Między światami. Dziennik Andersowca 1939-1945 (okładka  miękka, 02.2016)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Wyjątkowe, pisane z wrażliwością artysty i z rzadko spotykanym w przypadku relacji na gorąco dystansem wojenne dzienniki młodego inteligenta.

Edward Herzbaum oszczędnie, ale obrazowo, a czasem ironicznie notuje, jak zagarnia go bezlitosna, uwłaczająca człowieczeństwu rzeczywistość wojenna. To refleksyjny dziennik człowieka, który zdaje sobie sprawę, że jego dotychczasowy świat się skończył, a przyszłości może nie być. W potajemnych notatkach z łagru walczy z depresją, szuka siły, by się nie poddać. Po dołączeniu do armii Andersa staje się żołnierzem doskonale świadomym, co niesie ze sobą wojna, poszukując sensu istnienia wobec tego, co bezpowrotnie utracił. I trudno mu się pogodzić z koniecznością przejścia do porządku nad potwornościami, których doświadczył.

Autor we wrześniu 1939 ochotniczo zaciągnął się do Wojska Polskiego, trafił do niewoli niemieckiej, z której uciekł. W grudniu 1939 przez zieloną granicę dostał się do Lwowa, gdzie w 1940 został aresztowany przez NKWD i wysłany do łagru. Po „amnestii” dotarł do Tatiszczewa i wstąpił do Armii Andersa, z którą przebył szlak bojowy aż do Monte Cassino.

"Zbyt długo i zbyt z bliska przyglądałem się śmierci i widziałem coś dużo straszniejszego od niej – prawdziwą duszę ludzi, zdziczałą, zwierzęcą i piekielną, duszę ludzi wypraną z pokrywki kultury i cywilizacji. Wiem teraz, jaka cienka jest ta skórka i jak mało trzeba, by ją zerwać".
Wołgołag, 6 października 1940

"Jeśli się czegoś boję, to nie śmierci, a życia. Boję się pierwszego dnia po wojnie".
Tarent, 9 marca 1944

"Za co to oni leżą? Żaden z nich nie lubił szumnego gestu, wzniosłych słów, po prostu szli swoją drogą… Więc dlaczego? Łatwo powiedzieć: »Płacili za sławę!« albo »Polegli, by stworzyć legendę!«. Ale oni nie chcieli legendy i stworzyli ją dla nas, a nie dla siebie. Ponurą legendę o Cassino. Nie znam się na polityce, nie rozumiem się na patriotyzmie, ale widzę jedno – straszną, niepowetowaną i niemożliwą do naprawienia krzywdę ludzką".
Cmentarz wojenny w Acquafondata, 3 czerwca 1944, Edward Herzbaum, "Między światami"


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1113522517
Tytuł: Między światami. Dziennik Andersowca 1939-1945
Seria: Świadectwa
Autor: Herzbaum Edward
Wydawnictwo: Wydawnictwo KARTA
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 220
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-02-22
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 27 x 208 x 147
Indeks: 18011531
średnia 4,5
5
1
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
4/5
08-04-2016 o godz 12:16 przez: Jarr74
To unikalne historyczne świadectwo, obrazujące nam dramat jednostki w starcu z totalitaryzmem (zarówno niemieckim jak i sowieckim) oraz ogromne spustoszenie jakie powoduje w ludzkiej świadomości, sposobie postrzegania i systemie wartości, wojna i wszystkie jej konsekwencje.

Wojna, która brutalnie wyrywa młodego człowieka ze znanej mu, bezpiecznej rzeczywistości, niszczy marzenia, plany na przyszłość, kaleczy psychicznie i emocjonalnie, oferując mu w zamian obcy, obdarty ze złudzeń świat, którego nie chce, którego nie rozumie, do którego potrafi się wprawdzie przystosować lecz w którym nie potrafi się odnaleźć. Owo uczucie zagubienia będzie nam towarzyszyć w całej tułaczce Edwarda Herzbauma po wojennych drogach i bezdrożach, poczynając od wojny obronnej 1939 roku, próbę przedarcia się na Zachód do powstającej we Francji Armii Polskiej, aresztowanie przez NKWD w 1940 roku, katorgę w sowieckim łagrze na zaciągnięciu się do armii Andersa (na mocy układu Sikorski – Majski) w ZSRR i całym bojowym szlaku II Korpusu kończąc.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Podobne do ostatnio oglądanego