Liczby nie kłamią (okładka  miękka)

Oferta empik.com : 31,04 zł

31,04 zł 44,99 zł (-31%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Czy podróżowanie samolotem jest bezpieczne? Ile ważą wszystkie krowy na świecie? Co sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi?

"Liczby nie kłamią” to książka o mieszkańcach Ziemi, o pożywieniu i paliwach, które dostarczają im energii, o transporcie i wynalazkach współczesnego świata, a także o tym, jak to wszystko wpływa na naszą planetę. Profesor Vaclav Smil zabiera czytelników na pasjonującą wyprawę, której celem jest odkrywanie faktów. Podsuwając nam zaskakujące dane statystyczne i prezentując pouczające infografiki, zachęca do otrząśnięcia się z intelektualnego lenistwa.

Z tej pełnej fascynujących informacji i frapujących przykładów książki dowiemy się między innymi, ilu ludzi potrzebnych było do zbudowania piramidy Cheopsa, dlaczego szczepionki nie tylko ratują życie, ale są także opłacalną inwestycją, i czemu samochody elektryczne nie są (jeszcze) tak dobrym rozwiązaniem, jak nam się wydaje. Smil błyskotliwie łączy wiedzę naukową i historyczną ze zdrowym rozsądkiem, poruszając niezwykle szerokie spektrum zagadnień, które przedstawia w formie krótkich, ale treściwych rozdziałów.

"Liczby nie kłamią” to pasjonująca lektura, która prowokuje do stawiania pytań w sprawach zbyt często traktowanych przez nas jako pewnik. Smil udowadnia, że fakty mają znaczenie. Liczby nie kłamią. Jaką prawdę nam zatem przekazują?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Liczby nie kłamią
Podtytuł: 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie
Autor: Vaclav Smil
Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-05-18
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 210 x 40 x 150
Indeks: 41560198
średnia 4,6
5
16
4
4
3
2
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
7 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
10-06-2022 o godz 08:01 przez: Benia | Zweryfikowany zakup
Autor przytacza wiele statystyk czasem w zaskakujących połączeniach. Warto przeczytać nawet wybrane części. Rozdziały krótkie, konkretne.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-06-2022 o godz 01:10 przez: Tymoteusz | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra książka o problemach świata.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-05-2022 o godz 19:13 przez: mateusz_oksiazkach
Statystyka potrafi nam wiele tłumaczyć, lecz bez rozumienia wyników, które przedstawia, metodologii, którą się posługuje i świadomości, że nie każda zależność ma swój ciąg przyczynowo skutkowo, może okazać się zwykłymi cyferkami. Liczby ułatwiają nam zrozumienie świata, surowego świata. Nie opowiedzą nam o emocjach i uczuciach, ale o kondycji gospodarki już tak, o nawykach żywieniowych, oraz zmianach środowiskowych również. Vaclav Smil napisał książkę, w której próbuje pokazać nam jak wygląda życie, które nas otacza. Porusza m.in. tematykę paliw, przemysłu i technologii, środowiska, żywienia, zdrowia. Robi to za pomocą danych statystycznych opatrzonych infografikami i swoim komentarzem. Jako osoba uważająca się za rozeznaną w świecie, wielu faktów jednak nie znałem. Zaczynając od ciekawostek, np. ile litrów człowiek jest w stanie wypocić i co mu to daje, przechodząc przez analizę wzrostu człowieka na przestrzeni kilkuset lat, a kończąc na uświadomieniu sobie, że sektor usług generuje ogromne przychody, ale daje mniej miejsc pracy niż przemysł. Niektóre z tych zagadnień znamy, mamy przeczucie, że jest jakaś tendencja na świecie, ale dopiero zobaczenie twardych danych, otwiera nam oczy i staje się iskierką do dalszych przemyśleń. Z racji tego, że na czterystu kilku stronach Smil analizuje 71 różnych obszarów świata, nie są to analizy głębokie i rozbudowane, a jedynie pobieżne, mieszczące się na kilku stronach. Jest to jednak coś więcej niż kolejna książka z ciekawostkami. Ja bawiłem się świetnie. Polecam każdemu ciekawemu świata. IG: mateusz_oksiazkach
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
19-05-2022 o godz 08:22 przez: Anonim
🧮 LICZBY NIE KŁAMIĄ 🧮 Ta pozycja to sama przyjemność dla czytelnika takiego jak ja. Vaclav Smil łączy inżynierskie oko z codziennymi sprawami i pokazuje, jak one działają - lub nie - w liczbach. Książka jest zbiorem krótkich artykułów, które autor pogrupował na kategorie takie jak np: dom, transport, energia i tak dalej, aby czytelnicy mogli badać różne alternatywy. Ta pozycja udowadnia/zaprzecza temu co ludzie rutynowo uważają za fakty. Kwestionuje statystyki i prognozy gospodarcze. Mówi, że PKB „wzrasta nie tylko wtedy, gdy życie się poprawia, a gospodarka rozwija, ale także, gdy złe rzeczy przytrafiają się ludziom lub środowisku”. Wyższa sprzedaż alkoholu = więcej jazdy po alkoholu = więcej wypadków = więcej przyjąć na pogotowie = więcej urazów = więcej osób w więzieniach = wzrost PKB. Naprawdę miło czytało mi się tę książkę. Myśle, że znajdziecie tu wiele fajnych ciekawostek na temat różnych rzeczy, o których tu nie wspomniałam. Smil zadbał o wspaniałe doświadczenia czytelnika i pobudzenie jego fal mózgowych, także każdy fan statystyk i faktów, powinien być usatysfakcjonowany ☺️ @shadobook.czyta
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
3/5
09-06-2022 o godz 20:53 przez: Northman1984
Liczby opisujące świat. Matematyka to dziedzina wiedzy, która dla jednych z nas jest bliska, dla innych daleka, jednak jedno nie podlega dyskusji: jest ona królową wszystkich nauk, za pomocą której (w tym przede wszystkim za pomocą liczb) można opisać cały świat i nieomal wszystkie obserwowalne na nim zjawiska. Vaclav Smil przypomina nam o tej prawdzie, a czyni to opowiadając nam o rzeczach oczywistych, prostych, dawnych i obecnych - i to w sposób, który (potencjalnie) bardzo wiele znanych nam zjawisk może postawić w całkiem nowym świetle. "Liczby nie kłamią" to książka o mieszkańcach Ziemi, o pożywieniu i paliwach, które dostarczają im energii, o transporcie i wynalazkach współczesnego świata, a także o tym, jak to wszystko wpływa na naszą planetę. Profesor Vaclav Smil zabiera czytelników na pasjonującą wyprawę, której celem jest odkrywanie faktów. Podsuwając nam zaskakujące dane statystyczne i prezentując pouczające infografiki, zachęca do otrząśnięcia się z intelektualnego lenistwa (a przynajmniej tak stwierdzono w opisie książki...). Smil błyskotliwie łączy wiedzę naukową i historyczną ze zdrowym rozsądkiem, poruszając niezwykle szerokie spektrum zagadnień, które przedstawia w formie krótkich, ale treściwych rozdziałów. A owo spektrum zagadnień jest zaiste szerokie, obejmuje bowiem takie dziedziny jak demografia, ekonomia, przemysł spożywczy, rolnictwo, historia, przyroda, czy ekologia. I wszystko byłoby naprawdę pięknie i fajnie - wszak to bardzo interesujące tematy - jednak, niestety, do książki można mieć trochę zastrzeżeń. Pierwsze i najważniejsze z nich jest takie, że od pierwszego kontaktu z lekturą można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z pozycją naukową (ewentualnie popularnonaukową - w każdym razie na pewno z książką "mądrą", która czegoś nas nauczy). Spodziewać się można także mnóstwa odniesień do liczb, do matematyki oraz do tego, w jaki sposób królowa nauk pozwala opisać i wyjaśnić świat. A tymczasem co dostajemy? Otóż tak naprawdę niewiele więcej, niż luźno snuty, popularnonaukowy esej, który co prawda nawiązuje do naukowych kwestii, jednak jest tak naprawdę przede wszystkim zapisem luźnych przemyśleń autora... Powyższe spostrzeżenie - niestety! - rozczarowuje. Nie zrozumcie mnie źle, to wciąż dobra książka, a jej autor ma sporo do powiedzenia, jednak chyba nie do końca tego się po tej pozycji oczekiwało. Książkowe wywody spisane w stylu ciekawego wykładu akademickiego, który okraszony jest mnóstwem ciekawostek, to wciąż szalenie interesująca rzecz, jednak w efekcie cała książka ma wydźwięk nie tyle lektury popularnonaukowej, co pozycji w stylu "coś o wszystkim - wszystko o niczym"... I tego można żałować, albowiem tematyka poruszana przez autora ma naprawdę olbrzymi (i w tym wypadku niewykorzystany) potencjał.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-05-2022 o godz 14:35 przez: Paulina K.
Nigdy nie zaszkodzi mieć większej wiedzy o świecie i tym co się na nim działo w przeszłości niż ma się dotychczas. Poznawanie nowinek leży w ludzkiej naturze i z racji tego, że nie każdego interesuje ten sam temat nie da się dogodzić każdemu. W związku z tym oprócz książek np. typowo o polityce, wynalazkach, historii danego kraju powstają także mieszane publikacje, dzięki którym można poszerzyć swoją wiedzę ogólną na wybrany temat. Jedną z takich pozycji jest właśnie napisana przez Vaclava Smila publikacja ,,Liczby nie kłamią", która zamiast skupienia się na jednej kategorii porusza wiele różnych wątków. Jej lektura może zacząć się w dowolnym momencie zgodnie z zainteresowaniami odbiorcy. Jest ona tak skonstruowana, że wybiórcze zapoznawanie się z nowinkami także spełni swoją rolę. W tym wydaniu można wyróżnić kilka głównych kategorii: Ludzie, Państwa, Maszyny - Projekty - Urządzenia, Paliwa i elektryczność, Transport, Żywność, Środowisko. Jak da się zauważyć, przekrój tematów jest naprawdę ogromny i jest się czym zainteresować. Dzięki takiej różnorodności poruszanych kwestii każdemu uda się znaleźć dział lub choćby jeden z tematów, który spełni jego oczekiwania. Pozycja ma ponad 400 stron i ze względu na poruszaną tematykę na pewno nie ma sensu zapoznawanie się z nią na jeden raz. Lepiej sięgać po nią stopniowo, zagłębiać się w wybrane tematy, chłonąć dane ciekawostki z poszczególnych działów. Wtedy jeszcze lepiej będzie można skorzystać z treści tego wydania. ,,Liczby nie kłamią", którą napisał Vaclav Smil to interesująca lektura już także dla ciekawych świata nastolatków oraz dla dorosłych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o świecie i wciąż są spragnieni ciekawostek na temat różnych poruszanych w tym tytule zagadnień. Obszerność wydania i poruszanych tematów jest naprawdę spora, więc każdy znajdzie coś dla siebie i warto mieć na uwadze ten tytuł w ramach prezentu dla samego siebie lub też osób zainteresowanych różnymi dziedzinami życia. Odbiorcy na pewno nie będą zawiedzeni tym tytułem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
15-06-2022 o godz 06:19 przez: zaczytany.tata
Książki zwłaszcza te, które najczęściej czytamy dobrowolnie każdego dnia, celebrując w ten sposób swój wolny czas, dostarczają dużego pokładu rozrywki. Bez względu na ich tematykę. Wszak każdy z nas ma swoje preferencje i strefy komfortu czytelniczego, poza którego granice wychodzi rzadko. „Liczby nie kłamią” autorstwa profesora Vaclava Smila jest fascynującą propozycją o zaskakujących danych statystycznych, przybliżających nam świat, w którym na co dzień żyjemy. Lektura ta pomimo pasjonujące treści nie jest absolutnie książką, którą można by czytać nieustannie od deski do deski. Jej naukowa treść pełna jest rozmaitych wykresów, analiz i własnych przemyśleń autora, łączących jego imponującą wiedzę ze zdroworozsądkowym podejściem do danych statystycznych. To świetna propozycja jako płodozmian tematyczny, którą śmiało możemy dawkować sobie w niewielkich ilościach np. jako interesujący zbiór faktów do poczytania tuż przed snem, bądź też do porannej kawy. Vaclav Smil, dając nam do rąk „Liczby nie kłamią” próbuje z całą pewnością zachęcić zarówno tych czytających, jak i tych nie czytających do porzucenia intelektualnego lenistwa na rzecz, poszerzania wiedzy, która czy tego chcemy czy nie jest nieodzownym elementem naszego życia. Fakty, z którymi przyjdzie się zmierzyć w trakcie lektury, przyprawić będą niejednego czytelnika o „kolorowy zawrót głowy”, zmieniając nieco jego perspektywę spoglądania na świat i tego jestem niemal pewien. Ogrom pracy, jaki musiał włożyć autor oraz czas poświęcony na napisanie tej książki jest doprawdy godny podziwu. Jest to bowiem niezwykle rzetelnie napisana książka, która jako zbiór ciekawostek z pewnością okaże się dobrym wyborem dla ludzi wymagających od siebie odrobinę więcej. Serdecznie polecam… Współpraca z wydawnictwem Insignis.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Psycho-logika Burnett Dean
4.8/5
29,70 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Twoja anatomia Kay Adam
4.8/5
28,56 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Mery Majka Lipka Sylwia
4.2/5
27,90 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Apostata Czarnecki Łukasz
4.6/5
30,35 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Prawdziwe tygrysy Herron Mick
4.6/5
31,06 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kulawe konie Herron Mick
4.5/5
33,74 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Outpost Glukhovsky Dmitry
4.5/5
29,34 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Martwe lwy Herron Mick
4.5/5
33,74 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pi razy oko Parker Matt
4.6/5
29,34 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Outpost 2 Glukhovsky Dmitry
4.7/5
30,55 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Will Smith Will , Manson Mark
4.8/5
33,29 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nadchodzi zima Kasparow Garri
4.9/5
37,49 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Leonardo da Vinci Isaacson Walter
4.8/5
41,62 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Witajcie w Rosji Glukhovsky Dmitry
4.4/5
29,34 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Steve Jobs Isaacson Walter
4.7/5
32,60 zł
49,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego