Madagaskar. Tomek na czerwonej wyspie (okładka  twarda, 06.2014)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 27,44 zł

27,44 zł 44,90 zł (-38%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Tytuł, nawiązuje do serii Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego. Ale nie jest to typowa książka podróżnicza ani reportaż. To opowieść o byciu na miejscu. Oto młody filolog i tłumacz jakimś zrządzeniem losu ląduje w katolickiej misji gdzieś w madagaskarskiej głuszy, gdzie ma uczyć języka francuskiego. Pracuje zatem, podróżuje, a przede wszystkim wrasta w lokalną społeczność, poznając malgaskie realia pełne sprzeczności: piękno przyrody w sąsiedztwie smrodu i brudu, bogactwo ziemi i nędza jej mieszkańców, prosta mądrość oraz niewiarygodne absurdy. Przygląda się, obserwuje i jest obserwowany, a jego świadomość białego człowieka powoli ulega przeobrażeniu. Jak sam zauważa, początek książki mówi o pierwszych próbach odnalezienia się w fascynującym, cudacznym i przytłaczającym wszechobecną innością świecie, o próbie ustalenia, co jest normalnością. Końcowy rozdział opowiada o samotnej wyprawie na wschód kraju, już oswojonego, zaprzyjaźnionego, bardziej „swojego” niż ciasna, plastikowa i jakoś bardzo odległa Europa…
Jest to zatem książka o odkrywaniu Madagaskaru. O nowych pejzażach, zapachach, impresjach i twarzach. O kompleksach miejscowych, o łapówkarstwie, o kontraście dwóch światów, o języku malgaskim i o „żywej wodzie z cycka”. O niespokojnym śnie i przenikaniu natury, o muzyce i o miękkości lemurzych łapek. O podejściu do śmierci, o sile plotek i o prowincjonalnej moralności. O wyjątkowości bycia nauczycielem. O długiej drodze na północ z kozami na dachu, o nienawiści do psów i o kopalniach szafirów. O klątwach, czarownicach i olbrzymach, o docenianiu drobiazgów, o traktowaniu kobiet, chciwości oraz o tym, jak dyrektor gimnazjum został sprzedawcą nawozu. O wspaniałościach pierwotnego lasu i o wiosce poszukiwaczy złota. O urzędowym piśmie z prośbą o pożyczenie pary nożyczek. O tym, że łatwiej wykopać migdałecznik niż wyrwać własne korzenie.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1098280620
Tytuł: Madagaskar. Tomek na czerwonej wyspie
Autor: Owsiany Tomasz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bernardinum
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 352
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-06-25
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 149 x 22 x 210
Indeks: 14979613
średnia 4,8
5
11
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
7 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
08-07-2014 o godz 12:05 przez: yaqb66 | Zweryfikowany zakup
Kawał znakomitej książki. Autor ma umiejętność konstruowania wspaniale płynącego tekstu. Świetnie zachowane proporcje opisu ludzi, krajobrazów, jedzenia i flory z fauną. Zgrabnie wplecione własne refleksje, nie pozbawione zadziorności i humoru. Ta książka włącza tryb myślenia i implikuje pytania nad wieloma sprawami – zarówno tamtejszych realiów, jak i życia opisanych ludzi. Dodatkowo sposób w jaki zostali przedstawieni ludzie, sprawia, że po przeczytaniu czułem się jakbym sam był malutką częścią tamtego społeczeństwa. Jedyny temat w którym uważam, że mogło być lepiej to zdjęcia. Pomimo sporej ilości dobrych kadrów, sporo z nich miało by potencjał na dobre zdjęcia reporterskie, który chyba nie do końca został wykorzystany. Dodatkowo brakowało mi trochę podpisów: kto/co/jaki region jest na zdjęciu. To, przynajmniej dla mnie, daje lepsze wyobrażenie na temat tego o czym się czyta, a razem z tekstem stanowi przyjemny amalgamat dla zmysłów. Podsumowując, bardzo udany debiut, który z czystym sumieniem rekomenduję.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
24-08-2014 o godz 18:51 przez: dmj
Świetna rzecz - pięknie maluje kulturę i ludzi, dużo mądrego humoru i energii, czyta się lekko, no i jest to coś więcej niż tylko pocztówka z podróży - sporo naszło mnie dobrych refleksji o życiu w ogóle podczas lektury. Przykład: autor uczy dzieci francuskiego, i jest raz po raz frustrowany zupełną biernością uczniów i brakiem efektów. Ale: "Mimo to napełniając puszkę kolorowymi kawałkami kredy czuję się szczęśliwy." i opis jak spełnił swe dawne marzenia o byciu nauczycielem, jak więcej daje lokalnej afrykańskiej społeczności niż korporacji która przekonuje, że "naprawiając router panu Klaudiuszowi spod Marsylii zmieniam świat na lepsze", jak w końcu, co najważniejsze, "w niektórych kamieniach krople wydrążą znaczne postępy; wielu uczniów przyzwyczai się do samodzielności. [...] Skorupa tych najbardziej opornych pozostanie twarda, ale przynajmniej nasiąknie świadomością, że wobec otaczających nas rzeczy zadaje się pytania i szuka odpowiedzi."
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
27-06-2014 o godz 00:00 przez: rasial
Książka jest o odkrywaniu Madagaskaru, bardzo ciekawa z resztą. Początkowo myślałem, że będzie to książka podobna do klasycznych "Tomków". Ale jest bardziej podróżnicza i bardziej opisowa. Można faktycznie zwiedzić Madagaskar. Do tego ciekawa fabuła i porywające opisy. Mi się bardzo podobało. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
22-09-2014 o godz 19:38 przez: werka777
Życie wymusza od nas niejednokrotnie kreowanie takich, a nie innych sytuacji. Nieraz rzeczy nieplanowanie dzieją się, ponieważ tak właśnie jakoś wyszło. Bywa i tak, że wychodzi nam to na dobre, bo pomimo innych założeń, los przygotowuje dla nas niespodziankę, której się nie spodziewamy. Gdyby nie właśnie zrządzenie losu, nie powstała by także książka „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie”. Jak sam autor przyznaje, nie planował napisania tak obszernej relacji ze swojej podróży. Gdyby nie przypadek, nie trafiłby w to miejsce, w którym miał okazję przebywać. A więc w końcu, gdyby się to wszystko nie wydarzyło, nie mielibyśmy okazji do przeczytania tak rewelacyjnej książki i tym samym stracilibyśmy naprawdę wiele.

Tomasz Owsiany – autor, którego nazwisko raczej nie mówi nam zbyt wiele. No bo skąd mielibyśmy go znać, skoro jest dorobek literacki praktycznie nie istnieje. Teraz wychodzi nam jednak naprzeciw z książką, której wysoki poziom naprawdę szokuje. „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” to wyjątkowa opowieść o pobycie w odległym kraju. A na czym ta wyjątkowość polega? Za moment wszystko zostanie objaśnione.

Młody, wykształcony i ciekawy świata człowiek wybiera się na odległy ląd, aby podjąć tam konkretne działania. Wcale nie ma w planach codziennego zwiedzania innego rejonu Madagaskaru. Otóż osiadając w jednej miejscowości, jego zadaniem jest nauka w szkole. Dzięki temu więc nie dotyka powierzchownie kultury mieszkańców, pędząc przed siebie, aby zobaczyć jak najwięcej. To pozwala mu na całkowite zgłębienie się w rzeczywistość Madagaskaru, co paradoksalnie okazuje się o wiele cenniejszą okazją na poznanie tegoż rejonu świata. Tomasz, przybywając na Madagaskar, ma okazję na bycie wśród „swoich”. Otóż trafia na katolicką misję i dzięki temu zyskuje na początek niezbędną wiedzę, która przydaje się na dalsze dni. Praca nauczyciela zawsze bywa ciekawa. Jednakże wykonywanie tego zawodu w tak odległym zakątku Ziemi, staje się o wiele bardziej intrygujące. Dlaczegóż? Autor przytacza niezliczone przykłady tego, co udało mu się przeżyć na Czerwonej Wyspie. Czy w naszym kraju rzeczą normalną jest wysłanie przez chłopaka miłosnego smsa dziewczynie? Oczywiście, że tak. Ludność, z którą miał okazję przebywać Tomasz Owsiany, nieco inaczej patrzy na tę kwestię. Za coś takiego młody mężczyzna został wydalony ze szkoły, a jego rodzice musieli zapłacić wysoką karę pieniężną. Bywa i tak. Inne wydarzenie związane ze szkołą dotyczyło kandydatów na posadę nauczyciela, którzy próbowali przekonać dyrekcję o swoich kompetencjach. „…o posadę anglisty ubiega się kierowca taxi brousse, który miał angielski w szkole, protestant, który w takim razie zmieni kościół, nie ma sprawy lub nieznanej profesji pan Rakoto, którego brat przecież już w tej szkole uczy…”. Ciekawych sytuacji w tej książce pełno i nic dziwnego, bo życie na Madagaskarze jest po prostu inne.

Czy nie chcielibyście się dowiedzieć dlaczego pan Tomek jadł „świńskie łajno” lub też chociażby jak skończyła się historia kobiety, która nosiła w brzuchu martwe dziecko? Dzięki książce „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” macie okazję poznać ten odległy zakątek świata nieco dokładniej. Chociaż autor opisuje wiele sytuacji związanych ze szkołą, to jednak nie ogranicza się tylko do niej. Przytacza liczne historie mieszkańców, opisuje swoje wrażenia dotyczące miasteczka, charakteryzuje mentalność ludzi i panujące dookoła krajobrazy.

Ta książka to bardzo wyjątkowa relacja, ponieważ skupia się głównie na obserwacjach i przeżyciach autora. Nie znajdziemy tutaj opisu zabytków czy też historii i dobrze, bo przecież każdy z nas o czymś takim może się dowiedzieć z różnych stron internetowych. Podczas czytania wiele rzeczy mnie zaskoczyło. Teraz jestem bogatsza o cenną wiedzę, za co autorowi bardzo dziękuję.
Tomasz Owsiany używa bardzo przyjemnego języka. Bogaty w ciekawe słownictwo i trafiający prosto w serce sprawia, że książkę czyta się w ekspresowym tempie.

Dla mnie rola autora na Madagaskarze ma szczególne znaczenie, jako że sama jestem nauczycielką języka. Wiem, że do tej pracy potrzeba cierpliwości i chylę przed panem Tomaszem czoła. Przytaczając sytuacje, kiedy na sprawdzianie uczniowie potrafili zapytać się o to, czy dobrze zapisali swoje imię i nazwisko, niejednej osobie naprawdę opadłyby ręce. To jest jednak inna rzeczywistość i wyjeżdżając tam, autor z pewnością musiał się na to przygotować.

Książka odziana w solidną oprawę, ciekawe ilustracje i wysokiej jakości papier stanowi nie tylko ciekawą lekturę, ale także piękną ozdobę na półce domowej biblioteczki. Polecam ją wielbicielom relacji podróżniczych i zachęcam do przeczytania właśnie ze względu na jej wyjątkowość. Ja z chęcią sięgnęłabym jeszcze po inne książki Tomasza Owsianego. Oby kiedyś było ich więcej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
19-03-2017 o godz 23:22 przez: Justyna
Książka oczarowała moje serce. Sposobem przedstawienia malgaskiego życia, wrażliwością na ludzi, na piękno, trafnością wysuwanych wniosków, błyskotliwością porównań i poczuciem humoru w tym co tak inne, ale takie po prostu. Wspaniałe przedstawienie stawania się częścią tamtejszej rzeczywistości - z trudnościami i sukcesami odnajdywania siebie tam, z całą swoją "białością" i z trudnościami i obawami na przyzwalanie mieszkańców na przenikanie "białości" do ich codzienności.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-07-2014 o godz 00:00 przez: Rozi
Nie ma chyba pozycji na rynku polskim która lepiej i ciekawiej opisywałaby Madagaskar. Takie jest moje zdanie. Bo dzięki Owsianemu poznajemy Madagaskar na wylot, wraz ze wszystkimi jego cieniami i blaskami, takim jakim jest, bez przerysowań. Ciekawie napisana książka o wyspie co najmniej fascynującej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
20-08-2015 o godz 09:20 przez: Benerejka
Książka w porządku, dość ciekawa, jednak moje "ale" to zbyt dużo 'filozoficznych' wstawek które uważam w książkach podróżniczych powinny być sporadyczne jeśli w ogóle. Za mało, jak dla mnie, opisanych przygód samych w sobie, co powodowało że ledwo dokończyłam książkę. Daje jednak 4 gwiazdki :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Wyspa na Prerii
4.6/5
30,77 zł
45,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego