Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów (okładka  miękka, 10.2015)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Wrogość, jaka narastała w międzywojennym społeczeństwie polskim wobec Żydów, podsycana przez antysemickie publikacje w prasie, musiała w końcu znaleźć ujście w czynach. Jednak to, jaką postać przybrała we wschodniej Polsce w lecie 1941 roku, gdy armia niemiecka zajęła tereny okupowane wcześniej przez Sowietów, było niewyobrażalne. Tym bardziej, że mordy nie dokonywały się tylko rękami nazistów. Fakt istnienia tych zbrodni przez lata był negowany, a dowody fałszowane lub spychane w zapomnienie.

Kilka lat temu dzięki głośnej książce Jana Tomasza Grossa w polskiej świadomości pojawił się temat Jedwabnego. Jednak – jak szybko się okazało – był to jedynie wierzchołek góry lodowej. Wąsosz, Radziłów, Szczuczyn, Jasionówka, to tylko niektóre miasteczka i wsie, w których od 1941 roku dochodziło do pogromów ludności żydowskiej. Pogromów tym tragiczniejszych, że dokonywanych przez sąsiadów, którzy przez długie lata co prawda nie żyli ze swoimi żydowskimi znajomymi w przyjaźni, ale wzajemna niechęć nie przeszkadzała w funkcjonowaniu społeczności.

Książka Mirosława Tryczyka wprowadza do polskiej historii oraz świadomości społecznej zupełnie nowe informacje na temat zbrodni dokonanych na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego w latach 1941-1942. Na podstawie akt procesów toczących się w oparciu o tzw. Dekrety Sierpniowe, zeznań świadków żydowskich i polskich zebranych w latach powojennych, Żydowskich Ksiąg Pamięci spisanych przez ocalałych z Zagłady, dokumentacji postępowań Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce i rozmów przeprowadzonych podczas własnych badań autor buduje prawdziwy obraz wydarzeń, o których nie możemy zapomnieć.

Książka analizuje również związki pomiędzy obecną w prasie i życiu społecznym ideologią narodową, nacjonalistyczną i antysemicką a wystąpieniami antyżydowskimi z roku 1941. Wiele uwagi poświęca także procesowi powojennego ukrywania i fałszowania prawdy o polskim udziale w holokauście. Jednak historyczne znaczenie opisywanych wydarzeń i analizowanej ideologii nie jest dla autora okazją do ataku, lecz punktem wyjścia do pogłębionych rozważań nad źródłami oraz przejawami postaw antysemickich w Polsce z okresu drugiej wojny światowej, oraz szerzej – nad kondycją ludzką. Wydarzenia opisane przez autora to przerażający przykład tego, do czego zdolni są zwykli ludzie, jeśli uzbroi się ich w odpowiednią ideologię i da – choćby milczące – przyzwolenie na zbrodnię.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1113652429
Tytuł: Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów
Autor: Tryczyk Mirosław
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-10-21
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 34 x 214 x 160
Okres historyczny: faszyzm - II wojna
Indeks: 18031737
średnia 4,2
5
48
4
4
3
4
2
1
1
10
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
30 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
06-01-2016 o godz 09:23 przez: juśka | Zweryfikowany zakup
Książka wstrząsająca, ale polecam .Polacy mają to do siebie ,że wspominają krzywdy wyrządzone im przez innych , a tu dramat który jest przemilczany i to Polacy byli katami i oprawcami.
Czy ta recenzja była przydatna? 15 7
25-10-2015 o godz 14:29 przez: Waldemar Curyło | Zweryfikowany zakup
Autor w oparciu o materiały faktograficzne zebrane w trakcie śledztw, przedstawia kulisy jak i sam przebieg pogromów ludności żydowskiej na terenach wschodniej Polski. Jednak najistotniejszą wartością w/w opracowania, wydaje się być opis funkcjonowania małych zbiorowości w sytuacji rozpadu struktur państwowych, gdy odżywają dawne urazy i uprzedzenia, gdy rozum zasypia a budzą się demony. Książka stanowi w tym zakresie ciekawy materiał socjologiczny, ukazując odbicie naszej prawdziwej moralności jak i patriotyzmu. Aż do bólu schodzimy do dna wnętrza natury ludzkiej. Pozycja godna polecenia - nie powinno zabraknąć jej w bibliotece historyka czy też socjologa.
Czy ta recenzja była przydatna? 13 6
03-11-2015 o godz 09:18 przez: magdalena trojanowska | Zweryfikowany zakup
Książka wstrząsająca. Napisana na podstawie sądowych akt spraw dotyczących morderstw na dokonanych przez Polaków na ludności Żydowskiej. Ciężko się ją czyta, gdyż opowiedziane historie przez naocznych światków są tak wstrząsające, że w głowie się nie mieszczą. Pokazana jest hipokryzja Kościoła katolickiego jak również otumanienie społeczności - dla której nie ma usprawiedliwienia dla czynów których dokonali. Księża, którzy namawiali do zbrodni- zapominając o 10 przykazaniach tj. V.nie zabijaj, VII. nie kradnij,VIII. nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu, X.Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Czy ta recenzja była przydatna? 13 6
4/5
19-01-2016 o godz 18:36 przez: Piotrek | Zweryfikowany zakup
Tak się składa, że o niektórych historiach opisywanych w tej książce słyszałem osobiście. W różnej formie: plotek, wspomnień czy recenzji przekazywanych z różnych źródeł. Jednak każda informacja była owiana pewnym Tabu. Tutaj opisywane historie nabierają pewnego kształtu. Można sobie, dzięki znajdującym się tam opisom, stożyć swój obraz tamtej rzeczywistości. Tematyka, z którą niestety musimy się zetknąć. Historia, od której nie można odwrócić się plecami.
Czy ta recenzja była przydatna? 13 6
29-01-2016 o godz 08:37 przez: zbigniew Łagiewski | Zweryfikowany zakup
wstrząsający dokument, wstrząsający. Powinien być obowiązkową lekturą dla apologetów Stronnictwa Narodowego, Dmowskiego czy ONR. Gdyby nie przypisy , odnośniki do dokumentów źródłowych, ( słedztw IPN, akt sądowych, akt prokuratorskich, zeznań świadków i sprawców ) aż trudno uwierzyć , że coś takiego mogło się wydarzyć. Ale też książka ta daje odpór krytykom Jana Grossa o udziale Polaków w mordowaniu Żydów. .
Czy ta recenzja była przydatna? 13 6
5/5
01-01-2017 o godz 02:34 przez: czarekz | Zweryfikowany zakup
Wielu przed Mirosławem Tryczykiem opisywało polski antysemityzm i jego zbrodnicze efekty. "Miasta śmierci" pokazują jednak, że zabijanie Żydów przez Polaków nie było żywiołowe, nie było dziełem ludowego antysemityzmu - ale w dużej części były rezultatem na zimno kalkulowanego oczyszczania etnicznego terenów, na których Polacy nie stanowili grupy dominującej. Przerażające, że w przygotowywaniu mordów brali udział inteligenci (nauczyciele, księża, urzędnicy państwowi, zawodowi żołnierze, partyzanci). Przerażające, ale nie nieoczekiwane. Ludzie mieszkający obok siebie najczęściej nie mordują się nawzajem, a już nigdy nie w sposób planowy, zorganizowany i bez emocji. Takie działania wymagają "wsadu intelektualnego", którego dostarczyła właśnie inteligencja nacjonalistyczna. Choć może to oksymoron: inteligencja nie może być nacjonalistyczna. Jeżeli mamy przetrwać na Ziemi i wyruszyć w Kosmos, musimy porzucić podziały i granice, utworzone przez tych (nielicznych), którzy dzielą, rządzą i wyzyskują pozostałe 99%.
Czy ta recenzja była przydatna? 10 3
28-11-2015 o godz 11:51 przez: Róża Szymura | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawa dobrze napisana. Odkrywa wiele tajemnic, które przez lata były ukrywane. Zmusza do zastanowienia się nad ludzką psychiką. Przeczytanie tej książki budzi chęć na dalsze poszukiwania książek opisujących podobne zdarzenia z tamtego okresu i nie tylko.
Czy ta recenzja była przydatna? 9 7
01-12-2015 o godz 09:30 przez: Joanna Polukord | Zweryfikowany zakup
Wyjatkowa ksiązka. Zawiera próbe wyjasnienia przyczyn pogromów ludności żydowskiej na obecnych Kresach, jak równiez źródeł współczesnego antysemityzmu. Bardzo aktualna, polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 8 7
5/5
16-04-2018 o godz 04:59 przez: Piotr Bąk | Zweryfikowany zakup
Książka, którą powinien przeczytać każdy. A później dyskutować czy Polscy są wspominki czy też nie
Czy ta recenzja była przydatna? 3 2
5/5
17-04-2018 o godz 11:20 przez: Bolek | Zweryfikowany zakup
straszne, jak można było tak się upodlić,dobrze ,że są takie książki
Czy ta recenzja była przydatna? 3 2
5/5
03-09-2020 o godz 12:02 przez: Sławek | Zweryfikowany zakup
Książka, która powinna zostać wprowadzona jako lektura obowiązkowa do szkół średnich. Pokazuje nasz Naród z tej złej strony, ale tacy też jesteśmy i dzisiaj. Nieprawdziwy jest obraz tylko bohaterskich postaw, nie ma takiej nacji na świecie, Polacy nie są wyjątkiem. Bardzo dużo pracy źródłowej autora.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
02-10-2021 o godz 06:43 przez: tamino | Zweryfikowany zakup
Dobra ksiazka
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
24-08-2022 o godz 08:22 przez: Krystyna | Zweryfikowany zakup
Czytłam z ciężkim sercem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-12-2021 o godz 19:46 przez: Paweł Adamkiewicz | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra książka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-02-2016 o godz 11:46 przez: Katarzyna
W naszej świadomości z reguły egzystuje tylko Jedwabne. Jak wykazują przytoczone przez autora książki dokumenty, miejsc, gdzie Polacy zamordowali Żydów było więcej. Książka ta to głównie przerażające materiały pochodzące z akt archiwum śledczego Instytutu Pamięci Narodowej, Yad Vashem, zeznania naocznych świadków wydarzeń, notatki, listy. Niesamowicie poruszające relacje świadków sporadycznie tylko uzupełniane są komentarzem Tryczyka. Komentarze te są moim zdaniem bezstronne. Część z nich dot. samych zbrodni,a część nakreśla krótko przedwojenne realia społeczne, polityczne, socjologiczne w omawianych miejscach. Na końcu każdego rozdziału podane są źródła z których Tryczyk korzystał, konkretne numery akt w archiwach IPN.
Czy ta recenzja była przydatna? 15 5
5/5
28-03-2016 o godz 20:20 przez: Małgorzata B.
i nie zmieni je nic co napisał prawicowy historyk z IPN pisząc na zamówienie polityczne obecnie rządzących krajem w swojej szkalującą książkę dr Tryczyka recenzji. Potwierdził tylko że w dzisiejszym kraju istnieją niestety polityczni funkcjonariusze od politycznej historii. Książka dr Tryczyka to zbiór dokumentów które oceniać może każdy z czytelników samodzielnie a komentarze autora są maksymalnie wyważone. Zachęcam do przeczytania każdego! Polecam też z zapis z debaty prawdziwych autorytetów na temat książki dr Tryczyka tj. prof. Tokarskiej - Bakir, ks. Oszajcy, dr Kozłowskiego, Zbigniewa Gluzy redaktora Karty na łamach której odbyła się duża rzetelna debata nad tą wstrząsającą i potrzebną książką https://www.youtube.com/watch?v=on4aQPIQd5A .
Czy ta recenzja była przydatna? 13 5
5/5
16-11-2015 o godz 15:29 przez: AliGina
Książka wstrząsająca i przerażająca, ale potrzebna. Teraz bardziej niż kiedykolwiek. Bo czytając o pogromach i retoryce, jaką posługiwali się ich inicjatorzy i wykonawcy, łatwo odnaleźć te same słowa i mechanizmy, które dziś obserwujemy choćby w dyskusji o uchodźcach. Warto przeczytać i zmądrzeć.
Czy ta recenzja była przydatna? 13 5
5/5
17-11-2015 o godz 18:10 przez: Małgorzata B.
Kupiłam i przeczytałam do deski! Książka wstrząsająca ale też pokazująca naturę ludzką w sposób prawdziwy. Oby więcej takich książek. Trudna historia Polaków i Żydów dzięki "Miastom śmierci" zyskała zupełnie nowy wymiar.
Czy ta recenzja była przydatna? 12 7
5/5
17-11-2015 o godz 18:05 przez: Andrzej
Do bólu prawdziwa książka o nieznanych aspektach trudnej polskiej historii. Pokazuje świat II wojny takim jakim był a nie taki jaki chcą go stworzyć urzędowi historycy od "polityki historycznej". Godna polecenia każdemu!
Czy ta recenzja była przydatna? 11 5
25-07-2016 o godz 00:00 przez: Wojciech Krajewski | Empik recenzuje
Myślę, że książka porusza bardzo wazny i dosyć żywy wpsółcześnie temat. Wiele teraz mówi się o naszej i żydowskiej historii. Jest to ważne, aby odkrywać tajemnice i wydarzenia, o których zapomniamy. Cenię autora za jego obiektywność i merytorykę z jaką podszedł do opisywanego tematu. Każdy, kto przeczyta ksiazkę będzie wstrząśnięty ilością miast, nie tylko Jedwabnego, w kontekście historii żydowskiej. Bardzo mi sie podobało, żę Tryczyk dał dużą swobodę czytelnikowi w dokonywaniu u wyciąganiu wniosków i komentarzy na te temat. Jak dla mnie obowiązkowa lektura!
Czy ta recenzja była przydatna? 10 4
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Sex edu
5/5
18,86 zł
29,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 220 splotów szydełkowych Opracowanie zbiorowe
4.6/5
22,52 zł
36,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Partia włoska
5/5
25,57 zł
39,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego