Ks Piotr Skarga. Mała biografia. Wydanie rocznicowe (okładka  miękka, 2012-01)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

W związku z czterechsetną rocznicą śmierci słynnego kaznodziei i wielkiego patrioty rok 2012 został ogłoszony przez polski Sejm Rokiem ks. Piotra Skargi. Mała biografia - wielkie osobowości, fascynujące postacie, niezwykłe życiorysy w przystępnej formule.
Tytuł: Ks Piotr Skarga. Mała biografia. Wydanie rocznicowe
Autor: Balon Marek
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 126
Numer wydania: I
Data premiery: 2012-01-12
Forma: książka
Indeks: 12622436
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
5/5
19-05-2015 o godz 21:36 przez: Magdalena Kielnar
Ks. Piotr Skarga SJ wielki kaznodzieja, kojarzony głównie z Kazaniami Sejmowymi. Jego postać znana z obrazu Matejki, a zacięcie polityczne z historii Polski w której odegrał istotna rolę.

W „małej biografii” Marek Balon w sposób przystępny prezentuje sylwetkę znanego jezuity. Opisuje jego drogę od narodzin w mazowieckim Grójcu, poprzez życie w stanie kapłańskim, wstąpienie do zakonu, gdzie jako jezuita pełnił różne funkcje, aż po śmierć w Krakowie.

Jego posługa od czasu gdy został zakonnikiem miała wieloraki charakter. Gdziekolwiek został posłany zawsze wykazywał się dużym zaangażowaniem w powierzone mu obowiązki, ale i robił coś „ponad”, nie tylko to, co konieczne, ale również to, co może przynieść większe dobro.

W swoim życiu był Rektorem Akademii Wileńskiej, kierownikiem kolegium jezuickiego w Płocku, Rydze i Dorpacie, superiorem i wybitnym kaznodzieją. Wiele lat spędził na królewskich dworach, gdzie stał się nieocenioną pomocą dla rządzących.

Jednak najbardziej, ówcześnie ceniony jest jego dorobek jak pozostawił w postaci licznych kazań na różne okazje i słynnych „Żywotów Świętych” jego autorstwa. Dzieła te choć napisane językiem epoki, trudno dziś zrozumiałym - zaskakują swoją aktualnością. Skarga nie bał się w nich jasno wyrażać swojego zdania, niezależnie od tego czy było ono zgodne, czy też nie, ze zdaniem zwierzchników, czy możnowładców.

Jak pisze autor „Królewski kaznodzieja wiernie trzymał się zasady, że należy zwalczać poglądy, a nie ludzi.”. I robił to w bardzo umiejętny sposób, zwolenników pozyskiwał zarówno wiedzą jaką posiadał, jak i talentem wynikającym z posiadanych cech osobistych.

Ks. Piotr Skarga – duchowny i wielki patriota! Potęgę państwa widział w dwóch zasadniczych kwestiach: „[…] niepodzielności władzy królewskiej w sprawach świeckich i niepodzielności władzy Kościoła katolickiego w kwestiach wiary.”. Przede wszystkim postulował jedność w ojczyźnie i jedność w Kościele. Zagrożenie widział w podziałach które w ojczyźnie rodzą się przez szlachtę, a w Kościele przez proces reformacji.

Marek Balon przedstawił nam postać wybitną, zarówno kiedyś, jaki i dziś. Jezuita urodzony na początku XVI-go wieku w radykalności swych poglądów zainspirował już nie jednego. Ważne jest by pamięć o nim nie zaginęła i nie była traktowana wybiórczo, jak to już niejednokrotnie miało miejsce. Kaznodzieja nie głosił tylko tego co wygodne i miłe słuchaczom, ale głosił prawdę, która nie zawsze była akceptowana.

Magdalena Kielnar
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Nabożeństwo 15 czwartków ku czci św. Rity Opracowanie zbiorowe
5/5
11,27 zł
16,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Witaj w Polsce Opracowanie zbiorowe
0/5
7,64 zł
11,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pismo Święte dla młodych Opracowanie zbiorowe
4.7/5
106,99 zł
119,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Siła różańca Sawielewicz Teodor
4.8/5
19,79 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Palec Boży Polewska Aleksandra
0/5
21,33 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czas na Boga Gołaś Łukasz
5/5
10,43 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Paradoksy Ewangelii Staniek Edward
4.6/5
21,33 zł
34,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego