Matka i córka. Maria Nurowska i Tatiana Raczyńska w rozmowach z Martą Mizuro (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

"Matka i córka" to nie tylko książka o relacjach słynnej pisarki i jej córki, ale przede wszystkim szczera i poruszająca rozmowa kobiet o roli matki.

Z rozmów wyłania się niezwykle ciekawa opowieść o matce i córce, ale także o wszystkich tych, którzy kształtowali ich charaktery i życiowe postawy. To książka o wspaniałych, silnych kobietach, którym pomimo przeciwności losu udało się znaleźć swoje miejsce i budować wyjątkowe relacje.

Marta Mizuro pisze we wstępie, o tym z jaką odwagą i szczerością jej rozmówczynie opowiadają „o swoim dzieciństwie, o wejściu w dojrzałe życie, o zmaganiu się z syndromem dorosłego dziecka alkoholika, o traumach i kompleksach. O sprawach bolesnych i wstydliwych, które dotykają milionów ludzi, niewielu jednak ma odwagę przyznać się do nich, choćby tylko przed sobą, albo szukać specjalistycznej pomocy”.
To opowieść o sprawach bardzo trudnych, ale mamy nadzieję, że dzięki temu może ona stać się drogowskazem dla matek i córek, dodać im otuchy i pokazać, że nigdy nie jest za późno na to, by spróbować zmienić swoje życie.

Tytuł: Matka i córka. Maria Nurowska i Tatiana Raczyńska w rozmowach z Martą Mizuro
Autor: Nurowska Maria , Raczyńska Tatiana
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 192
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-08-28
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 200 x 23 x 127
Indeks: 13375966
 
średnia 4,6
5
5
4
3
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
15 recenzji
5/5
23-01-2014 o godz 07:20 przez: anna janaszek
Ktoś, kto sam musi szukać dróg wyjścia... czasem je znajduje tworząc- pisząc właśnie. Ale są tego plusy. Ktoś, kto wiele przeżył szybciej dojrzewa i empatycznie podchodzi do życia- oczywiście, jeżeli potrafi sobie wiele rzeczy wytłumaczyć... Książka zawiera wiele wspaniałych odruchów, poradzenie sobie z tym, co trudne i niezrozumiałe. Hołd autorce!! Musi być ciepłą osobą skoro w tak szerokim znaczeniu odtwarza wszystkie fakty... i to w ten, a nie inny sposób. Dziękuję serdecznie!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
29-10-2015 o godz 13:46 przez: insomniaof
Biografia – książka niezwykle interesująca. Często przewrotna – ciekawość osobowości „scenicznej” czy to artysty, czy polityka, nie idzie często w parze z ciekawością biografii. Dlaczego? Ktoś medialnie nijaki w takiej formie może pokazać błyskotliwy żart, łatwość opowiadania anegdot czy głęboką refleksję, której byśmy się nie spodziewali. Jest to jeden z powodów, dlaczego tak często sięgam po ten gatunek literacki. Zawsze jestem ciekawa, co kryje się za swego rodzaju maską. Intrygująca forma – wywiad rzeka podzielony na sekcje. Zaczęłam się zastanawiać, jaką rolę będzie pełniła Marta Mizuro, która rozmawiała z paniami: Tatianą Raczyńską oraz Marią Nurowską. Nie powiem, wyszło interesująco. Niekiedy biografii nie da się czytać właśnie z powodu wybrania formy – „pytający” się nie sprawdził, bohater nie ma niczego do powiedzenia. Możliwości jest wiele. Dzięki tej książce tytuł wpisu – żyć jak matka z córką – nabiera zupełnie nowego znaczenia.
Osobą bardziej znaną, ale równie ważną, co druga postać, jest Maria Nurowska. Polska pisarka, nowelistka. Autorka doświadczona ze sporym dorobkiem literackim. Swego czasu również dziennikarka. Wielokrotnie doceniana i tłumaczona na wiele języków. Czy zatem na tym tle jej córka, Tatiana, wypada nieco „blado”? Pedagog, matka dwójki dzieci, babcia, pracująca w szkole z niekoniecznie łatwą młodzieżą. Kobieta o wielkiej pogodzie ducha zarówno zawodowo jak i prywatnie.

Książka „Matka i córka w rozmowach z Martą Mizuro” nie jest łatwa. Mimo swoich niewielkich rozmiarów psychologicznie ciężka. Co mnie zachwyciło najbardziej – nie jest to klasyczny wywiad rzeka. Możemy poznać dwa różne zdania bez presji, że jedna kobieta wpływa na to, co mów druga. Obie są niezwykle silnymi [lub jak mówią silno-słabymi] jednostkami. Książka jest podzielona na sekcje: „Maria i Tatiana”, „Dzieciństwo”, „Matka”, „Rodzina”, „Dom”, „Siła”, „Razem i osobno”. Bardzo ważne jest też dla mnie, że temat nie zamyka się na wzajemnych stosunkach matki i córki. Wybiega dużo, dużo dalej. Maria Nurowska opowiada między innymi o sposobie w jaki pisze i bohaterach jej książek, porusza problem wybaczania zbrodniarzom wojennym. Wspomina relacje z jej matką i ojcem oraz jej trudne dzieciństwo. Wymienia różnice, jakie pojawiają się w wychowywaniu syna i córki. Obie panie dokonują autoanalizy i trudnych zwierzeń. Jestem pod wrażeniem, że zdobyły się na taką odwagę.

Z książki płyną w stronę czytelnika dwojakie emocje – z jednej strony samoakceptacja i pogoda ducha, z drugiej – cierpienie i ból. Myślę, że to doskonale opisuje sinusoidę, jaką można wyczytać z żyć bohaterek. Niezwykle poruszyła mnie otwartość w odpowiadaniu na pytania, nieukrywanie bolesnych szczegółów życia, ale też dążenie do rozwoju. Maria Nurowska i Tatiana Raczyńska są niewątpliwie całkowicie innymi osobowościami. Inaczej patrzą na życie, czegoś innego pragną. Dzięki temu wywiadowi pokazały, jakie tak naprawdę są nie tylko ich stosunki, ale też stosunki wielu matek i córek na świecie. To ciekawe uczucie, kiedy czytelnik wchodzi w czyiś prywatny świat, szczególnie, kiedy zna się godność tej osoby. Jedynym, co mnie czasami rozczarowywało to zbytnie popadanie w dygresje i uciekanie w anegdoty. Często pomagało to wejść głębiej w historię, ale czasami też irytowało. Książka została pięknie wydana. Twarda oprawa, przejrzysty podział tekstu oraz czarno-białe zdjęcia. Myślę, że to ciekawy smaczek, ponieważ Maria Nurowska wspomniała, że musi widzieć twarz bohaterki, ponieważ inaczej nie jest w stanie pisać. Warto również pochwalić tutaj Martę Mizuro – pełniła rolę swego rodzaju spowiedniczki, nie próbując zdominować bohaterek. Stawiała ciekawe i trafione pytania.

Mogę z czystym sercem polecić tę książkę zarówno wielbicielom Marii Nurowskiej jak i osobom, które chcą przeczytać kawał ciekawej historii i celnie sformułowane prawdy. Ja na pewno wrócę do tej pozycji.

inne recenzje: kraina-bezsennosci.blog.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-08-2013 o godz 11:10 przez: Ewa
Sięgając po tę książkę - wywiad, byłam przekonana, że napisanie jej recenzji będzie szalenie proste. Maria Nurowska, mistrzyni kreacji relacji matecznych, w duecie ze swoją córką, w szczerej choć niełatwej rozmowie prowadzonej przez Martę Mizuro. Dialog wspomnień, począwszy od ich obu dzieciństwa, po macierzyństwo i fakt zostania babcią oraz prababcią, Maćka i Marcysia. Ot, sympatyczne powroty bliskich sobie osób, do przeszłości. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że nic tu nie jest proste. Problem alkoholowy rodziców Marii, matriarchalne podejście do modelu rodziny i liczne przeprowadzki, które ukształtowały znaną pisarkę uderzają w czytelnika swoją szczerością i stanowią niejako klucz do jej powieści.
Czytając tę książkę, czułam się trochę tak, jakbym z ciekawości zerknęła do czyjegoś pamiętnika, po czym kartka po kartce, wciągnięta w lekturę, skończyła na ostatniej stronie, niepozbawiona poczucia winy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-08-2013 o godz 15:26 przez: markietanka
Książka otworzyła mi oczy i pokazała osobowość mojej ulubionej pisarki. Odniesienia i komentarze do napisanych przez nią książek, a przeczytanych przeze mnie, stanowiły kwintesencję całego obrazu pisarki i jej twórczości. Przeczytałam ją z wielką przyjemnością. Rozmowa prowadzona jest bardzo swobodnie i lekko, a cytaty z książek wzbogacają ją. Nabrałam chęci, żeby wrócić do niektórych książek pani Marii jeszcze raz. Przypomnieć je sobie i spojrzeć na nie z innej strony.

Polecam tę książkę wielbicielom twórczości pani Nurowskiej, ale i tym którzy dopiero chcą zapoznać się z jej powieściami. Stanowi niesamowity wstęp do lektury jej powieści – bardzo osobisty i chwilami zaskakujący. Będę wracała do tej książki podczas lektury powieści Marii Nurowskiej, jej uwagi pozwalają lepiej zrozumieć intencje autorki. Czuję się jakbym uczestniczyła w intymnym spotkaniu z Autorką, a nie czytała książkę.

Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-09-2013 o godz 20:27 przez: sierpniowa
To nie jest lekka lekturka, ma raczej atmosferę często obecną w powieściach Marii Nurowskiej – nieco smutną, ponurą, przepełnioną wieloma emocjami. Tym razem mamy do czynienia z prawdziwą historią, a raczej historiami z życia Nurowskiej i jej córki. Poznajemy koleje tej trudnej relacji, w której nie każda z nich umiała się wpasować w swą rolę. Dowiadujemy się też nieco o rodzicach i dziadkach Nurowskiej, a także jej wnukach i prawnukach. To książka o tym, jak dzieciństwo determinuje dorosłość, a nasze stosunki z rodzicami wpływają na nasze późniejsze kontakty z ludźmi; o tym po prostu, że miłość, choć czasem piekielnie trudna, jest niezbędna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-09-2013 o godz 21:30 przez: LeoniMa
Czytając kolejne rozmowy, zastanawiałam się, czy w ogóle byłoby możliwe, żebym i ja poddała się publicznej, nazwijmy to roboczo, „psychoanalizie”. Pisarka Maria Nurowska (ciężki kaliber literatury o kobietach) opowiada o sowim dzieciństwie, macierzyństwie, pracy twórczej i problemach, jakie się z nimi wiązały. Drugim głosem jest jej córka Tatiana – często powtarza to, co mówiła matka, zupełnie o tym nie wiedząc. Kwestie poruszane w rozmowach nie należą do najprostszych. To niezwykłe, że obie panie odważyły się powiedzieć tak wiele publicznie. Dla nas, czytelników, to wielka korzyść. Serdecznie polecam, warto.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-08-2013 o godz 10:18 przez: Margaret
Uwielbiam Marię Nurowską od kiedy pamiętam. Jej powieści "Listy miłości", "Drzwi do piekła" i "Hiszpańskie oczy" szczerze mnie poruszyły i pokazały pełnie literackiego talentu autorki. W powyższej książce uwielbiana polska autorka wspólnie z córką postanawia opowiedzieć o swoim życiu, które nie zawsze było pełne harmonii i szczęścia. Nie zabraknie szczerych, bolesnych wyznań i wstydliwych wątków życiowych, jednak tylko niieliczni potrafią opowiadać o swoich sprzeciwnościach losu w tak poruszający a zarazem taktowny sposób. Klasa.
Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli Marii Nurowskiej i nie tylko!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-08-2013 o godz 15:58 przez: Elegia
Dramaty ludzkie, ale wydające się dotykać ,,nie mnie", a na pewno nie jej - autorki - Marii Nurowskiej, która owszem, pisze powieści trudne i ciężkie, ale na okładce nie patrzy wcale zbolałymi oczami wyczerpanej życiem kobiety. A jej czas na ziemi, na pewno nie jest sielanką. Alkohol, liczne przeprowadzki, zaborcza matka jako głowa rodziny, a także ciąża nastoletniej córki napiętnowały Marię i jej życie. Nie jest to książka łatwa i przyjemna, ale na pewno dająca do myślenia i szokująca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-08-2013 o godz 12:30 przez: Patrycja
Mam wrażenie, że Maria Nurowska w swoim życiu przeżyła już tak wiele, że same te doświadczenia uniemożliwiają u niej odczuwanie pełnego szczęścia. I taka jest ta książka, nieszczęśliwa życiowo, przekładająca się na literaturę autorstwa jednej z uczestniczek tego wywiadowego projektu. Nie chcę nikogo zniechęcić do tej książki, wręcz przeciwnie, ten dramatyzm wciąga i daje do myślenia. Bije z tych kobiet siła, którą można przełożyć na swoją własną.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-09-2013 o godz 13:11 przez: Makarska
Maria Nurowska zgodziła się udzielić wywiadu-rzeki Marcie Mizuro, i zgodziła się również, aby w tej rozmowie uczestniczyła jej córka - Tatiana Raczyńska. Bo rozmowa jest właśnie o nich, o relacjach jakie ich łączą. I nie jest to rozmowa łatwa - dla nikogo. Pełno w niej bólu, niezgody na zastaną rzeczywistość, świadomości popełnionych błędów, ale również miłości, wzajemnego szacunku i podziwu. To rozmowa matki z córką - nie tylko tej z okładki!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-01-2014 o godz 22:52 przez: anna janaszek
Jakże życiowo w tej książce.. Podziwiam zarówno matkę, jak i córkę. Za szczerość, za uczciwość, za zwierzenia. Sama chyba bym się na to nie zdobyła, choć... moje relacje z matką były straszne... bo córka, która pozbawiona jest ciepła, uczy się miłości dopiero wtedy, gdy stanie się mamą. Dziękuję za tę przecudną lekturę. Cieszę się, że mimo zła, które los nam zsyła, umiemy powstać i opiewać uczucie, jakim jest miłość. Cudnie!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-08-2013 o godz 16:07 przez: Mi
Relacja między matką i córką z pozoru jest oczywiście silna, piękna, przyjacielsko-opiekuńcza, jedyna i niepowtarzalna. W tej książce jednak nie będzie cukierkowych odcieni rodzinnych historii i więzi łączącej Matkę Marię Nurowską z córką Tatianą. Czytelników zaskoczy brutalna miejscami szczerość i osoby, które bezustannie z samymi sobą walczą, z reguły na przekór tej drugiej, tylko czasem łączą siły. Mocna pozycja.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-09-2013 o godz 21:19 przez: tojanieja
Wywiad z matką i córką. Sławną pisarką i utalentowanym pedagogiem o trudnych relacjach między kobietami, które powinny być najbliżej siebie, a jednak... miłość matki do córki, córki do matki nie jest łatwa, napotyka przeszkody czasem trudne do pokonania. A kiedy matką jest pisarka, Maria Nurowska, ta relacja wydaje się jeszcze bardziej skomplikowana... a może łatwiejsza?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
11-10-2013 o godz 19:33 przez: Jagoda Bryciak
Bardzo ciekawa rozmowa ze sławnymi kobietami. Matka i córka rozmawiają z autorką o tym jak to jest być znaną matką, a córka o plusach i minusach tego. Panie poruszają również różne problemy związane z rodzicielstwem i trudnościami wychowania dzieci. Polecam. Bardzo ciekawy wywiad.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-09-2017 o godz 10:13 przez: yania
Kto lubi Marię Nurowską będzie zadowolony. Szczera rozmowa matki z córką. Po dwóch stronach zupełnie dwie różne osoby. Niepodobne do siebie a jednak bardzo sobie bliskie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

O autorze: Maria Nurowska

Maria Nurowska

Maria Nurowska urodziła się 3 marca 1944 roku w niewielkiej wsi w województwie podlaskim i jest jedną z najchętniej czytanych polskich nowelistek i powieściopisarek. Ukończyła Uniwersytet Warszawski na polonistyce oraz filologii słowiańskiej i zadebiutowała już w 1974 roku na łamach "Literatury". Zajmuje się przede wszystkim literaturą obyczajową, a jej książki kierowane są do szerokiego kręgu odbiorcy - zarówno czytelników dorosłych, jak i młodzieży.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ty albo żadna Kordel Magdalena
4.8/5
28,55 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sielanki Saunders George
5/5
31,81 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tajemna historia Tartt Donna
4.7/5
35,87 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Japoński wachlarz Bator Joanna
5/5
39,26 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech Szymborska Wisława
4.9/5
19,20 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
4.5/5
34,88 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.6/5
37,93 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sklepy cynamonowe Schulz Bruno
5/5
28,49 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 10 grudnia Saunders George
5/5
31,80 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Komedie Shakespeare William
5/5
66,72 zł
89,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Różaniec Ryś Grzegorz
5/5
21,75 zł
32,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego