Lwowskie Orlęta. Czyn i legenda (okładka twarda)

Oferta empik.com : 14,44 zł

14,44 zł 39,00 zł (-62%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Legenda Orląt Lwowskich, polskiej młodzieży walczącej o przynależność ich rodzinnego miasta do Polski, powstała tuż po zakończeniu walk o Lwów. Bohaterstwo młodych lwowian inspirowało do działania polityków, pisarzy, poetów, malarzy i rzeźbiarzy. Wyrazem hołdu dla bezgranicznego poświęcenia chłopców i dziewcząt, oprócz wierszy, piosenek, książek i obrazów, stał się Cmentarz Orląt – miejsce patriotycznych obchodów i zadumy nad trudną historią Polski.
Opis walk o Lwów w latach 1918-1920, sylwetki bohaterskich obrońców miasta, powstawanie i miejsce legendy Orląt w historycznej świadomości Polaków to treść tej książki.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Lwowskie Orlęta. Czyn i legenda
Autor: Nicieja Stanisław Sławomir
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 312
Numer wydania: I
Data premiery: 2009-11-03
Rok wydania: 2009
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 165 x 35 x 235
Okres historyczny: II Rzeczpospolita (1918-1939)
Indeks: 65529553
średnia 5
5
9
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
01-07-2020 o godz 20:12 przez: Paulina | Zweryfikowany zakup
Książka Profesora Stanisława Sławomira Niciei „Lwowskie Orlęta Czyn i Legenda” to naprawdę porywająca i pasjonująca lektura, która z wielką pasją i pietyzmem opowiada o heroicznym czynie młodych obrońców Lwowa. Bohaterstwo i bezgraniczne poświęcenie gimnazjalistów i studentów w patriotycznej walce o swoje miasto szybko obrosło wielką, niekwestionowaną legendą. Autor w sposób naturalny, bez zbędnego patetyzmu ugruntowuje i umacnia w polskiej świadomości historycznej przekonanie o jednym z największych mitów historycznych naszych dziejów. Pomimo, iż jest to książka popularno – naukowa, to jednak nie sposób się od niej oderwać. Kwiecisty język, pełen ekspresji i kolorystyki, opisujący wydarzenia tamtych dni oczami uczestników lub ich krewnych powoduje niewymuszony przypływ narodowej dumy i patriotyzmu, obficie skropiony łzami wzruszenia. Z każdą czytaną stroną coraz bardziej cofałam się w czasie i razem z moją Babcią Marią, ówczesną kresowianką, przeżywałam te chwile grozy, które towarzyszyły Jej od pierwszego dnia zajęcia miasta przez ukraińską armię. Byłam z Nią, gdy rano wychodząc z domu i udając się na mszę do kościoła Św. Marii Magdaleny ujrzała na ratuszu powiewającą niebiesko - żółtą flagę i obwieszczenie, iż jej ukochane miasto jest odtąd stolicą republiki ukraińskiej. Byłam z Nią wśród modlącego się tłumu i agitującego pchor. Ludwika Wasilewskiego wśród zebranych wiernych w kościele, do bezwarunkowej obrony Lwowa. Również wtedy, gdy natychmiast oddała się pod rozkazy ówczesnego Komendanta odcinka „Dom Techników” i jako pielęgniarka ofiarnie niosła pomoc swoim rodakom, a także dowoziła żywność na podległe placówki. Ciekawie i intrygująco opisane w książce liczne wydarzenia związane z powstawaniem nekropoli – cmentarza Orląt lwowskich, a także biografie upamiętniające najwybitniejsze postacie związane z miastem i sylwetki bohaterskich obrońców Lwowa sprawiają, iż pamięć o Nich i ich heroicznym czynie ożywa na nowo i inspiruje do dalszej promocji historycznej pamięci. Siła wyrazu ukazana w tej książce podparta bogatą czarno – białą ilustracją czyni tę pozycję naprawdę wyjątkową i niewątpliwie godną polecenia. A mnie pozwoliła przeżyć bardzo osobiste i wzruszające chwile.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-09-2011 o godz 17:53 przez: Hubert Piotrowski
*** Tertio - wyciąganie wniosków z niekompletnie zestawionych dat/ wydarzeń i nieumiejętność uchwycenia (pominięcie ?) kontekstu wydarzenia (rozpad Austro- Węgier, z równoczesnym, faktycznym nieuznawaniem swojej formalnej porażki na froncie wschodnim I wojny światowej przez 'Państwa Centralne') dowodzi, iż 'w gruncie rzeczy' autor (z)błądził z tematem "jak dziecko we mgle".
*** Quattro - nieudaczne zestawienie ze sobą (zrównanie) gen. Tadeusza Jordan - ROZWADOWSKIEGO z gen. Iwaszkiewiczem (którego dymisję kategorycznie wymógł gen. ROZWADOWSKI na Piłsudskim za forsowanie "pomysłu" ...Piłsudskiego, z "wyrównaniem" frontu południowego przed 'Bitwą Warszawską' 1920 r. - co oznaczało(by) opuszczenie Lwowa przez wojsko polskie), świadczy wręcz o ignorancji autora (i 'chwalców' jego publikacji), wbrew pozorom nie znającego materii, w której "poczuł potrzebę" wypowiedzenia się.
*** Bezdyskusyjnym natomiast atutem książki są jej śliczne okładki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-09-2011 o godz 17:52 przez: Hubert Piotrowski
Muszę - jako narodowy demokrata - rozczarować Pawła Głuszka i zakwestionować jego "zachwyty" nad książką /prof./ Stanisława Nicieji.
*** Primo - książka ta 'wpisuje' się w poprawność polityczną "wypośrodkowywania" historii polsko-ukraińskiej, która w XX w. była - na skutek splotu różnych okoliczności - wybitnie "a-symetryczna" ze szkodą i krzywdą dla Polski i Polaków.
*** Secundo - NAJWAŻNIEJSZE - tłem tych pozornie obiektywnych rozważań/ sugestii nie jest analiza historyczna motywacji politycznych, wypływających z okoliczności kto opowiadał się za Lwowem (i b. Galicją Wschodnią) w granicach odradzającej się Polski, a kto tą materią kupczył. I to jest jedyny "mit" w przedmiotowej sprawie, z którym S. Nicieja nie tylko, że się nie 'rozprawił' - to jeszcze 'obszedł' szerokim łukiem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Nicieja Stanisław Sławomir

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Hobbit Tolkien John Ronald Reuel
4.7/5
17,87 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Drogowskazy Osiatyński Wiktor
5/5
17,72 zł
29,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Pakuję walizkę Król Marcin
5/5
26,05 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mroki Borszewicz Jarosław
4.6/5
26,18 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pomroki Borszewicz Jarosław
4.6/5
20,86 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sztuka kochania Owidiusz
4.5/5
25,20 zł
35,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Rehab Osiatyński Wiktor
4.7/5
21,38 zł
29,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego