Jedz inaczej. Dlaczego jemy to, co jemy - Cooper Leanne

Jedz inaczej. Dlaczego jemy to, co jemy (okładka miękka)

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Czy wiecie, że siadając do posiłku w większym gronie zjadamy więcej, a kiedy częstujemy się potrawami w określonej kolejności, jemy mniej?
Czy wiecie, że nagradzanie dziecka za zjedzenie określonego warzywa może sprawić, że nie będzie lubiło jego smaku w przyszłości?
Czy wiecie, że lubić coś to nie to samo, co mieć na coś ochotę – i odwrotnie?

Leanne Cooper wykorzystuje swoją wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii, by wyjaśnić wiele zjawisk, które powodują, że jemy to, co jemy.

"Jedz inaczej" to praktyczny poradnik z prostymi ćwiczeniami, które sprawią, że nauczycie się jeść zdrowiej, lepiej i mniej i nie będziecie musieli już sięgać po kolejne diety. Dzięki tej książce poznacie też wiele sztuczek stosowanych przez marketingowców i restauratorów i nauczycie się omijać pułapki, w które wpada większość z nas.

Tytuł: Jedz inaczej. Dlaczego jemy to, co jemy
Autor: Cooper Leanne
Tłumaczenie: Kamińska Aleksandra
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 240
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-01-13
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 19 x 204 x 163
Indeks: 18510096
Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4,1
5
20
4
9
3
5
2
1
1
3
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
36 recenzji
05-07-2018 o godz 16:50 bronik1 dodał recenzję:
Rozczarowanie. Ameryki nie odkryto. Może zaciekawi początkujących
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-05-2016 o godz 20:38 kocham naturę dodał recenzję:
Książka jest tragiczna. Szkoda pieniędzy. Dużo danych z książki nie jest już aktualna, mimo iż książka została wydana w obecnym roku. Zawiera bardzo mało sensownych informacji, a duża ich część jest bardzo podstawowa i niczego nie tłumaczy. Co jakiś czas niektóre informacje się powtarzają. Mimo iż nie jestem dietetykiem po przeczytaniu połowy książki znalazłam tylko dwie informacje o których nie wiedziałam, a po wykładzie w którym brałam udział okazało się, że to stare dane. W obecnej dobie nie jest ciężko sprawdzić aktualność danych, ale najwyraźniej autorce nie chciało się tego zrobić. Jestem bardzo zawiedziona i wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej z zakresu tematyki tej książki, stanowczo NIE POLECAM.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
18-02-2016 o godz 22:44 Magda dodał recenzję:
Fantastyczna pozycja dla wszystkich, którzy chcą spojrzeć na kwestię jedzenia, tego co nami kieruje kiedy chcemy coś o danym czasie, w określonej ilości..na prawdę nic tu nie dzieje się przypadkowo. Wszystko to jedna wielka psychologia;-) Do przeczytania tej książki skłoniła mnie dużej mierze chęć zmiany nawyków, przejścia na zdrowszą i wartościowszą dietę. Polecam wszystkim dla których istotne jest to co jemy. W końcu jesteś tym co jesz;-) Okładka książki przyciąga. Wizualne wrażenie jest bardzo fajne przez swoją prostotę i jasne kolory. Zachęca żeby książkę otworzyć i zobaczyć co do powiedzenia ma nam autorka. Po przeczytaniu książki utwierdziłam sie tylko w przekonaniu, że nie warto stosować restrykcyjnych diet a po prostu zwrócić uwagę na pewne nawyki żywieniowe stosowane i powielane latami. Obowiązkowy must have dla wszystkich maniaków zdrowego żywienia jak i fit freaków;-)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
16-02-2016 o godz 20:57 mari dodał recenzję:
Sam tytuł książki już mówi nam o czym ona będzie. Sięgnęłam po tą pozycję z ciekawości i nie rozczarowałam się. Mimo tego, że staram się regularnie i zdrowo odżywiać to ta książka ukazała mi wiele moich niedociągnięć.
Autorka pokazuje nam dlaczego po jedno jedzenie sięgamy częściej, a po inne mniej. Dlaczego mimo chęci nie możemy zgubić zbędnych kilogramów i co zrobić aby to zmienić.
Zapraszam po więcej na www.probeczkomania.bloog.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-02-2016 o godz 11:38 lenka__mr dodał recenzję:
„Jedz inaczej” autorstwa Leanne Cooper to książka warta polecenia przede wszystkim ze względu na inne niż w większości poradników żywieniowych spojrzenie na kwestie związane z odżywianiem się i zdrowym żywieniem. Książka w prosty sposób pokazuje mechanizmy, które kierują naszymi wyborami żywieniowymi. Część zagadnień poruszanych przez autorkę pewnie jest już znana czytelnikom ale część pewnie będzie zaskoczeniem (dla mnie np. nowe i wartościowe były informacje dot. różnic w odczuwaniu smaków przez dorosłych i dzieci – takie informacje na pewno docenia rodzice maluchów). Dietetycy nie poszerzą raczej swojej wiedzy w kwestii żywienia ale warto, aby zajrzeli do książki ze względu na zwrócenie przez autorkę uwagi na znaczenie psychologicznych aspektów odchudzania czy zdrowego żywienia – warto pamiętać o tych aspektach w pracy z pacjentem. Jeśli chodzi o minusy to trochę przeszkadzało mi, że autorka mówiąc o zdrowym żywieniu odnosi się praktycznie tylko do walki z nadwagą, brakuje trochę odniesień do zdrowego żywienia w szerszym kontekście. Jednak mimo to polecam książkę wszystkim osobom chcącym pracować nad swoimi nawykami żywieniowymi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-02-2016 o godz 17:05 klaudus20 dodał recenzję:
Ile razy mówiłaś sobie:
- od jutra idę na dietę
- przestanę jeść słodycze, chipsy i paluszki
- zacznę jeść śniadanie
- będę kupować na targu owoce i warzywa
- polubię owsiankę, twaróg i szpinak
- nie będę jeść przed komputerem

Leannie Cooper w swojej książce przedstawia fakty dotyczące żywienia. Nie są to nowinki, większość z nich znana jest wszystkim, ale autorka w swojej pracy usystematyzowała tę wiedzę i zanalizowała pod kątem psychologiczno-dietetycznym.
Jeśli masz ochotę doświadczyć tego czym raczy nas autorka, zapraszam Cię na wędrówkę po tej ciekawej i pomocnej książce.
Książka "Jedz inaczej. Dlaczego jemy to co jemy?" opatrzona jest wstępem, który pomoże nam zrozumieć mechanizm zdrowego odżywiania. Już na wstępie autorka zaznacza, że nie jest to poradnik dla osób odchudzających się. W książce autorka głównie skupia się na psychologii jedzenia a nie dietetyce samej w sobie. Stawia na piedestale założenie, że nie ważne jest liczenie kalorii a przestrzeganie pewnych reguł.

Na początku autorka skupia się na konsekwencjach wynikających ze złego odżywiania i zaletach jakie daje nam wejście na właściwy tor. Wspomina też o emocjonalnym podejściu do jedzenia, czyli systemu kar i nagród. Autorka wspomina też o niebezpieczeństwie diet jednoskładnikowych i monotonnych. Wyjaśnia dlaczego warto jeść pełne produkty, nieprzetworzone w połączeniu z warzywami i rybami.

Autorka obrazuje nam także jaki wpływ na odżywianie ma otoczenie i ludzie z którymi przebywamy.
Badaczka wiele uwagi poświęca nauce jaką wynosimy ze spożywania poszczególnych posiłków. By łatwiej zobrazować proces przytacza wizję psa, którego łatwiej nauczyć komend dając mu później smakołyki. Tym samym wypracowujemy sobie system kar i nagród. Istnieje także zależność, że bardziej kaloryczne potrawy są smakowo lepsze.
Książka pozwala nam podjąć zmiany w naszych zachowaniach, za które odpowiedzialne są nawyki.
Autorka daje rady jak zmienić swoje nawyki. Kluczem do sukcesu ma być: planowanie, samoocena i ocena przez innych, weryfikacja celow.
Istotnym jest więc mieć jakiś plan. Aby go wdrożyć w życie trzeba zachować odpowiednie postępy.
Główną ideą książki jest odrzucenie jakichkolwiek diet czy liczenia kalorii. Najważniejsza zasada dotyczy nauki własnego organizmu i zachowań, które pozytywnie zaowocują na przyszłość.
Gdy sięgnęłam po książkę byłam pełna entuzjazmu, z czasem okazało się jednak, że informacje w niej zawarte są usystematyzowanym zbiorem znanych faktów. Do tego dochodzi również analiza. Całość jest ciekawa, ale dla osób, które z dietetyką dotychczas miały niewiele wspólnego. Dlatego ja ze swojej strony nie będę jej negować, bo książka może być źródłem cennych informacji. Dla osób obytych w tematyce żywienia dodam, że to zbyt mało by czegokolwiek więcej się dowiedzieć.
Książka ułożona jest w sposób podręcznikowo-ćwiczeniowy. Po kolei omawiane są zagadnienia a na koniec podrozdziałów niebieską, większą czcionką wytłuszczono to co należy zapamiętać.W książce nie brak też rysunków, tabel itp.
Polecam książkę osobom, które stoją przed decyzją zmian żywienia na bardziej usystematyzowane.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
13-02-2016 o godz 14:20 Kama dodał recenzję:

Nie przepadam za poradnikami, a już za poradnikami żywieniowymi w szczególności – lubię jeść, próbować i smakować, a wszelkie takie poradniki podejrzewam automatycznie o surowe zakazywanie wszystkiego, co najpyszniejsze.
Książka Leanne Cooper nie jest na szczęście takim poradnikiem. Tłumaczy ona raczej dlaczego jemy tak jak jemy i to co jemy. To pozycja z pogranicza dietetyki oraz psychologii, przy czym napisana w zrozumiały sposób. To wprowadzenie do psychologii jedzenia. Mam wrażenie, że autorka raczej systematyzuje wiedzę, którą każdy z nas już posiada (choć może czasami nie uświadamiamy sobie tego), a równocześnie robi to rozsądnie i rzeczowo, w sposób zupełnie bezwysiłkowy. Nowe informacje chłoniemy zupełnie mimochodem. Na pewno pomocny jest w tym czytelny układ książki – to pozycja bardzo czytelnie i przejrzyście skonstruowana, mimo wielkiej ilości tabel i wykresów, nie gubimy się w nich, a przeciwnie – łatwo nawigujemy. W druku użyto tylko dwóch kolorów – czerni i granatu, ale wcale mi nie brakowało koloru, a zastosowana kolorystyka podkreśla jeszcze poczucie ładu i przejrzystości.
Poszczególne rozdziały traktują o zdrowym odżywianiu i o przyjemności jedzenia, zmianie zachowań jedzeniowych (jak powstają nawyki i jak je zmieniać), jedzeniu i emocjach, o marketingu (wpływ reklamy na jedzenie, sztuczki restauratorów), oznaczeniach na opakowaniach (zacznijmy czytać i rozumieć etykiety!), no i przede wszystkim o wprowadzaniu zmian. Dodatkowo mamy tu kwestionariusze pozwalające zbadać nasze zachowania związane z jedzeniem.
Przydatne!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-02-2016 o godz 11:30 Wiola dodał recenzję:
Moda na zdrowy styl życia jest jedną z tych, które warto zatrzymać na dłużej. Polacy wyłączyli telewizory, podnieśli się z kanap i zaczęli aktywnie spędzać swój wolny czas. W dużej mierze zmieniła się również ich dieta – z ciężkiej, mięsnej i tłustej stała się bardziej warzywna, owocowa, pełnoziarnista. Ale by pozostała już taka na lata, a złe nawyki żywieniowe uległy tym zdrowym, nie wystarczy opróżnić zamrażarki z gotowych, naszpikowanych chemią dań i unikać słodyczy. Prędzej czy później silna wola przestanie być taka silna, a nogi odruchowo poniosą nas do zakazanych pólek w sklepie. Musimy więc zastanowić się nie tylko nad tym, co jemy, ale dlaczego to jemy. A w szukaniu odpowiedzi na to pytanie pomoże nam Leanne Cooper w swojej książce „Jedz inaczej”.

Autorka traktuje temat zdrowego odżywania się zgoła odmiennie niż większość dotychczas opublikowanych poradników. Zamiast serwować przepisy na pyszne dania i tworzyć listę rzeczy absolutnie zakazanych, woli poszukać źródła samego problemu, jakim jest zła dieta i znaleźć długoterminowe rozwiązanie, które pozwoli nam nie zbaczać „z raz obranego kursu na zdrowie”. Leanne Cooper wykorzystuje wiedzę z zakresu psychologii żywienia i zgłębia działanie wewnętrznych mechanizmów, które popychają nas we właściwą lub niewłaściwą stronę.

Dieta powinna opierać się na trzech głównych założeniach: zróżnicowaniu, walorach odżywczych i nieprzetworzonych produktach. Zdaniem autorki zbyt często skupiamy się na kaloryczności i gramaturze poszczególnych posiłków. Obsesyjnie obliczamy kalorie, a nie myślimy o tym, co tak naprawdę jemy. Powinniśmy więc skupić się na odpowiednim komponowaniu dań i wybieraniu produktów z różnych grup. W naszym menu nie może zabraknąć warzyw, owoców, chudych mięs, produktów pełnoziarnistych, nabiału itp. Tylko wtedy dostarczymy organizmowi składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.
Musimy również wykluczyć ze swojej diety produkty wysokoprzetworzone i sięgać tylko po te naturalne, nie zawierające miliona barwników i sztucznych aromatów. W przypadku owoców, warzyw kupowanych na targu lub w osiedlowym warzywniaku i mięs z zaufanego sklepu nie to jest to zbyt skomplikowane. Problem pojawia się w markecie, gdy stoimy przed uginającymi się od towaru półkami. Które masło będzie odpowiednie, po jaki jogurt czy płatki śniadaniowe powinniśmy sięgnąć. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet i edukacja w zakresie substancji, dodawanych do produktów. Musimy wiedzieć, które „E” są naprawdę szkodliwe, czym jest guma guar i kwas cytrynowy.

Leanne Cooper zwraca również uwagę na okoliczności, w jakich spożywamy posiłki. Okazuje się, że wszystko ma znaczenie. Liczba osób zasiadających z nami przy stole, wielkość talerzy, muzyka grająca w tle i sposób serwowania potraw. Na co dzień ignorujemy te czynniki i bezwiednie zjadamy więcej, niż w rzeczywistości potrzebuje nasz organizm. Może więc warto zmienić kilka rzeczy w swoim życiu? Zacząć zastanawiać się nad sytuacjami, które skłaniają nas do sięgania po słodycze, pomyśleć o bardziej zróżnicowanej diecie i naturalnych produktach, które naprawdę lubimy. Ostatecznie jedzenie ma być przyjemnością, postarajmy się więc, by ta przyjemność była też dla nas zdrowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-02-2016 o godz 21:06 Joanna Biskupska dodał recenzję:
Czym wyróżnia się ta książka na tle innych? przede wszystkim autorka unika pewnych schematów i narzucanych powszechnie trendów, które mimo, że modne nie zawsze są rozsądne. Książkę dryfująca bardziej w kierunku filozofii i psychologii jedzenia niż narzucania diety skłania poprzez liczne pytania do zastanowienia się nad swoimi nawykami żywieniowymi, przyzwyczajeniami i jednocześnie podaje wiele prostych przykładów jak je zmienić, czy zmodyfikować. O ile część z nich jest powszechnie znana-jak chociażby jedzenie na mniejszych talerzach, żeby nakładać sobie mniej, to jednak uważam, że każdy z nas znajdzie tutaj chociaż kilka wskazówek dla siebie. Może sama książka przełomowa nie jest to kilka jej rozdziałów bardzo mi się spodobało. Mój ulubiony to z pewnością ten dotyczący czytania składów na etykietach i prawdziwego znaczenia pewnych określeń na nich używanych. Dla miłośników tabeli i kontrolowania siebie w ten sposób autorka przygotowała również całkiem sporo różnych propozycji po pierwsze do pewnego testu swojej żywieniowej osobowości po drugie do wdrożenia pewnych zadań i motywacji ich wykonywaniu.
Szkoda tylko, że takich propozycji nie ma proponowanych przez polskich autorów, bo chyba dobrze byłoby spojrzeć na nawyki żywieniowe z rodzimej perspektywy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-02-2016 o godz 11:01 Karolina Iskierka dodał recenzję:
To nie jest typowa książka o dietach, ale poradnik psychologiczny, którego głównym motto jest „zmień nawyki żywieniowe, aby cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem”. Autorka porusza problem naszego odżywiania pod wieloma aspektami przy pomocy przedstawionych statystyk, treningów zdrowego odżywiania w formie krótkich testów, powołuje się na badania. Porusza nawet kwestię wpływu marketingu oraz restauratorów na wybór określonych produktów oraz metody jak obronić się przed ich wpływem. Autorka twierdzi, że zmiana nawyków żywieniowych oraz świadoma konsumpcja pozwolą na uniknięcie stosowania kolejnej diety, żmudnego liczenia kalorii, a w konsekwencji zaprzestanie jej stosowania. Proces odchudzania nie jest prostą sprawą, ale świadomość tego co jemy, jak łączyć dane składniki ze sobą to już ponad połowa sukcesu. Moim zdaniem warto przeczytać tą książkę, ponieważ zawiera wiele cennych i praktycznych uwag dla osób, które zamierzają podjąć wyzwanie jakim jest odchudzanie. Uważam, że może to być pierwszy krok w drodze do sukcesu przy odpowiedniej motywacji i przede wszystkim wytrwałości.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-02-2016 o godz 21:19 Barbara dodał recenzję:
Leanne Cooper w Jedz inaczej porusza psychologiczny aspekt jedzenia. Wszystko zaczyna się w naszej głowie. Sami decydujemy o tym co jemy, co nam smakuje, a czego nie lubimy. Autorka słusznie zauważa, że nie ma dobrej diety dla wszystkich, każdy organizm jest inny i ma indywidualne potrzeby. Jedz inaczej zawiera wiele praktycznych porad jak stosować właściwą dietę i na czym ją opierać. Książka skierowana jest do osób, które chcą odżywiać się zdrowo, dbać o siebie i zmienić swoje niewłaściwe nawyki żywieniowe.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-02-2016 o godz 00:30 marsilje dodał recenzję:
Przydatna pozycja dla osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami, rozczarowanych kolejnymi dietami, chcących zmienić swoje nawyki żywieniowe.
Nie jest to podręcznik stosowania "diety-cud" ani książka z dietetycznymi przepisami kulinarnymi.
Temat odżywiania został tu poruszony od zupełnie innej strony - psychologicznej. Nie znajdziemy więc w książce tabeli kalorii i propozycji eliminowania z diety poszczególnych składników. W zamian dostajemy narzędzia do zwiększenia swojej samoświadomości w zakresie żywienia.
Książka pomaga uświadomić sobie, dlaczego właściwie jemy to, co jemy, dlaczego jedne smaki nam odpowiadają, a inne nie, z czego wynikają nasze codzienne wybory żywieniowe, dlaczego kupujemy określone produkty i w niektórych sytuacjach jemy więcej, a w innych mniej... Jaki wpływ na nasze odżywianie mają nasze doświadczenia z dzieciństwa, metody wychowawcze naszych rodziców i ich nawyki żywieniowe? Które preferencje są raczej wrodzone, a które nabyte? Które z nich możemy stosunkowo łatwo modyfikować, a które nie? Jaki wpływ na nasze wybory mają reklamy i marketing firm spożywczych? Jaki jest związek między emocjami a jedzeniem? Na co zwracać uwagę podczas robienia zakupów, które informacje z etykiet są dla nas najbardziej istotne?
Znajdując odpowiedzi na te pytania, możemy dużo bardziej świadomie podejść do kwestii odżywiania się. A taka świadomość jest kluczem do trwałej zmiany nawyków żywieniowych i do kształtowania ich zgodnie ze swoimi rzeczywistymi potrzebami.
Poza konkretną wiedzą z zakresu psychologii żywienia, książka zawiera też wiele ćwiczeń i zadań, pozwalających zdiagnozować swoje zwyczaje i przekonania, a potem stopniowo je zmieniać. Daje więc nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też narzędzie do praktycznego działania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-02-2016 o godz 21:27 evkowe dodał recenzję:
Przyznam się szczerze, że nie czytam poradników. Wychodzę z założenia, że „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”, że ile ludzi, tyle opinii, a poza tym każdemu należy się podejście indywidualne. Zwłaszcza w kwestiach tak delikatnych jak jedzenie czy uściślając – zdrowe odżywianie.

Dlatego właśnie nigdy nie kupiłam kalendarza Ewy Chodakowskiej ani żadnej innej książki, w której znajdowałyby się tego typu porady. Kiedy pojawiła się okazja do zrecenzowania książki Leanne Cooper „Jedz inaczej. Dlaczego jemy to, co jemy”, stwierdziłam, że spróbuję, bo i czemu nie – zawsze to będzie coś nowego i, w razie czego, będę mogła poprzeć swoją niechęć merytorycznymi argumentami. Jak wyszło?

W sumie nie mogę powiedzieć, żebym była niezadowolona. Okazało się, że nie jest to typowy poradnik, który wykłada nam, że dobra dieta jest zbilansowana, a żeby schudnąć, powinniśmy jeść dużo warzyw i mało słodyczy. Ba! Już we wstępie autorka informuje nas, że w jej książce nie dowiemy się nawet, jak uporać się z nadwagą czy otyłością. Muszę przyznać: dla mnie rewelacja! Z każdą kolejną stroną okazywało się, że Leanne Cooper zamiast typowego podejścia, chce przekazać swoim czytelnikom spojrzenie psychologiczne. Pokazuje nam, jak ludzki umysł reaguje na różne bodźce związane z jedzeniem, zachęca do podjęcia autoanalizy, obserwowania swoich zachowań i reakcji naszego organizmu na poszczególne posiłki, smaki, ale także działania towarzyszące konsumpcji. Autorka proponuje całe mnóstwo ćwiczeń, które mają nam pomóc w ustaleniu nawyków, dostrzeżeniu ich, podtrzymaniu dobrych i wyeliminowaniu złych. Cooper zwraca uwagę na wiele aspektów, które ściśle wiążą się z czynnością spożywania posiłków, a których sami byśmy z tym zapewne nie powiązali.

Przechodząc do sedna, książka „Jedz inaczej” zbiera wszystkie hasła, odnoszące się do zdrowego odżywiania, które są porozrzucane gdzieś w mediach. Autorka przypomina nam, że im mniejszy talerz/miska/łyżka/widelec, tym mniejsze porcje zjadamy; że dopiero po 20 minutach organizm przesyła do mózgu informację, że jest syty, dlatego nie można siedzieć przy stole do momentu, kiedy poczujemy się pełni... i tak dalej, i tak dalej. W dosyć logiczny sposób są nam wyjaśnione mechanizmy rozpoznawania smaków (słodki, słony, gorzki, kwaśny), nie pomija się nawet schematów budowy anatomicznej jamy ustnej. Wiele mamy danych statystycznych, tabelek i wykresów, które podnoszą wiarygodność przytaczanych informacji. To, czego mi brakuje, a co zostało nawet zaakcentowane w jednym z ćwiczeń, to kolory. Książka drukowana jest na czarno-biało, jedynie tabele są zaakcentowane na niebiesko. Szkoda.

Jeżeli ktoś lubi zaglądać w głąb siebie i być świadomym konsumentem, ta książka jest obowiązkową pozycją na jego półce!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-02-2016 o godz 19:45 Katarzyna Antos dodał recenzję:
Na rynku pojawiają się coraz to nowe poradniki na temat samego odżywiania czy zdrowego stylu życia. Trudno wybrać taki, który pomógłby zrozumieć cały ten sens zdrowej mody. Każdy z nich prezentuje własny złoty środek, ale w przypadku „Jedz Inaczej” Leanne Cooper go nie znajdziemy. Zyskamy za to coś innego, ale za to bezcennego.

Sięgając po „Jedz inaczej” spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Jednak moja przygoda z tą książką nie zakończyła się rozczarowaniem. Choć z początku naukowe teorie nieco mnie raziły, stopniowo zagłębiłam się w treść i odnalazłam frazy, które dotarły do mnie jak żadne inne.
Czytałam z ołówkiem w ręce – polecam to każdemu, kto postanowi zapoznać się z dziełem Leanne Cooper. „Jedz inaczej” to zbiór wskazówek, które pokazują nam to, czego być może nie dostrzegamy robiąc zakupy czy jedząc obiad. To spojrzenie na psychologię żywienia, która otacza wnika w nasze życie, czy tego chcemy czy nie. Przyznam się, że już po kilkudziesięciu stronach, podczas zakupów staranniej dobierałam produkty. Każda zmiana jest dobra, nawet jeśli zaczynamy ja od małych kroków. A jeśli w grę wchodzi nasze zdrowie i samopoczucie, to tym bardziej warto się postarać.
Autorka książki podaje nam na talerzu nasze nawyki i żywieniowe grzechy, jednocześnie ucząc jak je zmieniać. Naukowa wiedza przeplata się z lekka dawką humoru. Przez niektóre rozdziały ciężko przebrnąć, ale wysiłek z pewnością się opłaca, przynajmniej według mojej opinii. W czasach kiedy przykładamy coraz większą wagę do odżywiania, warto zwrócić uwagę na naszą świadomość, nawyki i wpływ innych. Uważam, że każdy znajdzie w tej książce coś, co być może tchnie go do nawet małej zmiany dotyczącej jedzenia. Leanne umożliwia nam zrozumienie sposobu naszego żywienia. Poradnik psychologiczny to chyba odpowiednie określenie jej dzieła.

Wiedzę zdobytą dzięki możliwości przeczytania tej książki będę dalej stosować. A wszystkim innym polecam przeczytanie i przede wszystkim odżywianie mądre oraz rozsądne.

Katarzyna Antos
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-02-2016 o godz 11:26 darr2 dodał recenzję:
Jedz inaczej – Leanne Cooper to znakomity zestaw wskazówek, przyczyn i rozwiązań dotyczących zdrowego odżywiania oraz zaburzeń z nim związanych. Książka bogata jest w psychologiczne wyjaśnienia mechanizmów, kierujących naszym organizmem w kwestii jedzenia. Niektóre rzeczy mamy wdrukowane genetycznie, na inne mamy bezpośredni wpływ. Kiedy określimy przyczynę naszych zachowań, łatwiej będzie znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które pomoże zbudować nam zdrowe nawyki żywieniowe. Poradnik wskazuje wiele konkretnych sytuacji ulegania pokusom: począwszy od słodyczy, a kończąc na fast foodach i barach szybkiej obsługi. Większość z nas przynajmniej raz w życiu próbowała być na diecie. Autorka przedstawia negatywne aspekty dotyczące wyliczeń kalorii i innych wskaźników w każdym pokarmie. Jedzenie ma być przyjemnością i sposobem na zachowanie zdrowia, a nie ciągłym przeliczaniem składników z tabel. Słowem kluczowym jest tutaj różnorodność i systematyczność. Ważne, aby zmiany w swoim jadłospisie wprowadzać stopniowo i do wypracowanych nawyków dodawać kolejne. Metoda małych kroków jest przez autorkę gorąco polecana. Książka ukazuje też wpływ marketingu i regulacji prawnych na przemysł spożywczy i nasze wybory żywieniowe. Jest też dużo ćwiczeń, które pomagają określić nam rodzaje naszych zachowań i problemów związanych z jedzeniem. Poradnik ten bardzo przyda się osobom, które chcą jeść uważnie i na stałe wprowadzić zdrowe nawyki w swoje życie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
31-01-2016 o godz 14:26 Iwona_C_ dodał recenzję:
Czy pragniesz rzucić zbędę kilogramy, a za Tobą kolejna dieta „cud”, która miała sprawić, że schudniesz? Być może nawet starasz się wprowadzić zmiany w swoim sposobie jedzenia, ale nie nic z tego nie wychodzi i nie wiesz dlaczego? Całą winę, a przynajmniej jej część możesz śmiało zrzucić na nawyki żywieniowe, które przeszkadzają nam w osiągnięciu sukcesu. Leanne Cooper w swojej książce Jedz inaczej. Dlaczego jemy to, co jemy? porusza kwestie związane z psychologią jedzenia, czyli tym, co kieruje nami w podczas wyboru pożywienia i w czasie spożywania posiłków.

Książka Jedz inaczej… to pozycja, po którą powinny sięgnąć osoby, które pragną zmienić swoje nawyki żywieniowe. Nie tylko te będące cały czas na diecie, ale i te, które chcą jeść zdrowiej i czuć się lepiej. Autorka porusza tutaj bardzo ciekawe kwestie, które zaskoczą niejednego czytelnika. Już na samym początku wskazuje czynniki, które sprawiają, że więcej jemy. Wśród nich są takie kwestie jak: ilość osób, które zasiadają z nami przy stole, wielkość zastawy, na jakiej podawane są posiłki, to czy ktoś nam poleca konkretną potrawę, a nawet to, czy rozmawiamy przy jedzeniu.

Autorka obszernie opisuje wszystkie zagadnienia związane z psychologią jedzenia. Robi to jednak w ciekawy, niezwykle przystępny sposób. Dodatkową zaletą są podsumowania, wypunktowania i liczne schematy przedstawiające opisywane przez Cooper teorie. W każdym rozdziale znajdują się również ćwiczenia mające na celu łatwiejsze wprowadzenie w życie zasad promowanych w książce.

Oprócz tego z publikacji można dowiedzieć się, jak marketingowcy manipulują naszymi wyborami oraz dlaczego warto dokładnie czytać etykiety produktów żywnościowych.

Książka jest bardzo ciekawa i czyta się ją bardzo dobrze. Warto się w nią zaopatrzyć i wprowadzać do swoich codziennych zachowań zasady w niej przedstawione. Szczególne te dotyczące żywienia dzieci, w końcu już od małego należy uczyć dzieci dobrego i zdrowego jedzenia, aby w dorosłym życiu uniknąć problemów z otyłością.

http://czytajac.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
31-01-2016 o godz 00:38 ZielonookaLady dodał recenzję:
Miałam z książką Jedz inaczej, autorstwa Leanne Cooper, niemały problem. Sama od jakiegoś czasu staram się w swojej diecie łamać żywieniowe stereotypy. Dlatego z radością sięgnęłam po tę pozycję. Ostatecznie jednak nie znalazłam w niej tego, czego szukałam.
Autorka z pewnością zasługuje na uznanie za ogrom pracy, który włożyła w zebranie materiałów i ogarnięcie ich w przystępną i ładnie opracowaną graficznie całość. Książkę czyta się bardzo szybko. Nie ma w niej nudnych przestojów, które spowalniają lekturę. I mimo iż to pozycja z dziedziny popularnonaukowej, można ją pochłonąć w niemal kilka wieczorów. To z pewnością plus. Jest nim również fakt, że autorka dokładnie opisuje wszystkie fakty i mity na temat diet cud i innych utartych schematów dotyczących jedzenia. Można powiedzieć, że na powrót pokazuje, że jedzenie to przede wszystkim przyjemność, a nie przykry obowiązek. Zwraca także uwagę, że w kwestii tego jak i co jemy, powinien rządzić zdrowy rozsądek, bo jest on najlepszym doradcą.
Ostatecznie jednak, dla mnie rozczarowujące, okazało się to, że nie znalazłam w tej książce nic odkrywczego. Opis sugerował, że poznamy jakieś nikomu nieznane tajniki dotyczące schematów żywieniowych i kultury jedzenia. Tymczasem w rzeczywistości, autorka przedstawiła jedynie dobrze wszystkim znane i dostępne techniki, i to nawet tym najbardziej opornym na informacje konsumentom. Zasady takie jak choćby ta, że w supermarketach najczęściej wybieramy żywność znajdującą się na półkach na wysokości wzroku lub to, że przyjemna i subtelna muzyka w restauracji powoduje, że zjemy więcej, na nikim nie robią już wrażenia. W Jedz inaczej sporo jest ogólników, które nie mają zastosowania w rzeczywistości. Bo jak na przykład bronić się przed fajnym klimatem w restauracji i tym, że zjemy więcej? No, najlepiej omijając ją szerokim łukiem, a nie o to przecież chodzi, skoro z jedzenia mamy się cieszyć.
Moje oczekiwania co do tej książki były większe i być może dlatego, zabrakło mi w niej prawdziwej sensacji, która faktycznie zmieniłaby moje podejście do jedzenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-01-2016 o godz 09:25 Daniel Potępa dodał recenzję:
To, że jedzenie jest tak ważne jak sen i oddychanie, wie prawdopodobnie każdy dorosły człowiek. Jednak nie każdy ma świadomość, czy to co nakłada na talerz, jest odpowiednie i dobre dla jego organizmu.
Sięgając po nową książkę Leanne Cooper, czytelnik ma wrażenie, że do ręki bierze pusty talerz. To co się znajdzie, zależy wyłącznie od jego wiedzy i woli. Autorka w „Jedz inaczej - dlaczego jemy to, co jemy?” w przejrzysty sposób przekonuje czytelnika do zmian w jadłospisie. Jednak by ich dokonać, po pierwsze należy włączyć myślenie.
Na kartach książki przeczytamy co i jaki ma wpływ na naszą dietę. Jak przyzwyczajenia i sposób odżywiania wyniesiony z domu, ukształtowały naszą żywieniową przyszłość. Autorka przedstawia jak różne sztuczki producentów i sprzedawców motywują nas do zakupu kolejnego „przysmaku” i co zrobić by nasz wybór był bardziej świadomy. Książka jest również prostym narzędziem do sprawdzenia swoich nawyków żywieniowych na zamieszczonym i omówionych formularzach testowych.
Jeżeli wielokrotnie stawialiśmy sobie pytanie co zmienić w diecie to „Jeść inaczej…” jest dobrym początkiem tej drogi. Z tak dobrze zebraną tematyką żywienia z pewnością te starania będą łatwiejsze, a wymarzony cel okaże się bliższy niż się wydaje.

Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-01-2016 o godz 22:20 ada dodał recenzję:
Ta książka to dokonały podręcznik dla każdego kto chce dokonać trwałej zmiany a nie jedynie przejść na dietę by zgubić kilka kilogramów. Stanowi wartościowe podsumowanie wszystkich aspektów naszego codziennego życia, które wpływają na to, co kupujemy, gotujemy i jemy. Fajna jest "interaktywność" tej pozycji - często padają pytania, na które sami sobie odpowiadamy; podrzuca ćwiczenia, które pozwalają nam określić miejsce w jakim się znajdujemy jeśli chodzi o nasze nawyki i schematy jedzenia. To, co dla mnie jest największą zaletą tej książki, to fakt, że nie jest agresywna, nie atakuje czytelnika jak to niejednokrotnie czynią autorzy artykułów w prasie, którzy gardzą tymi, co jedzą gluten, cukier, laktozę itp. Mimo moim obaw że niewiele z tego zrozumiem, bo nie jestem lekarzem czy dietetykiem książka napisana jest bardzo prostym i zrozumiałym językiem. Wiele tutaj ciekawostek. Jeśli zwracasz uwagę na to co jesz, kiedy i dlaczego to polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-01-2016 o godz 21:48 123123 dodał recenzję:
Polecam książkę osobom, które zamierzają się odchudzać albo maja nieudane próby z dietami. Autorka uzasadnia, iż samo liczenie kalorii nie może przynieść długotrwałych efektów bez zmiany nawyków żywieniowych czy wiedzy na temat związku emocji z tym , co jemy. Napisana prostym językiem - nie potrzeba posiadać wiedzy fachowej , aby zgłębić książkę. Spora ilość ćwiczeń, które pomogą zrozumieć dany blok tematyczny , ale i siebie. Bo czy zastawialiście się kiedyś nad związkiem emocji z Waszym menu? Czy kiedy jesteście źli, to jecie więcej czy mniej? A może wtedy "pożeracie" określone produkty np czekoladę lub/i chipsy ?
Polecam.
Przeczytać i pomyśleć .
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Profil mordercy Britton Paul
36,99 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa W pułapce Stachula Magda
30,99 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Okruch Ficner-Ogonowska Anna
32,99 zł
39,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.