Maria Callas. Primadonna stulecia (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Uwielbiana, pożądana i samotna.

Porywająca biografia legendarnej diwy.

Była jedną z najbardziej pożądanych kobiet swoich czasów. Jej zachwycające arie operowe rzucały na kolana tłumy. Kochana i uwielbiana, prywatnie była inna niż na scenie. Porywcza i wybuchowa, z wyrachowaniem zdradzała męża. Jednak los nie był jej dłużny. Sama została skrzywdzona przez kochanka – najbogatszego wówczas człowieka na świecie – Arystotelesa Onassisa. To on zmusił Callas do przerwania ciąży, a później porzucił dla Jacqueline Kennedy.

Życie Callas to opowieść o wzlotach i upadkach. O licznych skandalach, samotności i odrzuceniu. O złotej erze opery, triumfach na legendarnych scenach La Scali i Metropolitan Opera oraz o współpracy z największymi artystami epoki.

Edwards przeanalizowała wszystkie standardowe źródła, a oprócz tego sama przeprowadziła sporo wywiadów (…). Jest porażona publicznymi triumfami i prywatnymi smutkami Callas, a swoje zafascynowanie przekazuje czytelnikowi w imponująco skuteczny sposób.
Terry Teachout, „The New York Times”

Tytuł: Maria Callas. Primadonna stulecia
Autor: Edwards Anne
Tłumaczenie: Godyń Mieczysław
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-09-09
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 32 x 272 x 305
Indeks: 17542357
 
średnia 4,6
5
14
4
2
3
0
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
17 recenzji
5/5
30-08-2015 o godz 11:26 przez: mxf
Życie Callas nie było usłane różami. Urodziła się w biednej Grecji, wyemigrowała do Stanów, gdzie po kilku latach została zmuszona doi powrotu do ojczyzny. Tam pod osłoną wojny szkoliła swój talent przy okazji przyśpiewując okupującym Grecję żołnierzom włoskim i niemieckim. Niemal przez cały okres szkolenia głosu była pulchnym dzieckiem, a potem kobietą z krągłościami. Jednak posiadała talent tak wielki, że wszystkie jej grzeszki przeszłości zakopano pod grubą warstwą historii. Wszyscy chcieli jej słuchać! Callas szybko stała się natchnieniem dla znanych kompozytorów i reżyserów. Była muzą dla artystów, ozdobą bogatych i wpływowych ludzi. Sama związała się z jednym z najbogatszych oligarchów - Arystotelesem Onassisem. Callas posiadała dar przemawiania, hipnotyzowania widzów poprzez śpiewanie. Dziś jest już legendą, o której pamiętają nieliczni.

W swojej książce Anne Edwards opisuje rzetelnie życie diwy dokładnie przeczesując jej historię i dementując pomówienia skierowane pod jej adresem. Niestety, nie tylko plotki z gazet, ale również skierowane pod jej adresem kłamstwa wypowiedziane ustami własnej matki. Co zrozumiałem wzbudzała zazdrość swoją urodą, bogactwem i popularnością.

Anne Edwards wykonała bardzo dobrą pracę na rzecz popularyzacji opery. Autorka przeanalizowała niezliczone źródła, przeprowadzała wywiady z ludźmi znającymi diwę, słuchała i oglądała wszystkie materiały dotyczące śpiewaczki. Sama także widziała ją na żywo w londyńskiej Royal Opera House, ale jej książka to nie tylko zbiór suchych faktów na temat śpiewaczki. Edwards podzieliła ją na 26 rozdziałów, każdemu przypisując jeden etap z życia Callas. Możemy zatem krok po kroku poznawać jej historię jednocześnie zapoznając się z cytatami osób, którym dane było wówczas śledzić jej życie. Pracę Edwards uwiarygodniają wspomnienia wielkich ludzi, z którymi pracowała, ale także wzmianki znajomych i rodziny. Dzięki temu mamy wgląd nie tylko w znane z życia fakty, ale również w dramaty życia domowego, jakie niewątpliwie były udziałem prywatnego życia diwy. Jej historia jest dowodem na to, że wielcy ludzie najczęściej bywają samotni. Marię oszukano nie raz, okradano z kosztowności, honorariów, oszczędności. Pazerność najbliższych nasiliła się jeszcze bardziej po jej odejściu. Historia ostatnich lat życia diwy i po jej śmierci oraz podziału i zarządzania majątkiem trwała lata i położyła się cieniem na pamięci o Marii Callas.

Maria Callas może i nie miała najwspanialszego głosu XX wieku, ale z pewnością była najwybitniejszą wykonawczynią operową. Jej wkład w operę pomógł na zawsze zmienić jej oblicze. Edwards wykonała zadanie na piątkę. Udało się jej przywrócić do życia tą Callas, jaką była naprawdę. Stworzyła głęboki i wiarygodny portret śpiewaczki. Zdecydowanie jedna z lepszych biografii jakie czytałem - rzetelna i dobrze skonstruowana opowieść o kobiecie, która osiągnęła wszystko na polu zawodowym, ale nie potrafiła sobie poradzić w życiu prywatnym. Gorąco polecam. Znajomość opery nie jest obowiązkowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
31-08-2015 o godz 12:16 przez: ewellka
Obszerna ta biografia bo obszerne było jej życie. Choć nie znam się na operze, to nie o to tu chodzi. Chodziło o spotkanie z kobietą mocną i kruchą zarazem, której całym życiem była muzyka. którą nie ominęły radości i smutki.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
31-08-2015 o godz 12:11 przez: Paul
Lubię czytać biografię, które przybliżają mnie do osób, które kojarzę jedynie ze słyszenia. Dzięki tej książce poznałem życie diwy, kobiety wielobarwnej, której życiorys nadaje się na niejeden film
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
01-09-2015 o godz 19:13 przez: AnkaW
Czytałam tę książkę z wielką przyjemnością, bo nie jest suchym zbiorem dat i faktów, ale płynną opowieścią o kobiecie i czasach, w których żyła. O niezwykłym talencie, zakrętach życiowych. Nie wiem jak wy, ja uważam, że każdy z nas powinien co nieco dowiedzieć się o tak niezwykłych osobach jak Callas.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
03-09-2015 o godz 21:58 przez: Jaster
Tę książkę trzeba poznać! rzadko zdarzają się tak dobre biografie, nie przegadane, na temat i poszerzające horyzonty i wiedzę. Przy tym pozostając dobrą lekturą
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
21-09-2015 o godz 15:16 przez: Magnolia044
„Callas była samorodnym fenomenem, potęgą w świecie opery. Jej kariera, choć krótka, wywarła nań trwały wpływ. Była tym rzadkim typem śpiewaczki operowej, która komunikuje się z widownią na poziomie emocji. Postaciom kobiecym, które portretowała – Normie, Tosce, Violetcie – dodawała życia. Nawet jeśli wśród dwudziestowiecznych śpiewaków zdarzały się osoby o lepszych walorach technicznych głosu, to nikt nie umiał przemawiać do widza tak jak ona. Zmieniła operę, otworzyła jej serce, odkryła jej najgłębsze znaczenie, odcisnęła swój niezatarty ślad. Każde z kilkudziesięciu nagrań pozostawionych przez Callas jest jak otwarte okno, przez które do pokoju wpływa życie. Życie ma swoje liczne wady – miała je również kobieta Maria Callas. Jednak życie toczy się naprzód, trwa, tak jak trwać będzie Callas: niezapomniana, jedyna w swoim rodzaju – na zawsze prima donna assoluta.”

Evangelia i Georgios Kalogeropolus potajemnie biorą ślub, wkrótce po nim, sprzedają cały swój dobrobyt i wyjeżdżają do Ameryki. Litza w ogóle się z tego powodu nie cieszyła. Chciała zostać w Grecji, jednak mając maleńką córkę i będąc w zaawansowanej ciąży postanawia podążyć za mężem do obcego kraju. Wkrótce na świat przychodzi upragniony syn Vassilios. Evangelia odnosiła się bardzo chłodno w stosunku do starszej córki, natomiast syna wielbiła, dlatego, kiedy w wieku trzech lat chłopczyk zaraża się tyfusem, a wkrótce umiera całą rodzinę ogarnia olbrzymia żałoba. Kiedy Litza dowiaduje się, że ponownie jest w ciąży, jest przekonana, iż będzie to syn, który ma wypełnić pustkę w sercu po utracie Vassiliosa. Jednakże na świat przychodzi dziewczynka. Kobieta odrzuca dziecko, przez kilka dni nie chce go widzieć, w końcu godzi się, aby dziewczynce nadać imię Cecylia Zofia Anna Maria Kalogeropoulou. Matka w stosunku do obu córek jest oziębła, czasami wybuchowa i nieprzewidywalna, nie interesuje się nimi, a dziewczynki często były pozostawione samym sobie. Dlatego też, młodsza Maria szukała miłości i uwagi w starszej siostrze Jackie. Litza zaczyna interesować się Marią, kiedy ta ma 7 lat i tylko dlatego, że zauważyła, iż dziewczynka ma talent i bardzo dobrze radzi sobie ze śpiewem. Evangelia zaczyna inwestować w Marię, chce wyszkolić ją na sławną piosenkarkę. Wraz z córką wracają do Grecji, jednak nie zdawała sobie sprawy, że tam wkrótce wybuchnie wojna i nastaną ciężkie czasy. Trzynastoletnia Maria nie miała żadnych przyjaciół, jej całym życiem była muzyka i nauki pobierane u najlepszych w tej dziedzinie. Co oczywiście doprowadziło ją do sukcesu.

W kobiecie zostaje wiele z dzieciństwa i tak jak była traktowana przez matkę, w ten sam sposób odnosi się w stosunku do innych. Była uwielbiana, podziwiana, przez wielu mężczyzn adorowana, prywatnie była czystym odzwierciedleniem swojej matki, która była oschła, często impulsywna w dodatku lubiła okłamywać wszystkich dookoła. Wszyscy widzieli w niej diwę, ona widziała kobietę wyczerpaną psychicznie i fizycznie, samotną oraz z nadwagą, która podkradała i ukrywała jedzenie pod łóżkiem czy w szafce. Spełniła się zawodowo, a co z życiem osobistym? Otóż Maria wyszła za mąż za dużo starszego Batistę Meneghini, jednak nie była wierna mężowi i zdradzała go z bardzo wpływowym człowiekiem Arystotelesem Onassisem, z którym zaszła w ciążę aczkolwiek Onassis przekonał kobietę do aborcji. Kiedy zdobyła sławę, aparycję i pewność siebie z uwielbianą siostrą oddaliły się od siebie, natomiast z matką nie utrzymywała żadnych kontaktów. Pomimo wielu osób, które otaczały ją zewsząd, Maria tak naprawdę była samotna, nie miała nikogo z kim mogłaby dzielić swoje smutki i radości, no oprócz Onassisa, ale ten ostatecznie wybrał Jackie Kennedy.
Cała recenzja na blogu: http://nhoryzonty.blogspot.com/2015/09/maria-callas-primadonna-stulecia-anne.html#more
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-09-2015 o godz 22:49 przez: Czytadełko
Maria Callas. Primadonna stulecia, to książka pod której wrażeniem nadal jestem . Mogę wypowiadać się na jej temat wyłącznie w samych superlatywach. Znakomita, ciekawa, zapadająca na długo w pamięć, świetnie napisana. Maria Callas to kobieta z ogromnym talentem i jeszcze większymi ambicjami. Życie napisało jej jednak trudny scenariusz. Zwykle wydaje się nam, że ludzie z pierwszych stron gazet to najszczęśliwsze istoty na ziemi . Prawda jest jednak inna. Anne Edwards napisała biografię doskonałą. Pozwalającą na poznanie wielkiej diwy od „środka”. Pokazuje prawdziwy charakter Callas, która była osobowością egocentryczną, ale nie pozbawioną uczuć.

Dodatkowym atutem tej pozycji są, krótkie opisy śpiewanych przez Marię Callas oper. Czytelnik zostaje wprowadzony przez autorkę w piękny i magiczny świat. Pozwala to na przeżywanie życia Callas razem z nią, mimowolnie odczuwając emocje bohaterki. Nawet jeśli do tej pory nie zetknęliście się z twórczością tej słynnej primadonny, gwarantuję, że podczas lektury jej biografii, ciekawość będzie tak ogromna, że sięgniecie po archiwalne nagrania jej występów. Ogromne ambicje i ciężka praca wywindowały tą niegdyś pulchną i niezbyt urodziwą greczynkę na sam szczyt. Jej biografię warto przeczytać choćby dlatego, by zobaczyć jak ciężką drogę trzeba przejść aby osiągnąć sukces. Sukces okupiony niestety samotnością. W książce Anne Edwards znajdziecie również fotografie, na których została uwieczniona Maria w istotnych momentach jej życia. O takich ludziach warto czytać, bo są to wielkie osobowości , obdarzone niewiarygodnym i rzadko spotykanym talentem. Emocje po przeczytaniu książki jeszcze nie opadły i zostałam z przykrym uczuciem żalu, że nigdy nie będzie mi dane zobaczyć Callas na scenie.

Maria Callas. Primadonna stulecia to biografia, która urzekła mnie totalnie. Polecam ją Wam z czystym sumieniem. Autorka spisała się znakomicie. Jest to jedna z tych książek, które zostają na zawsze w naszej pamięci i zajmują honorowe miejsce w biblioteczce.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-10-2015 o godz 00:00 przez: Wiktoria Sobczak
Dopiero dzięki tej obszernej i bardzo interesującej biografii poznałam dogłębnie niezwykłą postać Marii Callas. Callas była wspaniałym, jedynym w swoim rodzaju talentem, książka autorstwa Anne Edwards pozwala odkryć fenomen gwiazdy operowej wszech czasów. Edwards napisała już wiele biografii znanych osób, więc sięgając po pozycję o Marii Callas wiedziałam, że mogę spodziewać się rzetelności, ale także fascynującej treści. Bo o Callas można mówić używając wielu przymiotników, była tak wyjątkową, barwną osobowością. Anne Edwards w tej książce ukazała całą wielkość słynnej divy operowej. Maria Callas, choć podziwiana, uwielbiana i kochana, miała też skłonność do różnych skandali, przez co jej życie i tak wystarczająco już burzliwe, miało w sobie wiele dramatyzmu. Callas była postacią o wielu twarzach, w jej życiu ścierały się rozmaite namiętności. Można jako osobę oceniać różnie, jednak jej talent oraz wielkość były niezaprzeczalne i budzą podziw do czasów współczesnych. Biografię słynnej primabaleriny serdecznie polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-09-2015 o godz 18:53 przez: Wanda
Każdy z nas nosi w sobie zadry z dzieciństwa, które za nic w świecie nie chcą pójść w zapomnienie. Maria Callas choć pamiętana przez wszystkich jako piękna, opływająca w luksusach, utalentowana jak nikt inny kobieta nie miała łatwego życia. Blichtr, luksus i romanse niosły za sobą też cierpienie i poczucie zdrady. Ta wyczerpująca i wielowymiarowa biografia jest jedną z lepszych jakie czytałam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-12-2015 o godz 09:14 przez: Lech Druch
OD 30-TU LAT KUPUJĘ WSZYSTKO CO SIĘ TYLKO UKAZUJE NA RYNKU W POLSCE I WCZEŚNIEJ W EUROPIE NA TEMAT MARII CALLAS , OT TAKIE PRZYJEMNE HOBBY . WYDAWAŁOBY SIĘ ŻE WSZYSTKO JUŻ ZOSTAŁO POWIEDZIANE , NAPISANE I WYDANE NA JEJ TEMAT ALE JAK WIDAĆ CIĄGLE GDZIEŚ COŚ ZNAJDUJĘ I DOKŁADAM DO KOLEKCJI .
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
01-09-2015 o godz 19:16 przez: Alina
Jeśli szukacie dobrej książki, biografii to spokojnie mogę ją polecić. Zaczęłam ją czytać i nie mogłam się oderwać. Zapomniałam jak bardzo fascynujące może być życie innej osoby, a nie fikcja.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-12-2015 o godz 09:16 przez: elżbieta
Ładne wydanie,ciekawa treść-warto poczytać o skomplikowanej drodze do kariery wspaniałej divy operowej o niesamowitym głosie i wyjątkowej osobowości...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
03-09-2015 o godz 22:17 przez: Adam
Dużo stron, ale nie za dużo, dużo słów, nie za dużo. O ważnych warto pisać i dużo mówić, opowiedzieć to wszystko co się wie na ich temat.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-11-2018 o godz 07:55 przez: Anna Małek
Świetna książka o wspaniałej i utalentowanej kobiecie, która całe życie szukała szczęścia. Nie tylko dla miłośników opery.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-08-2016 o godz 18:20 przez: Lucyna Sarnowska
Świetna książka!!! Gorąco polecam!!!! Bardzo wciągająca lektura, myślę że wyczerpująco opisująca wspaniałą diwę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-09-2015 o godz 22:02 przez: Kamo
Niecodziennie można spotkać taką gwiazdę, niecodziennie wejść do jej domu, niecodziennie poznać jej bliskich.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-03-2016 o godz 17:04 przez: Magdalena Białasiewicz
Porywająca biografia Marii Callas.Dla jej wielbicieli wspaniały prezent.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ty albo żadna Kordel Magdalena
4.8/5
28,55 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sielanki Saunders George
5/5
31,81 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tajemna historia Tartt Donna
4.7/5
35,87 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech Szymborska Wisława
4.9/5
19,20 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
4.5/5
34,88 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.6/5
37,93 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sklepy cynamonowe Schulz Bruno
5/5
28,49 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 10 grudnia Saunders George
5/5
31,80 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Komedie Shakespeare William
5/5
66,72 zł
89,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Różaniec Ryś Grzegorz
5/5
21,75 zł
32,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.4/5
25,28 zł
39,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego