Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Lady Colin Campbell w książce pt."Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon" opowiada nam dzieje niezwykłej kobiety z dynastii Windsorów.

Elżbieta była praprababką dziecka księżnej Kate i księcia Williama. Mówiono, że urodziła ją kucharka. Nie przeszkodziło jej to zostać wybranką króla Anglii, Jerzego VI. Po jego śmierci, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej. Relacje łączące królową Elżbietę z księżną Dianą były skomplikowane. Mimo że na początku wspierała ją na jej drodze do małżeństwa z księciem Karolem, to po ich rozwodzie ostro ją potępiła. W Anglii nazywano ją najsilniejszą królową od czasów Kleopatry. Była bardzo niezwykłą postacią. Adorowana przez mężczyzn, ambitna, lecz również skłonna do intryg.

Tytuł: Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon
Autor: Campbell Colin
Tłumaczenie: Sokołowska-Ostapko Adriana
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 640
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-07-03
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Indeks: 13151577
 
średnia 4,1
5
8
4
2
3
2
2
2
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
11 recenzji
3/5
20-01-2015 o godz 07:34 przez: Spark
Książkę kupiłam sądząc, że będzie czymś innym niż się okazało. Sprawdziło się powiedzenie nie oceniaj książki po okładce. Już po pierwszym rozdziale wiedziałam, że chcę dalej poznać losy i życie Królowej Matki oraz kulisy tego jak się zachowywała.
Pierwsze dwa rozdziały to opis w zasadzie sielankowego dzieciństwa Królowe Matki oraz jej cudownej i tolerującej wszystko rodziny. Nie mam dowodów żeby w to nie wierzyć, ale również nie mam większej ilości dowodów by uwierzyć autorce na słowo. Zwłaszcza, że przez cały okres czytania towarzyszyło mi odczucie, że z większości zdań wylewa się ironia i wielki brak szacunku do osoby, o której pisała Lady Colin Campbell. Dlatego też z pewną dozą nieufnością podchodzę do wszystkich informacji zawartych w książce – zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych.
Nie będę opisywać, co jest mniej więcej w każdym rozdziale, ale to, co jeśli mam znaleźć kolejną wadę to rozpisywanie się o pochodzeniu postaci, które miały drugorzędne znaczenie i zakładanie, że czytelnik będzie miał historię Wielkiej Brytanii w małym paluszku. Oczywiście jest, bo błędne założenie i często takie wywody, że ktoś był siedemnastym hrabią czegoś tam i brnięcie dalej było dla mnie kolejnym nieporozumieniem. W całej książce są momenty dobre gdzie akcja jest dość wartka i czyta się ją wyjątkowo szybko, ale bywają też takie gdzie nie da się przez nie przebrnąć i są ciężkie jak cegła.
Królowa Matka została przedstawiona w sposób dość osobliwy i z pewnością część z tych informacji – jeśli nie większość lub praktycznie całość – są prawdziwe, ale powtórzę to drugi raz należy wziąć pod uwagę, że od autorki nie bije uwielbienie i miłość do rodziny królewskiej, co powoduje, że nie można wierzyć w każde słowo na sto procent. Autorka z pewnością odrobiła pracę domową, jaką było dokładne i skrzętne zebranie materiałów, które ułożyła w jedną całość.
Autorka w zupełnie innym świetle niż media stawia nie tylko samą Królową Matkę, jej córki i ich wybory miłosne, ale również samą Dianę, żonę księcia Karola. Nie wszyscy są biali a również nie wszyscy są czarni. Każda z postaci, której Lady Colin Campbell poświęca więcej uwagi jest obarczona pewnymi wadami, ale również zaletami, co pozwala inaczej spojrzeć na wiele historycznych postaci. Ważnym elementem jest to jak Królowa Matka zachowywała się po śmierci króla Jerzego VI. Chociaż jak wspominam, odnoszę się do wszystkich informacji z pewną dozą nieufności to jednak w jakimś stopniu pokazuje jak Elżbieta uzależniona była od odgrywania pierwszego miejsca na brytyjskim dworze królewskim, jak sprytną i skrzętna była manipulatorską i do ustąpienia nie przekonywało jej dobro panującej Elżbiety II i jej małżeństwa. Była gotowa unieszczęśliwić własne dzieci kosztem swojego zdania i swoich racji.
Biografia wiele wniosła do mojej wiedzy o rodzinie królewskiej i informacje, które poznałam staram się przyswoić z pewną dozą nieufności, ponieważ nie do końca wiem czy autorka była w pełni obiektywna pisząc książkę. Należy również wziąć pod uwagę, że autorka nie tylko krytykuje Królową Matkę, ale również wiele postaci pobocznych, które już nie żyją i nie są w stanie się obronić same i swoje wiadomości argumentuje najczęściej zdaniem: „Powiedział/a mi to…”. Sami widzicie, że książka może i pokazuje wiele nowych wiadomości, ale zasiadając do niej należy uzbroić się w zasadę ograniczonego zaufania jak to się robi najczęściej w przypadku zwierzaków. Żałuję, że w Polsce dostępna jest tylko ta pozycja Lady Colin Campbell, bo chętnie sprawdziłabym czy w innych swoich pozycjach jest równie uszczypliwa, momentami irytująca i tak bardzo jednostronna jak w tej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-11-2013 o godz 20:25 przez: kasandra_85
Lady Campbell, która osobiście znała się z księżną Dianą, wprowadza nas w znane i mniej znane fakty historyczne dotyczące Europy, jak i samej Elżbiety, a wszystko dzięki informacjom, które zdobyła od rodziny królewskiej na temat monarchini. Wydźwięk tej lektury jest nieco kontrowersyjny, bowiem autorka przedstawia Królową Anglii raczej w niekorzystnym świetle. Przynajmniej takie miałam wrażenie. Zachwyca za to ilość danych, obszerne, plastyczne opisy oraz szalenie ciekawy język, który sprawia, że prawie sześćset stron mija w oka mgnieniu. Aby uniknąć chaosu związanego z wieloma nazwiskami i powiązaniami między nimi, na końcu książki umieszczono tablice genealogiczne. Zdecydowanie na plus jest przybliżenie czytelnikowi życia na brytyjskim dworze, panujących tam zasad oraz intryg, jakie rozgrywają się za niewidoczną dla większości kurtyną. Idealna pozycja dla miłośników biografii, historii Anglii oraz powieści historycznych. Polecam i pozdrawiam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-07-2013 o godz 15:58 przez: LeoniMa
Z biografiami najczęściej tak jest, że kiedy się je kończy, główni bohater lub bohaterka stają się nam na tyle bliscy, że traktujemy ich niczym dobrych znajomych. Przed autorką biografii Elżbiety Bowes-Lyon stanęło wielkie wyzwanie. Jak przedstawić tak wielką postać, jaką była wieloletnia władczyni i królowa angielskiego świata, Królowa-Matka? Jak najobszerniej. Bez wartościowania, bez zatajania, szczerze i z uwzględnieniem zasług oraz wszelkiego rodzaju wątpliwości i krytyki. By na samym końcu ostateczną ocenę (lub jej pominięcie, bo po co oceniać) pozostawić czytelnikowi. Książka robi wrażenie, ponieważ jest obszerna, szczera i zaczyna się od rewelacji. Jest napisana z pasją, wciąga, nie brakuje w niej nieznanych wcześniej szczegółów z życia królowej, stawia czytelników przed problemami, z którymi musiała zmierzyć się Elżbieta, ukazuje realia życia wyższych sfer w Anglii z początku wieku i później. Fascynująca i ciekawa. Bez wahania polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
15-03-2014 o godz 23:14 przez: Anna Żądło
Nie posiadam się z radości, że zamiast kupić tę książkę, najpierw ją wypożyczyłam.
Jest straszna - napisana momentami brukowym językiem, z niesamowicie irytującymi osobistymi wtrąceniami autorki (która tytuł lady może nosić dzięki rocznemu małżeństwu z arystokratą), z niepotrzebnymi dygresjami w stylu Lady X, żona Lorda X, który w 1936r. miał romans z hrabiną Y, która z kolei była ciotką kuzyna baronowej Z...). Z książki bije niechęć autorki do jej bohaterki, Colin Campbell sama ocenia postać, zamiast pozostawić to czytelnikowi. Nie lubię przesłodzonych, pełnych peanów biografii, ale tej książki również nikomu nie polecę. Nie mam zaufania do autorki, nie znajduję potwierdzenia wielu podawanych przez nią rewelacji - mam wrażenie, jakby szukała sensacji na siłę.
Doczytałam do końca, bo nie lubię zostawiać książki w połowie - i mam chęć przeczytać rzetelną biografię.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-11-2013 o godz 17:19 przez: elzet
Książka, której lektura bez wątpienia wciąga. Zaskakujące jest dla czytelnika odsłonięcie ciemniejszej strony królowej Elżbiety Matki, która to strona jak wskazuje lady Campbell bez wątpienia znana jest angielskiej arystokracji, ale światowej opinii publicznej zdecydowanie nie znana. Przed przeczytaniem tej książki nie zdawałam sobie sprawy z niezbyt życzliwego charakteru królowej matki. Zdaje się że autorce udało się stworzyć dość obiektywny obraz głównej bohaterki, gdyż obok przeważającej krytyki pojawiają się również pochwały.
Pozycja godna polecenia. Krótkie fragmenty o księżnej Dianie, zachęcają zdecydowanie do przeczytania książki tej samej autorki "The Real Diana", która niestety nie została jeszcze wydana w języku polskim.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-06-2013 o godz 11:41 przez: Małgorzata G.
„Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon” to świetne połączenie historycznej biografii z nutą powieści. Autorka prowadzi nas przez życie Elżbiety Bowes-Lyon, nie szczędząc szczegółów dotyczących jej intymnego życia. Poznajemy ciekawe fakty o jej prawdziwym pochodzeniu, dowiadujemy się o miłościach i zauroczeniach, śledzimy życie rodzinne, relacje z pozostałymi szlachetnie urodzonymi członkami rodu oraz ze społeczeństwem. Książka zapewnia fascynującą podróż w czasie do Anglii XX wieku, pięknie opisuje całe środowisko anielskiej elity, dostarcza nam wielu ciekawych informacji, faktów historycznych, a wszystko przekazuje w taki sposób, że dość obszerną książkę czyta się jednym tchem. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-09-2013 o godz 15:05 przez: Karolina Laskowska
Dla lubiących biografie.. Ale nie tylko. Mimo dość dużej ilości stron, od samego początku była wciągająca. Barwny język, ciekawe anegdoty i nowinki zza kulis życia wielkiej władczyni i jej rodziny. Pokazuje prawdziwą twarz Królowej Matki - 'potwora ukrytego pod lukrowaną powłoczką'. Uwielbiana przez społeczeństwo i świat, znienawidzona przez bliskich. Książka porusza też wątki związane z Królową Elżbietą II i księżniczka Małgorzatą, a także sugeruje podobieństwo Królowej Matki i Księżnej Diany. Polecam lekturę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-10-2013 o godz 00:00 przez: Montana
Bardzo intrygująca książka, podobnie jak jej bohaterka, czyli Elżbieta Bowes-Lyon, znana szerzej jako Królowa Matka. Dla mnie była to pasjonująca lektura, która przedstawia Królową Matkę w zupełnie innym świetle. Życzliwa i uśmiechnięta seniorka nie była najwyraźniej uosobieniem dobroci. Jedyne co mi przeszkadzało w czytaniu to wyczuwalna wyraźnie niechęć autorki do Królowej Matki, liczyłabym na większy obiektywizm. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-10-2013 o godz 00:00 przez: Kiniaczek
Kto by pomyślał, że ta urocza starsza pani z ciepłym uśmiechem była w rzeczywistości delikatnie mówiąc apodyktyczną i nieugiętą kobietą, która nawet Hitler nazwał „najniebezpieczniejszą kobietą świata”. Biografia Królowej Matki wpadła mi w ręce przypadkowo, a okazała się jedną z najlepszych i najbardziej wciągających książek, jakie ostatnio czytałam. Polecam – zupełnie inne spojrzenie na monarchię brytyjską.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-10-2013 o godz 18:39 przez: Aeteernus
Nie spodziewałam się, ze to bedzie tak wciagająca biografia, zawierająca tak wiele szczegółów i informacji. Choć przyznam, że kiedy zaczynałam ja czytać niewiele wiedziałam o Królowej Matce. Książka rysuje obraz silnej, niezwykłej, ale też trudnej kobiety, a także ciekawy obraz Anglii z tamtego okresu. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-06-2018 o godz 14:17 przez: Justyna Piwecka
Bardzo bogata biografia kobiety uważanej przez większość za anioła, a tak naprawdę skrywającej mroczne oblicze. Wciągnie nawet tych, którzy nie przepadają za literaturą faktu
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ty albo żadna Kordel Magdalena
4.7/5
26,13 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tajemna historia Tartt Donna
4.7/5
42,49 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
4.5/5
35,17 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sklepy cynamonowe Schulz Bruno
5/5
30,67 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.6/5
37,97 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Grek Zorba Kazantzakis Nikos
4.5/5
32,85 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Komedie Shakespeare William
5/5
58,65 zł
89,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.4/5
26,06 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik Dostojewski Fiodor
5/5
56,69 zł
59,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.