Królestwo (okładka  twarda)

Wszystkie formaty i wydania (1): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Książka roku we Francji według dziennika „Le Monde”. Ponad 300 tysięcy sprzedanych egzemplarzy! Porywające dzieło o początkach chrześcijaństwa, religijnej ekstazie i utracie wiary.

Emmanuel Carrére, ceniony francuski pisarz i reżyser filmowy, dwadzieścia lat temu przeżył religijne uniesienie – zaczął codziennie chodzić do kościoła i przyjmować eucharystię. Każdą wolną chwilę spędzał nad lekturą Pisma Świętego i dzieł ojców Kościoła, filozofów i wybitnych teologów. Wszystkie swoje myśli skrupulatnie zapisywał. Jednak pewnego dnia wiara odeszła. Równie niespodziewanie, jak się pojawiła.

Carrére po latach powraca do tych doświadczeń i pisze Królestwo. Stara się – już z pewnej perspektywy i jako sceptyk – zrozumieć, co w istocie przeżył. Spłynęła na niego łaska boska, a może padł ofiarą zbiorowej hipnozy? Opierając się na prywatnych zapiskach, odtwarza czas, gdy wierzył wiarą krystalicznie czystą.  Nie poprzestaje jednak na opisaniu swoich przeżyć. Wątki autobiograficzne na oczach czytelnika zaczyna przeplatać licznymi dygresjami na temat sztuki,  przeczytanych książek, obejrzanych filmów, a przede wszystkim refleksjami na temat Pisma Świętego. Carrére z właściwą sobie lekkością, ale i uzbrojony w gruntowną wiedzę z różnych dziedzin, pochyla się nad Dziejami i Listami Apostolskimi i w porywający sposób odmalowuje epokę, w której rodziło się chrześcijaństwo. Opowieść autobiograficzna przeradza się tym samym w pasjonującą powieść o uczniach Jezusa i początkach nowej religii. Na pierwszy plan wysuwają się dwie postaci – apostoł Paweł i ewangelista Łukasz. Wędrujemy razem z nimi od Troady, gdzie po raz pierwszy się spotkali, poprzez Jerozolimę, aż do Rzymu. Przyglądamy się zakładaniu kolejnych lokalnych kościołów, a w końcu prześladowaniu chrześcijan za rządów Nerona.

Jak było naprawdę? W jaki sposób niewielka grupka wyznawców Jezusa powołała do życia jedną z najważniejszych instytucji w historii ludzkości? Czy między ewangelistami istniała rywalizacja?

Szczera autobiografia, powieść dygresyjna, a może współczesny traktat teologiczny? Królestwo Carrére’a to epickie dzieło, które wymyka się wszelkim  klasyfikacjom. Zachwyca i nie daje o sobie zapomnieć.

Wybitna książka – dla tych, którzy wierzą, bo dzięki niej pogłębią swoją wiedzę na temat narodzin chrześcijaństwa, i dla tych, którzy podobnie jak Carrére wciąż szukają swojego Królestwa.

Od wydawcy:

Jak to się dzieje, że dziś nadal miliony ludzi ruszają do świątyń w odpowiedzi na „dobrą nowinę” Żyda z Nazaretu, ukrzyżowanego ponad dwadzieścia wieków temu przez Rzymian? Dlaczego współczesny człowiek wciąż stawia pytanie nie tyko o Jezusa, ale i o to, kim byli Paweł z Tarsu, Łukasz Ewangelista, święty Piotr oraz inni twórcy sukcesu chrześcijaństwa?

To powieść imponująca bogactwem treści. Tajemnica wiary miesza się tu z - prawdziwą i przypuszczalną - historią świętych Pawia, Piotra, Łukasza. Starożytność spotyka się ze współczesnością, ewangelie z wielkimi dziełami literatury, Jezus, pierwsi chrześcijanie oraz kapłani jerozolimscy z Gogolem, Nietzschem, Sienkiewiczem, bolszewikami... "Królestwo" jest powieścią fascynującą: i erudycyjną, wielką narracją historyczno-biblijną, i refleksyjną, mocno naznaczoną osobistym doświadczeniem autora - już niewierzącego, ale wciąż poszukującego. "Królestwo" jest też znakiem naszych czasów, bo to opowieść dla wierzących i niewierzących.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1118841815
Tytuł: Królestwo
Tytuł oryginalny: Le Royaume
Autor: Carrere Emmanuel
Tłumaczenie: Arustowicz Krystyna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: francuski
Liczba stron: 532
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-03-02
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 47 x 216 x 157
Indeks: 18698978
średnia 4,3
5
13
4
4
3
1
2
0
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
11 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
14-03-2016 o godz 09:08 przez: Wojciech Piotrowski | Zweryfikowany zakup
Wydawca zapowiada powieść Emmanuela Carrere "Królestwo" jako utwór, na który czytelnicy "na całym świecie" czekali od dawna. Nie wierzcie,to czysty chwyt reklamowy. Istota tej powieści - dobej w zamyśle - rozchodzi się jak stara zbutwiała materia. Założeniem autorskim było ukazanie "niepokoju", jaki przeżywa znaczna część myślących wyznawców religii chrześcijańskiej (wszystkich jej nurtów): jak przyjąć wiarę w dziej Jezusa-Chrystus, gdy coraz więcej wątpliwości ogarnia człowieka. Zamysł literacko niezmiernie ciekawy, lecz opowiedziany rozwlekle i w wielu miejscach budzący wątpliwości w rzetelność przekazywanej wiedzy. Jednak, gdy spojrzeć na ten utwór ze strony wygasającego gatunku "powieści religijnej" , to okazuje się, iż to jeden z niewielu przykładów prób powrotu do tej odmiany literatury we współczesnym piśmiennictwie. Uważny czytelnik znajdzie tu 'drogi" do włanego rozwoju duchowego - pozostać wyznawcą "naiwnym", odejść ku ateizmowi lub krytycznemu , ale świadomemu wyznawcy? Każde rozwiązanie jest dobre, a o jego wyniku i tak nie dowiemy się być może nigdy. Dodatkowa uwaga na marginesie: tłumaczenie słabiutkie.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 2
4/5
24-08-2016 o godz 22:22 przez: jf | Zweryfikowany zakup
Rozmiary książki są równie wielkie jak wybujałe ego autora, które w kilku momentach manifestuje się wręcz megalomanią. Choć jak można mniemać z deklaracji autora, celem książki było poszukiwane prawdy, to miejscami mamy do czynienia z mieliznami - autor popełnia merytoryczne błędy, zwłaszcza w niektórych analizach tekstów biblijnych, gdzie mamy do czynienia z naginaniem analizy do z góry założonej tezy (tzn. Jezus nie jest Bogiem). Można też, przy wnikliwej lekturze zauważyć niekonsekwencje w konstrukcji charakterystyk postaci. Miejscami tekst męczy banalnymi wynurzeniami lub nawet pewnymi prymitywnymi uproszczeniami (np. porównywanie pierwszych chrześcijan do bolszewików). Ta banalność, niby w imię uwspółcześnienia historii czytelnikowi przemieszana z popisami erudycji rodzi pewien niesmak. Jednak czasami przebijają się tutaj błyskotliwe analizy i stawiane są ważkie pytania, dla których warto po tę pozycję sięgnąć, choć wbrew reklamom nie jest to aż tak wybitna literatura, ale raczej ambitne czytadło.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
11-04-2016 o godz 07:59 przez: edith72 | Zweryfikowany zakup
Przewodnik po Nowym Testamencie, tak pokrótce można opisać tę książkę, choć nie da się jej jednoznacznie sklasyfikować. Imponuje, fascynuje, skłania do refleksji.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
22-05-2016 o godz 13:31 przez: Alicja Niedźwiecka | Zweryfikowany zakup
Agnostyk czytając te książkę może zwrócić się ku wierze. Osoba wierząca, może zacząć wątpić. Uniwersalność jest, obok kunsztu literackiego, główną siłą tej książki. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-12-2017 o godz 06:47 przez: Koala | Zweryfikowany zakup
Genialne opracowanie. Szacunek do autora za to do jakich dotarł źródeł. Jak ktoś przyjął dogmaty bezkrytycznie...nie polecam bo podczas lektury poczuje dyskomfort.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-10-2016 o godz 14:20 przez: Kacper Lewandowski | Zweryfikowany zakup
Polecam każdemu, czyta się bardzo lekko pomimo obszernych rozmiarów
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-03-2016 o godz 11:40 przez: MARTA KACZMARCZYK
Oto brawurowo napisana biografia wewnętrzna. Książkę liczącą blisko 550 stron, czyta się z zapartym tchem, a błyskotliwy, cięty język autora nie pozwala odłożyć monumentalnego dzieła. Autor w prosty, bezpośredni sposób przedstawia swój wewnętrzny obraz, ale również obraz świata. Poprzez wnikliwe oko oraz skrócony dystans autora, czytelnik ma poczucie dialogu i uczestnictwa w przedstawianych wydarzeniach. Jest to opowieść o rozwoju duchowym zarówno jednostki, ale też rozwoju grupy, która z biegiem pokoleń stała się podstawą obecnej cywilizacji, a do dziś stanowi najpotężniejszą wiarę. Opowieść ta przedstawia dziś już świętych, jako zwykłych ludzi, którzy popełniali błędy, kłócili się, rywalizowali ze sobą czy nawet wykazywali zazdrość innych. Głównymi bohaterami, na której skupiona jest uwaga to Łukasz i Paweł. Obok nich pojawia się opis ówczesnego życia nie z punktu widzenia teologa, a z punktu widzenia historyka. Nie ma tu podważania wiary, obrażania innych. Autor poddaje analizie zachowanie i postępowanie bohaterów, pokazuje jak należy zadawać pytania o zjawisko, które z lokalnego przerodziło się w chrześcjaństwo, jako ogromny twór. Dodatkowo autor przedstawia wszystko z dwóch perspektyw: jako gorliwy wierzący, którym stał się w swoim życiu, ale też jako agnostyk. Niewierzący, ale poszukujący. Dla wielu książka może stać się zaskakująca i bulwersująca, chociaż by przez fakt, że dzieje apostołów w niektórych momentach są poddawane dogłębnej analizie, uwierzytalniające ich prawdziwość. W opowieści autor powołuje się również na inne działa chociaż by QUO VADIS Sienkiewicza, twórczość Dicka, czy nawet potrzeby pisania listów przez Stalina i Leninia.

Książkę ogromnie polecam. Nie jest ona aby podważać wiarę, jednak aby umieć zadawać sobie pytania w poszukiwaniu drogi do wiary
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
04-06-2016 o godz 16:19 przez: Zielono Mi
Już obiegowym stwierdzeniem stała się teza, że kultura judeochrześcijańska, etyka i filozofia z niej wyrosłe (na przykład pojęcie własności u świętego Augustyna) na dobre wpisały się w kulturę, myśl filozoficzną a nawet społeczną Europy. Echem mocnego przyjęcia się chrześcijaństwa na Starym Kontynencie były wyprawy krzyżowe, popularność powieści o świętym Graalu, średniowieczny uniwersalizm, wprowadzenie pojęcia „dualizm”, czy mocno dziś rozwinięta nauka społeczna Kościoła. Nie dziwi więc, że o chrześcijaństwie, jego podstawach, wpływie na szeroko pojęte etykę, kulturę z tym wszystkim, co się z nią wiąże wypowiadają się teolodzy, socjolodzy, historycy sztuki, teoretycy literatury, literaci… (wymieniać można by tak bez końca) – bez względu na to, czy są wierzący czy nie. Z tego typu sytuacją mamy do czynienia w „Królewskie” Emmanuela Carrere - francuskiego pisarza związanego ze światem filmu. Ten dość obszerny tekst można z grubsza podzielić na dwie części: wspomnienia autora na temat własnych kontaktów z chrześcijaństwem, o jego nawróceniu i drodze do agnostycyzmu oraz część historyczna próbująca zrekonstruować początki chrześcijaństwa i losy pierwszych chrześcijan. Wszystkie te opowieści próbują odpowiedzieć na pytania: Co stoi u podstaw wiary i potrzeby ludzi, by w coś wierzyć? Jak w praktyce narodziło się chrześcijaństwo? Co wpłynęło na jego popularność? W jaki sposób wieść o nauce Jezusa obiegła tak szybko tereny dawnego państwa rzymskiego? Co na pewno wiemy – wg przekazów historycznych i badań archeologicznych - o apostołach, uczniach Jezusa i Ewangelistach? Skąd ta wielość języków biblijnych i jak to się ma do faktu, że to Rzym podbił Grecję a nie na odwrót? W jakich realiach starożytnego Rzymu rodziła się nowa religia? Czy przekazy (czasem wręcz legendarne) o tłumaczeniach Biblii można uznać za wiarygodne (i ile prawdy w tych legendach)? Jak ta ówczesna wiara, granicząca z intelektualnym przeświadczeniem o pewności w słowo i posłannictwo Jezusa, ma się do dzisiejszej laicyzacji i co z tamtej ufności dziś zostało? Autor również z całą surowością i rzeczowością badacza wyposażonego w solidne narzędzia intelektualne (w tym skupienie i uwagę) przeoruje tekst biblijny nie tylko jako źródło wiary, ale jako tekst literacki: porównuje narratorów, style, osoby mówiące, rzeczowo wykazuje, kiedy który mówiący mówi o sobie (również) a kiedy się chowa, pozostając jedynie narzędziem do przekazywania informacji. Będąc „(…) niepoprawnym historykiem (…)” - jak sam o sobie mówi (s. 520) – próbuje zrekonstruować niektóre sceny biblijne, zrozumieć ich sens i rangę, wytłumaczyć, dlaczego o niektórych scenach z życia i nauczania Jezusa nie mówią wszyscy Ewangeliści. I odpowiedzi Carrere są czasem zaskakujące. Budzą obawy i zaniepokojenie. Bo oto można wyczytać, że wiara pierwszych apostołów nie spłynęła na nich tak po prostu, nie zawsze była efektem łaski i ufności, że toczyli oni między sobą spory, że nie zawsze rozumieli, co – i dlaczego w taki sposób – ich nauczyciel do nich mówi, że sporo między nimi było czynnika zupełnie ludzkiego (prymat podziwu dla przywódcy nad miłością) wypierającego umiłowanie i podążanie za głosem powołania, do których tak usilnie przekonuje dziś Kościół. Takim sposobem lektura ta wprowadza niemało zamieszania, sieje niepokój i brutalnie podważa bezrefleksyjną wiarę w wykładnię Pisma. I tak samo jak pierwsi wyznawcy czuli się niepewni i skołowani niektórymi słowami i gestami nauczyciela, tak my czujemy się oszołomieni wnioskami płynącymi z kart „Królestwa”. I jak dla mnie nie jest to książka, która podważa naukę Kościoła Katolickiego czy Biblię jako Pismo Święte, lecz książka o tym, że nie wolno wierzyć ślepo i bez zadumy; że mocniejsza, bardziej świadoma wiara może przyjść, jeśli zna się wszystkie aspekty początku tej wiary; że intelektualny świat nie jest w stanie ślepo i bez potężnej naukowej wykładni przyjąć doktryn religijnych (na których w finale i tak pewnie ta wiara się oprze). I jest to książka dla tych, którzy nie boją się nie zawsze grzecznych i ugładzonych wniosków; nie boją się prawdy o odległych, może już zamazanych, raczej przemilczanych początkach. A swoją drogą, tak na marginesie, to jednak jest jakiś fenomen, że religia zrodzona z takich turbulencji, zepchnięta początkowo na płaszczyznę sekty, zawzięcie zwalczana, popularna głównie wśród biednych i z marginesu społecznego rozlała się na cały świat i wciąż zyskuje wyznawców (tak, wiem – tu nasuwają się inne argumenty, mało chwalebne dla Kościoła….).
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-04-2016 o godz 16:52 przez: morelka15


"Królestwo" to oprócz tego, że książka niezwykle interesujące, w której wydać ogromny poziom erudycji autora to w dodatku pozycja, która wciąga i fascynuje. Przedstawia fakty z historii chrześcijaństwa ogólnie znane, ale także wchodzi głębiej w tajemnice jego początków. Carrere mimo ogromnej klasy z jaką to robi pisze niesamowicie lekko i przystępnie. "Królestwo" po prostu dobrze się czyta. Chrześcijaństwo intryguje francuskiego pisarza, ale przez to, że jest niewierzący "Królestwo" nie jest powieścią przesiąknięta ideologią - a historią ideologii. To rewelacyjna książka o początkach chrześcijaństwa, która przypadnie do gustu wierzącym jak i niewierzącym. To pozycja wielopłaszczyznowa, która pokazuje, że kwintesencją dobrej, mądrej literatury nie musi być książka napisana kilkadziesiąt lat temu ani powieść napisana ciężkim językiem. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej publikacji tym bardziej, że choć ma ponad 500 stron jej czytanie poszło mi błyskawicznie... Reasumując: "Królestwo" czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, ale to pozycja niesamowicie wartościowa w której Carrere odkrywa co nieco prawdy o sobie, ale przede wszystkim wykazuje się ogromną erudycją, inteligencją i ciętością języka.

Moja ocena: 9+/10 Wybitna z plusem!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-10-2016 o godz 00:00 przez: ivsenan | Empik recenzuje
Jestem zafascynowany sposobem pisania tego autora. To pisanie niezwykłe. Pomimo, że książce brak jednoznacznie zarysowanej fabuły czyta się ją z wciąż gorącym zainteresowaniem. Nie sposób jej zaklasyfikować jako powieść, ale też trudno powiedzieć, że jest wyłącznie biografią. Trudno jest więc powiedzieć jak jest. Dużo łatwiej - dla kogo. Na pewno jest dla mnie. Czytałem ją wszędzie, gdzie byłem w stanie, robiąc przerwy wyłącznie na 8 godzin pracy i spanie. Skorzysta z niej każda osoba zastanawiająca się nad swoim światopoglądem i otwarta na pytania. Wszystko jedno czy wierząca (i w co), czy niewierząca. Zachęcam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-03-2016 o godz 16:01 przez: majorka
książka to podróż bohatera- autora od wiary do niewiary. Jak to możliwe że gorliwy katolik może przejść na na "ciemna stronę" ateizmu? Czy wiara i przekonania religijne mogą ot tak zaniknąć? Czytelnik odkrywa odpowiedzi na te pytania razem z bohaterem, co jest na końcu? ...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Chołod
4.5/5
30,97 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Empuzjon
4.6/5
34,13 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wiatrołomy
4.7/5
32,00 zł
48,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Wawel. Biografia
4.8/5
46,21 zł
69,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Krzyżacy
5/5
37,09 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Śnieżna siostra
4.8/5
43,99 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niepowstrzymani
4.3/5
34,67 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Solaris
4.7/5
27,80 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Księgi Jakubowe
5/5
61,31 zł
89,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Życie
4.7/5
45,41 zł
69,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziecko wojny
4.5/5
32,18 zł
48,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Król
4.5/5
34,99 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Katedra
4.2/5
16,47 zł
24,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bajki robotów
4.6/5
21,24 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Potęga pieniądza
4.8/5
44,30 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Damy srebrnego wieku
4.7/5
31,62 zł
54,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego