Medela

Filtruj
Kategorie
Strefa marki Medela
Kolor
Cena
Ocena klientów

PORADY:

Pielęgnacja bolących i popękanych brodawek

Mimo że pewna wrażliwość brodawek przez kilka pierwszych dni karmienia piersią jest zjawiskiem normalnym, karmienie nie powinno sprawiać bólu. Brodawki mogą stać się bolące, jeśli dziecko nie chwyta i nie puszcza piersi prawidłowo lub jest karmione w nieodpowiedniej pozycji. Jeśli odczuwasz ból, skontaktuj z konsultantem laktacyjnym.

Pierwsze dwa tygodnie karmienia piersią

Kiedy zaczniesz karmić piersią, Twoje brodawki zostaną poddane działaniu silnego podciśnienia. Obciążenie powodowane przez 10–12 sesji karmienia piersią w ciągu każdych 24 godzin może prowadzić do podrażnienia, a nawet bólu brodawek. Twoje brodawki szybko się przystosują i uczucie podrażnienia minie. Upewnij się, że Twoje dziecko od początku prawidłowo chwyta pierś i zadbaj o właściwą pielęgnację brodawek.

Pielęgnacja brodawek

Nie musisz myć piersi ani brodawek w specjalny sposób przed lub po nakarmieniu dziecka. Wystarczy opłukać je czystą wodą w trakcie codziennej kąpieli lub prysznica. Unikaj stosowania mydła, środków dezynfekujących i innych substancji, które mogą wysuszyć lub uszkodzić skórę, brodawkę lub otoczkę. Już podczas ciąży otaczające brodawkę gruczoły Montgomery'ego zaczynają wydzielać naturalny olejek, który nawilża skórę i zapobiega namnażaniu się bakterii. Pozostaw tę naturalną wydzielinę, aby spełniała swoje zadanie.

W ramach codziennej pielęgnacji po karmieniu możesz odciągnąć kilka kropel mleka, wmasować je delikatnie w skórę i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli Twoja skóra jest szczególnie wysuszona lub uszkodzona, możesz nanieść na brodawkę i otoczkę naturalny, oczyszczony wosk na bazie wełny, znany jako lanolina. Lanolina przyspiesza gojenie ran w środowisku wilgotnym.

Unikaj wszelkich nieoddychających, sztucznych wkładek w biustonoszu.

Obolałe i popękane brodawki podczas karmienia piersią

Brodawki nie bolą ani nie pękają bez powodu. Jak najszybciej poszukaj pomocy, aby rozwiązać ten problem. Jeśli ból jest silny, możliwe, że konieczne będzie czasowe przerwanie karmienia piersią. Podczas takiej przerwy konieczne będzie odciąganie pokarmu, aby uniknąć obrzęku oraz podtrzymać laktację. Twój konsultant laktacyjny może udzielić Ci informacji na temat korzystania z laktatora, ręcznego odciągania pokarmu oraz metod karmienia zastępczego, abyś przez ten czas mogła karmić swoje dziecko.

Aby wspomóc gojenie, po wyschnięciu mleka wmasowanego w brodawki i otoczkę możesz zastosować maść na brodawki lub modyfikowaną lanolinę. Jako najpewniejszą zaleca się modyfikowaną lanolinę. Unikaj maści, które muszą zostać starte przed karmieniem dziecka, ponieważ w ten sposób jeszcze bardziej podrażnisz skórę. Osłony piersi pomogą Ci ochronić bolące lub popękane brodawki pomiędzy kolejnymi sesjami karmienia.

W niektórych przypadkach przyczyną podrażnienia brodawek może być grzybica. Jeśli podejrzewasz, że masz grzybicę, skontaktuj się ze swoim lekarzem i porozmawiaj z nim na temat farmakoterapii dla Ciebie i Twojego dziecka.
 

Obrzęk piersi

Patologiczny obrzęk piersi może wystąpić w całym okresie karmienia piersią. Nieleczony może prowadzić do zmniejszenia laktacji i spowodować zapalenie piersi.

Obrzęk patologiczny

Obrzęk może być spowodowany przez wiele czynników, na przykład zbyt ciasny biustonosz lub nieprawidłowo założoną chustę do noszenia dziecka, które uciskają kanały mleczne. W takim przypadku pewna część piersi staje się wrażliwa na dotyk. Jeśli nie podejmiesz leczenia, obszar ten może się zaczerwienić. Jeśli mleko nie będzie usuwane, będzie zalegać w piersiach, a do organizmu zostaną uwolnione białka zmniejszające produkcję mleka. Nieleczony obrzęk piersi może prowadzić do zapalenia piersi.

Częste karmienie lub odciąganie pokarmu może pomóc zmniejszyć obrzęk i pobudzić wypływ mleka. Powinnaś też masować piersi, szczególnie obszar ze zmianami. Gorące kompresy przyłożone przed karmieniem również stymulują wypływ pokarmu. Spróbuj zmienić pozycję, w której karmisz dziecko, tak aby jego podbródek był skierowany w stronę wrażliwego obszaru. Skonsultuj się ze specjalistą w celu uzyskania diagnozy i podjęcia leczenia.

Zapalenie piersi

Zapalenie piersi to stan zapalny gruczołu mlekowego lub tkanki piersi. Może być spowodowane przedłużającym się obrzękiem, infekcją w wyniku braku leczenia popękanych brodawek lub uciskiem prowadzącym do zastoju pokarmu. Objawy zapalenia piersi obejmują:

  • wrażliwość piersi w jednym konkretnym miejscu,
  • gorący, zaczerwieniony obszar na piersi,
  • złe samopoczucie ogólne,
  • objawy grypopodobne

Jeśli boli Cię głowa lub czujesz się, jakbyś zachorowała na grypę, ostrożnie sprawdź piersi, stojąc przed lustrem. Nie zapomnij sprawdzić piersi od dołu, ponieważ to tam najczęściej występują objawy zapalenia.

Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie piersi, niezwłocznie skontaktuj się z konsultantem laktacyjnym lub lekarzem. Stan może pogorszyć się w ciągu kilku godzin.

Kontynuuj karmienie piersią – Twoje piersi wymagają opróżnienia na tyle, na ile to możliwe. Zapalenie piersi zdecydowanie nie jest najlepszym momentem na odstawienie dziecka od piersi, ponieważ wymagają one regularnego opróżniania. Jeśli musisz przyjmować leki, poproś lekarza o takie, które nie wpływają na karmienie piersią.