Kultura, ciało, (nie)jedzenie. Terapia (okładka  miękka, 01.2014)

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

"Jest więc zasługą autorki, że przedstawia Czytelnikom pracę nie tylko nowoczesną i erudycyjną, lecz także taką, która opisuje zjawisko zaburzeń jedzenia wielowymiarowo, czy – by odwołać się do metafory cytowanego przez Barbarę Józefik Michaela White’a - poprzez ukazanie szerokiego krajobrazu.
Być może jednak najważniejszą częścią pracy są uwagi autorki o praktyce terapeutycznej. Perspektywa konstrukcjonizmu społecznego, a więc spojrzenie, które wydaje się najbardziej zasadne w odniesieniu do zjawiska pozostającego „na styku natury i kultury”, jest – jak łatwo się może Czytelnik przekonać – znana Barbarze Józefik z codziennej pracy z pacjentkami. To sprawia, że uwagi autorki mogą być ważne dla psychoterapeutów szukających skutecznych metod. Warto tu podkreślić, że spojrzenie autorki na zagadnienia terapeutyczne dalekie jest od ortodoksji, co wzmacnia wiarygodność jej refleksji. Autorka opisuje praktykę postępowania terapeutycznego w ramach głównych dyskursów: psychoanalitycznego, systemowego, poznawczego oraz feministyczno-genderowego, modelowi narracyjnemu zaś poświęca najwięcej uwagi, wskazując, że ta właśnie perspektywa jest szczególnie inspirująca".
Z recenzji prof. dr. hab. n. med Bogdana de Barbaro

"Prezentowana książka ma na celu zarysowanie kulturowego tła istotnego dla rozumienia znaczeń, których ciało jest nośnikiem, opisanie wielości dyskursów, w ramach których można interpretować zaburzenia jedzenia, w tym dyskursu narracyjnego, oraz, spójnie do tego ostatniego, przedstawienie założeń narracyjnej terapii anoreksji i bulimii.
Opisanie dyskursów ciała i jedzenia wydaje się szczególnie ważne dla poszerzenia rozumienia zjawiska podejmowania diety, ograniczania jedzenia i rozwoju zaburzeń odżywiania. Ma także znaczenie w procesie leczenia. Może być więc przydatne zarówno dla tych, którzy utożsamiają się z perspektywą kliniczną, psychoterapeutyczną, jak i dla badaczy wrażliwych na kontekst kulturowy czy osób zainteresowanych konstruowaniem projektów prewencyjnych".
Ze wstępu autorki


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1090818010
Tytuł: Kultura, ciało, (nie)jedzenie. Terapia
Podtytuł: Perspektywa narracyjno-konstrukcjonistyczna w zaburzeniach odżywiania
Autor: Józefik Barbara
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 190
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-01-23
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 19 x 248 x 173
Indeks: 14368554
średnia 5
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
2 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
14-11-2022 o godz 07:35 przez: Iza | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawa książka. Dla osób chorych nie wiem czy polecam. Jeśli jesteś osobą która się nie leczy, może być to trochę obciążające na psychice. Książka porusza genezę chorób więc może to rozdrapywać trochę stare rany. Dla osoby której to nie dotyka myślę że doskonała wiedza. Większość książki skupia się na tym skąd biorą się zaburzenia odżywiania i prawdopodobne przyczyny. Końcówka jest o terapii narracyjnej jako metodzie leczenia. Dobrze napisana lektura z przypisami i odniesieniami do różnych autorów. Myślę też że jest w stanie wyjaśnić tę problemy osobom które znają chorą osobę i chcą ją zrozumieć.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-12-2016 o godz 00:24 przez: Anna | Zweryfikowany zakup
Powyższa książka to podstawowa literatura każdego psychologa pracującego z ludźmi cierpiącymi na zaburzenia odżywiania. Autorka w jasny sposób określa możliwe przyczyny choroby, a także ich terapię. Narracyjny rodzaj terapii jest jednym z wielu promowanym przez autorkę sposobem walki z zaburzeniami odżywiania. Polecam tę pozycje wszystkim którzy mieli kiedykolwiek styczność z tym spektrum zaburzeń.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: Józefik Barbara

Relacje rodzinne w anoreksji i bulimii psychicznej
okładka  miękka, 01.2006
4/5
(4/5) 0 recenzji
35,07 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem Opracowanie zbiorowe
5/5
39,98 zł
Inne z tego wydawnictwa Kryminalistyka a nowoczesne technologie Opracowanie zbiorowe
5/5
37,66 zł
Inne z tego wydawnictwa Anatomia prawidłowa człowieka. Klatka piersiowa Opracowanie zbiorowe
5/5
19,81 zł

Podobne do ostatnio oglądanego