Krótka wymiana ognia (okładka  twarda, 03.2018)

Wszystkie formaty i wydania (5): Cena:

Sprzedaje empik.com : 24,54 zł

24,54 zł 34,99 zł (-29%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Głośna powieść uhonorowana Nagrodą Literacką Gdynia oraz nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

„Pewnego dnia podszedł do mnie mężczyzna z papierosem: ma pani ogień? Odpowiedź zajęła mi kilka lat, ale pytanie było jak iskra. Moja wyobraźnia zajęła się i stanęła w płomieniach”.

Opowieść zaczyna się na pozór zwyczajnie. Któregoś dnia Romę Dąbrowską, starą poetkę, zaczepia na przystanku młody mężczyzna. Krótkie spotkanie staje się dla niej bolesnym odkryciem – uświadamia sobie, że jej życie erotyczne dobiegło już końca. Odtąd Roma rozpoczyna swój życiowy bilans miłosny: wydobywa z pamięci krótkie chwile namiętności i miłosne wspomnienia. Powoli odkrywa siebie w różnych rolach: córki, żony, pisarki i matki. Wspominając dawne miłostki, zastanawia się, co stało się z jej genialną córką, która pewnego dnia ją opuściła. Odnalezienie jej stanie się dla Romy równie istotne, jak odpowiedź na pytanie, kim właściwie jest ona sama – i kim są dla niej ludzie spotkani niegdyś na życiowej drodze.

„Krótka wymiana ognia” to przepełniona ironią oraz błyskotliwym humorem opowieść o kobiecie, której ciało, bez jej zgody, postanowiło się zestarzeć. Dawni wielbiciele, byli mężowie, postać matki powracają w groteskowych wizjach bohaterki, która rozpatrując swoje klęski, pozostaje wierna dewizie – „Kiedy jest smutno, to niech będzie chociaż wesoło”.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1184162120
Tytuł: Krótka wymiana ognia
Seria: Archipelagi
Autor: Rudzka Zyta
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 192
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-03-14
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 194 x 22 x 123
Indeks: 25317923
średnia 4,4
5
22
4
10
3
5
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
11 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
3/5
17-09-2019 o godz 21:40 przez: Jerzy Marek | Zweryfikowany zakup
Wydumane, nieprzekonujące, chwilami groteskowe, nie stając się wcale awangardowym, nie skłania ani do sympatii, ani do antypatii, pozostawia obojętnym, bo niezrozumiałe, zapuszcza się w istotny teren "polityczny" (także historycznie), ale w ostatnim momencie robi krok w tył. Polityczna poprawność drażni, bo jest tu "sztuką dla sztuki", a to przecież ma być kwintesencja zaangażowania, a nie samobiczowanie. "Prawdziwy" język matki Romy nie pozwala przejąć się wynurzeniami Romy w języku z antypodów kulturowych, a z kolei to, co mówi Roma, pomniejsza znaczenie tego, co mówi jej matka. Może tak miało być, opozycyjnie i kontrapunktowo, ale zgrzyta. Dwie opowieści w jednej?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-04-2018 o godz 07:41 przez: Honorata | Zweryfikowany zakup
Książka niełatwa. Treść codzienna, każdy z nas mógłby znaleźć w niej podobieństwa, ale trudna. Pamięć, wspomnienia, opowieść. Ludzie najbliżsi. Historia która zmienia losy kraju a przede wszystkim bohaterów i następstwa tych zmian. Życie po prostu. Polecam i warto ją mieć a przede wszystkim przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
13-03-2019 o godz 10:06 przez: kumak | Zweryfikowany zakup
Wszyscy będziemy kiedyś co najmniej siedemdziesięciolatkami . Nie dla wszystkich, ale warto sprawdzić inna perspektywę. Specyficznie fajne.... ;)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-10-2019 o godz 07:21 przez: barbara pomorska | Zweryfikowany zakup
Książka, petarda! Niezwykła, trudno się od niej oderwać, chociaż czasami irytuje, ale wciąga. Transakcja szybka i bezproblemowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-07-2021 o godz 03:35 przez: monikawa | Zweryfikowany zakup
Zachwycająca od pierwszego do ostatniego zdania. Tak niewiele słów, tak wiele emocji. Oszałamiająca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
28-07-2021 o godz 09:02 przez: ABCD | Zweryfikowany zakup
Książka o chlaniu, ru*****u, moralności poszukiwaniu (fragment książki).
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
12-07-2022 o godz 12:30 przez: Paulina Pęcherzewska | Zweryfikowany zakup
Interesujący zapis emocji i uczuć
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-03-2018 o godz 13:46 przez: zaczytanapatka
Któregoś dnia Romę Dąbrowską, starą poetkę, zaczepia na przystanku młody mężczyzna. Krótkie spotkanie staje się dla niej swoistym odkryciem – uświadamia sobie, że jej życie erotyczne dobiegło już końca. Odtąd Roma rozpoczyna swój życiowy bilans miłosny: wydobywa z pamięci erotyczne przygody, krótkie chwile namiętności i miłosne wspomnienia. Powoli odkrywa siebie w różnych rolach: córki, żony, pisarki i matki. Wspominając dawne miłostki, zastanawia się, co stało się z jej genialną córką, która pewnego dnia ją opuściła. Odnalezienie jej stanie się dla Romy równie istotne, jak odpowiedź na pytanie, kim właściwie jest ona sama – i kim są dla niej ludzie spotkani niegdyś na jej życiowej drodze. Roma Dąbrowska ma sześćdziesiąt dziewięć lat. Jest sławną poetką, o której świat jeszcze nie zapomniał. Choć nie da się ukryć, że kobieta nie jest już młodą dziewczyną, ona sama nie przyjmuje tego do wiadomości. W głębi duszy czuje się pełną energii, spontaniczną kobietą, która marzy by w jej życiu pojawiła się wielka namiętność. Nie brakuje jej fantazji o miłosnych uniesieniach z nowo poznanymi osobami. Jej rodzinne życie nie potoczyło się dobrze, rozwiodła się z mężem a córka wyjechała bez śladu. Roma wspomina dawne czasy i dociera do niej jak wiele straciła. Spotkanie z młodym Cyrylem staje się elementem, który przeniesie ją do wspomnień o dawnych kochankach, matce i pisaniu. Niestety dawne czasy są teraz wyłącznie powodem rozgoryczenia Romy. "Krótka wymiana ognia" to książka na pozór krótka i niepozorna. Autorce udało się jednak w tych 198 stronach przekazać cały ogrom treści. Powieść jest bardzo specyficzna i oryginalna. Na początku byłam zdezorientowana i trochę przytłoczona stylem pisania autorki. Nie ma w niej wyodrębnionych dialogów a całość przypomina wymianę luźnych wspomnień i spostrzeżeń. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością a czytelnik zaczyna przywiązywać uwagę do najdrobniejszych szczegółów. Autorka nie owija w bawełnę a codzienny, lekko wulgarny język przeważa w znacznej jej części. Wspomnienia są bardzo chaotyczne ale tworzą razem zgrabną całość. Czy tego chcemy czy nie coraz bardziej zagłębiamy się w dość intrygującą treść. "Krótka wymiana ognia" to powieść wymagająca pełnej koncentracji. Ma w sobie to "coś". Dotyka poważnej tematyki szczególnie bliskiej osobom starszym. Cięty język i czarny humor to niewątpliwe atuty tej mocnej historii. Sam tytuł jest jak najbardziej odpowiedni, ponieważ powieść przypomina mi właśnie taką krótką - ale szybką - wymianę ognia. Krótko, zwięźle i na temat w mocny i genialny sposób. Ta książka jest warta większej uwagi.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
27-03-2018 o godz 08:16 przez: Anonim
Ten wiek to jakaś straszna sprawa. Dla jednych temat tabu, powód do smutku, czasami nawet strachu, dla innych powód do dumy. Dla mnie – temat neutralny. Może dlatego, że jestem jeszcze w przedziale między trójką a czwórką z przodu? Sama nie wiem. Jednak w ostatnim czasie miałam okazję silnie skonfrontować się z sześćdziesięciodziewięciolatką, spędzić z nią dwieście stron, poznać jej myśli, które – przynajmniej w pewnej części – bardziej „przystoją” młodej dziewczynie niż poważnej, statecznej… jakby nie było kobiecie w babcinym wieku. Wszystko to dzięki Romie, bohaterce książki „Krótka wymiana ognia” Zyty Rudzkiej. Roma to starsza, niemal siedemdziesięcioletnia poetka, której życie ułożyło się tak, jak to czasami bywa – straciła kontakt z córką i rozwiodła się z mężem. Kobieta nie do końca godzi się z tym, że jej wiek oznacza już tylko trumnę (prędzej niż później). Chce żyć normalnie, pragnie uniesień, seksu i silnego męskiego ramienia. Gdy pewnego dnia na przystanku autobusowym zaczepia ją mężczyzna, ta zaczyna fantazjować, czyniąc go bohaterem pełnego namiętności związku z nią w roli partnerki. To spotkanie wywołuje wspomnienia z młodości, powoduje, że poetka w pewien sposób rozlicza się ze swoją przeszłością, zauważając, jak wiele straciła i przyznając się do swoich porażek. Trudno ocenić, jak wypada ten bilans. Nie jestem przekonana nawet, czy w ogóle jest sens to oceniać. Cała ta potyczka ze sobą i towarzyszące jej rozterki mają znaczenie samo w sobie i tchną nową jakością w literaturze. Zyta Rudzka to pisarka, która zniknęła z „literackiej sceny” już jakiś czas temu. Kompletnie mi nieznana, na temat swojej książki wybrała bardzo nieszablonowy temat: starość i związany z nią obowiązek poddania się już tylko zmarszczkom i trzęsącym się dłoniom wspieranym na lasce. Bez prawa do szalonej miłości, namiętności i wszystkich radości z tym związanych. Z kawą pitą w samotności i obiadami, których nie chce się robić dla jednej osoby. To nie jest tak, że Rudzka odkryła coś nowego lub dotknęła czegoś wyjątkowego. Nie. Jednak zwerbalizowała to, o czym się nie mówi, co często jest pomijane, bo że starość się Panu Bogu nie udała, wiadomo od zawsze. Rudzka bardzo bezkompromisowo zmierzyła się z pragnieniami kobiecego ciała, z nienawiścią do starości i swoistego niedołęstwa. Wzbogaciła to historią mocno leciwej matki głównej bohaterki i historią jej życia, które – podobnie jak życie Romy – było pełne rozczarowań. Ta proza uderza i zaskakuje. Bije po oczach, wytęża umysł i daje satysfakcję mierzenia się z poetyckim językiem naszpikowanym metaforami i neologizmami. Mimo swoich niewielkich gabarytów nie da się przez tę książkę przejść „po łebkach”, w dwie godziny między kęsem ciasta na deser a ostatnim łykiem jeszcze ciepłej kawy. Według mnie to dość trudna lektura, która wymaga pełnego skupienia i całkowitego oddania. Zanim zasiądziesz do czytania, rozejrzyj się wokół, bo biegające dzieci, skomlący pies, skrzecząca papuga czy gotująca się zupa zepsują wrażenia. Nie zapełnisz tą książką akurat nadarzającej się chwili czasu, nie poprawi Ci humoru, nie ucieszy i nie poda łatwej treści. Będzie trudna, bolesna i przeraźliwie dosadna. Ale jeśli się zdecydujesz, zapanujesz nad otoczeniem, oddasz się jej w całości, to podaruje Ci refleksje o kobiecie-matce, kobiecie-córce, kobiecie-żonie, kobiecie-staruszce. Być może Ci się spodoba, a być może uznasz ją za jeden wielki pseudoliteracki bełkot. Jest taka możliwość. Jest jeden sposób, żeby to sprawdzić. Przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-02-2021 o godz 10:21 przez: czerwonakaja
"Kiedy będę starą kobietą⁣ i nie zostanie mi nic oprócz wspomnień⁣ wszystkie życia chwile stracone⁣ powrócą raz jeszcze do mnie⁣ ⁣ Kiedy będę starą kobietą⁣ czasem będę słowika słuchała⁣ o straconej wolności pomyślę⁣ o mężczyznach, których kiedyś kochałam"⁣ ⁣ Stojąc u progu starości zastanawiam się, jak będę oceniać swoje życie...⁣ Czy jak bohaterka tej książki z goryczą wspominać będę minione czasy, odczuwać nieprzystojne pożądanie, marzyć o miłości... o młodym "ciachu", czy może stanę się tą z piosenki Martyny Jakubowicz, sączącą wino?⁣ Jakiej opcji bym nie wybrała, liczę na to, że moja wyobraźnia zostanie ze mną do końca 🙂⁣ ⁣ Co mnie urzekło w tej krótkiej, ale jakże dojmującej powieści?⁣ Że od razu ma się poczucie jakby ten tekst został napisany dla teatru, że jest monodramem. Dlatego po kilku stronach musiałam przerzucić się na audiobook dostępny na @empikgo by słuchać i delektować się wspaniałym wykonaniem Krystyny Tkacz. Zachęcam do tego wszystkich tych, którzy mają problem przy jej czytaniu, możliwe, że ta genialna interpretacja spowoduje inny odbiór tej książki.⁣ ⁣ Bohaterką jest stara prawie siedemdziesięcioletnia poetka Roma, wnikliwa obserwatorka rzeczywistości naznaczona historią rodzinną (jej matka Niemka żyła w miejscu i czasach, gdzie kobiety odbierały sobie życie ze strachu przed Armią Czerwoną), co wpływa na życie Romy i jej córki. Z monologami Romy przeplatają się monologi matki i córki, a to wszystko podane z niesamowitą siłą, emocjami, w otoczce bezkompromisowego języka, opisując w niewygodny sposób starość oraz to, że wraz z nią potrzeby ciała nie przemijają, a i kobieta jest w stanie uprzedmiotowić mężczyznę tak samo, jak on ją.⁣ ⁣ Język Autorki nie przemówi do wszystkich, a dosłowność będzie miała gorzki smak.⁣ Co więcej, uważam że ta książka nie przemówi do każdego, szczególnie nie do młodego czytelnika, który nie ma wystarczającego bagażu przeżytego czasu za sobą. Nie dotrze też do tego, który ma utarty stereotyp kobiecości.⁣ Tu albo runie on boleśnie jak wieża z kart, albo będzie uparcie adorowany.⁣ Genialna! Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-04-2018 o godz 14:43 przez: kinga
Kupiłam, bo czytałam wiele entuzjastycznych recenzji krytyków, ale też zachwytów na blogach. Nie zawiodłam się. W tą książkę wpada się , jak w studnię. Powieść o ludzkim losie, a nie mało odkrywcza diagnoza codzienności. Że jedni są agresywni, a inni też są agresywni. Poezja krótkich zdań. Proza miłości. I tak fajnie są opisane damsko-męskie związki, ostra ale i czule. Można to czytać wiele razy i cały czas coś innego się zobaczy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego