Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 24,40 zł

24,40 zł 39,99 zł (-38%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Czy miłość to uczucie tylko dla głupców?

A może to uczucie tylko dla odważnych?

Pod piórem najwybitniejszych pisarzy dylematy te zyskują dodatkowe, nieoczywiste znaczenia.

Temat miłości brały na warsztat najbardziej błyskotliwe i niepokorne talenty literackie. Od XIX-wiecznych klasyków: Antoniego Czechowa czy Hansa Christiana Andersena, przez XX-wiecznych mistrzów: Jamesa Joyce’a i Trumana Capote’a, aż po przenikliwych obserwatorów codzienności XXI wieku: Margaret Atwood czy Etgara Kereta. Nobliści, klasycy literatury, pisarze warci odkrycia lub ponownej lektury opisują miłość w jej nieskończonych odcieniach. Walczącą do granic poświęcenia. Uległą, czułą i ufną. Odrzuconą, nieszczerą

i potraktowaną jako interesowna. Krótką jak błahostka. Zmieniającą tory życia. Godną najwyższego podziwu lub tylko wzruszenia ramionami.

Miłość spadającą jak grom z jasnego nieba albo przeciwnie – rodzącą się powoli, mającą za fundament spokojną i wypróbowaną przyjaźń.

Lektura do czytania z miłością.

„Kaj spojrzał na nią; była taka piękna, nie wyobrażał sobie mądrzejszej, piękniejszej twarzy, nie wydawała mu się już z lodu, jak wtedy, gdy machała do niego ręką zza szyby; w jego oczach była doskonała (...)”.

Hans Christian Andersen, przekład: Bogusława Sochańska

„Chciałbym być schodami, długimi schodami, które ty czyścisz, pomyślał, i wiedział, że gdy ona się wreszcie odwróci, będzie piękna i że on będzie ją kochał”.

Stig Dagerman, przekład: Justyna Czechowska

„Musimy być dla siebie dobrzy, upomina się w duchu Wilma. Mamy już tylko siebie”.

Margaret Atwood, przekład: Paweł Lipszyc

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Mistrzowie opowieści. O miłości
Autor: Keret Etgar , Atwood Margaret , Mishima Yukio , Capote Truman , Dagerman Stig , Lowry Malcolm , Lispector Clarice , Joyce James , Czechow Antoni , Shakespeare William , Andersen Hans Christian
Tłumaczenie: Maciejowska Agnieszka, Lipszyc Paweł, Lipszyc Henryk, Czechowska Justyna, Lipszyc Michał, Brydak Wojsław, Batko Zbigniew, Leśniewska Maria, Barańczak Stanisław, Sochańska Bogusława
Wydawnictwo: Wielka Litera
Język wydania: polski
Język oryginału: wielojęzyczny
Liczba stron: 352
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-02-09
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 200 x 20 x 160
Indeks: 41199183
średnia 4,5
5
6
4
3
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
25-04-2022 o godz 17:55 przez: ezabandzala | Zweryfikowany zakup
Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-03-2022 o godz 07:27 przez: Zaneta Liniatura
Czyli najpiękniejsze historie o miłości – niekoniecznie romantycznej. Cudownie otworzyć zbiór wysokich lotów opowiadań, które otwiera jeden z najpiękniejszych sonetów Szekspira. „Nie ma miejsca we wspólnej dwojga serc przestrzeni/Dla barier, przeszkód” – czy rzeczywiście istnieje taka miłość, której nic nie jest w stanie odmienić? Być może w literaturze tak się właśnie dzieje, ale znakomici autorzy zgromadzeni w tym zbiorze pokazują nam nie zawsze to wymarzone, baśniowe oblicze miłości. Znacznie częściej jest skomplikowana, niezgodna z oczekiwaniami, przynosząca ból i cierpienie. „Mistrzowie opowieści o miłości” od wydawnictwa Wielka Litera, to książka, w której od razu się zakochałam. Ale jest to uczucie pełne cierni i niewygody. Literacka podróż Zaczynamy od Szekspira, później wędrujemy śladami baśni wraz z Christianem Andersenem, by za chwilę zanurzyć się w świat groteski i absurdu wraz z Czechowem i Buninem. Dalej śladem miłości wiedzie nas James Joyce, Malcolm Lowry, Clarice Lispector, Stig Dagerman i Truman Capote. Podróż powoli kończymy z Mishima Yukio, Margaret Atwood i Etgarem Keretem. Znakomita podróż po różnych odcieniach uczucia, które dodaje skrzydeł, ale może też okrutnie wgnieść w ziemię. Najmocniej w pamięci zostanie mi piękny sonet Szekspira i opowiadanie Trumana Capote’a. Z kolei opowiadanie Margaret Atwood doskonale już znałam, i gdy tylko przeczytałam pierwsze zdania, wiedziałam, z jaką ciekawą historią mam do czynienia. Bohaterowie tych opowieści zostają postawieni w trudnych sytuacjach, w których nie ma oczywistych wyborów. Czasami dają się ponieść szaleństwu, innym razem zostają w roli biernych obserwatorów. Za każdym razem jest to historia niezwykle fascynująca. „Przyglądał się badawczo przechodniom, każdemu z osobna, wypatrując tylko jej, aż w końcu ją zobaczył: dziewczynę w zielonym nieprzemakalnym płaszczu”. „Mistrzowie opowieści o miłości” zdecydowanie zostaną na mojej półce na specjalnym miejscu. To zbiór wyjątkowych opowiadań, który porusza, budzi motyle w brzuchu i zostawia ogromny niedosyt.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
07-04-2022 o godz 23:09 przez: Kamila
O miłości pisało wielu i każdy potrafił zrobić to na inny sposób. W końcu uczucie to może być odwzajemnione, wzgardzone lub tłumione. Może przynosić radość lub ból. Może być skierowane do przyjaciela, obiektu westchnień, partnera czy rodzica. Może ukazać wiele twarzy. „Mistrzowie opowieści o miłości" to ciekawy pomysł od wydawnictwa Wielka Litera na zebranie w jednym miejscu znanych głosów. Od pisarzy klasycznych do współczesnych. Każdy z nich miał nieco inny pomysł na ukazanie miłości i każdy z tych głosów wart jest uwagi. Andersen pisał o oddaniu przyjaciół, Bunin o toksycznym uczuciu, które wyniszcza a Lispector o kobiecie, która odkryła radość z wszystkiego co cielesne. U Czechowa miłość przypomina psikusa, u Lowry'a efekt przeznaczenia a u Kereta fascynację. Długo zastanawiałam się w jaki sposób ocenić zbiór, który gromadzi w sobie tyle różnych głosów. Częściej opowiadania w nim zawarte były mi obojętne, a jedynie nieliczne mnie zaangażowały i zaciekawiły, ale już przez wzgląd na same nazwiska autorów warto dać im szansę. W końcu znajdziemy tutaj Szekspira, Andersena, Czechowa, Bunina, Joyce'a, Lowry'a, Lispector, Dagermana, Capote'a, Mishimy, Atwood czy Kereta. Zananych twórców tworzących od XIX wieku do dzisiaj. Każdy z nich ma unikatowy sposób opisywania uczuć i każdy z tych sposobów wart jest dania szansy. Zbiory tego typu to świetna okazja do sprawdzenia, którzy autorzy swoją prozą mogą do nas trafić, a po których sięgać niekoniecznie powinniśmy. Dlatego tak cenię antologie z tak różnymi głosami. I dlatego sugeruję sięgnąć po tak ciekawy tytuł. Bo Wielka Litera się postarała. Co prawda ktoś uznał, że przypisy nie są konieczne (dlaczego?!), a przekładów nie jestem pewna (Sochańska na pewni słabo tłumaczy Andersena, a Barańczaka Szekspir traci ducha), ale to drobne potknięcia w bardzo estetycznie wydanej antologii. Trzymam kciuki, by Wielka Litera zrobiła całą serię zbiorów „Mistrzowie opowieści" i po każdy z ochotą będę sięgać. Wam sugeruję zrobić to samo!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-03-2022 o godz 17:58 przez: ania7770
„Miłości nie odmienią chwile, dni, miesiące: Ona trwa – i trwać będzie po sam skraj zagłady” Sześć. Z tylu liter składa się słowo „Miłość”. Łatwe do przeliterowania, jednak trudne do zdefiniowania. Miłość to uczucie, które każdy z nas inaczej postrzega, inaczej definiuje i inaczej przeżywa. Bez miłości świat byłby smutny i zagubiony. Jedni zakochują się od razu, inni potrzebują na to czasu. Każda miłość jest inna. Każda wyjątkowa. Niedawno nakładem Wydawnictwa Wielka Litera ukazała się książka, będąca zbiorem opowiadań „Mistrzowie opowieści o miłości”. Znajdziemy w niej utwory dwunastu autorów, których różni praktycznie wszystko, od Williama Szekspira po Trumana Capote do Margaret Atwood. Jedne teksty są krótsze, inne dłuższe, ale wszystkie niosą ze sobą wiele emocji i wielobarwny obraz miłości. Jest to piękny zbiór słodkich emocji. Wszystkie opowieści miały swój urok, który dopełniły magiczne i delikatne ilustracje. Ta książka jest przekazywana z miłością dla Nas, czytelników. Jest to książka dla każdego. Dla młodego i starszego. Dla kobiety i mężczyzny. Dla zakochanego lub szukającego miłości. Nie jest to z pewnością lektura na jeden wieczór. Warto ją sobie dawkować. Czytać po jednym utworze i zatracić się w słowach płynących prosto z serca do serca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
06-04-2022 o godz 18:28 przez: niepoczytalna
O ile wątki romansowe w literaturze najczęściej mnie drażnią, o tyle czytanie o miłości w wykonaniu mistrzów słowa było naprawdę przyjemnym doznaniem. Świetny dobór tekstów, różnorodność opowiadań – od klasycznych po niebanalne – pozwoliły mi wydostać się z czytelniczego zastoju. Jeżeli szukacie lekkiej i zaskakującej lektury, może "Mistrzowie opowieści" spełnią również Wasze oczekiwania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorach:

Maleńkie Królestwo Keret Etgar , Bezaleli Tami
okładka  twarda
5/5
(5/5) 2 recenzje
25,33 zł
38,00 zł
Mistrzowie opowieści. Skandynawskie lato Ditlevsen Tove , Liksom Rosa , Amalie Skram ...
okładka  miękka
5/5
(5/5) 1 recenzja
26,59 zł
44,99 zł
Mistrzowie opowieści. Skandynawskie lato Ditlevsen Tove , Liksom Rosa , Amalie Skram ...
okładka  miękka
5/5
(5/5) 1 recenzja
26,59 zł
44,99 zł
Zimowe wiersze i baśnie Brzechwa Jan , Konopnicka Maria , Tuwim Julian ...
okładka  twarda
5/5
(5/5) 2 recenzje
29,99 zł
39,99 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zełenski Rogacin Wojciech
4.6/5
25,58 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gate Wiśniewski Janusz Leon
5/5
30,16 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Między wariatami Meller Marcin
5/5
26,49 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wyspa Rylski Eustachy
5/5
27,55 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Bracia Burgess Strout Elizabeth
5/5
24,59 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zła mowa Głowiński Michał
5/5
24,03 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Klara jedzie na pogrzeb Kuna Iza
4.0/5
24,55 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego