Kosmos (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (1): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

"Kosmos" jest opowieścią o długiej odkrywczej podróży ludzkości oraz o tych, którzy wywarli znaczący wpływ na postać współczesnej nauki. Carl Sagan z kosmicznej perspektywy spogląda na naszą planetę przypominającą błękitny klejnot, zamieszkaną przez istoty, które właśnie zaczynają poznawać sens jedności z otaczającym światem i wyprawiać się na rozległy ocean kosmosu. Dzięki jego zdumiewającej umiejętności przedstawiania zagadnień naukowych w sposób zarówno zrozumiały, jak i ekscytujący powstała przejrzysta opowieść o nauce, o tym, jak równocześnie rozwijały się i nauka, i cywilizacja. Autor omawia m.in. działalność starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, pochodzenie życia oraz materii, gwiazd i planet, podstawy teorii ewolucji, misje sond kosmicznych. Rozważa również najnowsze odkrycia dotyczące życia poza Ziemią i sposoby ewentualnego porozumiewania się z istotami zamieszkującymi inne planety.

ksiazka


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Kosmos
Autor: Sagan Carl
Tłumaczenie: Duch Maria, Rudak Bronisław
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 456
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-08-22
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 35 x 213 x 148
Indeks: 19026626
 
średnia 4
5
8
4
4
3
6
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
6 recenzji
5/5
14-05-2020 o godz 23:34 Olga dodał recenzję:
Jeszcze nie doczytana, ale tę pozycję należy szanować i czytać z wypoczętym umysłem .. dlatego nie doczytana :)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
07-10-2016 o godz 18:54 Łukasz Marciniak dodał recenzję:
W ostatnich kilku tygodniach przeczytałem bardzo dużo o kosmosie i każda kolejna książka odnosiła się do tego zagadnienia zgoła inaczej. Carl Sagan - profesor astronomii i nauk kosmicznych w Laboratorium Badań Planetarnych w Cornell University postanowił przyjąć ton bardzo swobodny, pełen dygresji, niczym opowieść przy ognisku a zarazem bogaty w wiedzę, ciekawostki nie tylko o samym kosmosie.

Carl Sagan na przełomie lat 80' i 90' uczestniczył w tworzeniu serialu oraz książki o tym samym tytule - Kosmos. Od 1980 roku oba te dzieła zabrały w niezwykłą podróż niezliczone rzesze ludzi - nie tylko naukowców, czy nauczycieli, ale przede wszystkim przeciętnego człowieka, dzięki czemu mógł on poznać pasjonujący świat kosmosu w sposób niezwykle przystępny i ciekawy. Autor w swojej książce omawia m.in. działalność starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, pochodzenie życia oraz materii, gwiazd i planet, podstawy teorii ewolucji oraz misje sond kosmicznych. Snuje rozważania na temat najnowszych odkryć dotyczących życia poza Ziemią i sposoby ewentualnego porozumiewania się z istotami zamieszkującymi inne planety. Jak pisze we wprowadzeniu jego żona, Carl chciał, żeby wszyscy ludzie wzięli udział w jego podróży, żeby doświadczyli potęgi naukowego punktu widzenia i odkryli cuda, jakie pokazuje. Zamiar ten niewątpliwie dokonał się, ponieważ Biblioteka Kongresu USA uznała Kosmos za jedną z 88 książek, które "ukształtowały Amerykę", co jest niesłychanym zaszczytem.

Mając za sobą lekturę dwóch książek Hawkinga, miałem obawy, czy Kosmos Carla Sagana jest w stanie mnie zaskoczyć i być przyjemną lekturą. Materiał w wielu miejscach pokrywał się, obaj autorzy omawiali podobne zagadnienia, czy teorie. Jednak styl oraz sposób opowiadania o nich jest bardzo różny i ciężko byłoby mi wybrać, kogo bardziej polubiłem jako współczesnego barda opowiadającego o kosmosie. Niewątpliwą zaletą książki Sagana jest jej styl - autor w sposób niezwykle umiejętny przechodzi od jednego zagadnienia, do drugiego, lawirując pomiędzy znanymi prawami ze szkoły a tymi nieznanymi dla przeciętnego człowieka. W wielu momentach może się wydawać, że autor zupełnie odszedł od tematu, opowiadając z pozoru o niezwiązanych rzeczach, by na sam koniec wszystkie elementy opowieści świetnie ze sobą połączyć i wysnuć interesujące wnioski. Jest to niebywała sztuka, ponieważ wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia w tworzeniu i pisaniu książek popularnonaukowych. Autor ma niewątpliwie niezwykły dar do rozbudzania w czytelniku niezwykłej chęci do odkrywania tego co leży poza naszą Ziemią a on sam jawi się jedynie jako przewodnik po kosmosie.

Kosmos nie jest jednak wędrówką jedynie po otaczającym nas Wszechświecie, wówczas tak mocno by mnie nie zachwycił. Jest to także opowieść m.in o wielu słynnych a niekoniecznie powszechnie znanych odkrywcach, których dzięki Saganowi mamy okazję poznać. Nie wspomina ich jedynie z imienia i nazwiska, lecz często przytacza interesujące fakty z ich życia. Książka ma jednak pewną wadę, albo nazwijmy to ograniczenie. Carl Sagan tworzył ją ponad 30 lat temu i od tamtej pory postęp, jeśli chodzi o badania kosmosu bardzo się rozwinął. Dlatego nie dziwcie się, jeśli przeczytacie o jakieś misji kosmicznej, bądź planach wysłania satelity, które obecnie dawno są już zrealizowane.

Kosmos jest pozycją książkową z pewnością wyjątkową. Carl Sagan posiadał niebywały talent do opowiadania w sposób interesujący o rzeczach trudnych jak i pięknych, prostych i zawiłych. Nie jest to bynajmniej tylko książka o otaczającym nas wszechświecie, lecz wspaniała podróż pełna wybitnych uczonych, osiągnięć nauki, dzięki którym obecnie wiemy tak wiele na temat kosmosu. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

http://hrosskar.blogspot.com/2016/10/kosmos.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-09-2016 o godz 21:23 www.arabiasaudyjska-ksa.blogspot.com dodał recenzję:
„Nauka to więcej niż zakumulowana wiedza. To również sposób myślenia. To sposób na krytyczne badanie wszechświata, przy pełnej świadomości, że człowiek jest omylny.”

To cytat z ostatniego przed śmiercią wywiadu Carla Sagana udzielonego w 1996 roku.
Dość często się zdarza, że w wersji książkowej pojawiają się scenariusze filmowe lub scenariusze seriali telewizyjnych.
Ta książka jest jednak inna. To zupełnie nowatorska (przynajmniej dla mnie) koncepcja.
Otóż, po nakręceniu serialu pod tym samym tytułem Carl Sagan wpadł na pomysł uzupełnienia informacji zawartych w filmie.
Zachował nawet oryginalną z serialową liczbę rozdziałów i ich tytułów.
Uznał jednak, że widz i czytelnik mogą mieć różne potrzeby i oczekiwania, co do ilości i sposobu przekazywania danych.
Wspólnie z producentką serii „Kosmos” Ann Druyan (prywatnie żoną Carla Sagana) przygotowali niesamowitą lekturę, która wprowadza nas w tajniki eksploracji kosmosu (Sagan należał do ekipy naukowców projektujących misje Voyagera 1 i 2) oraz aspekty historyczne związane z rozwojem astronomii.
Książkę czyta się świetnie i może ona stanowić uzupełnienie wiedzy o kosmosie zawartej w „Krótkiej historii prawie wszystkiego” Billa Brysona.
Styl pisania obu książek jest podobny - obie pozycje cechuje przyjazny dla laika język, a poruszane, związane z nauką i jej rozwojem tematy są niezwykle interesujące.
Serial z lat 80-tych doczekał się kontynuacji. Pomysł ten powstał już po śmierci Carla Sagana, a za jego realizację jako współproducentka była odpowiedzialna również Ann Druyan. W roli prowadzącego pojawił się dr Neil deGrasse Tyson.
Co ciekawe, dr Tyson podjął decyzję o zastaniu naukowcem po spotkaniu z Carlem Saganem.
Na koniec – krótki cytat na zachętę:
„…Model Ptolemeusza, przy wsparciu średniowiecznego Kościoła, przyczynił się do wstrzymania postępu w astronomii na całe tysiąclecie, aż do czasu, gdy w 1543 roku polski kanonik, Mikołaj Kopernik, opublikował całkiem inną teorię wyjaśniającą pozorne ruchy planet. Jej zdumiewająca śmiałość polegała na założeniu, że to Słońce, nie Ziemia jest środkiem wszechświata. Ziemia została sprowadzona do roli jednej z planet, trzeciej od Słońca, poruszającej się po doskonale kołowej orbicie.(Ptolemeusz rozważał podobny model heliocentryczny, ale odrzucił go natychmiast; z punktu widzenia fizyki Arystotelesa gwałtowny ruch obrotowy Ziemi, wynikający z teorii, przeczył obserwacjom).
Ten model równie dobrze jak model Ptolemeusza wyjaśniał widoczny ruch planet, ale irytował wielu ludzi.
W 1616 Kościół umieścił dzieło Kopernika na liście dzieł zakazanych „dopóki nie zostanie poprawione” prze lokalnych kościelnych cenzorów. Pozostawało na niej do 1835 roku.
Marcin Luter uważał, że Kopernik to:
„parweniuszowski astrolog[…]Ten głupiec pragnie obalić całą wiedzę astronomiczną. Ale Pismo Święte mówi nam, że Jozue rozkazał Słońcu trwać w bezruchu a nie Ziemi”
Nawet niektórzy ze zwolenników Kopernika dowodzili, że nie wierzył on naprawdę w heliocentryczny model wszechświata, zaproponował go tylko jako udogodnienie przy obliczaniu ruchu planet…”.

http://niestatystycznypolak.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-10-2016 o godz 12:03 KarolaC dodał recenzję:
Sagan jest erudytą, to fakt. Zna się na wszystkim, nie tylko na dziedzinie, z której zrobił profesurę, ale jest też człowiekiem, który się wiedzą nie popisuje, tylko dzieli. I to bardzo skutecznie. Opowiada nie tylko o kosmosie, wiele miejsca poświęca jego maleńkiej cząstce, Ziemi. Pisze o historii naszej planety, o dawno przebrzmiałych cywilizacjach, najróżniejszych kulturach. Autor Kosmosu ma przeogromną wiedzę, zna się nawet na sztuce i filozofii. A jakby tego było mało, potrafi tworzyć plastyczne i sugestywne metafory, odnoszące się do życia codziennego i doświadczeń prostego człowieka, za pomocą których objaśnia nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia naukowe.


Fragment recenzji pochodzi z bloga Czepiam się książek
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-06-2018 o godz 00:00 Hugh Russell dodał recenzję:
Świetna, bo niezwykle wszechstronna pozycja na temat Kosmosu i całej jego istoty. Wbrew pozorom przystępna i wciągająca, Carl Sagan dysponuje bowiem barwnym i elastycznym stylem, więc jak na tą tematykę czyta się wprost wspaniale. Sagan, jak przystało na prawdziwego profesjonalistę w swojej dziedzinie opowiada o Kosmosie od strony samej nauki jak i filozofii, co w tym przypadku jest szczególnie ciekawe. Z książki Carla Sagana dużo można się dowiedzieć nie tylko na temat samego Kosmosu, Wszechświata, lecz także wielu różnych ciekawostek o dziejach naszej cywilizacji i kultury. Bardzo zajmujące.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-01-2018 o godz 10:03 Adam Kowalewski dodał recenzję:
To najważniejsza i najsłynniejsza z kiedykolwiek opublikowanych książek o Kosmosie. Nadal aktualna pomimo, że wydano ją prawie pół wieku temu. Bardzo ciekawa i co ważne, nie wymaga wielkiej wiedzy, aby ją zrozumieć. Taki zresztą był cel tej publikacji oraz również słynnego programu telewizyjnego, który Sagan prowadził w latach osiemdziesiątych. Każdemu, kogo temat zaciekawi polecam książkę "Przekrój przez wszechświat". Autor Łukasz Lamża, wydana w 2014 roku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Lekcje pływania Reinhart Lili
4.0/5
26,34 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Atlas zbuntowany Rand Ayn
5/5
48,65 zł
69,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mag Fowles John
5/5
42,86 zł
64,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zew krwi London Jack
5/5
25,47 zł
35,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Władca much Golding William
4.3/5
31,19 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Przebudzenie De Mello Anthony
4.1/5
25,35 zł
39,00 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.