Kurier z Teheranu (okładka  miękka, 03.2020)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Sprzedaje empik.com : 28,98 zł

28,98 zł 42,99 zł (-32%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Sprawa katyńska, walka wywiadów i epicka opowieść o Polsce podczas II wojny światowej... 

Hrabiemu Antoniemu Mokrzyckiemu, dyplomacie znanemu z powieści „Kurier z Toledo” nie dane było ułożyć sobie życia u boku żony. Powołany do wojska w stopniu podporucznika otrzymuje rozkaz jako agent Dwójki: ma wywieźć i schować dokumenty agentów polskiego wywiadu w ZSRR. Jednak kampania wrześniowa komplikuje te plany. Mokrzycki staje do walki z Armią Czerwoną w drodze do rumuńskiej granicy. Zaprowadzi go to do obozu kozielskiego. Cudem unika Katynia. Staje się świadkiem ponurej tajemnicy, która zaważy na losie Polski podczas wojny światowej...

Na swej drodze bohater styka się z niezwykłymi ludźmi: Józefem Czechowiczem, Tadeuszem Dołęgą-Mostowiczem, Józefem Retingerem, generałami Sikorskim i Andersem, ale także z katami z NKWD. Mokrzycki stanie oko w oko ze Stalinem, szachem Iranu oraz innymi postaciami z historii. 

„Kurier z Teheranu” to doskonałe połączenie powieści historycznej z literaturą sensacyjno-szpiegowską, a zarazem przewrotna opowieść o drugiej wojnie światowej.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1239107643
Tytuł: Kurier z Teheranu
Autor: Dutka Wojciech
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lira
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 544
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-03-18
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 200 x 50 x 137
Indeks: 34596821
średnia 4,8
5
18
4
4
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
10 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
23-04-2020 o godz 11:06 przez: Ewa Leśniczak | Zweryfikowany zakup
przesylka dotarła szybko i sprawnie, ogolnie bardzo pozywnie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-09-2021 o godz 18:31 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Czekam na następne książki tego autora
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-06-2020 o godz 16:35 przez: Anonim
Wojna nie jest potyczką na drewniane miecze, ani strategiczną grą planszową. Dla taktyków to okazja, żeby zaistnieć i zyskać dominację. "Sokrates miał powiedzieć, że nie jest trudno uniknąć śmierci, znacznie trudniej jest nie popełnić zbrodni" Zbrodnia popełniana na co dzień to przejście przez kolejne kręgi piekła. Tylko ci najbardziej twardzi przechodzą dalej, bo szczęśliwych tu nie ma. Pragnienie wolności zmusza do wielkich czynów. "Wewnątrz musisz znaleźć wolność, żeby tutaj przetrwać. Musisz odnaleźć wolność w sobie, gdy jesteś tutaj, w karagandyjskim łagrze" Czy w okupowanej Warszawie, w Gułagu, w salonie ambasady czy nad grobem w Kozielsku trzeba zachować człowieczeństwo. Należy zachowywać się godnie, żeby bez wstydu spojrzeć przed siebie. "Ludzie w sytuacji ekstremalnej wiedzą, że nadeszła ta chwila. Jednak tylko nielicznych stać na to, by popatrzeć śmierci w twarz z odwagą." Nie tylko żołnierz musi mieć swój honor. Warto zaryzykować, wykazać się odwagą, podjąć wyzwanie i spełnić oczekiwania. Kiedy sytuacja tego wymaga, nie należy uciekać. Od patriotów wymaga się wiele. Łatwo jest się ośmieszyć. "- Ja się z was śmieję! – krzyknął. Elito kawalerzystów! Dumo pułkowników rządzących ojczyzną moją! Kwiecie rycerstwa polskiego, gdzie uciekacie? Dokąd? Wróg jest tuż, nie rozumiecie?!K*y!" Pan Wojciech Dutka w tej części swoje trylogii poprowadził hrabiego Mokrzyckiego z rozbrzmiewającej łoskotem niemieckich butów warszawskiej ulicy na europejskie salony. Kiedy nad głową słychać było nadlatujący samolot a ziemia trzęsła się od wybuchów, oazą spokoju wydawał się rodzinny dom. „Kurier z Teheranu” cudem uniknął strzału w potylicę, żeby doświadczyć cierpienia tortur na Łubiance. Dotarł na Gibraltar, żeby zacząć nowy etap życia. Jego przemiana z ofiarnego żołnierza i szpiega, w cyngla podziemnej organizacji do dowód przemiany charakteru. W tych nowych warunkach nie ma nic pewnego i stałego. "Wieczna miłość, wieczne pióro i wieczna ondulacja. A z nich najbardziej wieczne jest pióro." Właśnie to umiejętnie prowadzone „pióro”, perfekcyjne przygotowanie kanwy opowieści pozwoliło Autorowi napisać porywającą historyczną powieść. „Kuriera z Teheranu” czytałem z zapartym tchem, chociaż już teraz znamy większość faktów historycznych związanych z tym okresem. Obraz przedstawiony przez Pana Dutkę tym jest tym bogatszy, że pojawiają się na nim postacie ze świata, literatury, wojskowości i polityki. Panie Wojciechu, bardzo dziękuję za sugestie i tą fascynującą powieść. Jest Pan niesamowity.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
25-03-2020 o godz 22:16 przez: Ewelina Bachniak
IG- inia.recenzuje ./////// Blog- iniarecenzuje.wordpress.com ///// FB- @inia.recenzuje Antoni Mokrzycki powraca z Hiszpanii. Wspomina chwile spędzone w Sewilli, gdzie poznał, co to znaczy kochać i być kochanym. Tęskni za Teo, cierpi, wie, że druga taka miłość już nigdy nie się nie powtórzy, ale stara się prowadzić normalne życie. Jego małżeństwo nadal trwało, ale tylko ze względu na dobre wychowanie i konwenanse. Razem z małżonką uznali, że oboje zdradzili, więc postanawiają zacząć od nowa. ale to były tylko pozory normalności, bo rozpoczynała się II wojna światowa i los znów ich rozdziela. Już na samym początku wojny kontrwywiad przypomina sobie o hrabim. Antoni, jako spec wywiadu, wie, że to nie są ci sami Niemcy co w Hiszpanii, będzie jeszcze bardziej krwawo, brutalnie i bezwzględnie. „Oni zniszczą świat, jaki znamy”. Podpisanie paktu niemiecko - sowieckiego zmusza mężczyznę do ukrycia dokumentów kontrwywiadu, dlatego podróżuje w stronę granicy węgierskiej. I tam też zaczynamy najciekawszą część historii opisanej przez Wojciecha Dutkę. Historię sensacyjno – szpiegowską, gdzie pojawia się sprawa katyńska i wiele niewiadomych z nią związanych. Wojna zmienia Antoniego, nie jest już człowiekiem szlachetnym, mającym podniosłe uczucia, staje się bestią. Ale wie jedno, pomimo cierpienia jakiego doświadczył, musi przetrwać. „Nic nie ma oprócz swojej duszy. Znał jej ciemne zakamarki, jej nieuporządkowanie, a świadomość tego, że jego życie jest puste, była najgorszym doświadczeniem w drodze do sowieckiego piekła”. Czy Antoni uratuje się przed gułagiem? Czy powróci do Polski i odnajdzie tam ukojenie? Jeśli jesteście ciekawi dalszych losów hrabiego Mokrzyckiego, do tego pragniecie zagłębić się w historyczną podróż po II wojnie światowej to sięgnijcie po Kuriera z Teheranu. Choć odrobinę rozczarował mnie początek powieści, był nużący i bardzo powtarzalny, brakowało mu ognia, jaki znalazłam w Kurierze z Toledo. Ale druga część historii jest świetną lekturą z bardzo interesującym zakończeniem. Niemniej jednak, liczę na więcej wątków obyczajowych i miłosnych w dalszych przygodach hrabiego Antoniego Morzyckiego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-05-2020 o godz 20:51 przez: Nie tylko oksiążkach
RECENZJA 39\2020 „Kurier z Teheranu” – Wojciech Dutka Wydawnictwo: Lira Liczba stron: 544 Premiera: 25.03.2019 r. „Kurier z Teheranu” to druga część opowieści o hrabin Antonim Mokrzyckim. Wysoko postawiona poprzeczka w „Kurierze z Toledo”, wzbudziła mój apetyt na podobne emocje. Drugi tom osadzony jest w czasie drugiej wojny światowej, której losy leżą niemal w rękach głównego bohatera. Misja, jaką musi wypełnić będąc pracownikiem polskiego kontrwywiadu jest bardzo niebezpieczna i niezwykle odpowiedzialna. Wydarzenia, których doświadcza Mokrzycki są wprost nieprawdopodobne – cudem unika Katynia. Śmierć wielokrotnie depcze mu po piętach, bądź staje z nią oko w oko. Nie wiem, czy dzięki inteligencji, wewnętrznemu głosowi, szczęściu uczy sprytowi, a może wszystkiemu naraz, udaje się zaśmiać jej w twarz. Każda taka ucieczka, okupiona jest czyjąś śmiercią. Każde zabójstwo z jego ręki, prowadzi do głębokiego przeżywania i wielu emocji. Tłumaczy sobie, że tak trzeba, że to jedyne wyjście na dany moment. Wykonywanie wyroków na wrogach, czy zdrajcach ojczyzny to konieczność. Autor Wojciech Dutka, ma bardzo lekkie pióro. Przekazanie czytelnikowi szerokiej wiedzy historycznej, w tak gładki sposób jest niebywałą sztuką! Obrazy, które stają przed oczami podczas czytania przerażających opisów, budzą masę emocji i przekonują o błahości naszych codziennych problemów. „Prawdziwy poeta widzi głębiej i dalej niż zwykły człowiek,, ponieważ poezja, jeśli wierzyć Platonowi, stanowi kolejny punkt w drodze do poznania prawdziwej miłości." Przeplatanie fabuły, nawiązaniami do poezji stanowi spójny i rzadko spotykany element w literaturze. Występujące w lekturze postacie historycznych, jak np. Stalin i jego rozmowa z Mokrzyckim, budzą trudne do opisania odczucia. Cierpienie, miłość i strach – wszystko dzieje się naraz. Nie mogę się tutaj do niczego przyczepić, czytałam z zapartym tchem i jestem zachwycona „Kurierem z Teheranu”. Czekam na kolejny tom!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-05-2020 o godz 14:35 przez: Nie tylko oksiążkach
RECENZJA 39\2020 „Kurier z Teheranu” – Wojciech Dutka Wydawnictwo: Lira Liczba stron: 544 Premiera: 25.03.2019 r. „Kurier z Teheranu” to druga część opowieści, o hrabin Antonim Mokrzyckim. Wysoko postawiona porzeczka w „Kurierze z Toledo”, wzbudziła mój apetyt na podobne emocje. Drugi tom osadzony jest w czasie drugiej wojny światowej, której losy leżą niemal w rękach głównego bohatera. Misja, jaką musi wypełnić będąc pracownikiem polskiego kontrwywiadu jest bardzo niebezpieczna i niezwykle odpowiedzialna. Wydarzenia, których doświadcza Mokrzycki są wprost nieprawdopodobne – cudem unika Katynia. Śmierć wielokrotnie depcze mu po piętach, bądź staje z nią oko w oko. Nie wiem, czy dzięki inteligencji, wewnętrznemu głosowi, szczęściu uczy sprytowi, a może wszystkiemu naraz, udaje się zaśmiać jej w twarz. Każda taka ucieczka, okupiona jest czyjąś śmiercią. Każde zabójstwo z jego ręki, prowadzi do głębokiego przeżywania i wielu emocji. Tłumaczy sobie, że tak trzeba, że to jedyne wyjście na dany moment. Wykonywanie wyroków na wrogach, czy zdrajcach ojczyzny to konieczność. Autor Wojciech Dutka, ma bardzo lekkie pióro. Przekazanie czytelnikowi szerokiej wiedzy historycznej, w tak gładki sposób jest niebywałą sztuką! Obrazy, które stają przed oczami podczas czytania przerażających opisów, budzą masę emocji i przekonują o błahości naszych codziennych problemów. „Prawdziwy poeta widzi głębiej i dalej niż zwykły człowiek,, ponieważ poezja, jeśli wierzyć Platonowi, stanowi kolejny punkt w drodze do poznania prawdziwej miłości." Przeplatanie fabuły, nawiązaniami do poezji stanowi spójny i rzadko spotykany element w literaturze. Występujące w lekturze postacie historycznych, jak np. Stalin i jego rozmowa z Mokrzyckim, budzą trudne do opisania odczucia. Cierpienie, miłość i strach – wszystko dzieje się naraz. Nie mogę się tutaj do niczego przyczepić, czytałam z zapartym tchem i jestem zachwycona „Kurierem z Teheranu”. Czekam na kolejny tom!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-04-2021 o godz 11:28 przez: czytanienaplatanie
Pierwszy tom historii polskiego dyplomaty, hrabiego Antoniego Mokrzyckiego wywarł na mnie duże wrażenie, ale drugi wzbudził dużo mocniejsze emocje, wstrząsnął mną do głębi. Z pewnością ma to związek z przeniesieniem akcji na teren Polski, dużo bliższy memu sercu, niż odległa Hiszpania i to w tak tragiczny czas jakim jest okres drugiej wojny światowej. Mokrzycki po powrocie do kraju nie cieszy się długo rodzinną stabilizacją. Wybuch drugiej wojny światowej burzy tę namiastkę szczęścia, którą nauczył się już cieszyć. Niszczy również nadzieje na pomoc sojuszników, Anglii i Francji. Mokrzycki otrzymuje trudną misję związaną z ukryciem części dokumentacji polskiego wywiadu, jednak w wyniku splotu wydarzeń trafia do obozu kozielskiego, cudem unikając masakry w Katyniu. Wojna odciska na nim swoje piętno. Widzi jej makabryczne oblicze, egzekucje własnych ludzi, niczym nieuzasadnione okrucieństwo jakie człowiekowi może zgotować tylko drugi człowiek. Jako świadek masakry oficerów pod Smoleńskiem i tragicznych wydarzeń na Gibraltarze, dla jednych bezcenny, dla innych niewygodny, żyje w ciągłym poczuciu zagrożenia. Jego wiedza może zmienić losy wojny. Wstrząsające losy Polaków i Żydów mordowanych, bombardowanych, torturowanych na ulicach, w obozach poruszyły mnie do głębi. Podobnie jak losy Polski rozszarpywanej na strzępy w politycznych rozgrywkach. Autor pisze niezwykle sugestywnie i z ogromnym wyczuciem budząc emocje, które na długo zapadają w serce. I po raz drugi zadziwiła mnie jego niesamowita umiejętność łączenia historii z fikcją literacką. Po trzecim i ostatnim tomie obiecuję sobie równie dużo, jednak już teraz szkoda mi rozstawać się z hrabią Mokrzyckim, którego szalenie polubiłam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-02-2021 o godz 19:04 przez: Ilona Wolińska
Antoni Mokrzycki po powrocie do kraju z misji w Hiszpanii próbuje na nowo ułożyć sobie życie u boku żony i dziecka. Jednak nie jest mu dane zbyt długo cieszyć się spokojem i bliskimi. Zbliża się wrzesień 1939 roku i Polska jest u progu wojny z Niemcami. Mokrzyckiemu zostaje powierzone zadanie wywiezienia i ukrycia dokumentów polskiego wywiadu na terenie ZSRR. Niestety kampania wrześniowa komplikuje jego plany, Mokrzycki staje do walki z Armią Czerwoną i trafia do obozu kozielskiego. Cudem udaje mu się uniknąć Katynia, jednak przez przypadek poznaje okrutną tajemnicę, od której zależeć będą losy Polski w czasie wojny światowej. Druga część przygód hrabiego Mokrzyckiego podobała mi się dużo bardziej. Jest po proatu genialna. W tej części autor zagłębia się w historii Polski z czasów drugiej wojny światowej, co akurat uwielbiam. Książka wywołuje w czytelniku ogrom emocji, śledzimy losy Żydów, poznajemy historię o Katyniu. Autor znakomicie potrafi łączyć fikcję literacką z historią, co sprawia, że od jego książek ciężko się oderwać. Już nie mogę doczekać się kolejnej części. Polecam z całego serca. Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Lira. 
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-04-2020 o godz 14:25 przez: Lady Margot
Cudem uniknął Katynia. Nauczył się zabijać, aby samemu nie zostać zabitym... To zdanie doskonale obrazuje przemianę, jaką przeszedł w tej części główny bohater. Podczas lektury nie mogłam wyzbyc się uczucia, że "Kurier z Teheranu" jest dużo mroczniejszy, cięższy niż pierwsza część serii. Zważając jednak na jego tematykę i losy hrabiego, nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej. To nadal wspaniała, znakomicie napisania powieść, która zachwyca stylem i językiem. Wojciech Dutka udowadnia tym samym, że jest wybitnym autorem o niezwykłym talencie do snucia angażujących i przede wszystkim emocjonujących historii. Ech... Serio? Czytam wszystko, co napisałam na temat "Kuriera z Teheranu" i powiem Wam jedno: cokolwiek bym na temat tej powieści nie powiedziała, napisała, wyrecytowała, nawet namalowała, jakiegoklwiek peany na jej cześć nie popłynęłyby z moich ust, to i tak byłoby za mało. Nie jestem po prostu w stanie oddać tego, jak bardzo kocham tę powieść.  Ta książka nie ma złych momentów, na próżno szukać tu niedociągnięć. Jest perfekcyjna w każdym calu. 
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-04-2020 o godz 10:41 przez: kate_in_bookland
"Kurier z Teheranu" Wojciecha Dutki to druga część serii opowiadającej o losach polskiego agenta wywiadu, szpiega i dyplomaty. Propozycja idealna dla miłośników historii oraz wątków sensacyjnych - akcja tej książki rozgrywa się w burzliwych latach drugiej wojny światowej. Czytelnik wraz z głównym bohaterem zostaje wrzucony w samo centrum dramatycznych wydarzeń oraz wojennej gorączki ogarniającej świat. "Kurier z Teheranu" to zawrotny bieg przez trudne czasy i lekcja historii zaprezentowana w ciekawy, sensacyjny sposób. Fabuła pędzi i wzbija w powietrze tumany literackiego kurzu. Zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się wątek sensacyjny i to on dominuje w powieści. W książce znajdziemy walkę wywiadów, atmosferę napięcia i niepewności, polityczne zagrywki, nieoczekiwane zdrady i godne podziwu przejawy lojalności. Czekam niecierpliwie na kontynuację.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Adam
4.8/5
36,86 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pożoga
5/5
31,50 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sztuka fantazjowania
4.7/5
38,99 zł
64,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czarny Bałtyk
5/5
26,96 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dama Pik
5/5
30,33 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Lupus
5/5
28,98 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Mnogość rzeczy
4.8/5
33,73 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Elżbieta i Filip
4.6/5
27,00 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pani K.
4.7/5
31,68 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Cisza w Pogrance
4.8/5
31,68 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Łąka umarłych
4.2/5
31,68 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sztuka podglądania
4.5/5
31,79 zł
52,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego