zaczynają ignorować matkę. Kolejne związki w które wchodzi zamiast przynieść spokój i szczęście niosą ból. Sandra po rozwodzie wraca z Niemiec do kraju. Całe życie ciężko pracowała, teraz chce kupić dom i rozkręcić jakiś interes. Po spotkaniu z roszczeniową córką jest bardzo zniesmaczona. Ta dziewczyna nic nie dając od siebie ma same wymagania. Jak długo można znosić upokorzenia, wieczne żądania i roszczenia? Te kobiety dla swoich bliskich stały się sprzątaczkami, kucharkami, sponsorkami i opiekunkami. W zamian nigdy nie usłyszały słowa dziękuję. Emocje szalały, chwilami się we mnie gotowało. Miałam wielką ochotę nimi wszystkimi potrząsnąć. Gloria, Paulina i Sandra wzbudzały we mnie bardzo mieszane odczucia, nie do końca potrafiłam je zrozumieć, zawłaszcza Glorii. Jej poddaństwo i uległość przerażały. Bardzo różnią się od siebie, mają inne podejście to życia, ale tak samo chcą być kochane, szanowane i doceniane. Nawarstwiające się kłamstwa, brak szczerości, samotność, liczne zdrady. Jak długo można być w takim związku i to tolerować. Trudna sztuka wychowania dzieci. Wyręczanie ich na każdym kroku, ciągły sponsoring to nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Na konsekwencje nie trzeba długo czekać, o czym na własnej skórze przekonały się nasze bohaterki. We wszystkim trzeba zachować umiar, bo czym skorupka za młodu nasiąknie… Życie w przekonaniu, że jest się gorszą, ciągła krytyka, awantury, stopniowa utrata poczucia własnej wartości. Umiejętne manipulowanie drugim człowiekiem. Jakie to wszystko przykre i niestety prawdziwe. Ludzka podłość, egoizm i wyzyskiwanie drugiego człowieka, czasami nie mają granic. W ilu domach mają miejsce takie sytuacje? Czy kobieta po pięćdziesiątce nie ma prawa do własnego życia? Wciągająca powieść obyczajowa. Ukazuje do czego może doprowadzić brak asertywności. Daje do myślenia i niesie iskierkę nadziei na lepsze jutro. Polecam, Tatiasza i jej książki :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-12-2021 o godz 17:48 przez: MartaJ.
Książka "Na własnych warunkach" Agnieszki Łepki to opowieść o przyjaźni. Gloria, Paulina i Sandra to kobiety po 50-stce, które zawsze wszystko robiły dla swoich rodzin, a w zamian dostawały tylko kolejne obowiązki i ciągłe niezadowolenie najbliższych. Były niedoceniane, wykorzystywane finansowo i wykonywały wszystkie obowiązki domowe. Sandra - po rozwodzie wróciła z Niemiec, postanowiła kupić dom i zainwestować w jakiś biznes. Jej dorosła córka z rodziną, której zawsze przesyłała pieniądze liczyła na to, że teraz matka kupi jej dom lub będzie mogła zamieszkać u niej oraz zostanie opiekunką dla jej dziecka. Paulina - po śmierci męża odcięła dorosłe córki, które pracują i zamieszkują osobno od sponsoringu i nie zgodziła się dla nich gotować. Gloria - pracuje zawodowo, a w domu jest kucharką, sprzątaczką i opiekunką dla schorowanej teściowej. Mąż nie wykonuje żadnych prac domowych, a dorosłe dzieci oczekują tylko przelewów i opiekunki dla dziecka. Nikt nie widział ich poświęcenia, a kiedy powiedziały "dość" i zaczęły zmieniać swoje zachowanie, ich rodziny popadły w wielkie oburzenie. Usłyszały, że są egoistkami. A kto zrobił coś dla nich? Na to pytanie nie usłyszały odpowiedzi, tylko kolejne zarzuty. Książka jest interesująca i zabawna. W ciekawy sposób opisuje wykorzystywanie poświęcenia i dobrego serca dla rodziny, manipulację i szantaż emocjonalny. Podczas tej lektury nikt nie będzie się nudził.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-08-2022 o godz 13:20 przez: Zakątek Ewy
Każdy ma prawo do szczęścia bez względu na metrykę. Bohaterki powieści "Na własnych warunkach" postanowiły zawalczyć o siebie i o własne życie. Gloria, Sandra i Paulina powiedziały dość. Od dziś zmieniamy swoje życie. Dość "wyzysku" przez najbliższych. Nie godzimy się na to by nasze życie sprowadzało się tylko do bycia służącymi, nianiami, kucharkami, bankomatami. Chcemy żyć i cieszyć się z życia. Życie jest tylko jedno i my chcemy je przeżyć jak najlepiej i jak najpełniej. Nie chcemy zatracić się w szarości dnia. Chcemy, aby w naszym życiu też zajaśniało słońce. Na własnych warunkach to historia: o szukaniu siebie, o stawianiu granic, o sztuce mówienia " nie", o spełnianiu marzeń, o potrzebie miłości, o szacunku do samych siebie. Nigdy nie jest za późno na zmiany. Nigdy nie jest za późno na realizację marzeń. Bohaterki książki pokazały, że każdy czas jest dobry na zmiany. Ta historia pokazuje jak oddając się bez reszty rodzinie, można zatracić samych siebie. Książka, którą trzymam w dłoni to poniekąd historia (w mniejszym lub większym stopniu) wielu z nas. Historia pokazuje, że każdy z nas, aby być szczęśliwym musi mieć możliwość samorealizacji. Pamiętajmy mąż, dzieci, rodzice są w naszym życiu bardzo ważni, ale w takim samym stopniu jesteśmy ważne też my same. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-11-2021 o godz 09:08 przez: Iwona
Ksiazka pełna pasji....wciągająca od pierwszej do ostatniej strony.....czego chcieć więcej....chyba tylko kolejnej książki
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Łepki Agnieszka

Inna
ebook
4/5
(4/5) 1 recenzja
16,15 zł
Na własnych warunkach
ebook
0/5
(0/5) 0 recenzji
32,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Wybór Zofii
5/5
37,01 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Cień zbrodni
5/5
30,27 zł
44,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego