Jestem głód (okładka  miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 25,27 zł

25,27 zł
39,90 zł porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Wśród czytelników Wron duże kontrowersje wywołuje zakończenie powieści, otwarte i pozostawiające pole do interpretacji. Co tak naprawdę wydarzyło się w scenie końcowej? Co mogło się wydarzyć?

Jestem głód to opowieść z wyraźnymi motywami autobiograficznymi. Wychowująca się w opresyjnej rodzinie dziewczynka uzdolniona plastycznie poszukuje własnej drogi, własnych uczuć, własnego ja. Wie, że aby pozostać sobą i nie zatracić się w dusznej relacji z matką, musi uciec, dokądkolwiek i jak najszybciej. Podczas lektury przeżyjemy z nią trzydzieści dwa lata pełne rozterek, wzlotów i upadków. Wraz nią będziemy dojrzewać, kochać, rodzić, cieszyć się i cierpieć. Wpuści nas do swojego intymnego świata tak daleko, jak tylko było to możliwe. A to wszystko, podobnie jak we Wronach, ku przestrodze nas wszystkich.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1360521561
Tytuł: Jestem głód
Autor: Dvorakova Petra
Tłumaczenie: Śmigielski Mirosław
Wydawnictwo: Stara Szkoła
Język wydania: polski
Język oryginału: czeski
Liczba stron: 176
Numer wydania: I
Data premiery: 2023-01-30
Rok wydania: 2023
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 190 x 10 x 130
Indeks: 55165280
średnia 4,3
5
80
4
55
3
19
2
6
1
2
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
17 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
3/5
22-02-2023 o godz 18:18 przez: marmolada.bigos.ogorkikiszone | Zweryfikowany zakup
Tytuł sugeruje dobitnie, o czym traktuje książka. Z każdej jej strony wyziera przejmujący głód - nie tylko natury stricte pokarmowej, ale też głód emocji, wrażeń, bliskości drugiego człowieka, miłości. Powieść epatuje i wręcz osacza mnie całym nieszczęściem, jakie odczuwa główna bohaterka. Można się domyślić, że jest to autobiografia, chociaż nigdzie nie jest to napisane wprost. Bohaterka prowadzi mnie przez 32 lata swojego życia, wspominając nawet bardzo wczesne momenty, kiedy mając 3 latka uważnie obserowała świat ze swego łóżeczka. Większość złych wspomnień niestety uosabia jej własna matka, która będąc tyranem i jednocześnie borykając się ze swoimi problemami zdrowotnymi, znęcała się fizycznie i psychicznie nad bohaterką książki. Ucieczkę i wyzwolenie z rodzinnego piekła daje jej małżeństwo, ale czy jest ono szczęśliwe? Jest to bardzo trudna lektura, czułam wręcz niesmak i wstręt czytając niektóre fragmenty. Relacja z księdzem - chore. Zupełnie non-comfort read, pełna  bolących relacji, współczujących wydarzeń. Krótka niby lekturka, ale daje popalić. Myślę, że siła książki tkwi w wyczerpujących opisach wewnętrznych rozterek bohaterki i intymności, czuję i współodczuwam całe to zło kłębiące się wokół niej. Nie znam jej imienia, dlatego wciąż używam słowo bohaterka, ale to może być każda z nas. Głód wyzierający z powieści, w końcowej części w postaci anoreksji, a więc choroby, która po prostu zabija, jest straszny. Krótka książka a tyle w niej jest… Powieść o dojrzewaniu, kochaniu, nienawiści, macierzyństwie, cierpieniu w związku, ale i krótkich chwilach radości. A nad tym wszystkim króluje głód.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-02-2023 o godz 21:13 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
,,Jestem głód” możemy uznać za drugą część „Wron”. Zakończenie „Wron” każdy interpretuje różnie. Osobiście myślałam o sytuacji w której Basia mogła zrobić sobie krzywdę. Jedna w JG nie mamy tej sytuacji wyjaśnionej. Książka poruszająca bardzo ważne tematy, o których tak mało się mówi. Razem z bohaterką stajemy się jednością. Przeżywamy z nią każde wzloty i upadki. Po jej przeczytaniu poczułam pustkę. Tak po prostu, zamknęłam książkę i poczułam nic. Wiem, ze będę tęskniła za tą historią i myślę, że za jakis czas do niej wrócę. Bardzo polecam każdemu przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
09-02-2023 o godz 20:24 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Oczekiwania po Wronach były nie tyle większe co inne. Książka mogłaby się ukazywać w kolorowym magazynie w odcinkach. Zabrakło czegoś co tak nieuchwytne w literaturze a co czyni ją magiczna i fascynująca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-02-2023 o godz 07:10 przez: Sylwia | Zweryfikowany zakup
Ta książka to ból nie do.opisania. Polecam ją! Mimo iż autorka porusza ciężkie i ważne tematy, styl sprawia, że płynie się przez książkę...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
13-03-2023 o godz 21:24 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Książka jest szczerą opowieścią o walce z własnym ciałem, społecznymi oczekiwaniami i toksycznymi wzorcami kulturowymi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
22-02-2023 o godz 22:07 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Nie ma nic wspólnego z „Wronami” - kompletnie inna historia… Lekki zawód, ale ksiazka nie była zła.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-03-2023 o godz 15:16 przez: Wiktoria | Zweryfikowany zakup
Książka jest krótka, wzruszająca momentami i smutna. Moim zdaniem jest mega.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-02-2023 o godz 15:29 przez: Amelka | Zweryfikowany zakup
Podobała mi się nawet bardziej niż wrony!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-02-2023 o godz 23:38 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra książka. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-02-2023 o godz 21:24 przez: Agata Pijanowska | Zweryfikowany zakup
świetna. bardzo polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-02-2023 o godz 12:30 przez: Dariusz | Zweryfikowany zakup
Ciężka proza ale warto
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-02-2023 o godz 07:14 przez: grzyw | Zweryfikowany zakup
Rewelacja!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-03-2023 o godz 20:43 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-02-2023 o godz 15:56 przez: Karolina Dubis
Czym dla Ciebie jest kobiecość? Myślę, że dla każdej z nas znaczy zupełnie coś innego. Dla jednej to delikatność, dla innej siła. Macierzyństwo? Spełnienie zawodowe? A może połączenie tych wszystkich wartości? Albo zupełnie coś innego? Bohaterka „Jestem głód” całe życie poświęciła na poszukiwanie. A nie była to łatwa droga. Po genialnej, łamiącej serce powieści „Wrony”, przyszedł czas na „Jestem głód”. Czy to kontynuacja? Zależy od interpretacji. Wydaje mi się, że obie książki zawierają wątki autobiograficzne, dlatego też niektóre się nachodzą. Książka napisana jest w formie wywiadu, a może nawet spowiedzi głównej bohaterki. Opowiada ona historię swojego życia, od narodzin aż do dorosłości. Życia, które nie było usłane różami. Wcześnie opuściła dom rodzinny, gdyż musiała uciec od matki, z którą relacja ją dusiła. Poruszona kazaniem pewnego księdza postanowiła zamieszkać w klasztorze, mając nadzieję przystąpić do wspólnoty po osiągnięciu pełnoletniości. Nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem, rozumienie Boga przez młodą dziewczynę różniło się znacząco od tego, które praktykowały zakonnice. Bohaterka opuszcza zatem wspólnotę i po wielu trudach i poszukiwaniu swojego miejsca wychodzi za mąż. Małżeństwo nie jest jednak spełnieniem jej marzeń. To ciężka praca. Mąż nie jest ideałem, a trudy codzienności ją przytłaczają. To jednak dopiero początek jej trudnej drogi. Narodziny dzieci, choroby, przemoc, zdrady, zaburzenia odżywiania -cały jej intymny świat stoi przed czytelnikiem otworem. Jest to niezwykła lektura, podejmująca trudne tematy. Toksyczne relacje, wielokrotne odbudowywanie poczucia własnej wartości, to tylko niektóre z nich. Dość duże znaczenie ma tutaj również wiara i duchowość. Jest to bardzo intymna historia. Czytając, miałam wrażenie, że nie powinnam poznawać niektórych szczegółów życia bohaterki. Z drugiej strony było mi żal, że brakowało jej osoby, której mogłaby o wszystkim powiedzieć, która mogłaby ją zrozumieć, wysłuchać jej i pomóc. Zdecydowanie nie polecam zabierać się za lekturę, myśląc o niej, jako o kontynuacji „Wron”. Książka napisana jest zupełnie inaczej. Wzbudza trochę inne emocje. Przede wszystkim omawiane są głównie zmagania dorosłej osoby, co wzrusza i dotyka inaczej, niż gdy czytamy o dziecku. Myślę, że warto sięgnąć po tę książkę, wyrobić sobie własną opinię. Nie wiem jednak, czy to lektura dla każdego. Niektóre wątki mogą być nieodpowiednie dla młodszych czytelników lub tych wrażliwszych (zaburzenie odżywiania). Nie zmienia to jednak faktu, że to książka wartościowa i jeżeli sięgacie po tego typu literaturę, musicie tę historię poznać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
08-02-2023 o godz 20:48 przez: Wiktoria
„Jestem głód” to książka z motywami autobiograficznymi Pani Petry. Zagubiona dziewczyna poszukuje własnej drogi. Relacja z matką ją dusi, a ona pragnie uciec od wszystkiego z czym żyła dotychczas. Jednak wkroczenie w dorosłość wcale nie jest tak wyzwalające jakbyśmy chcieli. Mnóstwo porażek, popełnianych błędów i rozterek. A to wszystko ku przestrodze. Na samym wstępnie pragnę zaznaczyć, że to książka zdecydowanie dla dojrzalszych czytelników. Nie zalecam sięgać po nią poniżej szesnastego roku życia. Porusza ona tematy anoreksji, przemocy domowej, choroby oraz Kościoła. Bohaterka nam się nie przedstawia, dlatego możemy wywnioskować, że narratorką, w głównej mierze, jest autorka książki. Idziemy z nią przez trzydzieści dwa lata jej życia. Poznajemy trudności, z którymi szło jej się mierzyć. „Jestem głód” jest naprawdę druzgocąca i obciążająca. Z trudem czytałam o przemyśleniach narratorki podczas trudnych lub nietypowych sytuacji. Jako czytelnicy, bardzo łatwo oceniamy zachowania ludzi, szczególnie w książkach, ale na dobrą sprawę, kim jesteśmy, żeby oceniać? Nie raz miałam ochotę stanąć twarzą w twarz z bohaterka i potrząsnąć nią, doradzić, przytulić. Ta książka nie tylko ukazuje historię kobiety, ale jest także symbolem problemów społeczeństwa. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest wsparcie. Wsparcie matki. Jak mocno oddziaływują na nas doświadczenia z dzieciństwa. Nie mając odpowiednich wzorców, nie będziemy potrafili zachować się w dorosłości. Choroba, jaką jest anoreksja, potrafi zawładnąć mózgiem chorego. Petra doskonale przybliża nam, jak wyglądają realia tej choroby. Czytanie o tym przyprawia nas o przygnębienie. Temat Kościoła był chyba najbardziej uwierający w całej książce. Pozwala to spojrzeć nieco inaczej na tę instytucję. Jeśli czytaliście „Wrony” ten autorki, to dzięki tej książce, możecie zobaczyć, że „Wrony” także miały w sobie nieco prawdziwego życia autorki. Jednak warto zaznaczyć, że „Jestem głód” to nie jest kontynuacja „Wron”. To wszystko składa się na bardzo dobrą książkę. Uważam, że autorka bardzo dobrze piszę i opowiada o poważnych defektach społeczeństwa, ale także jednostek. Nie do końca się w niej odnalazłam, ale jak najbardziej polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
06-02-2023 o godz 13:53 przez: zaBOOKowana
Zastanawialiście się jakie były dalsze losy Basi z 'Wron'? Jestem głód możemy potraktować jako kontynuację, choć nie jest to domknięcie jej historii. To raczej opowieść o tym, co dzieje się za toksycznym gniazdem. Jak osoba, która w dzieciństwie nie zaznała wsparcia i miłości, radzi sobie w dorosłym życiu. Jakie decyzje podejmuje i jak kieruje swoim życiem. To opowieść o wkraczaniu w dorosłość, małżeństwie i rodzicielstwie. To próba wołania o pomoc, akceptację, troskę, matczyną pociechę, szacunek i miłość. Próba uratowania się przed problemami cielesnymi i duchowymi. Tytułowy głód to nie tylko wątek anoreksji, ale również głód dotyku, zrozumienia i prawdziwej relacji z matką. Kobieta zarówno pragnie obecności swojej rodzicielki, aby za chwilę uciszyć w sobie tę potrzebę. Dvořáková kolejny raz tworzy bardzo realistyczny obraz wkraczania w życie i toczenia nierównej walki z całym okrucieństwem tego świata. I choć doświadczenia głównej bohaterki są inne, poważniejsze niż we 'Wronach', nadal podczas czytania towarzyszył mi wielki smutek i niemoc. Chociaż bohaterka dorosła, ma inne troski i zmartwienia, nadal głęboko przeżywa swoją relację z matką. Zapewniam, że zarówno 'Wrony', jak i 'Jestem głód' poruszą Was do głębi. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-03-2023 o godz 14:55 przez: Vanessa
powiem tak. Czytałam wrony, przeczytałam teraz to i kocham Petre i strasznie jej współczuję tego jak żyła jako dziecko i jak byla traktowana. Utożsamiam się z tą książką. Polecam każdemu od 14 ale uwazajcie na swoje zdrowie psychiczne, moze zryc psyche.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ior
4.2/5
22,49 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego