Krall (okładka  miękka, 09.2015)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Z Hanną Krall rozmawia Wojciech Tochman, a do szuflad jej biurka zagląda Mariusz Szczygieł.

"Krall" to książka, jakiej nie było. Hanna Krall, wybitna reporterka, ta, która opisywała innych, staje się tu bohaterką. Opowiadają o niej - przy aktywnym udziale jej samej - Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł.

"Krall" składa się z dwóch części.

Piewszą jest rozmowa Wojciecha Tochmana z Hanną Krall. Idziemy razem z nimi przez Warszawę śladami małej Hani, która w 1945 roku wraz z mamą opuszcza zniszczoną stolicę, a później znajduje schronienie w otwockim domu dla sierot. Idziemy do jej dawnego mieszkania przy Targowej 32, do redakcji "Polityki", gdzie zrodziła się Krall-reporterka. Słuchamy rozmów o ważnych przyjaźniach z Edelmanem, Kieślowskim, Warlikowskim. Nie jest to wywiad. To rozmowa, w której zacierają się granice - i po chwili nie wiemy już, czy Krall jest jeszcze bohaterką, czy jak zawsze reporterką, bo nie potrafi się powstrzymać od zadawania pytań spotkanym ludziom w tej podróży w przeszłość.

"Szuflada", druga część książki, to również podróż - ale przez domowe archiwum Hanny Krall. Mariusz Szczygieł wyciąga na światło dzienne pożółkłe już zdjęcia, listy i pocztówki, notatki robione na serwetkach przy kawiarnianym stoliku, odrzucone przez cenzurę reportaże, dyplom "Wiadomości Wędkarskich" i publikowany tam "Smutek ryb", recenzje książek w gazetach z całego świata, okładki przekładów na kilkadziesiąt języków, zapis wykładu o ważności słów... Każdy z tych przedmiotów, nawet skrawek papieru, to dowód na istnienie.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1113301491
Tytuł: Krall
Autor: Tochman Wojciech , Szczygieł Mariusz
Wydawnictwo: Dowody na istnienie
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 202
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-09-01
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 239 x 17 x 169
Indeks: 17925686
średnia 4,8
5
3
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
16-11-2015 o godz 20:47 przez: Doris | Zweryfikowany zakup
Dla miłośników twórczości Hanny Krall to uczta, obie książki można traktować jako uzupełniające się dzieła. Hanna Krall o świecie, którego już nie ma i o sobie. Tochman i Sczygieł o Hannie Krall , ale tez o świecie, którego już brak....
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-02-2016 o godz 11:44 przez: osia2 | Zweryfikowany zakup
Czytać, czytać, czytać - Szczygieł, Krall, Tochman - jak dobre wino i pyszna kolacja!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-11-2021 o godz 16:32 przez: Tomasz Kosik
Hanna Krall jak pisze Wojciech Tochman „świetnie dokumentowała świat”. Przyznaję, że reportaże Pani Hanny to prawdziwy obraz świata, obraz tego co nas otacza. To spojrzenie w głąb siebie, w nasze podejście do wielu życiowych spraw. Teksty reporterki są aktualne do dziś. Wspomniałem już kiedyś, że są ponadczasowe. Mimo, iż opisują wydarzenia sprzed lat, w teraźniejszości również nie tracą na przesłaniu. A mówiąc o teraźniejszości, nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie pojawiła się niezwykła książka, będąca zapisem rozmowy Wojciecha Tochmana z Hanną Krall. Rozmowy ważnej i głębokiej. Dzięki temu możemy jeszcze bardziej poznać twórczość reporterki. Z kolei Mariusz Szczygieł w publikacji tej ukazuje nam zapiski i listy Hanny Krall, dzięki którym możemy z bliska przyjrzeć się twórczości najpopularniejszej polskiej reporterki. Książka „Krall” to ogromne bogactwo historii dorobku Pani Hanny. To doskonałe wzbogacenie biblioteczki z reportażami autorki. To niczym obraz Jej jakże bogatego dorobku. Obraz Jej twórczości, która zachwyca i inspiruje kolejne pokolenia. Czytając tę książkę odbywamy niezwykłą podróż po miejscach, które odegrały ważną i kluczową rolę w życiu Pani Hanny. W życiu zarówno osobistym jak i zawodowym – reporterskim. Wzbogacenie publikacji zdjęciami i wycinkami twórczości autorki, sprawiają, że niniejsza książka to prawdziwy skarb, niejako pomnik twórczości Hanny Krall. Pomnik zasłużony, będący świadectwem tego, że teksty reporterki mają ogromną wartość dla każdego człowieka ciekawego życia i świata. Bo kto inny jak Hanna Krall potrafi tak dogłębnie i trafnie spojrzeć na naszą cywilizację, społeczeństwo? Myślę, że próżno szukać? Ale też po co, skoro „pióro” Pani Hanny Krall jest trafnym punktowaniem naszej historii. Teksty autorki to doskonały „socjologiczny kalejdoskop”, pewnego rodzaju „socjologiczne lustro” w którym możemy się przeglądnąć i ujrzeć to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Po głębszym zastanowieniu się nad tekstami Pani Hanny dostrzegamy wiele ważnych spraw. Dlatego też warto sięgnąć po książkę „Krall” aby jeszcze bardziej ujrzeć wkład pracy reporterki, w ukazywanie świata i nas samych. Ta książka do kopalnia wiedzy, która może być dla nas również lekcją życia i reportażu. Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł stworzyli pełny i bogaty obraz twórczości Hanny Krall – polskiej reporterki, której twórczość zasługuje na słowa uznania. Książka „Krall” ukazała się nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Pogo
4.7/5
25,43 zł
39,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Nie zdążę
4.6/5
25,71 zł
39,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie Opracowanie zbiorowe
4.6/5
30,34 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Zamalowane okna
4.5/5
28,31 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Nie hańbi
4.5/5
22,25 zł
32,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Domy bezdomne
4.5/5
24,27 zł
35,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Noc generała
3.6/5
26,70 zł
44,00 zł

Podobne do ostatnio oglądanego