Klerycy. O życiu w polskich seminariach (okładka miękka)

Oferta empik.com : 28,78 zł

28,78 zł 42,99 zł (-33%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Cała prawda o życiu w polskim seminarium.

Dla części kleryków pójście do seminarium było najlepszą decyzją w życiu, dla innych – początkiem dramatu. Są tacy, którzy uznają sens narzuconych zasad, i tacy, którzy nie wytrzymują izolacji i kontroli przełożonych. Dla jednych celibat to wartość, dla drugich – źródło hipokryzji w Kościele.

Autor bestsellerowych reportaży, który od dekady pisze o różnych obliczach polskiego Kościoła, wszedł do środowiska polskich kleryków. Odbywa przełomowe rozmowy z byłymi, obecnymi i przyszłymi księżmi. Jego rozmówcy mówią całą prawdę o codzienności za murami seminariów, choć niełatwo im było opowiadać o sprawach intymnych i bolesnych. Nie unikają tematów trudnych, jak: molestowanie, polityka, homoseksualizm, skandale obyczajowe.

Czy warto poświęcić miłość? Czy kleryk rezygnuje ze wszystkich przyjemności? Jak przyszli księża radzą sobie z mrocznymi stronami Kościoła? Czy to właśnie w seminariach rodzą się patologie związane z tą instytucją? Kto odpowiada za spadek powołań i liczne odejścia z kapłaństwa? Czego tak naprawdę uczą polskie seminaria? Czy dla niektórych są sposobem na zrobienie kariery? Jak wygląda świat, którego jesteśmy blisko, lecz kompletnie go nie znamy?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Klerycy. O życiu w polskich seminariach
Tytuł oryginalny: Klerycy. O życiu w polskich seminariach
Autor: Sepioło Mariusz
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 320
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-09-01
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 195 x 25 x 140
Indeks: 35744252
 
średnia 4,6
5
36
4
11
3
2
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
14 recenzji
5/5
30-08-2021 o godz 20:17 przez: Kuba Welcer
Bardzo zainteresował mnie ten temat, bo już trochę o Kościele poczytałam w Sodomie, gdzie dowiedziałam się o tajemnicach i skandalach w Watykanie, a teraz czas przyszedł na Polskę. Szczególnie seminaria wydały mi się intrygujące, bo chodząc 6 lat do szkoły katolickiej wielu kleryków poznałam. I do tej pory, ku mojemu zdziwieniu, tylko jeden z nich dalej jest księdzem. Mariusz Sepioło wprowadza nas w świat życia w polskich seminariach poprzez rozmowy z ludźmi, którzy doświadczyli ich na własnej skórze. Dowiadujemy się o tej rzeczywistości seminaryjnej z ust zarówno aktualnych księży, jak i tych którzy od kapłaństwa odeszli, a wreszcie od samych byłych kleryków. Poruszane są kwestie takie jak samotność, trudności w przystosowaniu się do życia poza domem, do wszechobecnej hierarchii, kontroli i nieustępliwych harmonogramów dnia, ale również celibat, dziewczyny czy alkohol - wiele bardzo istotnych dziedzin życia kleryków. Jest to bardzo dobry, obiektywny reportaż. Autor mimo cytowania skrajnie subiektywnych opinii, doświadczeń, dzięki zestawieniu ich w kontraście do siebie jedna po drugiej osiągnął bardzo wskazaną w takich drażliwych tematach równowagę. Początkowo zaskoczyła mnie forma, dosłownego cytowania fragmentów rozmów, gdyż myślałam, że będzie w tej książce więcej autora, ale tak nie było i uważam to za wartość dodaną tej książki. Był chyba tylko jeden moment, kiedy autor opisywał swoje doświadczenie, a poza tym dokonał parę razy trafnych podsumowań, z użyciem wielu statystyk i danych. Oczywiście niektóre z treści w tej książce są zaskakujące, kontrowersyjne - nie powiem, że przeraziłam się stanem duchowieństwa w Polsce drastycznie bardziej, ale pewne objawy pazerności, obłudy i dwulicowości, tak wprost opowiedziane wstrząsnęły mną. Jednak to co najbardziej mnie poruszyło to ta wszechobecna bezsilność. Bo świadkami tych okropieństw są Ci, którzy są już głęboko w tym systemie. Niestety te same osoby, kiedy już głęboko w nim są, stają się całkowicie zależne od niego i niewiele mogą zrobić, uderzają głową w mur. Bardzo spodobała mi się myśl jednego z rozmówców autora, że księża w Polsce nie mają za bardzo pojęcia o wartości pieniądza, o normalnym życiu - wchodzą do seminarium zaraz po maturze, bez studiów, często bez wcześniej podjętej jakiejkolwiek pracy, nie żyją w “normalnym” świecie w swojej dojrzałej dorosłości - jak tacy ludzie mają potem odnosić się z empatią do swoich parafian, penitentów? Jeśli choć trochę interesuje Was ten temat to na pewno nie pożałujecie tej lektury!
Czy ta recenzja była przydatna? 4 1
4/5
13-09-2021 o godz 23:22 przez: Książka.w.pigułce
Miałam spore obawy o to, iż ta książka będzie jazdą po bandzie, jazdą bez trzymanki i nieustannym utyskiwaniem na zepsuty kościół. Dlaczego? Dlatego, że tak ostatnimi czasy społeczeństwo widzi Kościół, takich przekazów nie szczędzą nam ogólnodostępne media. Kościół zły, Kościół zepsuty, księża to pedofile, a struktura Kościoła jest skostniała i nieadekwatna do obecnych czasów i realiów. Ksiądz Tischner idealnie by tutaj nadał się z przytaczaną góralską teorią poznania, która mówi, że są trzy prawdy: "świento prawda, tys prawda i g*wno prawda". A co powiedziałby na temat życia w polskich seminariach? Tego już sie nigdy nie dowiemy; możemy natomiast sprawdzić, co na przedstawiony wyżej temat, a jeszcze wyżej przytoczone stereotypy ma do przedstawienia autor reportaży dotychczas dotyczących całkiem innej dziedziny życia. Mariusz Sepioło wędruje po polskich seminariach, gdzie próbuje ustalić oraz skrystalizować wizję życia w tychże zakątkach będących przedsionkiem pełnoprawnego życia w hierarchia kościelnej jako duszpasterz. Jak wygląda codzienność w seminarium? Jak wygląda organizacja zajęć? Czy klerycy mają "wychodne"? Jakie normy, obyczaje przystoją, a co może prowadzić do wydalenia z obranej ścieżki z dnia na dzień? Ogromnym plusem tego reportażu jest przekrój osób, jakie zostały dopuszczone do głosu: zarówno obecni klerycy i księża, jak i ci, którzy porzucili życie kościelne już na etapie studiów czy dopiero po święceniach prezbiterialnych. Reportaż przekrojowo porusza każdą kwestię, jaka nasuwa się podczas rozważań na temat życia w seminarium, poczynając od motywacji, która kieruje młodymi mężczyznami na drodze do kapłaństwa po chwile słabości, kryzysy wiary, poczucie osamotnienia, układy, rozpasanie, krycie skandali, znajomości, obłudę, kłamstwo, a w efekcie rezygnację z obranej ścieżki. Struktura Kościoła przedstawiona od środka, która sugeruje, na jakim etapie wszystko zamiast piąć się ku górze, zaczyna toczyć się po równo pochyłej, ku bolesnemu lub wręcz wyzwalającemu upadkowi. Z nie lada zainteresowanie sięgnęłam po tę pozycję, ponieważ interesują mnie równolegle światy, które istnieją wokół mnie, a o których ja - zwykły człowiek nie mam bladego pojęcia - w końcu mogę wyobrazić sobie życie seminaryjne za furtą, jego cienie i blaski, tę mroczną i tę cieplejszą stronę. Reportaż nie zmienia w znacznym stopniu mojego stosunku do Kościoła, pozwala jednak nieco innym okiem i z większą dozą zrozumienia i docenienia spojrzeć na tych dobrych ludzi, których miałam okazję spotkać na swojej drodze, bo jak wnioskuję po lekturze, jest ich jak na lekarstwo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
16-09-2021 o godz 20:47 przez: czytunia
Lubicie literaturę faktu, która pozwala Wam poznać miejsca, o których zazwyczaj nie wiemy zbyt wiele? Ja bardzo 👍 W książce "Klerycy" przyjrzymy się życiu w polskich seminariach. Autor pokaże nam codzienność przyszłych księży, ich rutynę, obawy, naukę, rozrywki, ale też grzechy. Mariusz Sepioło porozmawiał zarówno z osobami, które nadal są związane z kościołem, jak i tymi, które z tą instytucją często nie mają już nic wspólnego, czyli byłymi księżmi i klerykami. Szczerze mówiąc myślałam i trochę się nastawiałam, że to będzie kontrowersyjna lektura, pełna wywlekania tego, co w strukturach kościelnych jest złe. Tymczasem autor postanowił przedstawić codzienne życie kleryków, także od tej pozytywnej strony. Czuć tutaj autentyczną chęć zrozumienia tych specyficznych warunków i motywacji oraz otwartość na wysłuchanie historii księży i kleryków. Obawiałam się nawet, że pewne niewygodne tematy zostaną tu przemilczane, ale nie - ostatnie rozdziały rozprawiają się z najcięższymi grzechami Kościoła i wtedy już nie ma taryfy ulgowej. Przytaczanie konkretnych wypowiedzi rozmówców sprawiało, że lekturę czytało się z zaciekawieniem. Nie ukrywam jednak, że najbardziej zainteresowały mnie kwestie związane z celibatem oraz właśnie ukrywane grzechy i kontrowersje. Podobała mi się struktura książki i podzielenie jej na rozdziały tematyczne, odnoszące się do życia w seminarium. Jeśli ciekawi Was co dzieje się za zamkniętymi murami i dlaczego tak wielu kleryków rezygnuje w trakcie a chętnych z roku na rok jest coraz mniej to sięgnijcie po ten reportaż 👍
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-09-2021 o godz 14:34 przez: KrzysztofJ
Wypowiedzi kleryków, byłych kleryków oraz byłych i obecnych księży. Każda zbiorowość, w pewnym stopniu odizolowana od głównego nurtu życia społecznego kieruje się swoistymi regułami, niezależnie od tego czy są one podyktowane względami religijnymi, ideowymi czy po prostu prawnymi (więzienie, wojsko, wspólnoty religijne, sekty czy właśnie seminaria). Oczywiście wrzucenie tak różnorodnych środowisk do jednego worka może wydawać się przesadne, ale chodzi o pewną hierarchiczność i strukturę takich zbiorowości. Kilka osób wypowiadających się w tej książce zresztą nie unika porównań seminarium z więzieniem czy wojskiem. Niektórzy podporządkowują się tym zasadom i odnajdują swoją drogę życiową, czy też powołanie bez szkody, a nawet z pożytkiem dla rozwoju swojej osobowości. Dla innych takie doświadczenia bywają trwale niszczące. Zwierzenia bohaterów wywiadów autora pozwalają przynajmniej w części zrozumieć jaki wpływ na obecny wizerunek i kondycję kościoła katolickiego w Polsce ma kształcenie kleryków w seminariach. Dobór rozmówców zarówno spośród rozczarowanych, jak i tych akceptujących styl życia w seminariach duchownych pozwala zachować pewien obiektywizm w ocenie tematu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
06-10-2021 o godz 15:07 przez: Andrzej Renski
Nic się nie zmieniło od czasów utworzenia karnych jednostek w LWP za czasów komuny.. Typowy model sowiecki przetransmitowany do PRL. Wychowałem się w internacie ( rodzice zginęli w wypadku )i ta atmosfera nie jest mi obca. Kierownikiem internatu był eerytowany UBek. Polecam tą książkę każdemu sierocie. Wielka szkoda, że mamy takie naiwne i zacofane społeczeństwo. Jan Radecki
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-10-2021 o godz 21:59 przez: Anonim
Reportaż stanowiący klasykę gatunku. Obnażający prawdziwe oblicze Krk, z jego : hierarchicznością, podległością jednostki i przemocowym rysem. Wnioski po tej lekturze nasuwają się same : nie bez powodu kościół boryka się ze spadkiem tzw.powołań i całe szczęście, że proces ten będzie dalej postępował.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-10-2021 o godz 22:15 przez: Tomasz
Właśnie zaczynam czytanie,ale myślę że rozwojem moje wyobrażenia i każdym Wyszem Seminarium Duchownym
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-09-2021 o godz 12:07 przez: anonymous
Odpowiada rzeczywiscie aktuelnej sytuacji ? Jezeli tak to cos trzeba zmienic.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-09-2021 o godz 16:01 przez: Krystyna Książek
Bardzo ciekawie napisana , oparta na autentycznych faktach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-10-2021 o godz 12:03 przez: Bonifrater
Cała prawda o życiu w polskim seminarium.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-09-2021 o godz 07:17 przez: w26rysiek
Dobrze się czyta, polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-09-2021 o godz 10:10 przez: marzena
Zadowolona z zakupami
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-10-2021 o godz 14:43 przez: Anonim
Super
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
10-10-2021 o godz 13:07 przez: Anonim
Ok
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Sielanki Saunders George
5/5
29,70 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Japoński wachlarz Bator Joanna
5/5
41,24 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ty albo żadna Kordel Magdalena
4.7/5
28,55 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tajemna historia Tartt Donna
4.7/5
35,87 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa 10 grudnia Saunders George
5/5
31,80 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.6/5
37,93 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
4.5/5
34,09 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sklepy cynamonowe Schulz Bruno
5/5
28,49 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Różaniec Ryś Grzegorz
5/5
27,76 zł
32,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Komedie Shakespeare William
5/5
66,72 zł
89,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.4/5
25,27 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Życie jest piosenką Cygan Jacek
4.9/5
28,63 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego