Kamienna noc. Julia Dobrowolska. Tom 6 (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Ta opowieść zaczyna się od winy i ucieczki przed karą. Dwoje wyrzutków przemierza Europę. Nowe tożsamości, fałszywe paszporty, kolejne maski dobierane wraz ze zmieniającymi się współrzędnymi geograficznymi. Ich codzienność to przemoc, ciągłe zagrożenie, wyrzuty sumienia, namiętność, która rodzi ból oraz strach — zwłaszcza przed tym, czego nie widać. Ale ich wspólna podróż ma też bardziej prozaiczną twarz: codzienna nauka bycia razem, budowanie zaufania i próba nieobwiniania się nawzajem za wspólny upadek. Oto cena miłości zakazanej.

To, że Julia Dobrowolska zniknęła z Krakowa, nie zdziwiło nikogo. Kobieta została skompromitowana po tym, jak jeden z tabloidów ujawnił kulisy jej romansu. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że właśnie powstaje książka, której główną bohaterką ma być Dobrowolska, a autorką publikacji Eliza Florek — dziennikarka, która niegdyś ujawniła jej wielką tajemnicę. Policja liczy, że Florek doprowadzi ich do Dobrowolskiej, która podobno wróciła na stare śmieci, by dokończyć sprawę Marii Karo — matki zamordowanej i zgwałconej dziewczynki. To zlecenie jest dla Julii szczególnie ważne…

"Kamienna noc" to książka, którą mógłby zekranizować Quentin Tarantino, jej fragmenty mogłaby wyśpiewać Amy Winehouse, ale napisać mogła ją jedynie Gaja Grzegorzewska. Żonglując popowymi motywami, grając konwencją literatury gatunkowej oraz igrając ze znaną jej czytelnikom tematyką tabu, Gaja wyrasta na być może najciekawszą reprezentantkę tzw. literatury środka. Wnikliwa obserwatorka, kąśliwa komentatorka, odważna konstruktorka mostu pomiędzy literaturą gatunkową a literaturą głównego nurtu. Czytelnicza jazda bez trzymanki. 


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Kamienna noc. Julia Dobrowolska. Tom 6
Seria: Julia Dobrowolska
Autor: Grzegorzewska Gaja
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 436
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-04-27
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 43 x 226 x 154
Indeks: 19072692
 
średnia 4,6
5
12
4
5
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
13 recenzji
22-05-2016 o godz 14:20 przez: Mechaniczna Kulturacja
Gaja Grzegorzewska to dla mnie wyjątkowo trudny do zgryzienia orzech na polskim rynku. Przy okazji recenzji Betonowego pałacu pisałem o kapitalnym stylu autorki i jej wysokich literackich umiejętnościach, ale również o przeroście formy nad treścią. Teraz, gdy na sklepowych półkach zagościła najnowsza powieść Grzegorzewskiej, Kamienna noc, odczucia mam dość podobne: sporo mam zarzutów, ale trzeba też stwierdzić, że ta książka to kryminalna petarda.


W dalszym ciągu podążamy za znanymi już bohaterami Grzegorzewskiej, czyli za Julią i Profesorem. O ile jednak w poprzedniej powieści autorki to właśnie Profesor wysunął się na pierwszy plan, o tyle tutaj oboje przedstawiają swoją historię (a nie zapominajmy, że cykl jako całość poświęcony jest właśnie Julii), przy czym Profesor swoją opowieść snuje od końca, co znacznie zaburza chronologię i utrudnia - i tak już mocno zagmatwaną - lekturę.

Przypomnę, że Julię i Profesora łączy związek kazirodczy, który trwa już od bardzo długiego czasu, mimo przerw i rozstań. Tym razem bohaterowie zeszli się na nowo, jednak odkąd wszyscy się od nich odwrócili, muszą uciekać jak najdalej. Zmieniają tożsamość i wyruszają w podróż przez Europę jako małżeństwo.

To, co najbardziej fascynuje, w Kamiennej nocy, to pomysły na poprowadzenie historii. Wreszcie Grzegorzewska mnie zaangażowała, mimo że i tak wszystko nakreślone jest grubymi literami i rozegrane na wysokich tonach. W dalszym ciągu dużo tu przerysowania, ogrom barwnych bohaterów (zero przeciętności) i dialogów rodem z Tarantino. Ale jednak jest wreszcie historia, która również mogłaby się sprawdzić na ekranie. Z jednej strony kryminalna intryga, którą chce się wreszcie poznać do końca, a zwodzi nas nieustannie. Z drugiej historia miłosna, w której pożądanie idzie krok w krok z nienawiścią. Być może autorka znalazła swój złoty środek, idealne wyważenie między kontrowersją (przełamywaniem tabu), formą i treścią.

Kamienna noc to kolejny już w wykonaniu Grzegorzewskiej przykład mocnej, bezkompromisowej, męskiej prozy. Podobnie jak w poprzednich książkach autorki, dużo jest tu przekleństw, przykładów obrazowej przemocy i nawet czarnego humoru. Stylistycznie autorka wspina się na wyżyny, dlatego brnie się przez książkę szybko i niemal bezboleśnie. Niemal, bo podobnie jak w przypadku Betonowego pałacu, tak i tutaj muszę przyznać, że z czasem te literackie popisy zaczynają męczyć, szczególnie gdy niewiele za nimi stoi. W tym przypadku jednak otrzymujemy znacznie bardziej zawiłą i angażującą fabułę, niż to miało miejsce poprzednio. I w zasadzie ta kryminalna intryga, zwodnicza, prowokująca i z pewnością fascynująca, stanowi największą siłę tej powieści.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
28-04-2016 o godz 10:21 przez: Dominika Fijał
Gaja Grzegorzewska w swojej najnowszej książce pt. "Kamienna noc" daje czytelnikom niezwykle skomplikowaną intrygę o charakterze kryminalnym, ale oprócz tego znaleźć można tu wątki obyczajowe oraz problemy społeczne. Współczesny świat z jego problemami i Europą pogrążoną w kryzysie. Wszystko to wpływa na społeczności, na ich emocje.
„Kamienna noc” z jednej strony może zostać potraktowana jako pewnego rodzaju prowokacja, ponieważ Gaja Grzegorzewska porusza temat tabu jakim jest kazirodztwo. Za chwilę jednak trup ciele się tak gęsto, że owo kazirodztwo okazuje się błahostką w porównaniu z pozostałymi zbrodniami.
Wartka akcja przypomina szybki film sensacyjny, ale co jakiś czas oglądany od końca, ponieważ historię poznajemy z narracji prowadzonej przez Profesora oraz śledzimy historię Julii Dobrowolskiej. Czytelnicy mogą znać te postacie z poprzedniej książki Gai Grzegorzewskiej – „Betonowego pałacu”.
Mnie zaintrygowały współczesnej rzeczywistości, jakich dokonuje autorka, bo przecież dzieje się dużo, a mimo to dostrzegamy wszystko, co dzieje się dokoła. Warto też podkreślić ciekawą konstrukcję narracyjną, która wymaga od czytelnika pewnego wysiłku, a oprócz tego Gaja Grzegorzewska będzie wodzić czytelników za nos, więc trzeba uważać. Zobaczymy też mroczne ludzkie dusze - dlatego ta książka jest dla ludzi o mocnych nerwach.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
17-04-2016 o godz 17:02 przez: oisaj www.tramwajnr4.pl
Grzegorzewska napisała książkę nietuzinkową, już na tyle mocno okrzepła w konwencji kryminału, tak dobrze opanowała warsztat oraz budowanie fabuły, że poszła tym razem o krok dalej i do tego wszystkiego, co już znamy z jej wcześniejszych książek, dołączyła jeszcze zabawę formą. Porwała się na przedziwne i nieco karkołomne podzielenie opowieści na dwa wątki, historia detektyw Julii Dobrowolskiej przeplata się z wątkiem Profesora. Znamy takie numery, nieprawdaż? No dobra, ale wątek Profesora idzie… od tyłu, od samiuteńkiego końca!
A fabuła wciąga, zaskakuje i dostarcza mnóstwo przyjemności przy czytaniu !
Polecam zdecydowanie ! :)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
26-04-2016 o godz 12:35 przez: newar
Autorka serwuje czytelnikom nieobliczalną narrację, która wciąga od pierwszych stron zarówno ze względu na zastosowane style wypowiedzi (narracja cofająca się głębiej w przeszłość, zapisy z przesłuchania, retrospekcje), jak i złozone charaktery i losy (sic!) bohaterów. "Kamienna noc" to rozrywka najwyższych lotów: fenomenalna fabuła, świetne wyczucie narracyjne w dozowaniu emocji, niezwykła i trudna miłość i wreszcie, przewrotność fabuły, w której nikt nie jest tym kim się wydaje. Polecam z całego serca!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
02-05-2016 o godz 09:57 przez: olejnik78
Nowa powieść Grzegorzewskiej „Kamienna noc” to kontynuacja „Betonowego pałacu” z 2014. Tym razem historia jest pogonią. Julia ucieka wraz z Profesorem po tym jak ich kazirodczy romans zostaje zdemaskowany, a jeden z paragrafów kodeksu karnego upomina się o sprawiedliwość. Dają więc dyla, z walizkami pędzą przez Europę. Nic przyjemnego, nic z przewodników Pascala. Puste hale i magazyny stają się chwilowymi domami. Raz Słowacy, raz Litwini. Przy sobie zawsze to co niezbędne, żeby momentalnie znowu zniknąć i wypłynąć gdzieś indziej. Szybkie przepracowywanie nowych tożsamości, jak w RPGach. Utrecht, Wiedeń, Wenecja. Masa trupów, co jakiś czas coś przesiąka krwią, po prostu. Ciągłe wcielanie się w nowe role i przyuczanie do zawodów przy pomocy książek typu „Archeologia w tydzień”. Rzeczywistość w stałym napięciu, momentami balansująca na granicy jawy i obłąkańczych zwidów zrytego narkotycznymi ciągami mózgu. Wczesny Almodóvar jak nic. Wszystko tu równie mało subtelne, tematy drastyczne, bardzo skrajne, ale dzięki Bogu niewyszeptywane. To, co łączy głównych bohaterów, oprócz tej samej krwi, to szczególne zaplątanie w życiowe popędy. Taki dark side. I znowu to napiszę, żadnej ściemy, wszystko jakby celowo nakierowane na ciągłą potrzebę doświadczania ekstremalnego bólu.
Poza pogonią i sekretami nakręcającymi akcję, jest i odrębna zagadka kryminalna. Sprawa olana kiedyś, kuje sumienie, a może staje się narzędziem w większej rozgrywce? Zamordowano małą Helenkę, zgwałcono. Przed nią było kilkanaście innych małych trupów, niektóre w słoikach, gdzieś na skraju Skawiny. Dawno temu, ale Julia postanawia zagrzebać i wygrzebać. Jeśli uważnie czytaliście od początku, Julia ucieka, nie ma jej w Krakowie. Teraz już jest. No i maczeta zemsty idzie w ruch. Grzegorzewska siepie równo swoje postaci. Kolejne trupy, zniknięcia, a tymczasem morderca siedzi w więzieniu, izolowany. Jest lekko obłędnie momentami. A może to znowu zwidy?
Tym razem autorka zaskoczyła mnie formą. Ma lekkie pióro, zawsze dobrze prowadziła narrację, ale raczej linearnie, z przebłyskami retrospekcyjnymi. Tu bawi się strukturą i chronologią na całego, prowadząc pewne historie od tyłu. Miesza wątki, aby potem nagle zasupłać je w istny węzeł gordyjski, uśmierca i wskrzesza. Klasyczne zagrywki złudzeniem Rubina: dwuznaczność tła i postaci. To wymaga czytelniczego skupienia, a jednocześnie mocno huśta akcją. Grzegorzewska wykracza poza typową szaradę. Dokłada wątki psychologiczne, obyczajowe, społeczne, ale bez przegadania, po którym ślizga się na przykład Bonda, chcąc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Tematy są z tych skrajnie obślizgłych i wyuzdanych, których wolimi nie widzieć, a nawet nie czytać o nich w szmatławcach.
Kraków z kryminałów Grzegorzewskiej nigdy mnie nie bawił, choć pociągał w jakiś sposób przerysowaniem . Na co dzień chyba wolę wyidealizowany obrazek miasta królów i artystów, ale moja łódzko-bałucka ciemna strona duszy domaga się pewnej dawki brzydoty i ponurości. Dlatego jem te książki łyżkami, a po przeczytaniu czuję pustkę i tęsknię za bohaterami. Już tęsknię.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-05-2016 o godz 21:19 przez: Łukasz Dunikowski
Poniżej podrzucam komplet recenzji, wywiadów etc. dotyczących Kamiennej Nocy, gdyby ktoś chciał poczytać więcej na temat książki.

Zbiorczo aktualizuję tutaj: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/300165/kamienna-noc

Polecam zacząć od:
http://www.dzikabanda.pl/literatura/ksiazki/kamienna-noc-kryminal-psychodeliczny-recenzja

Pozostałe recenzje (kolejność przypadkowa):
http://blogbooster.pl/artykul/810795141,kamienna-noc-gaja-grzegorzewska
Juliusz Kurkiewicz: http://wyborcza.pl/1,75410,19993913,ksiazki-tygodnia-nowy-kryminal-gai-grzegorzewskiej-i-kamasutra.html
https://katarzynastec.wordpress.com/2016/04/26/kamienna-noc-gaja-grzegorzewska-recenzja/
http://dofi.com.pl/kamienna-noc-gaja-grzegorzewska/
http://zblogowani.pl/wpis/4068088/kamienna-noc-gaja-grzegorzewska-recenzja
Agata Olejnik: http://ksiazkisaniebezpieczne.blogspot.com/2016/05/kamienna-noc-czyli-romans-morderstwo-i.html
http://www.tramwajnr4.pl/2016/04/kamienna-noc-czyli-tez-chce-to-co-bierze-ta-babka.html

Wywiady i inne newsy:
http://www.dziennikpolski24.pl/magazyny/a/gaja-grzegorzewska-zawsze-krecily-mnie-tematy-mroczne,9932004/
http://www.rmf24.pl/kultura/news-kamienna-noc-nowa-powiesc-grzegorzewskiej-juz-w-ksiegarniach,nId,2196002
http://teleexpress.tvp.pl/25176885/kamienna-noc
http://news.o.pl/2016/04/25/gaja-grzegorzewska-kamienna-noc-wydawnictwo-literackie/
https://soundcloud.com/radiowl/gaja-grzegorzewska-zmiana-literackiego-frontu

Magdalena Cielecka czyta na głos: https://www.youtube.com/watch?v=MpYAgjavQCg
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-05-2016 o godz 00:00 przez: Urszula Bąk
Kamienna noc to kolejna część z cyklu powieści o losach Julii Dobrowolskiej - detektyw z Krakowa. Kobieta zostaje zmuszona do zamknięcia swojego biura i zniknięcia z Krakowa, gdyż w jednym z tabloidów zrobiło się bardzo głośno o jej kazirodczym związku z przyrodnim bratem. Gaja Grzegorzewska po raz kolejny umiejętnie bawi się treścią. Miesza wątki, niektóre nawet opowiadając od końca, nie dba o chronologię, nie dopowiada, skacze w fabule, wplata retrospekcje. Jej styl jest naprawdę specyficzny, dzięki czemu czytelnik nie tylko się nie nudzi, ale jest wręcz zmuszony, aby jego szare komórki zaczęły pracować na najwyższych obrotach. Książka dla tych, co lubią naprawdę wysoki poziom.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-05-2016 o godz 00:00 przez: jugeder
Gaja Grzegorzewska moim zdaniem jest jedną z lepszych autorek, które potrafią pisać doskonałe kryminały. Jej książki nigdy mnie nie nudzą. "Kamienna noc" jest kontynuacją wcześniejszej książki Grzegorzewskiej, w której głównymi bohaterami jest Julia oraz Profesor. O ile wczesniejsza pozycja poświęcona była Julii, tak teraz dostajemy opis historii z perspektywy dówch bohaterów. Ja uwielbiam czytać książki Grzegorzewskiej, autorka doskonale wie, jak utrzymać wysokie napięcie, poczucie tajemnicy i nastrój grozy. Na pewno książka Wam się spodoba. Goąco polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-05-2016 o godz 12:52 przez: Robert Mandragora

Dawno nie czytałem niczego podobnego. Szczerze mówiąc marzyłoby mi się, żeby ktoś z bardziej analitycznym umysłem wyjaśnił mi część zagadek, które nie są wprost wyjaśnione, chociaż podskórnie czuję, że odpowiedzi gdzieś tam są! Zresztą, w jakimś wywiadzie autorka to potwierdza. Niestety chyba nie jestem dość dobry w łamigłówkach :/. To jest lektura dla tęgich głów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-08-2016 o godz 18:13 przez: Anna Grzegorzewska-Aleja
Ta książka nie mieści się w kategoriach kryminału i wymyka się standardowym ocenom. Gdyby nie (często) mocne słownictwo - byłaby to literatura wysoka. Warto przedzierać się przez ten labirynt dla czystej przyjemności zmierzenia się z wyzwaniami .
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-05-2016 o godz 18:06 przez: Łukasz Dunikowski
"Uniosła głowę, senna
z ciemności, co straszliwym otacza ją kołem.
Zgasła jej światłość dzienna.
Trwa tylko noc kamienna!
Włosy ziemi pokryte rozpaczy popiołem."
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
15-06-2017 o godz 12:18 przez: SzaQuaL
Jedna z ciekawszych książek polskich autorów, które czytałem, chociaż spodziewałem się ciekawszej zawartości stron. Mimo wszystko czytało się dość przyjemnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-04-2016 o godz 09:35 przez: Łukasz Dunikowski
Czekam tylko, aż mi trochę emocję opadną i przeczytam ją znowu w innej chronologii. Ciekaw jestem, co z tego wyjdzie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Solaris Lem Stanisław
4.6/5
26,23 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Kruchy dom duszy Thorwald Jurgen
5/5
31,45 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bajki robotów Lem Stanisław
4.5/5
18,85 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czuły narrator Tokarczuk Olga
4.5/5
31,17 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Fale Woolf Virginia
4.7/5
25,15 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Lalka i perła Tokarczuk Olga
5/5
20,74 zł
32,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Samosiejki Słowik Dominika
4.8/5
26,79 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Golem XIV Lem Stanisław
5/5
22,49 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Modopolis Thomas Dana
4.7/5
28,30 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bieguni Tokarczuk Olga
4.2/5
25,15 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Eli, Eli Tochman Wojciech
5/5
26,79 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ludzie, ludzie... Woydyłło Ewa
5/5
20,74 zł
32,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego