Można oszaleć (okładka  twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 26,90 zł

26,90 zł 39,90 zł (-32%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Ta książka to spacer dróżkami miasta-ogrodu. Jego bramy są otwarte dla każdego, kto staje do walki ze swoją psychiką.

Sto lat temu otwarto szpital psychiatryczny zaprojektowany według najmodniejszych wzorców. Do dziś przybywają do niego chorzy, aby szukać pomocy i odzyskiwać równowagę w cieniu wiekowych drzew.

Reporterka Krystyna Rożnowska po raz pierwszy odwiedziła szpital w Kobierzynie trzydzieści lat temu. Rozmawiała wtedy z pacjentami stłoczonymi w szarych salach. Zapamiętała ich wylęknione oczy i zniszczone piżamy, ale również ciężką pracę lekarzy i pielęgniarek. Później wielokrotnie wracała, aby obserwować zdumiewające przeobrażenia. W dzisiejszym zdyszanym świecie to miejsce jest dla wielu azylem, o którym wolą nie mówić, gdy wracają do codziennych zajęć.

Szpital w Kobierzynie to żywy organizm, który od wieku zmienia swoje oblicze. Jego historia to fascynująca biografia nas wszystkich, bardziej lub mniej zagubionych w meandrach ludzkiej psychiki. Poznaj samego siebie.

"Stuletnia historia szpitala przedstawiona przez Krystynę Rożnowską to wielobarwna mozaika, niepozbawiona barw ostrych, mrocznych, ale też jasnych i frapujących."
prof. Bogdan de Barbaro


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1137857996
Tytuł: Można oszaleć
Autor: Rożnowska Krystyna
Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 320
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-04-26
Rok wydania: 2017
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 159 x 241 x 27
Indeks: 21067983
średnia 4,7
5
7
4
1
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
28-12-2021 o godz 12:40 przez: Assassinas20 | Zweryfikowany zakup
Cudowna książka i bardzo potrzebna w tym kraju!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-06-2017 o godz 09:59 przez: Monika Lewandowska
Są takie miejsca, na świecie i w Polsce, do których ludzie jeżdżą by się odnaleźć, by dojść do siebie, uporać się z samym sobą, z załamaniem nerwowym, nałogiem, psychozą, by wyzdrowieć po prostu. Przyjeżdżają ukradkiem, często pod osłoną nocy, często są przywożeni i nie bardzo zdają sobie z tego sprawę. Znikają z życia społecznego, z pracy, z domu. Często nikt nie wie gdzie się znajdują. Oni natomiast przebywają, w zupełnie innym świecie, z dala od ludzi na zewnątrz, z dala od codzienności, z którą sobie nie poradzili. Bardzo często są zapominani i bardzo samotni. W szpitalach psychiatrycznych, próbują odzyskać swoje życie. Katarzyna Rożnowska, w swojej książce "Można oszaleć. Osobliwy świat szpitala psychiatrycznego." opisuje historię i teraźniejszość Szpitala Specjalistycznego w Kobierzynie. Placówka powstała sto lat temu, jako jedna z pierwszych w Galicji. Szpital posiadał wielki park, składał się z wielu budynków i pawilonów, tworzących niemalże miasteczko. Kompleks zawierał własną pralnię, piekarnię, gospodarstwo rolne, boisko, kaplicę i cmentarz, a nawet teatr. W szpitalu odbywały się też warsztaty terapii zajęciowej, między innymi plastyczne, tkackie, stolarskie, rzeźbiarskie, a także związane z muzykoterapią. W tamtych czasach Kobierzyn był jednym z najnowocześniejszych. Podczas II wojny światowej szpital uległ zagładzie. Budynki przejęli hitlerowcy, chorych wywieziono do obozu Auschwitz, a tych, którzy nie nadawali się do transportu zamordowano na miejscu. Po wojnie szpital ponownie zaczął swoja działalność. Przez lada zmieniając się, rozwijając i przeobrażając. "Nie ma tabletek na samotność, ani brak miłości w rodzinie" Autorka poza losami kompleksu, dużo miejsca poświęca ludziom związanym z tym szpitalem, dociera do lekarzy i pielęgniarek. Najwięcej miejsca oddaje jednak pacjentom. Dość dokładnie i obrazowo opowiada o ich losach, chorobach, lękach, niezrozumieniu bliskich i społeczeństwach, a także przerażającej i okrutnej samotności. To najbardziej ciekawa, jak dla mnie część tego reportażu. Katarzyna Rożnowska poprzez te rozmowy, oswaja problem zaburzeń psychicznych i pokazuje, że tak naprawdę nie należy się bać osób z zaburzeniami psychicznymi. Wskazuje, że by im pomóc, należy okazać chorym cierpliwość i wsparcie. Przedstawia przykłady, jak dochodzi do załamania nerwowego, do prób samobójczych. Pokazuje walkę z nałogiem, ciągłą, bez przerwy, mimo wielkich chęci na to by uzdrowić swój los. Ta książka, to genialne podsumowanie tego jak na przestrzeni lat zmieniła się w Polsce psychiatria i terapie osób z zaburzeniami psychicznymi. A także, co najważniejsze, podejście do samych chorych i poszanowania ich praw. Dodatkowym atutem są fotografie przedstawiające kompleks zarówno sto lat temu, jak i współcześnie. Zdecydowanie polecam! www.kochamciemojezycie.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-07-2017 o godz 20:37 przez: dobrerecenzje.pl
Jest takie miejsce pod Krakowem, gdzie ludzie na jakiś czas zamieszkują z dala od krewnych i znajomych. Ludzie z chorobami, depresjami, i innymi problemami uciekają przed światem, bojąc się że zostaną okrzyknięci wariatami lub co gorsza ludźmi psychicznie chorymi. Dzisiejsze społeczeństwo nie jest tolerancyjne, nie potrafi wczuć się w problemy innych, może słabszych psychicznie, którzy nie radzą sobie w dzisiejszym zabieganym świecie. Szpital w Kobierzynie powstał przed wiekiem. Ileż potrzeba było wiedzy i umiejętności, a także starań i uporu, by stworzyć tak wspaniałe dzieło dla ludzi chorych, bezbronnych i pogardzanych przez innych. Podczas wojny wśród pacjentów ukrywało się wielu żołnierzy, którzy nie mieli już siły uciekać. Po wojnie w szpitalu w Kobierzynie zaczęto organizować lecznictwo odwykowe. Wśród pacjentów jest wielu artystów, poetów, piszących wiersze, którego fragment przytoczę, gdyż bardzo mnie ujął: „Kiedy upadniesz na bruk życia spróbuj raz jeszcze, spróbuj znów uciec od brudnej codzienności uciec od złych, koszmarnych snów od nienawiści i podłości”. Choroby i zaburzenia psychiczne są rozmaite. Dzisiejsza medycyna poznając coraz bardziej ludzką psychikę, coraz lepiej dobiera leki i inne metody terapii, ale najgorzej jest z dziećmi. Wiele młodych ludzi zażywa narkotyki i dopalacze i ciągle pojawiają się nowe i trudne do ustalenia, tak by dopasować środki odtruwające. Żyjemy w czasach, gdzie sukcesy materialne czy zawodowe stają się miarą wartości człowieka, a dla słabszych psychicznie nie ma zrozumienia. Wciąż jednak ludzie boją się chorych psychicznie, a lęk ten podsycają media, gdzie mówią o przestępstwach i zbrodniach dokonywanych przez chorych psychicznie. Przeczytajcie Państwo tę książkę, a spojrzycie na tych ludzi zupełnie inaczej i z innej perspektywy. Przeczytajcie o tym miejscu ocalonym przed zachłannością ludzi zdrowych, nierozumiejących i niedoceniających potrzeb tych, którzy są chorzy i może trochę inni od nas. Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
03-08-2018 o godz 12:35 przez: Anonim
Szpital psychiatryczny im. dr. J. Babińskiego w Kobierzynie pod Krakowem obchodził niedawno stulecie istnienia. "Można oszaleć" stanowi podróż przez wszystkie lata funkcjonowania placówki. Krystyna Rożnowska odwiedziła to miejsce po raz pierwszy trzydzieści lat temu, co zaowocowało powstaniem cyklu reportaży. Dziś powróciła do niego, by zaobserwować zmiany, które zaszły od jej ostatniej wizyty i ciągle trwają. "Kobierzyn" od początku swego istnienia przypominał niezależne miasteczko. Było tu wszystko co niezbędne; teatr, apteka, kaplica, masarnia, piekarnia, gospodarstwo, gdzie uprawiano warzywa i owoce. Chorzy spędzali czas w pracowniach; stolarskiej, wikliniarskiej, szczotkarskiej, szwalni czy introligatorni. Większość z nich przebywała tu przez wiele lat, niektórzy do końca życia. Dziś rzucają się w oczy przede wszystkim efekty rozwoju otwartego lecznictwa psychiatrycznego. Już nie stawia się na długotrwałą izolację chorych, lecz na ich leczenie. Dzięki rozwojowi metod leczenia (farmakologia, terapia zajęciowa) skrócił się czas pobytu w placówce - przeciętnie wynosi on do kilku tygodni. Nie wszyscy pacjenci muszą być hospitalizowani - niektórych można leczyć ambulatoryjnie, na oddziałach dziennych. Widać postęp technik terapeutycznych - chorzy mogą korzystać z pracowni: plastycznej, florystycznej, ergoterapii, muzycznej, kulinarnej, treningu umiejętności społecznych. Na terenie Szpitala funkcjonuje także biblioteka, kawiarenka internetowa, klub poetycki. Pozycja nie tylko z powodzeniem przybliża codzienne życie Szpitala na przestrzeni lat, stanowi również zbiór ludzkich historii. Można odbierać ją także jako swoisty manifest społeczny na rzecz równości i tolerancji. Książkę polecam wszystkim zainteresowanym historią medycyny oraz psychiatrią.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Moc wiary
5/5
22,68 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Inkwizycja
5/5
20,00 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Moc wolności
5/5
28,35 zł
46,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego