Kronos (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Chociaż dostęp do manuskryptu miało niewiele osób, plotki i legendy o tym tekście krążyły od wielu lat. Teraz "Kronos", prywatny dziennik Witolda Gombrowicza", w końcu trafił do szerszego grona czytelników.

Sporządzone przez Gombrowicza w ciągu kilkudziesięciu lat zapiski mają prywatny, nierzadko bardzo intymny charakter. Autor podjął próbę przyjrzenia się własnemu życiu i zrekonstruowania czasu w serię chronologicznych wydarzeń. W ten sposób powstało pewnego rodzaju kalendarium, ukazujące całe życie artysty. 

Czy "Kronos" to ostatnia prowokacja i ostatnie przesłanie tego genialnego pisarza? Czy może jest to dowód zwycięstwa z Formą?

To wstrząsające dzieło z pewnością wywoła niejedną burzliwą dyskusję. Lektura "Kronosa" wpłynie bowiem na interpretację znanych utworów Witolda Gombrowicza, takich jak "Trans-Atlantyk", "Pornografia" czy "Dziennik", którego "Kronos" jest swoistym uzupełnieniem, a także całkowitym przeciwieństwem.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Kronos
Autor: Gombrowicz Witold
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 464
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-05-22
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 207 x 35 x 144
Indeks: 12970490
 
średnia 3,8
5
9
4
3
3
2
2
4
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
14 recenzji
4/5
29-05-2013 o godz 08:05 Anna Sakowicz dodał recenzję:
Książkę uważa się za najważniejsze wydarzenie literackie XXI wieku. Faktycznie dla miłośnika twórczości Gombrowicza mogła to być niezwykła niespodzianka. Po ponad 40 latach mamy okazję czytać osobiste zapiski autora „Ferdydurke”.
Z pewnym podnieceniem czekałam na tę książkę. Dziennikarze i spece od sprzedaży głośno mówili przede wszystkim o seksualności Gombrowicza. Zrobiono z tego tanią sensację.
Już pierwsze strony ukazują zupełnie inną książkę niż te, do których Gombrowicz nas przyzwyczaił. Czekałam na charakterystyczne słowa klucze, specyficzny styl, prowokację. I niestety tego w „Kronosie” nie ma. Styl bardzo lakoniczny, wręcz hasłowy. Książka składa się z krótkich zapisków. Gdyby nie przypisy, nie zawsze dałoby się ją zrozumieć. W pierwszej chwili przychodzi więc rozczarowanie. Dopiero później, kiedy przyzwyczaimy się do krótkich zapisków, zaczynamy rozumieć, co to za książka.
Dla mnie to przede wszystkim zapis nie zdobyczy seksualnych Gombrowicza, ale chorób oraz wzlotów i upa
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
01-06-2013 o godz 00:12 Karolina Szymczyk dodał recenzję:
Kochamy Gombrowicza, bo zachwyt i miłość w nas wzbudza a jeżeli nie wzbudza – skontaktuj się z lekarzem bądź farmaceutą Publikacja Kronosa – prywatnych zapisków Witolda Gombrowicza przyniesie z całą pewnością przełom w dziedzinie badań nad twórczością pisarza. Dlaczego ośmieliłam się postawić tak odważne wnioski? Zawartość zapisków Gombrowicza a zwłaszcza niezwykły sposób prowadzenia ich – zapiski w postaci równoważników zdań pozbawione wydźwięku emocjonalnego – sprowadzą niejednego gombrowiczologa na ziemię. Prowadzenie badań nad twórczością pisarza wiąże się z ryzykiem wpisania Gombrowicza w poczet wielkich wieszczów polskich, co jest równoznaczne ze stworzeniem fałszywego obrazu pisarza- narodowego herosa, któremu należy postawić niezliczoną liczbę marmurowych pomników. Kronos ukazuje Gombrowicza jako człowieka z krwi i kości, który zmaga się z problemami życia codziennego takimi jak finanse, spory z wydawcami. Pisarz z dystansem przygląda się swemu życiu. Gorąco polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
08-06-2013 o godz 07:40 anetapzn dodał recenzję:
Niewątpliwie seksualność, erotyka, pożądanie są głównym tematem, wręcz motywem przewodnim Kronosa, ale nie jedynym. Gombrowicz pisze także o dniu codziennym nie związanym z seksem (chociaż przyznam, mało owego dnia codziennego poza..), o różnych rocznicach, o swojej twórczości, o wenie, o jej braku, o zdrowiu i różnorodnych przypadłościach, o finansach etc.
Kronos niewątpliwie może szokować i to w niektórych momentach bardzo. Warto jednak sięgnąć po tę lekturę, żeby poznać pisarza takim jakim był, obdartego z blichtru, wspaniałych słów, glorii chwały, po prostu poznać Gombrowicza nomen omen od środka. Piszę nomen omen, bo i o kłopotach z trawieniem i wrzodach także w Kronosie przeczytacie. Kronos to przede wszystkim do bólu szczere zapiski człowieka, który ciągle poszukuje szczęścia, spełnienia, satysfakcji i który nieuchronnie się starzeje. Te dwie kwestie wysuwają się na plan pierwszy - poszukiwania i upływ czasu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-07-2013 o godz 12:33 Ekspert Empiku dodał recenzję:
"Kronos": tajemnicze i kontrowersyjne notatki. Może faktycznie żonie trudno było zaakceptować niektóre dotyczące jej fragmenty, a może chodziło o to, że poznajemy w tych zapiskach codzienność jej męża. W oficjalnych "Dziennikach" dostrzegamy jego wielkość. Wymuskany obraz, który chciał wszystkim zaprezentować. Tutaj - z niejednokrotnie przypadkowych notatek pełnych dat, tajemnych skrótów, uczuć, lęków, frustracji, chorób, romansów - przebija zupełnie inny Gombrowicz. Ludzki aż do bólu. Budzący współczucie i zachwyt, ale też niesmak i złość. Od czasu do czasu uśmiech. Jest taki, jakim poznała go tylko Rita.
Sylwia Kasperczuk, Empik Lublin
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-07-2013 o godz 14:15 Ekspert Empiku dodał recenzję:
"Kronos" to intymny dziennik Witolda Gombrowicza, próba opisania własnej biografii od najwcześniejszych wspomnień aż do śmierci w 1969 roku. W dużej mierze stworzony z serii zapisków, opisuje życie autora przed wojną, emigrację do Argentyny i powrót do Europy. Gombrowicz bezprecedensowo opowiada o swoich łóżkowych podbojach, literackich próbach, radościach, rozterkach, burzliwej młodości i spokojnej starości. Książka opatrzona jest szeregiem przypisów stworzonych przez bliskich współpracowników pisarza, by czytelnik mógł lepiej i pełniej zrozumieć rzeczywistość tego wielkiego twórcy.
Jakub Serafin, Empik Wrocław
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-07-2013 o godz 09:23 Ekspert Empiku dodał recenzję:
Książka składa się z krótkich notatek Gombrowicza na temat jego codziennego życia. Zapiski dotyczą głównie chorób, wzlotów i upadków finansowych artysty, a także jego życia erotycznego. Wszyscy seksualni partnerzy pojawiający się w życiu autora są przez niego traktowani oschle i wręcz przedmiotowo, toteż czuje się płynącą z książki bezdenną samotność i pustkę emocjonalną. Ciekawym uzupełnieniem zbioru są zamieszczone zdjęcia, mapki miast i przedrukowane rękopisy poety. Idealna lektura dla miłośników i badaczy twórczości Witolda Gombrowicza.
Ewelina Menkarska, Empik Częstochowa
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
02-10-2013 o godz 22:50 Lola21 dodał recenzję:
„Kronos” to zapiski z prywatnego dziennik mistrza Witolda Gombrowicza. Niesamowicie jest poznać tego wybitnego polskiego pisarza od bardziej prywatnej strony. Zapiski są bardzo prywatne, przepełnione tematyką erotyki i seksualności. Może to nie jednego czytelnika zaszokować. Z drugiej jednak strony możemy poznać tego wielkiego pisarza w chwilach jego zwątpienia i rozterek. Utrata weny twórczej i związana z tym depresja, później powrót mocy twórczej i euforia z tym związana. Pozycja godna polecenia każdemu, kto jest wielbicielem Gombrowicza i polskiej literatury
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-08-2013 o godz 13:35 Ekspert Empiku dodał recenzję:
Wydanie tej książki nazwałabym EKSPLOZJĄ na polskim rynku wydawniczym. Intymny... to chyba za mało powiedziane... raczej nader intymny dziennik Gombrowicza wstrząsa zarówno znawcami twórczości Mistrza, jak i każdym, kto nie miał styczności z jego arcydziełami. Momentami poraża jak piorun, a momentami wzrusza, ale jedno jest pewne – wdziera się w świadomość i rozszarpuje to, co do tej pory Gombrowicz ukształtował w naszych umysłach... Czy mamy do czynienia z odarciem z formy czy może z nową formą?
Karolina Szczerba, empik Świdnica
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-10-2013 o godz 00:00 Przemek Olesiński dodał recenzję:
Takie było moje pierwsze wrażenie podczas lektury Kronosa, że Gombrowicz tweetuje. Krótkie zdania często o pogodzie, o stanie zdrowia o kłótni z Jeleńskim itd. Uwielbiam Gombrowicza, jego dzienniki, których Kronos jest uzupełnieniem... Osobiście wolę dzienniki i Gombrowicza, który tam jest. Nie mniej jednak warto przeczytać Kronosa i poznać jeszcze innego Gombrowicza!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
06-06-2013 o godz 18:33 mg dodał recenzję:
Zastanawiam się, dlaczego ta książka ma być taką sensacją? Być może dla specjalistów od Gombowicza jest to rarytas. Dla zwykłego śmiertelnika - same przypisy. Przeczytałam ją pożyczoną i cieszyłam się, że czytam za cudze pieniądze. Żal by mi było własnych! Nie lubię Gombrowicza, ani jako twórcy, a po przeczytaniu Kronosa, także jako człowieka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-06-2015 o godz 00:00 Szymon Jarosz dodał recenzję:
Kronos to książka, która już przed wydaniem wzbudziła wiele kontrowersji i dyskusji, po jej opublikowaniu komentarzy było jeszcze więcej. Choć wyszła jakiś czas temu, wciąż w wielu gronach jest mocno dyskutowano. Chciażby dlatego warto przeczytać ją i samemu wyrobić sobię opinie. A jeśli nie, to warto, bo Gombrowicz wielkim poetą był :D
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
03-07-2014 o godz 08:35 Magdalena dodał recenzję:
Ciekawa biografia Gombrowicza. Nie dosłownie można się wiele o pisarzu dowiedzieć. O jego intymności. Przyswaja się ją dobrze jednak posiada dość dużo przypisów i słów - charakterystycznych dla bohatera. Bardzo ładnie wydana.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-12-2017 o godz 18:56 Anonim dodał recenzję:
Wspaniała książka. Cudowna okładka. Oryginalnie prezent dla mamy, ale z pewnością sama ją przeczytam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-08-2014 o godz 09:29 adrianna zapłatyńska dodał recenzję:
kontrowersja ...fakt...gorące myśli ...ciekawość ...przeczytajcie warto:-)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Pokora Twardoch Szczepan
4.1/5
29,14 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niemoralna. Kalina Ryciak Ula
5/5
34,93 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czuły narrator Tokarczuk Olga
4.1/5
26,85 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zjadacz czerni 8 Grochola Katarzyna
4.4/5
26,69 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Król Twardoch Szczepan
4.0/5
28,30 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Cicho, cichutko Karpowicz Ignacy
4.7/5
31,12 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Golem XIV Lem Stanisław
5/5
29,37 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Solaris Lem Stanisław
4.6/5
24,45 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Morfina Twardoch Szczepan
3.9/5
30,26 zł
48,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Opowiadania bizarne Tokarczuk Olga
4.0/5
23,96 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Śpiewaczka Klimarczyk Maciej
4.3/5
26,33 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Piękna czterdziestoletnia Druckerman Pamela
4.4/5
28,55 zł
44,90 zł
27,99 zł
27,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Bieguni Tokarczuk Olga
3.9/5
25,15 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Strażniczka Słońca Lunde Maja
4.8/5
37,77 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Warszawa 1920 Zamoyski Adam
5/5
34,93 zł
49,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.