Filtruj
Kategorie
Darmowa dostawa
Dostępność
Gniazdo żarówki
  • więcej
Moc urządzenia
  • więcej
Cena
Sprzedawca
  • więcej
Liczba sztuk w opakowaniu
Ocena produktu

Żarówki samochodowe

Żarówki samochodowe stosowane współcześnie charakteryzują się dużą trwałością i długą żywotnością w związku z czym konieczność ich wymiany pojawia się na tyle rzadko, że większość kierowców nie wie lub nie pamięta jakie żarówki samochodowe kupić i jak je wymienić.

Wymiana żarówek samochodowych w dużym stopniu zależy od konkretnego modelu auta a często także od wersji jego wyposażenia, więc przed przystąpieniem do samodzielnej wymiany najlepiej jest zapoznać się z instrukcją pojazdu, a w przypadku wątpliwości zlecić ją w profesjonalnym warsztacie. Zaleca się przy tym wymianę żarówek parami. Ich trwałość i czas użytkowania są zbliżone więc awaria jednej to sygnał, że wkrótce do wymiany będzie także druga. W przypadku świateł mijania i drogowych istotna jest także jednolita barwa światła w obu reflektorach, której wymagają przepisy, a która wyraźnie zmienia się w czasie użytkowania, zwłaszcza w przypadku żarników ksenonowych.

Wybór odpowiedniej żarówki samochodowej należy rozpocząć od zidentyfikowania jej rodzaju. Rodzaje te oznaczane są powszechnie używanymi symbolami. W światłach przednich będą to żarówki halogenowe, jak na przykład H1, H3, H4, H7, H8, H11, HB3, HB4, HIR2 lub ksenony (a dokładniej żarniki ksenonowe lub też ksenonowe lampy wyładowcze), jak D1S, D2S, D2R, D3S, D4S. W nowych pojazdach stosowane może być też oświetlenie LED. W żarówkach pomocniczych, stosowanych do świateł pozycyjnych, kierunkowskazów i oświetlenia tablicy rejestracyjnej stosuje się żarówki P21W, P21, W21, W21W, PY21W, P21/4W, P21/5W, W5W, W3W a do oświetlenia wnętrza często stosuje się żarówki C5W i tak zwane FESTOON. Wszystkie żarówki pomocnicze mają swoje zamienniki w bardzo trwałych wersjach LED.

Podstawowe różnice w żarówkach samochodowych to ich budowa i wynikająca z tego ilość generowanego światła. W motoryzacji stosuje się standardowe żarówki (bańki szklane z żarnikiem wolframowym) do świateł pozycyjnych, kierunkowskazów czy też oświetlenia tablicy rejestracyjnej, żarówki halogenowe (bańki szklane wypełnione mieszaniną gazów z dodatkiem halogenków z zainstalowanym wewnątrz żarnikiem wolframowym) stosowane do świateł mijania, świateł drogowych i przeciwmgielnych, żarniki ksenonowe (bańki szklane wypełnione gazem ksenonem, który w wyniku powstania łuku elektrycznego generowanego bardzo wysokim napięciem żarzy się mocnym i jasnym światłem) stosowane w światłach mijania i drogowych lub diody LED (diody elektroluminescencyjne oparte na dwuwarstwowych półprzewodnikach emitujących światło pod wpływem przechodzenia elektronów pomiędzy warstwami tych półprzewodników) stosowane obecnie do wszystkich rodzajów świateł samochodowych.

Żarówki samochodowe o większej mocy oraz o zwiększonej żywotności oferowane są przede wszystkim przez producentów specjalizujących się w oświetleniu samochodowym czyli marki Osram, Philips i Bosch. Modele o zwiększonej mocy i zasięgu światła opisywane są zwyczajowo jako +50%, +100% czy nawet +150% światła więcej czego doskonałymi przykładami są żarówki Osram Night Breaker Laser +200% czy też Philips RacingVision GT200 +200%. Z drugiej strony producenci ci oferują również modele ekonomiczne o wydłużonej żywotności nazywane Long Life lub Eco jak na przykład Osram Ultra Life lub Philips LongLife EcoVision.

Warto też zwrócić uwagę na bardzo popularne obecnie oświetlenie LED. W chwili obecnej na rynku dostępne są odpowiedniki LED dla wszystkich żarówek stosowanych w samochodach. Posiadają one trzonki (mocowania) identyczne z zastępowanymi żarówkami tradycyjnymi oferując przy tym znacznie wydłużoną żywotność, większą odporność na wstrząsy oraz wysokie i niskie temperatury jak również znacznie niższe zużycie energii. Zdecydowanie rzadsze wymiany to mniejsze wydatki na zakup nowych żarówek podczas gdy mniejsze zużycie prądu to mniejsze obciążenie silnika układem, który go generuje w trakcie jazdy a co za tym idzie mniejsze wydatki na paliwo. Jednocześnie oświetlenie LED oferuje więcej światła o wyższej jasności uruchamianego znacznie szybciej niż w przypadku żarówek tradycyjnych. Wpływa to na bezpieczeństwo ponieważ pozwala kierowcy widzieć więcej, być wyraźnie widocznym z większej odległości i dać więcej czasu na reakcję innym użytkownikom drogi poprzez szybsze włączanie się świateł hamowania czy też kierunkowskazów.

Wybierając żarówki samochodowe należy sprawdzić w instrukcji jakiego rodzaju żarówka jest nam potrzebna a przy wyborze z szerokiej gamy ich modeli należy pamiętać, że żarówki mocniejsze dają więcej światła i wpływają na nasze bezpieczeństwo pozwalając nam obserwować drogę dalej przed autem lub lepiej widzieć pobocze ale odbywa się to kosztem nieznacznego skrócenia ich żywotności. Z drugiej strony żarówki o wydłużonej żywotności pracują dłużej i rzadziej wymagają wymiany ale generowana przez nie ilość światła jest zbliżona do żarówek standardowych a czasem nieznacznie gorsza.

Decyzja zależy zawsze od potrzeb i wymagań kierowcy. Sprawdź, porównaj i wybierz żarówki samochodowe odpowiadające Twoim potrzebom.

więcej