Krzyżacy w Ziemi Świętej 1190–1291 (okładka  twarda, 04.2018)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Sprzedaje empik.com : 41,44 zł

41,44 zł
59,99 zł porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Polskiemu czytelnikowi Krzyżacy kojarzą się jednoznacznie jako armia z czarnymi krzyżami na białym tle, pokonana pod Grunwaldem, w akcie dziejowej sprawiedliwości. Polski czytelnik doskonale zna także Malbork – jedną z najwspanialszych budowli średniowiecza, historię zakonu i lokalne konteksty zmagań żywiołów ludzkich oraz organizmów politycznych na południowym wybrzeżu Bałtyku. Ta wizja zakonu krzyżackiego zdominowana jest przez agresywną ekspansję, konflikt interesów i z – punktu widzenia polskiego czytelnika – przez jednoznacznie negatywną ocenę. Trudno się temu dziwić, zważywszy na utarte literackie i filmowe stereotypy, ale także na fakt, że Grunwald uznawany jest za ikonę i jedno z największych zwycięstw polskiego oręża. Tym bardziej interesująca może się okazać najnowsza pozycja wydawnicza dotycząca zakonu: napisana przez Brytyjczyka, pozbawionego historycznych uprzedzeń, i dotyczy przede wszystkim zakonu w jego pierwotnej formie – nie armii środkowoeuropejskiego państwa zakonnego, lecz zakonu rycerskiego służącego chrześcijaństwu w Lewancie, w okresie krucjat.

W istocie książka "Krzyżacy w Ziemi Świętej 1190–1291" to pierwsza tak kompleksowa analiza dziejów zakonu w Lewancie. Autor skupia się w niej na zagadnieniach mniej znanych polskiemu czytelnikowi, czyli na genezie małego domu zakonnego, który w okresie piątej krucjaty gwałtownie się rozrósł, osiągając wpływy i znaczenie równe dwóm starszym zgromadzeniom: templariuszom i joannitom. Ta niezwykła ekspansja możliwa była zarówno dzięki wsparciu papieża, jak i cesarza, stanowiąc owoc zgody pomiędzy dwoma głównymi ośrodkami władzy ówczesnego chrześcijaństwa.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1186234856
Tytuł: Krzyżacy w Ziemi Świętej 1190–1291
Autor: Morton Nicholas
Tłumaczenie: Rataj Natalia, Józefowicz Mateusz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Astra
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 460
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-04-18
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 245 x 38 x 167
Okres historyczny: średniowiecze (476-1492)
Indeks: 25444735
średnia 4,4
5
5
4
3
3
1
2
0
1
0
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
09-05-2020 o godz 18:49 przez: Tomasz Sabała | Zweryfikowany zakup
Wiemy zapewne w jak i dlaczego Rycerze Zakonu NMP Domu Niemieckiego przybyli na ziemie polskie w dobie rozbicia dzielnicowego, bez wątpienia mamy również wiedzę na temat stosunków zjednoczonego już Królestwa Polskiego z Państwem Zakonnym. Mało jest jednak na rynku wydawniczym ciekawych i wyczerpujących publikacji dotyczących genezy i dziejów tej specyficznej "korporacji zakonnej" przed pojawieniem się jej na geopolitycznej mapie średniowiecznej Europy. Zachęcam do lektury tej publikacji i do wzbogacenia swojej wiedzy właśnie w tym zakresie . Przy okazji zderzymy się na jej łamach z ciekawie opowiedzianą tematyką krucjat, czyli starcia dwóch wielkich cywilizacji ówczesnego świata - cywilizacji łacińskiej, chrześcijańskiej Europy i majestatycznego i zarazem magicznego świata Islamu i Orientu.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
02-06-2021 o godz 21:18 przez: ericdraven | Zweryfikowany zakup
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich interesujących się historią Zakonu Krzyżackiego
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-03-2018 o godz 00:00 przez: Radek Mruk | Empik recenzuje
Biorąc pod uwagę, że jest to książka historyczna, a opis książki rozwiewa wątpliwości stereotypowemu spojrzeniu Polaka na termin "Krzyżacy" jest dziwnym zabiegiem. Jestem pewien, że każdy czytelnik takich książek jest świadom genezy tego zakonu. Zawartość metaforyczna jest bogata w informacje z podanego okresu. Dobrze, że została napisana przez Brytyjczyka, dzięki temu została spisana z odpowiednim dystansem, jaki powinien zostać zachowany podczas spisywania dziejów historycznych. Na razie miałem przyjemność zapoznać się tylko z fragmentami, ale jestem pewien, że będzie to ciekawa i wartościowa lektura. Z przyjemnością przeczytam w całości!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego