Kolekcja Muzeum Narodowego: Pomarańczarka (CD)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

  • 1. Alexander Glazunov: The Seasons, I. Winter: ...
  • 2. Alexander Glazunov: The Seasons, I. Winter: ...
  • 3. Robert Schumann: Humoreske Op.20: Hastig. Nach ...
  • 4. Edvard Grieg: Sonata in F major, Op.8: I - ...
  • 5. Robert Schumann: Schumann: Fantasiestücke, Op. 73
  • 6. Sergei Rachmaninov: Trio Élégiaque No.2 in D ...
  • 7. Dmitri Shostakovich: Moscow Cheryomushki Suite ...
  • 8. Maurice Ravel: Piano Concerto in G major: I. ...
  • 9. Juliusz Zarebski: Quintet in G minor, Op. 34: I. ...
  • 10. Nikolay Andreyevich Rimsky-Korsakov: ...
Gdy brakuje słów…

Rozdarcie pomiędzy umiłowaniem życia a upodleniem, pasją a bezradnością jest częścią także naszej rzeczywistości. Czy człowiek w ubóstwie doświadcza jedynie frustracji i rozgoryczenia? Jakie pragnienia kryje twarz, zastygła w masce smutku?

Oczy Pomarańczarki nie kryją w sobie prostych odpowiedzi. Są w nich natomiast tysiące wyrazów, których znaczenie wzajemnie przenika się, wyklucza, błądzi w niemej bezsilności zaprzeczenia sensu ludzkiego istnienia, a jednocześnie jego kwintesencji. Obraz Gierymskiego zdaje się stawiać pytanie o to jak można wyrazić choć część złożonych odcieni ludzkiej duszy? Zamiast słów odnajdujemy w oczach staruszki muzykę. Niejednoznaczną, chwytającą za serce, daleką od radości, a przecież w nieodparty sposób piękną.

Kompilacja, którą oddajemy w Państwa ręce to zbiór niezwykle sugestywnych emocjonalnie kompozycji, w których zarówno twórcom, jak i wykonawcom udało się uchwycić pewną dwoistość, wahanie pomiędzy smutkiem, a nawet wściekłością i pasją, która zmusza nas do podejmowania wysiłku życia. Arcydzieła literatury muzycznej pochodzącej z XIX i XX wieku oddają uczucie największego napięcia, ustępującego gdzieniegdzie tylko nieśmiałemu odprężeniu.

Najdoskonalsza do opisania skrajnych uczuć wydaje się muzyka z epoki romantyzmu. Kontrasty i charakterystyczna dla niej egzaltacja targają nami tak silnie, że niejednokrotnie wzruszenie doprowadza słuchaczy do łez. Jak bowiem oprzeć się dojmującemu smutkowi, który z dzieła Schumanna wydobywa znakomity francuski wiolonczelista Gautier Capuçon, albo sile wyrazu Trio Élégiaque Rachmaninowa w interpretacji Denisa Kozhukhina, Renauda Capuçona iYana Levionnoisa? W kompozycjach Szostakowicza odnajdujemy czystą nostalgię, zaś w słynnym koncercie fortepianowym Ravela doświadczamy emocji różnorodnych, często skrajnych, lecz przede wszystkim łączących w fascynujący sposób to co wewnętrzne, z dźwiękami świata zewnętrznego pełnego ruchliwości i gwaru. Fenomenalny kwintet fortepianowy polskiego kompozytora romantycznego Juliusza Zarębskiego wrzuca nas ponownie w świat uczuć najbliższych dojmującemu smutkowi. Pomiędzy giętkimi melodiami Rimskiego-Korsakowa, szeroką frazą Rachmaninowa i płynnością Schumana balansujemy na granicy rozpaczy, której jednak nie sposób przekroczyć, dopóki w oddali skrzy się choćby iskierka nadziei.
ID produktu: 1095178555
Tytuł: Kolekcja Muzeum Narodowego: Pomarańczarka
Seria: Kolekcja Muzeum Narodowego
Wykonawca: Philharmonia Orchestra , Svetlanov Evgeny , Anderszewski Piotr , Frang Vilde , Lifits Michail , Capucon Gautier , Argerich Martha , Kozhukhin Denis , Capucon Renaud , Levionnois Yan , Tomassi Giorgia , Griguoli Carlo Maria , Stella Alessandro , Orchestra della Svizzera Italiana , Kaspszyk Jacek , Schwarzberg Dora , Hall Lucia , Chen Lyda , Philadelphia Orchestra , Muti Riccardo
Kompozytor: Glazunov Alexander, Schumann Robert, Grieg Edvard, Rachmaninov Sergei, Shostakovich Dmitri, Ravel Maurice, Zarębski Juliusz, Rimsky-Korsakov Nikolai
Dystrybutor: Warner Music Poland
Data premiery: 2014-03-25
Rok nagrania: 2014
Producent: Warner Music Group
Nośnik: CD
Liczba nośników: 1
Rodzaj opakowania: Digipack
Wymiary w opakowaniu [mm]: 12 x 127 x 144
Indeks: 14625954
średnia 5
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Zobacz także

Najczęściej kupowane Voyager Essential Richter Max
5/5
24,99 zł
23,74 zł
Najczęściej kupowane Mozart dla bobasa Lap Raimond
4.7/5
23,99 zł
22,79 zł
Najczęściej kupowane Mistrzowie dzieciom Various Artists
4.2/5
22,99 zł
21,84 zł

Podobne do ostatnio oglądanego