Księżna Mediolanu (okładka  miękka, 03.2015)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Dzieje Izabeli Aragońskiej, matki królowej Bony.

Gdy w 1489 roku dziewiętnastoletni książę Mediolanu Gian Galeazzo Sforza spotyka po raz pierwszy swą poślubioną per procura małżonkę, z trudem kryje rozczarowanie. Izabela Aragońska nieświadoma jeszcze niechęci męża pragnie kochać i rządzić Mediolanem. Tymczasem Lodovico Sforza Moro, wuj Izabeli i stryj Gian Galeazza, sprawuje faktyczną władzę w Mediolanie, usuwając w cień młodego bratanka. Z czasem Izabela odkrywa tajemnice rodu Sforzów, a zamiast oczekiwanej miłości poznaje smak upokorzenia i zdrady. Staje do walki o Mediolan osamotniona, pozbawiona wsparcia męża, którego szczerze kocha. Jej największą rywalką jest ambitna i pozbawiona skrupułów Beatrycze d’Este, małżonka Mora.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1099683277
Tytuł: Księżna Mediolanu
Autor: Czarnecka Renata
Wydawnictwo: Książnica
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 352
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-03-11
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 235 x 34 x 155
Indeks: 15311290
średnia 4,5
5
16
4
3
3
2
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
11-12-2017 o godz 12:50 przez: Iwona | Zweryfikowany zakup
Ciekawe ujęcie postaci historycznej. To nie typowe podejście do tematyki jest naprawdę fascynujące.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-02-2018 o godz 20:31 przez: KarolinaModz | Zweryfikowany zakup
Książkę kupiłam dla mamy, była zachwycona
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-10-2016 o godz 11:25 przez: Książkomaniacy

Są książki, które chce się czytać. Są autorzy, do których chce się wracać. Są bohaterowie, którzy na zawsze pozostają w pamięci. Renata Czarnecka jest jednym z nich. To autorka, której powieści tworzą niepowtarzalny klimat, w niezwykły sposób oddają realia epoki, pokazują nieprzeciętne, nietuzinkowe, wyjątkowe postaci.

"Księżna Mediolanu" to kolejna powieść, z którą przyszło mi się zmierzyć. Jak autorka sama mówi, na postać Izabeli Aragońskiej trafiła zbierając materiały do dziejów Bony Sforzy. To właśnie ta kobieta renesansu, matka naszej polskiej królowej, zafascynowała autorkę. I to właśnie jej historię postanowiła opowiedzieć w prezentowanym tomie.

Izabela już jako małe dziecko została układem politycznym związana z księciem Mediolanu Gianem Galeazzem Sforzą. W ówczesnych czasach było to zupełnie normalne. Rzadko kiedy dwoje łączących się więzem małżeńskim ludzi łączyła miłość. Na swoje nieszczęście Izabela pokochała Giana uczuciem szczerym, oddanym, wyjątkowym. Małżonek nie darzył jej takim samym uczuciem. Ponad nią wybierał swoje psy, polowania, miłość innych mężczyzn. Kielich goryczy dopełniał fakt, iż książę Mediolanu był całkowicie uległy swojemu wujowi Ludwikowi Sforza.

Książka Renaty Czarneckiej to przepiękna, ujmująca historia kobiety, która postanowiła zawalczyć nie tylko o miłość swojego męża, ale także o należne jej rodzinie prawa. Poznajemy Izabelę w najważniejszych momentach jej życia. Widzimy jej upadki i wzloty, upokorzenia i zdrady. Ta wyjątkowa kobieta nie poddaje się. Charakter Izabeli kształtuje się wraz z narastającymi przeciwnościami. Czy Gian zauważy w Izabeli zakochaną w nim żonę? Czy księżna wywalczy należną jej schedę? Jak zakończy się walka z Ludwikiem Sforzą?

Książka "Księżna Mediolanu" to nie tylko rewelacyjna pozycja na długie jesienne wieczory, to również wspaniała lekcja historii, opowiedziana w sposób interesujący i emocjonalny. Styl pisarki autorki zdecydowanie przypadł mi do gustu. Widać, że historia jest jej pasją. Interesują ją jednak nie tylko fakty, ale przede wszystkim ludzie. Zagłębia się w ich duszę, cieszy się i cierpi razem z nimi. Podkreśla ich wyjątkowość na tle prezentowanej epoki. Dla Izabeli nakładanie masek to jedyne wyjście z zaistniałej sytuacji, to metoda na zdobycie męża, władzy i rodziny.

Zapraszam do lektury "Księżnej Mediolanu". Z pewnością ta powieść was urzeknie. Z każdą stroną będziecie chcieć więcej. Poczujecie klimat XV wiecznego świata, bogactwo dworów, wojen włoskich, dzieł Leonarda da Vinci i wszechobecnych intryg. Ja już sięgam po kolejną książkę Renaty Czarneckiej.

Izabela Nestioruk
ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-04-2015 o godz 13:45 przez: Paula
Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że Renata Czarnecka wie, jak napisać dobrą powieść historyczną; wie, jakich składników użyć, by zapewnić ich miłośnikowi ucztę czytelniczą. I oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, to w końcu nie jej pierwsza pozycja z tego gatunku, ale naprawdę ogromnie się cieszę, że wybrała właśnie takie rodzaj twórczości. Bo jest do tego osobą w stu procentach (a nawet więcej) predysponowaną. Można by rzec, że przecież miała ułatwione zadanie, bo opiera się na faktach, jednak ja uważam, że jest to zadanie właśnie o wiele trudniejsze: wypełnić to, co między wierszami suchej, podręcznikowej teorii, musi być wyzwaniem. Ale Czarnecka ma świadomość jak i talent, by temu sprostać.

Często przy powieściach historycznych używa się komplementu, że autor uczynił postaci pełnokrwistymi, nadał im życie. I choć może taki zwrot trochę się wyświechtał, to jednak nie mogę go nie zastosować w tym przypadku, zwłaszcza że jest to cecha charakterystyczna dla książek pisarki. Izabela jest tak naturalna, taka prawdziwa, wszystkie jej emocje są tak czytelne, że odbiorca mocno się w nie angażuje: cieszy się razem z nią, cierpi, doznaje upokorzeń, pała zemstą. Portret Aragonki mieni się od barw – i tak jak Leonardo da Vinci, którego ona odwiedza w jego pracowni, chce na obrazach oddawać nie tylko wizerunek modela, ale i jego duszę, tak to samo udało się autorce. Przeżywamy dogłębnie losy Izabeli, jesteśmy świadkami jej ewolucji od zakochanej młódki po świadomą swojej wartości i pozycji damę, którą niełatwo złamać – a wrogie jej otocznie będzie próbowało, i to niejednokrotnie. Sądzę, że księżna Mediolanu widziana oczami Renaty Czarneckiej to jeden z najlepszych obrazów postaci historycznej w literaturze ostatnich lat.

Miłość, namiętność, której trudno się oprzeć; walka o władzę, zaszczyty, o materialne splendory, o wpływy; zmieniające się układy, koalicje i stronnictwa; zamkowe intrygi, pałacowe plotki – od tego wszystkiego „Księżna Mediolanu” aż kipi, a plastyczność narracji wypełnionej wiernie odzwierciedlonymi realiami epoki oraz karuzela emocji zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagającego czytelnika. A Renacie Czarneckiej chcę powiedzieć jedno: dziękuję. Na tak wyborną powieść warto było czekać. Proszę o więcej, najlepiej jak najszybciej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-03-2015 o godz 12:44 przez: Isadora
Renacie Czarneckiej udało się oddać całą złożoność i bogactwo osobowości bohaterki, cudownie niejednoznaczny charakter i wszystkie odcienie jej południowego temperamentu. Zapomniana przez historię księżna Mediolanu ożywa na kartach książki i jawi się jako prawdziwa kobieta z krwi i kości: dumna, przekonana o własnym znaczeniu arystokratka, nieszczęśliwie zakochana kobieta, czuła matka targana poczuciem krzywdy, niszczona przez zazdrość, rozpacz, pragnienie zemsty, odradzające się nadzieje i dotkliwe rozczarowania. W każdej ze swoich emocji jest autentyczna, wiarygodna i wspaniała. Portret Izabeli Aragońskiej udał się autorce wyśmienicie – jest wielowymiarowy, barwny i porywający, na pierwszy rzut oka widać w nim nie tylko doskonałą znajomość postaci i losów bohaterki, ale i fascynację, którą Czarnecka z pasją potrafiła przelać na karty powieści.

To nie jedyny atut niniejszej książki. Z równą starannością i dbałością o historyczną wiarygodność autorka nakreśliła realia epoki i tło obyczajowe renesansowych Włoch. Odnalezienie się w gąszczu krzyżujących się interesów, sojuszów i mariaży, meandrach ówczesnej polityki prowadzonej przez najznaczniejsze włoskie rody, z pewnością było prawdziwym wyzwaniem, jednak autorka poradziła sobie z nim znakomicie. Piękny, wysmakowany styl, którym Czarnecka wyczarowuje wizje jakby żywcem wyjęte z renesansowych dzieł malarskich, działają na wyobraźnię i tworzą klimat powieści, który otacza czytelnika długo po zakończeniu lektury. Księżna Mediolanu to zwyczajnie kawał doskonałej beletrystyki historycznej i poruszająca opowieść o niezwykłej kobiecie, która miała odwagę (i pecha) zawalczyć o swoje w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Z niecierpliwością czekam na kontynuację losów Izabeli Aragońskiej, a Wam w międzyczasie gorąco polecam tę oto powieść.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
29-08-2015 o godz 14:25 przez: mxf
Historia Izabeli rozpoczyna się w 1489 roku, od spotkania świeżo poślubionych małżonków – księżnej Izabeli Aragońskiej z pradawnego hiszpańskiego rodu Trastamara, z potężnych włoskim rodem Sforzów – księciem Mediolanu Giana Galeazzy Sforzy. Wszystko miało być pięknie, jednak już od pierwszego spotkania ze stryjem męża - Ludwikiem Sforzą Izabela uświadamia sobie, że życie nie będzie tak proste jak sobie wyobrażała. Nieustannie zdradzana i poniżana księżna walczy o miłość Gian Galeazza i dziedzictwo dla swych dzieci.

Renata Czarnecka wybrała na cel kobietę niezwykle silną. Kobietę z mocną osobowością i ciekawą historią, wykształconą i świadomą swojej wartości. W tym przypadku znajduję pewne podobieństwo do Philippy Gregory, które od ponad piętnastu lat pisze powieści, których bohaterkami są silne kobiety Anglii, żyjące w trudnych czasach zdominowanych przez mężczyzn.

Wnikliwe badania nad źródłem połączone z ogromną wyobraźnią pozwoliły oddać złożony obraz bohaterki w taki sposób, że bardziej zbliżona do ideału XV kobiety być nie może. Zarówno powieść jak i bohaterzy napisani są z pasją i w sposób zrozumiały. Wszystkie detale historyczne są niezwykle dopieszczone i dopasowane do siebie. Książka w pełni oddaje ówczesne czasy, zwłaszcza przekonywujący i realistyczny mediolański dwór wypełniony pochlebcami, spiskami i zabójstwami - tak bardzo charakterystyczny dla okresu włoskich intryg i wojen.

Niesamowite, po prostu niesamowite. To moja pierwsza książka Renaty Czarneckiej. Niedługo sięgnę po kolejną, a tymczasem gorąco polecam. Jest to świetna powieść uzupełniająca pośrednio luki w historii – dzięki niej możemy poznać oblicze matki polskiej królowej oraz wpływ jaki miała Izabela na jej wychowanie, a także spojrzenie na Włochy okresu rządów rozpustnego Aleksandra VI i jego rodziny.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-04-2015 o godz 07:53 przez: Alicja
Renata Czarnecka jest jedną z ciekawszych autorek na polskim rynku, chociaż nie bryluje w telewizjach śniadaniowych. Można by zauważyć pewną prawidłowość, im gorsza literatura, tym jej więcej w śniadaniówkach. Księżna Mediolanu to kolejna powieść historyczna w dorobku autorki i kolejny raz mnie nie zawiodła. Historia Izabeli Aragońskiej wciąga od pierwszych stron, a czytelnik czuje się uczestnikiem wydarzeń rozgrywających się przed wiekami. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-04-2015 o godz 00:00 przez: jillahe
Opowieść o Izabeli Aragońskiej jest barwna i fascynująca, podobnie jak i życie tej kobiety, w którym nie brakowało także trudnych chwil. Renata Czarnecka zabrała mnie w piękną, interesującą podróż w odległy historycznie czas, miałam okazję poznać kobietę wyjątkową, jaką z pewnością była Książna Mediolanu. Czarnecka stworzyła przenikliwy portret Izabeli Aragońskiej, ale także ówczesnej epoki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-04-2015 o godz 00:00 przez: laakasha
Po tę powieść sięgnęłam praktycznie w ciemno, bo wiedziałam, że ze strony tej autorki mogę spodziewać się wiele dobrego. I na szczęście się nie pomyliłam, Księżna Mediolanu jest fascynującą i barwną opowieścią o kobiecie niezwykłej lecz nieszczęśliwej. To co mnie także ujęło w tej pozycji, to wyjątkowo barwny i wyrazisty obraz epoki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: Renata Czarnecka

Renata Czarnecka to polska pisarka specjalizująca się w powieściach historycznych. Inspirują ją przede wszystkim kobiety, które odegrały ważną rolę w dziejach dawnych. W jej książkach znajdziemy opowieści m.in. o królowej Bonie, Barbarze Radziwiłłównie, czy Izabelli Aragońskiej. Umiejętne łączenie dobrej dokumentacji historycznej z ciekawym snuciem fabuły przysporzyło jej wiele fanek. Do tej pory wydała sześć powieści - wszystkie zyskały sporą popularność.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Listy do gestapo
4.7/5
28,35 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziennik geniusza
5/5
21,36 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Koliber
4.4/5
31,50 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ogrody na popiołach
4.8/5
27,08 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Moje sekretne życie
4.4/5
21,36 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Egipcjanin Sinuhe
4.9/5
44,92 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Medicus
4.9/5
40,24 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Duchy kurhanów
4.5/5
30,00 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Cień sułtana
4.8/5
30,81 zł
44,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego