Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Wrogość, jaka narastała w międzywojennym społeczeństwie polskim wobec Żydów, podsycana przez antysemickie publikacje w prasie, musiała w końcu znaleźć ujście w czynach. Jednak to, jaką postać przybrała we wschodniej Polsce w lecie 1941 roku, gdy armia niemiecka zajęła tereny okupowane wcześniej przez Sowietów, było niewyobrażalne. Tym bardziej, że mordy nie dokonywały się tylko rękami nazistów. Fakt istnienia tych zbrodni przez lata był negowany, a dowody fałszowane lub spychane w zapomnienie.

Kilka lat temu dzięki głośnej książce Jana Tomasza Grossa w polskiej świadomości pojawił się temat Jedwabnego. Jednak – jak szybko się okazało – był to jedynie wierzchołek góry lodowej. Wąsosz, Radziłów, Szczuczyn, Jasionówka, to tylko niektóre miasteczka i wsie, w których od 1941 roku dochodziło do pogromów ludności żydowskiej. Pogromów tym tragiczniejszych, że dokonywanych przez sąsiadów, którzy przez długie lata co prawda nie żyli ze swoimi żydowskimi znajomymi w przyjaźni, ale wzajemna niechęć nie przeszkadzała w funkcjonowaniu społeczności.

Książka Mirosława Tryczyka wprowadza do polskiej historii oraz świadomości społecznej zupełnie nowe informacje na temat zbrodni dokonanych na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego w latach 1941-1942. Na podstawie akt procesów toczących się w oparciu o tzw. Dekrety Sierpniowe, zeznań świadków żydowskich i polskich zebranych w latach powojennych, Żydowskich Ksiąg Pamięci spisanych przez ocalałych z Zagłady, dokumentacji postępowań Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce i rozmów przeprowadzonych podczas własnych badań autor buduje prawdziwy obraz wydarzeń, o których nie możemy zapomnieć.

Książka analizuje również związki pomiędzy obecną w prasie i życiu społecznym ideologią narodową, nacjonalistyczną i antysemicką a wystąpieniami antyżydowskimi z roku 1941. Wiele uwagi poświęca także procesowi powojennego ukrywania i fałszowania prawdy o polskim udziale w holokauście. Jednak historyczne znaczenie opisywanych wydarzeń i analizowanej ideologii nie jest dla autora okazją do ataku, lecz punktem wyjścia do pogłębionych rozważań nad źródłami oraz przejawami postaw antysemickich w Polsce z okresu drugiej wojny światowej, oraz szerzej – nad kondycją ludzką. Wydarzenia opisane przez autora to przerażający przykład tego, do czego zdolni są zwykli ludzie, jeśli uzbroi się ich w odpowiednią ideologię i da – choćby milczące – przyzwolenie na zbrodnię.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów
Autor: Tryczyk Mirosław
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-10-21
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 34 x 214 x 160
Indeks: 18031737
 
średnia 3,9
5
26
4
2
3
3
2
0
1
9
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
26 recenzji
5/5
03-09-2020 o godz 12:02 Sławek dodał recenzję:
Książka, która powinna zostać wprowadzona jako lektura obowiązkowa do szkół średnich. Pokazuje nasz Naród z tej złej strony, ale tacy też jesteśmy i dzisiaj. Nieprawdziwy jest obraz tylko bohaterskich postaw, nie ma takiej nacji na świecie, Polacy nie są wyjątkiem. Bardzo dużo pracy źródłowej autora.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
27-01-2020 o godz 01:17 Grzegorz Zych dodał recenzję:
ja bym jednak doradzał zapoznać się z bardzo krytyczną recenzją "dzieła" pana Tryczyka dokonaną przez Krzysztofa Persaka https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/12105/Wydmuszka_Lektura_krytyczna_Miast_smierci.pdf
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-04-2018 o godz 11:20 Bolek dodał recenzję:
straszne, jak można było tak się upodlić,dobrze ,że są takie książki
Czy ta recenzja była przydatna? 2 2
5/5
16-04-2018 o godz 04:59 Piotr Bąk dodał recenzję:
Książka, którą powinien przeczytać każdy. A później dyskutować czy Polscy są wspominki czy też nie
Czy ta recenzja była przydatna? 2 2
08-03-2018 o godz 00:00 Wojtek Wilusz dodał recenzję:
Pogląd na gorsze karty naszej historii, jest to temat do którego nam Polakom ciężko jest się przyznawać. Warte jest jednak napisanie prawdziwych historii, które zostały poparte faktami, niż czekać na zakłamanie jej przez osoby trzecie. Każdy Polak powinien być świadom każdej sytuacji jaka miała miejsce w naszym kraju. Niezależnie od tego czy jest to chlubne czy też mniej. Są to straszne miejsca i straszne czyny jakich dopuszczali się zwykli ludzie. Trudno jest zrozumieć to co się działo. Jednak nie warto przez pryzmat takich sytuacji generalizować całego społeczeństwa. Nie można dawać na to przyzwolenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 3
1/5
03-05-2017 o godz 13:45 tepe dodał recenzję:
Czekamy na kolejną wnikliwą książkę, tym razem o żydowskich funkcjonariuszach UB i komunistycznej wierchuszce, którzy szerzyli terror, torturowali w więzieniach i przeprowadzali likwidację tzw. "bandytów z lasu", czy choćby zwykłych Polaków, którym nie podobała się perspektywa życia w Polsce sowieckiej pod czułym nadzorem z Kremla, i którzy mieli odwagę głośno o tym mówić. Czekamy też na szczegółową książkę o żydowskich dowódcach obozów koncentracyjnych (np. Solomon Morel), w których przetrzymywano Niemców i Polaków przeciwnych władzy nadanej z Moskwy.
Czy ta recenzja była przydatna? 5 15
5/5
01-01-2017 o godz 02:34 czarekz dodał recenzję:
Wielu przed Mirosławem Tryczykiem opisywało polski antysemityzm i jego zbrodnicze efekty. "Miasta śmierci" pokazują jednak, że zabijanie Żydów przez Polaków nie było żywiołowe, nie było dziełem ludowego antysemityzmu - ale w dużej części były rezultatem na zimno kalkulowanego oczyszczania etnicznego terenów, na których Polacy nie stanowili grupy dominującej. Przerażające, że w przygotowywaniu mordów brali udział inteligenci (nauczyciele, księża, urzędnicy państwowi, zawodowi żołnierze, partyzanci). Przerażające, ale nie nieoczekiwane. Ludzie mieszkający obok siebie najczęściej nie mordują się nawzajem, a już nigdy nie w sposób planowy, zorganizowany i bez emocji. Takie działania wymagają "wsadu intelektualnego", którego dostarczyła właśnie inteligencja nacjonalistyczna. Choć może to oksymoron: inteligencja nie może być nacjonalistyczna. Jeżeli mamy przetrwać na Ziemi i wyruszyć w Kosmos, musimy porzucić podziały i granice, utworzone przez tych (nielicznych), którzy dzielą, rządzą i wyzyskują pozostałe 99%.
Czy ta recenzja była przydatna? 9 3
4/5
13-10-2016 o godz 11:17 Stefek dodał recenzję:
Książka bardzo dobra I każdy powinien przeczytać. Nie odbieram jej jako atak na nasze Państwo lecz jako świadectwo tragedii, której dokonali nasi przodkowie. Z drugiej jednak strony musi być powód dla, którego żydów tak bardzi wszędzie nienawidzą. Z mojej strony czekam wciąż na wydanie dokumentu ukazującego ogrom żydowskich napaści I mordów na Polaków. Skoro już tyle przeczytaliśmy o naszych zbrodniach może ktoś odważy się napisać książkę mordercach wyznania mojżeszowego.
Czy ta recenzja była przydatna? 7 8
16-09-2016 o godz 00:00 Mateusz Krawczyk dodał recenzję:
Do tej książki podchodziłem z wielkim dystansem, jednkaże zupełnie niepotrzebnie. Oczywiście porusza ona niezwykle ważny temat, który przewija się przez naszą historię oraz nadal jest aktywny w czasach współczesnych. Bardzo się cieszę, żę autor odkrywa tajemnice i nieznane do tej pory fakty związane z historią Żydowską. W książce można dostrzeć ogromną wiedzę autora oraz jego obiektywizm. Cenię w Tryczyku, że nie opiera się na faktach, które są znane powszechnej opinii, tylko próbuje dowiedzieć się czegoś więcej i na tym zbudować zupełnie nowe obilcze historii narodu żydowskiego.
Czy ta recenzja była przydatna? 8 3
25-07-2016 o godz 00:00 Wojciech Krajewski dodał recenzję:
Myślę, że książka porusza bardzo wazny i dosyć żywy wpsółcześnie temat. Wiele teraz mówi się o naszej i żydowskiej historii. Jest to ważne, aby odkrywać tajemnice i wydarzenia, o których zapomniamy. Cenię autora za jego obiektywność i merytorykę z jaką podszedł do opisywanego tematu. Każdy, kto przeczyta ksiazkę będzie wstrząśnięty ilością miast, nie tylko Jedwabnego, w kontekście historii żydowskiej. Bardzo mi sie podobało, żę Tryczyk dał dużą swobodę czytelnikowi w dokonywaniu u wyciąganiu wniosków i komentarzy na te temat. Jak dla mnie obowiązkowa lektura!
Czy ta recenzja była przydatna? 9 4
5/5
28-03-2016 o godz 20:20 Małgorzata B. dodał recenzję:
i nie zmieni je nic co napisał prawicowy historyk z IPN pisząc na zamówienie polityczne obecnie rządzących krajem w swojej szkalującą książkę dr Tryczyka recenzji. Potwierdził tylko że w dzisiejszym kraju istnieją niestety polityczni funkcjonariusze od politycznej historii. Książka dr Tryczyka to zbiór dokumentów które oceniać może każdy z czytelników samodzielnie a komentarze autora są maksymalnie wyważone. Zachęcam do przeczytania każdego! Polecam też z zapis z debaty prawdziwych autorytetów na temat książki dr Tryczyka tj. prof. Tokarskiej - Bakir, ks. Oszajcy, dr Kozłowskiego, Zbigniewa Gluzy redaktora Karty na łamach której odbyła się duża rzetelna debata nad tą wstrząsającą i potrzebną książką https://www.youtube.com/watch?v=on4aQPIQd5A .
Czy ta recenzja była przydatna? 12 5
5/5
09-02-2016 o godz 11:46 Katarzyna dodał recenzję:
W naszej świadomości z reguły egzystuje tylko Jedwabne. Jak wykazują przytoczone przez autora książki dokumenty, miejsc, gdzie Polacy zamordowali Żydów było więcej. Książka ta to głównie przerażające materiały pochodzące z akt archiwum śledczego Instytutu Pamięci Narodowej, Yad Vashem, zeznania naocznych świadków wydarzeń, notatki, listy. Niesamowicie poruszające relacje świadków sporadycznie tylko uzupełniane są komentarzem Tryczyka. Komentarze te są moim zdaniem bezstronne. Część z nich dot. samych zbrodni,a część nakreśla krótko przedwojenne realia społeczne, polityczne, socjologiczne w omawianych miejscach. Na końcu każdego rozdziału podane są źródła z których Tryczyk korzystał, konkretne numery akt w archiwach IPN.
Czy ta recenzja była przydatna? 14 5
29-01-2016 o godz 08:37 zbigniew Łagiewski dodał recenzję:
wstrząsający dokument, wstrząsający. Powinien być obowiązkową lekturą dla apologetów Stronnictwa Narodowego, Dmowskiego czy ONR. Gdyby nie przypisy , odnośniki do dokumentów źródłowych, ( słedztw IPN, akt sądowych, akt prokuratorskich, zeznań świadków i sprawców ) aż trudno uwierzyć , że coś takiego mogło się wydarzyć. Ale też książka ta daje odpór krytykom Jana Grossa o udziale Polaków w mordowaniu Żydów. .
Czy ta recenzja była przydatna? 12 6
4/5
19-01-2016 o godz 18:36 Piotrek dodał recenzję:
Tak się składa, że o niektórych historiach opisywanych w tej książce słyszałem osobiście. W różnej formie: plotek, wspomnień czy recenzji przekazywanych z różnych źródeł. Jednak każda informacja była owiana pewnym Tabu. Tutaj opisywane historie nabierają pewnego kształtu. Można sobie, dzięki znajdującym się tam opisom, stożyć swój obraz tamtej rzeczywistości. Tematyka, z którą niestety musimy się zetknąć. Historia, od której nie można odwrócić się plecami.
Czy ta recenzja była przydatna? 12 6
06-01-2016 o godz 09:23 juśka dodał recenzję:
Książka wstrząsająca, ale polecam .Polacy mają to do siebie ,że wspominają krzywdy wyrządzone im przez innych , a tu dramat który jest przemilczany i to Polacy byli katami i oprawcami.
Czy ta recenzja była przydatna? 14 7
01-12-2015 o godz 09:30 Joanna Polukord dodał recenzję:
Wyjatkowa ksiązka. Zawiera próbe wyjasnienia przyczyn pogromów ludności żydowskiej na obecnych Kresach, jak równiez źródeł współczesnego antysemityzmu. Bardzo aktualna, polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 8 7
1/5
29-11-2015 o godz 00:07 dr crusty dodał recenzję:
Pan tryczyk wyczul nosem pieniadze i ku uciesze zydow napisal paszkwil.podobnie jak wielki autorytet gross tryczyk nie jest historykiem. Dlatego w razie procesu przed sadem powie ze to filozoficzna wizja a nie dzielo historyczne. Potrzebne sa wreszcie przepisy karne za takie ponizanie narodu polskiego.jak pojdzie siedziec facet siedziec a na grzywne będzie zasuwal do konca zycia. to pomysli dwa razy zanim napisze. Jezeli bylaby to prawda to trudno uwierzyc ze czekala na odkrycie przez tkaczyka tyle lat. Pani bikont albo engelking juz dawno by te rzeczy opisala coby lansu na zachodzie zaznac. A te recenzje zbyt podobne do siebie. Pisala je jedna osoba.tkaczyk albo wydawnictwo
Czy ta recenzja była przydatna? 7 16
1/5
28-11-2015 o godz 14:24 Antoni Wrega dodał recenzję:
Jeśli książka taka świetna jak piszą w swoich notkach poniżej Czytelnicy, to niech Autor odpowie uczciwie na moje wątpliwości (m.in. co do jego intencji): >>Mam tylko jedno pytanie do p. Traczyka (i do p. Tokarczuk - po jej sławetnym wystąpieniu przeciwko Polakom i Polsce): dlaczego okupowane przez Niemców ziemie polskie były jedynymi ziemiami okupowanymi przez Niemców, gdzie miejscowej ludności groziła natychmiastowa śmierć z rąk Niemców za... pomoc Żydom (np. podanie szklanki wody, a nie tylko ukrywanie Żydów)? I ponad 220 wsi zostało przez Niemców za to spalonych a ich ludność zamordowana (wiem to od Władysława Bartoszewskiego) ? Niemcy nic nie wiedzieli o chęci Polaków do zabijania Żydów? Jako MEGA-mordercy powinni hołubić takich pomocników w zbrodni, a nie ich zabijać.<< I oczywiście ciśnie się także na usta drugie pytanie: czy to aby była Polska? A premierem, czy też prezydentem był znany z przywiązania do polskości... Hans Frank? Ludzie dajcie odpór chorym urojeniom, bo będziecie płacić, a jak nie Wy, to Wasze dzieci! Dla bezmyślnych i naiwnych: Kalifat się zbliża, i to od Zachodu. PS. Pani, która pisze poniżej o księżach podżegających do zbrodni polecam twórczość Pani dr Ewy Kurek, która od 30 lat bada m.in. Holocaust. I jest z wykształcenia historykiem (nie tak jak p. Traczyk!)
Czy ta recenzja była przydatna? 6 16
28-11-2015 o godz 11:51 Róża Szymura dodał recenzję:
Bardzo ciekawa dobrze napisana. Odkrywa wiele tajemnic, które przez lata były ukrywane. Zmusza do zastanowienia się nad ludzką psychiką. Przeczytanie tej książki budzi chęć na dalsze poszukiwania książek opisujących podobne zdarzenia z tamtego okresu i nie tylko.
Czy ta recenzja była przydatna? 8 7
5/5
18-11-2015 o godz 10:16 Andrzej dodał recenzję:
Do bólu prawdziwa, nigdy o tym na lekcji historii nie słyszałem!
Czy ta recenzja była przydatna? 9 7
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Szydełko od A do Z Opracowanie zbiorowe
4/5
26,67 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Powrót Smoka Kresu. Frigiel i Fluffy Opracowanie zbiorowe
4.9/5
31,49 zł
34,99 zł
29,91 zł
Inne z tego wydawnictwa Dieta w chorobie Hashimoto Lewandowska Agata
4.1/5
26,99 zł
29,99 zł
21,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Sushi Hori Masakazu , Takahashi Kazu
4.1/5
17,99 zł
19,99 zł
14,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Mój przyjaciel Hitler Hoffmann Heinrich
0/5
31,49 zł
34,99 zł
29,91 zł
Inne z tego wydawnictwa Warzywa, które leczą Lewandowska Agata
0/5
35,99 zł
39,99 zł
34,19 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.