Laleczka (okładka  miękka, 10.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Lili, uczennica liceum, zostaje porwana spod szkoły. Przetrzymywana w zamknięciu, przez osiem lat nie ma kontaktu ze światem. W tym czasie z dziewczynki staje się kobietą i matką. Pewnego dnia udaje jej się uciec.

Powrót Lili jest sensacją, która wstrząsa lokalną społecznością. Dziewczyna uświadamia sobie, że dawne życie odeszło na zawsze. Teraz będzie musiała postawić swojego oprawcę przed obliczem sprawiedliwości i odbudować związki z ludźmi, których nie widziała przez wiele lat.

"Laleczka" to nowe spojrzenie na historie porwanych i trzymanych w zamknięciu kobiet. Porwanie odciska na ofierze ogromne piętno. Ale co się dzieje, gdy zostaje uwolniona? Czy zacznie żyć na nowo, czy będzie szukać zemsty?


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1128201511
Tytuł: Laleczka
Autor: Overton Hollie
Tłumaczenie: Wyszogrodzka-Gaik Agnieszka Patrycja
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
Język wydania: polski
Język oryginału: szwedzki
Liczba stron: 312
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-10-26
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 213 x 32 x 139
Indeks: 20031534
średnia 4,8
5
9
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
6 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
14-12-2018 o godz 04:12 przez: Szałata-Bilan Katarzyna | Zweryfikowany zakup
Jedna z lepszych książek które przeczytałam, trzyma w napięciu i nie pozwala oderwać się od niej aż do ostatniej strony
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-01-2018 o godz 07:58 przez: Katarzyna Kołodziejczyk | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra książka, opisująca życie osoby porwanie z jej perspektywy oraz jej bliskich.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-12-2018 o godz 09:40 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Bardzo poruszająca książka. Dla ludzi o mocnych nerwach, POLECAM JAK NAJBARDZIEJ ! :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-01-2021 o godz 14:43 przez: Poczytaj ze mną
Książka bardzo intrygująca i trzymająca w napięciu. Z jednej strony smutna a wręcz tragiczna a z drugiej strony można w tym wszystkim znaleźć wielkie szczęście. Opowieść o Lilli, licealistce, która zostaje porwana spod szkoły. Dziewczyna jest przetrzymywana przez osiem lat przez mężczyznę, który się nad nią znęcał, a zarazem kochał. Lili osiem lat nie ma kontaktu z rzeczywistością dnia codziennego i zmian, jakie zachodzą wśród ludzi i techniki. Nie widzi słońca ani śniegu, nie ogląda telewizora i nie ma telefonu. Nie wie jak technika i Internet poszedł naprzód. Ona sama przez tyle lat była zamknięta w pokoju a jedyna osoba, która ją odwiedzała i karmiła, był jej prześladowca, na którego czekała, a zarazem drżała ze strachu, nie wiedząc co tym razem ją spotka. Ciężka historia, łamiąca serce. Szczęście nad Lilli czuwało i pewnego dnia udaje jej się uciec i wrócić sobie wolność. Życie jej rodziny przez ten czas uległo całkowitej zmianie. Oni pełni szczęści, witają zgubę, o której myśleli, że nie żyje, a ona zdaje sobie sprawę, że dawne życie odeszło na zawsze. Osiem lat w niewoli to wiele utraconych chwil, których nie sposób odzyskać. Książka opisuje co czuła bohaterka i jak chciała nadrobić stracony czas, a zarazem ukarać swojego oprawce. Pokazany jest ból najbliższych i jak oni sobie radzili i radzą, kiedy już wróciła. Widać jakie piętno odegrał ten dramat na wszystkich. Poznacie również bliżej samego oprawce, który będzie chciał w pewien sposób się usprawiedliwić. Jakim on był człowiekiem przez te osiem lat, kiedy ukrywał przed światem, że przetrzymuje młodą dziewczynę. Książka mocna i pełna uczuć a zakończenie, które mnie osobiście bardzo zaskoczyło, choć nie dziwię się z takiego obrotu sprawy. Jedyny minus tej książki to zbyt szybko się czytało i troszkę za krótka, dodałabym do tej książki 100 stron, aby tak szybko nie pędziła, bo smutno było ją skończyć.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
04-01-2017 o godz 18:28 przez: Meggie
Młodość, beztroska, wolność i radość z życia. Drobne radości i porażki. Wszystko to zostaje odebrane Lily w jednym momencie. Cały jej dotychczasowy świat kurczy się do rozmiarów jednego pomieszczenia, w którym od chwili porwania jest przetrzymywana przez całych osiem długich lat. Bez kontaktu z rodziną, znajomymi, bez widoku wschodów i zachodów słońca, z coraz słabszą nadzieją na ocalenie. Dzień po dniu widuje tylko swojego oprawcę i jej bunt stopniowo gaśnie, aż do pewnego momentu, gdy znajomy schemat zostaje zaburzony. Porywacz popełnia błąd, a Lily udaje się uciec. To jeszcze nie koniec. Droga do odzyskania dawnego życia jest długa, a najtrudniejsze w tym wszystkim staje się udowodnienie winy i ukaranie oprawcy.

Hollie Overton – scenarzystka telewizyjna. Przygotowywała programy dla takich stacji jak ABC Family, CBS i Lifetime. „Laleczka” to jej debiut literacki.

Zarys fabuły jest ciekawy i może wzbudzać zainteresowanie zwłaszcza osób lubiących thrillery psychologiczne. Prawie od samego początku wiadomo, kto jest porywaczem i w jaki sposób została uprowadzona Lily. Fabuła bazuje raczej na tym, co mam miejsce po jej ucieczce, relacjach z najbliższymi, których nie widziała tak długi czas, próbie odbudowania dawnego życia i powrotu do normalności. Obraz, jaki kreśli autorka przedstawia różne punkty widzenia, sytuacje, uczucia i przemyślenia. Narratorami stają się matka, siostra i sama Lily oraz jej porywacz Rick. Warstwa psychologiczna działa na wyobraźnię i zagęszcza atmosferę, chociaż bywają też momenty bardziej nużące. Dodatkowo niezrozumiałe jest dla mnie, dlaczego w opisie na okładce imię głównej bohaterki to Lili, a wewnątrz powieści Lily. Drobne potknięcia jednak na tyle zanikają na tle całości, że nie mają dużego wpływu na odbiór lektury, tym bardziej, że jest to debiut literacki. Moim zdaniem całkiem udany.

Trudno wyobrazić sobie, jak w tym wszystkim czuła się Lily. Jej młodość została skradziona i przez osiem lat każdy dzień naznaczony był cierpieniem, rozpaczą, zwątpieniem. Równie mocne piętno zostało odciśnięte na poszczególnych członkach jej rodziny powodując nieodwracalne zmiany. Oprawca w jednym momencie zniszczył życie kilku osób, których najmocniej to dotknęło. Jakie mógł mieć motywy? Dlaczego wybrał Lily? Czy można było temu zapobiec? Na wiele pytań odpowiedzi są odkrywane stopniowo, ukazując tym samym prawdziwe i mroczne oblicze porywacza i pewną bezsilność wobec machiny, która ruszyła po jego zatrzymaniu. Moneta ma dwie strony. Pisarka ukazuje też tę drugą, czyli rodzinę porywacza i jej zachowanie w obliczu tych wstrząsających wydarzeń. Szanowany obywatel małej miejscowości, znany wszystkim skrywa tak mroczną tajemnicę. Czy rodzina Ricka uwierzy Lily? Trudno wobec przedstawionych sytuacji zachować spokój. Historia porusza, ale też mimo jawności pewnych wydarzeń potrafi zaskoczyć i to nie raz. W całym tym zamieszaniu ważnym ogniwem jest jeszcze jedna postać: mała, bezbronna i ufna dziewczynka Sky, córeczka Lily. To dzięki niej nadzieja do końca nie zgasła.

„Laleczka” to w moim przekonaniu udany debiut literacki Hollie Overton. Książka porusza, zaciekawia i stopniowo wplata się w pamięć poprzez gęstniejącą atmosferę, wyrazistych, ale nie bez skaz bohaterów oraz wstrząsające wydarzenia. Autorka sugestywnie i płynnie prowadzi opowieść, chociaż nie zabrakło nieco monotonniejszych momentów. To jedna z tych książek, która mimo drobnych potknięć na tyle mocno oddziałuje na wyobraźnię, ze w sercu zasiewa ziarno niepokoju. Czekam na kolejną książkę pisarki i polecam jej debiutancką powieść miłośnikom tego gatunku literackiego.

http://ksiazki-moj-maly-swiat.blog.pl/2017/01/04/laleczka-hollie-overton/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-12-2016 o godz 19:27 przez: dobrerecenzje.pl
Czasami wydaje nam się, że nie znamy bliskich nam osób, widzimy te same twarze, to samo zachowanie, lecz jest coś co powinno nas zaniepokoić i wprowadzić w drżenie.
Z jednej strony łagodność, z drugiej brutalność i zło widziane w czyichś oczach sygnalizują, że nie jest to już ten sam człowiek z przeszłości.

Pomyślcie sobie, jak ma się czuć szesnastoletnia dziewczyna, uwięziona w piwnicy bez okien, bez wglądu na świat. Codziennie wykorzystywana psychicznie i fizycznie powoli traci nadzieję na ratunek i chęć życia.
Oprawca natomiast z wyglądu jest zadbanym profesorem pracującym w szkole, szanowany w społeczeństwie, z piękną żoną tworzą obrazek wzorowej rodziny. Natomiast pomiędzy drzewami, na odludziu siedzi ona - dziewczyna, pobita, zmęczona i zastraszana.
Życie młodej Lili było pełne miłości. Bliźniaczka, dobrze wychowana, ciekawa świata i inteligentna. Nagle znika i nie ma jej. Wraca za osiem lat, dziewczyna nie przypomina dawnej siebie, jest wrakiem człowieka, lecz w jej życiu jest ktoś kto dalej trzyma ją w świecie ludzi.
Pewnego razu przez nieuwagę gospodarza, matka i córka uciekają.
Szaleńcza ucieczka trwa i trwa, nie wiadomo gdzie je poniesie. Brną przez śnieg w poszukiwaniu schronienia i domu z przeszłości.

Jednak, czy to im się uda, czy kara zawsze dosięga łowcę, czy może raczej za wszystko i tak płaci ofiara?

Książka ukazuje, że nie można być bardzo łatwowiernym. Czyż to na naszym świecie mało psychopatów, zabójców, czy gwałcicieli? Każdy powinien mieć się na baczności, nie znamy dnia ani godziny. Musimy żyć z dnia na dzień, kochać rodzinę i nie oglądać się w przeszłość. Pierwszy thriller psychologiczny, który szybko przeczytałam, nie dało się po prostu od niego oderwać. Czytałam z zapartym tchem i martwiłam się o losy bohaterki. Jedna noc i tak wiele emocji.
To co jest w tej książce, autorka zaczerpnęła ze swojego życia osobistego (może nie wszystko bardzo szczegółowo) i spisała na białych stronach opowieści.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: Overton Hollie

The Runaway
0/5
38,95 zł
The Walls
0/5
61,75 zł
The Runaway
0/5
124,85 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Decyzja
4.9/5
25,19 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sztuka uwodzenia
4.3/5
23,70 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Bagno
4.7/5
27,20 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Zaraza
4.8/5
24,35 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Jedna prosta rzecz
5/5
28,31 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Prawda jogi
5/5
27,69 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Piętno
4.4/5
27,69 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Metropolis
5/5
36,91 zł
59,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego