Legion (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (6): Cena:

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Elżbieta Cherezińska w swojej kolejnej powieści pt. „Legion” przenosi nas do okupowanej Polski. Autorka w fascynujący i pełen humoru sposób opisuje prawdziwych bohaterów, którzy nie poddali się zaborcom. Walcząc z Sowietami i Niemcami dawali dowody, że państwo polskie trwa: nie pobłaża przestępcom, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju.

Mogli liczyć tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich jedynym orężem była ogromna odwaga. Kiedy wielu zaczęło poddawać się Sowietom, oni postanowili nie poddać się nikomu i przedrzeć do armii polskiej na Zachodzie. Ponad tysiąc karnych zdecydowanych na wszystko żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dotarło do Czech.

W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet. Setki uratowanych od śmierci Polek, Żydówek i Francuzek w dowód wdzięczności podarowały im serduszka uszyte z pasiaków. Było to najwyższe odznaczenie, jakie dostali w życiu. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej. Generał Patton przywitał ich słowami: „Na Boga, powinniśmy podrzeć te cholerne, podłe porozumienia z Sowietami i ruszyć prosto na wschodnie granice”.

„Brygada Świętokrzyska – największy związek taktyczny NSZ, utworzony w sierpniu 1944 roku na Kielecczyźnie w celu realizacji programu polityczno-militarnego. Dowódcą był płk Antoni Szacki »Bohun-Dąbrowski«. Liczyła 800-1200 żołnierzy, walczyła równolegle z Niemcami m.in. pod Brześciami, Zagnańskiem, Cacowem, Marcinkowicami i bandami komunistycznymi m.in. pod Fanisławicami i Rząbcem. W styczniu 1945 roku rozpoczęła marsz przez Śląsk i Protektorat Czech i Moraw, aby dotrzeć do PSZ na Zachodzie. Od 15 stycznia 1945 roku nie walczyła z Niemcami, ale nie została rozbrojona. Pod koniec wojny wznowiła walki z Niemcami, wyzwoliła obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie, została uznana za formację aliancką u boku Armii USA. W sierpniu 1945 roku, gdy Wielka Brytania odmówiła jej wcielenia do PSZ, została zdemobilizowana i przekształcona w Kompanie Wartownicze w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec”.
Leszek Żebrowski

„Dzieje Brygady Świętokrzyskiej to w najlepszym razie domena literatury faktu, a najczęściej po prostu – badań historycznych. Pasjonujący temat lękliwie pomijany zarówno przez film, jak i tzw. literaturę piękną. Polacy nie cenią Realpolitik, wiadomo. A Elżbieta Cherezińska ma zwyczaj przyglądania się polskim sprawom w momencie kryzysu, w chwilach decydujących, w całej, bardzo ciekawej złożoności. Tak jest i tym razem”.
Łukasz Modelski, autor „Dziewczyn wojennych”

Tytuł: Legion
Autor: Cherezińska Elżbieta
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 800
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-07-01
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 230 x 55 x 150
Indeks: 13298142
Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4,7
5
15
4
1
3
1
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
20 recenzji
27-07-2017 o godz 06:19 anonymous dodał recenzję:
Fajna ksiązka i przyjemnie się ją czyta
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-05-2016 o godz 00:00 Joanna Sosnowska dodał recenzję:
To naprawdę piękna i wartościowa książka, dobrze się stało że ukazała się na rynku wydawniczym. Tak mądrych pozycji o prawdziwych polskich bohaterach nigdy za wiele, a Legion ma wyjątkową wartość edukacyjną. Co do samej autorki - Elżbieta Cherezińska pisze w barwnym, pięknym stylu, zachowując plastyczność opisów, zdarzeń i osób. Czytanie książki jest nie tylko przyjemnością, daje także pogląd na historię Brygady Świętokorzyskiej. Nie da się również ukryć, że Legion jest powieścią na swój sposób poruszającą, pozostaje mi tylko gorąco polecić, Elżbieta Cherezińska jawi mi się jako doskonała pisarka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-05-2015 o godz 00:00 pitekus dodał recenzję:
Dla mnie to jedna z cenniejszych książek, opowiadająca historię, która nie mieści się w głowie. To opowieść o odwadze, determinacji oraz najwyższej formie patriotyzmu. Czytało mi się świetnie. Książka na pewno pozostanie w mojej pamięci na długo. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy szukają wartościowej literatury.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-01-2015 o godz 18:24 Henryk Młodawski dodał recenzję:
To jedna z tych książek, które po przeczytaniu zostają w pamięci długo. Wspaniała barwna i emocjonująca opowieść. Autentyczne obrazy z naszej historii połączone wątkami fabularnymi. Sam przekaz historyczny zwykle mówi nam o faktach i zdarzeniach natomiast nie potrafi opowiedzieć o ludziach, ich emocjach i uczuciach. Książka Elżbiety Cherezińskiej doskonale to uzupełnia. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-04-2014 o godz 11:04 krakus287 dodał recenzję:
Ksiązka na którą czekałem. Czyta się ją dobrze choć wielowątkowość może nieraz trochę męczyć. Duży plus dla autorki za ciekawy sposób przedstawienia brygady świętokrzyskiej na tle innych organizacji walczących o niepodległość w czasie II wojny światowej. Powoli zaczyna się odkłamywanie historii NSZ. Powieść warta przeczytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-01-2014 o godz 00:00 Achaera dodał recenzję:
"Legion" to piękna lekcja odwagi i patriotyzmu. Elżbieta Cherezińska po raz kolejny napisała doskonałą książkę, po którą powinien sięgnąć każdy kto chce poznać prawdę o naszej polskiej historii. Opowieść o partyzantach z Batalionu Świętokrzyskiego jest właśnie taką bardzo piękną i godną upamietnienia kartą naszej historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-01-2014 o godz 00:00 Maksymilian Maj dodał recenzję:
Piękna książka o bohaterach którzy oddawali życie za to co kochali najbardziej - wolną ojczyznę. Po przeczytaniu tej książki czułem ogromną dumę, że opisani w niej ludzie byli Polakami. Właśnie takie publikacje powinny być obowiązkowymi na lekcjach historii, o takich ludziach powiniśmy się uczyć w szkołach, aby poczucie patriotyzmu wzrastało w nas.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-10-2013 o godz 11:07 Mirek Góra dodał recenzję:
Cherezińska w swojej książce przedstawiam historię prawdziwych bohaterów, ludzi niesamowitej odwagi, którzy nie poddali się żadnemu reżimowi, których walka powinna być wzorem i być powszechnie znana... a jednak nie jest. To cudownie, że autorka podjęła się napisania historii Batalionu Świętokrzyskiego!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-10-2013 o godz 13:17 Tomuś dodał recenzję:
tym krótkim słowem należy mocno polecić tę książkę. Autorka podejmuje odważny temat. Opisuje NSZ, czyli formację odsądzaną "od czci i wiary", nazwaną przez późniejsze publikacje najdelikatniej wprost faszystowską, przypisując im wszelkie zbrodnie popełnione z czasów II wojny światowej. Lektura ta jak widać odkłamuje tę narzuconą nam „jedynie słuszną” interpretację historii, co w społeczeństwie wychowanym na publikacjach rodem z PRL i bałwochwalczego wprost kultu AL, jest bardzo odważne i wręcz „bohaterskie”. Dziękuję Pani Elżbieto za tę publikację.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-10-2013 o godz 06:36 anetapzn dodał recenzję:
Doskonała, porywająca i głęboko poruszająca lektura. Książka, dla której zarwałam noc i od której nie mogłam się oderwać. Ale czegóż innego można się spodziewać po książce Elżbiety Cherezińskiej?!Cherezińska dokonała niesamowitej rzeczy. Przede wszystkim przekopała się przez dziesiątki (jeżeli nie setki) dokumentów traktujących o chłopcach z lasu. Dzięki temu Legion to dopracowana w każdym calu, niekoloryzowana opowieść, która porusza jak żadna inna. Zawsze uważałam, że mamy wspaniałą historię, tylko podchodzimy do niej albo w sposób martyrologiczny i gloryfikujący bohaterów, albo w sposób, że są oni źli. Tymczasem Elżbieta Cherezińska przedstawiła chłopców z lasu w zupełnie inny sposób. Zarówno ich odbrązowiła, jak i dodała chwały, ale i wad, o których rzadko kiedy wspomina się.Nie ukrywam, Legion, to książka wyjątkowo ważna, potrzebna, ale i trudna, bo pełna uczuć, emocji trafiająca głęboko do serca. Uważam, że pozycja ta powinna być lekturą obowiązkową dla każdego Polaka.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
13-10-2013 o godz 13:18 Buzz.89 dodał recenzję:
Historią interesuję się bardzo dorywczo. Lubię programy o II Wojnie Światowej, lubie czytać książki o akcjach wojskowych i o jednostkach specjalnych. Jednak o historii z książki „Legion” do tej pory nie słyszałem. A jest to niesamowita historia. Grupa partyzantów, która wałczyła zacieklej niż mała armia i dokonała tak samo wielkich czynów. I to wszystko praktycznie bez żadnego wsparcia. Np. uwolnili setki żydów i zniszczyli obóz koncentracyjny. Czyta się to jak powieść sensacyjną, a jednak cała historia jest oparta na faktycznych wydarzeniach i ludziach. Książka pełna jest również humoru dzięki stylowi pani Cherezińskiej. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
10-10-2013 o godz 00:00 Kamil H. dodał recenzję:
Autorka w fabularny sposób, odpowiednio ubarwiony przedstawia nam w książce „Legion” historię grupy Polaków, którzy prowadzili partyzancką wojnę z nazistami i sowietami. Grupa tych niezwykłych ludzi bez żadnego wsparcia ze strony aliantów dokonała prawdziwie niezwykłych wyczynów. Książkę czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną. Walczyli z wszelkimi przejawami okrucieństwa ze strony okupantów, nie tolerowali i nie przebaczali zdrajcom. To byli prawdziwi patrioci. Książka pełna jest również zabawnych dialogów i opisów. Naprawdę świetna lektura z której można dowiedzieć się jak wyglądała walka poza głównymi frontami II wojny światowej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-10-2013 o godz 06:30 Alicja Kurek dodał recenzję:
Nie wiele w polskiej literaturze popularnej można znaleźć o Batalionie Świętokrzyskim, nawet historycy mają problem z tym oddziałem... ale książka Cherezińskiej jest wspaniała. Mądra, poprawna historycznie, napisana z pasją i ciekawa. To praktycznie gotowy scenariusz filmowy! Czekam na ekranizację!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
08-10-2013 o godz 14:40 Ekspert Empiku dodał recenzję:
Istnieją takie książki, które powinno poznać jak największe grono czytelników. Do nich zaliczyć należy "Legion" Elżbiety Cherezińskiej. To powieść, którą bez wahania można nazwać obowiązkową. Przypomina ona i ratuje od zapomnienia historię naszej ojczyzny, o której w dzisiejszych czasach niewielu słyszało. Wspaniałe pióro autorki wywołuje całą gamę emocji - od wzruszenia i współczucia poprzez złość i poczucie bezsilności, aż po poczucie dumy i solidarności z bohaterami powieści, którzy w większości są postaciami historycznymi. Autorka przedstawia losy ludzi, których należy stawiać za wzór godny naśladowania.
Tomasz Rędzia, empik Warszawa
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
07-10-2013 o godz 19:56 Bater_Tomek dodał recenzję:
Niesamowita książka. Historia grupki Polaków walczących partyzancko z Niemcami i Rosjanami podczas II Wojny Światowej. Bez broni i bez wsparcia potrafili dokonać cudów na polu bitwy. Np. rozbić jeden z obozów niemieckich lub walczyć z całymi dywizjami niemieckimi. Ratowali setki ludzi przed śmiercią. Czyta to się z otwartą paszczą bo trudno w to uwierzyć, a działo się to naprawdę. Trochę interesuję się historią, ale jeszcze nie znałem opowieści o tej grupie. Po lekturze „Leginu” jej bohaterowie to dla mnie osoby, które zostaną na długo w pamięci. Serdecznie Wam polecam, naprawdę świetna lektura.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
03-09-2013 o godz 13:15 Angela P. dodał recenzję:
Uwielbiam się rozczarowywać i udowadniać sobie samej, że się myliłam. Przecież nigdy nie lubiłam uczyć się historii, nie potrafiłam zapamiętywać faktów, nazwisk na dłużej niż do pięciu minut po sprawdzianie. Wszystko to, o czym mówił nauczyciel czy podręcznik było dla mnie suche, martwe. Tak naprawdę nigdy nie zdawałam sobie sprawy, że to, o czym się uczę zdarzyło się naprawdę, że ci ludzie naprawdę istnieli, że te, często bardzo okrutne historie to czyjeś łzy, tęsknoty, uczucia… Cherezińska sprawiła, że poczułam historię! Wzruszyłam się nią, pokochałam żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, ich los stał się dla mnie ważny, ich śmierć, choć minęło od niej parę lub paręnaście lat sprawiła, że poczułam ucisk w sercu. Dzięki temu, że poprzez karty „Legionu” wędrowałam razem z żołnierzami partyzantki po lasach zrozumiałam i zapamiętałam fakty historyczne, których w szkole uczyłam się z mozołem przez parę godzin.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
03-09-2013 o godz 12:29 Ekspert Empiku dodał recenzję:
Powieść napisana z niezwykłym rozmachem. Pełna akcji, napięcia, humoru, bólu i odwagi. Kipiąca od emocji, a jednocześnie gruntownie opracowana źródłowo. Ściśle oparta o historyczne fakty z kategorii historii mniej znanej, przemilczanej przez dziesięciolecia, wyklętej. Przedstawia żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych nie jako tych dobrych czy złych, lecz jako ludzi z krwi i kości uparcie dążących do wyznaczonego celu. Brawurowo walczących o swoje ideały, a jednocześnie pragmatycznych i skutecznych. Cherezińska jak zwykle stworzyła rewelacyjną powieść trzymającą w napięciu do ostatniej strony.
Sylwia Kasperczuk, empik Lublin
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
10-08-2013 o godz 17:43 Patrycja Sołtys dodał recenzję:
po raz kolejny jestem pod wrażeniem talentu pisarki. „Legion” to świetna lektura, trzymająca w napięciu powieść, po której ma się ochotę na zgłębienie opowiedzianej historii, bliższe zapoznanie się ze źródłami historycznymi i dalszy ciąg partyzanckiej opowieści. Dla osób takich jak ja, którym historia kojarzy się z dość nudnym przedmiotem w szkole, gdzie suche fakty mieszały się z masą nieprzyjaznych dat to niesamowite odkrycie i ochota na więcej! Takie odczucia towarzyszyły mi również wtedy, gdy mój Dziadek opowiadał o swoich przeżyciach wojennych, obozie i właśnie obecności partyzantów na kielecczyźnie, skąd pochodził. Myślę, że większość czytelników znajdzie tu jakiś fragment swojej rodzinnej historii, w moim przypadku była to wzmianka o sabotażu w fabryce amunicji w Skarżysku Kamiennej, którego (jak wspomina Babcia) dopuszczał się również jej brat…
„Legion” niewątpliwie skłania do refleksji nad naszą powojenną rzeczywistością.
Patrycja Popławska-Sołtys
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
04-08-2013 o godz 17:34 Mariusz Grzyb dodał recenzję:
Gorąco polecam powieść Cherezińskiej. Przedtem w "Koronie śniegu i krwi" brakowało mi scen batalistycznych, książka była po babsku przegadana, ale dobrze się ją czytało. Natomiast Legion... LEGION TO MISTRZOSTWO ŚWIATA. Kto nie wie zbyt dużo o NSZ , będzie przecierał oczy ze zdumienia, ten kto zna dzieje jednostki będzie musiał przyznać że Cherezińska po mistrzowsku wiedzie nas przez historię tej wyjątkowej polskiej formacji, po drodze pokazując miasto i prowincję pod okupacją. Polacy żyją, konspirują i kochają. Daleko im od postawy skamląco-błagalno-marmurowej do której przyzwyczaiła nas literatura okresu późnego komunizmu Co jakiś czas karty powieści przeszywa odgłos serii z automatów. Im bliżej końca książki tym niebezpieczniejszy robi się polski las dla Niemców, Sowietów oraz ich polskich pachołków. NSZ wracają, wreszcie tak jak na to zasługują. Gorąco polecam tę książkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
19-07-2013 o godz 19:17 Marcin Stępkowski dodał recenzję:
Pierwszy raz ktoś pisze całą prawdę (mam nadzieję) z poziomu zwykłych (choć czasami niezwykłych) ludzi/żołnierzy, pokazując ich rozterki i przygody. Byłem w szoku czytając o uciekających bez walki polskich żołnierzach w kampanii wrześniowej, bo przecież mówi się tylko o bohaterskiej postawie. A wiadomo, że tchórze też do wojska trafiali i nie zmienia to faktu, że wielu innych zachowało się wspaniale oddając swoje życie za Ojczyznę. Podoba mi się także, ukazanie ludzi z różnych środowisk politycznych, bez oceniania kto jest zły, a kto dobry.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
Więcej recenzji

O autorze: Elżbieta Cherezińska

Zobacz także

Najczęściej kupowane Bieguni Tokarczuk Olga
30,99 zł
32,99 zł
Najczęściej kupowane Morfina Twardoch Szczepan
31,81 zł
37,99 zł
Najczęściej kupowane Król Twardoch Szczepan
29,76 zł
37,99 zł
Najczęściej kupowane Żywego ducha Pilch Jerzy
24,99 zł
29,49 zł
Najczęściej kupowane Mikrotyki Sołtys Paweł
23,93 zł
29,49 zł
Najczęściej kupowane Drach Twardoch Szczepan
28,44 zł
38,49 zł
Najczęściej kupowane Pokraj Saramonowicz Andrzej
26,32 zł
35,49 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.