Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943-1945 (okładka  twarda, 09.2014)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

W okresie PRL była propagandowym symbolem „przyjaźni i braterstwa broni ze Związkiem Radzieckim”. W III Rzeczypospolitej stała się tym, za co większość Polaków uważała ją od początku: jednostką sowieckich janczarów, którzy osadzili w Polsce namiestników Stalina.

Armia Berlinga była zbieraniną jakich mało: tworzyli ją komunistyczni renegaci, którzy opanowali jej aparat polityczny, sowieccy oficerowie, którzy mieli dopilnować, żeby nie wymknęła się ona z ręki Stalina, ale i przedwojenni polscy wojskowi, którym marzyła się kariera legionistów Piłsudskiego. Najliczniejszą grupę stanowiły jednak żołnierskie masy –zarówno ci, którzy „nie zdążyli do Andersa” i chcieli uciec z „nieludzkiej ziemi”, jak i wcieleni z poboru na ziemiach Rzeczypospolitej, w tym nawet oficerowie AK.

Tadeusz Kisielewski szczegółowo kreśli tło powstania armii Berlinga, ukazuje panujące w niej stosunki, prowadzi czytelnika przez krwawe pola jej bitew. Opowiada, co jej żołnierze robili w Katyniu i jak znaleźli się w pobliżu Monte Cassino, a także opisuje ostatnią szarżę polskiej kawalerii.

Autor skorzystał z wielkiej liczby źródeł, często wręcz unikatowych, jak również wspomnień byłych kościuszkowców, opublikowanych tak dawno, że już niemal zapomnianych. Dodatkowym walorem książki są liczne zdjęcia i dokumenty, niejednokrotnie publikowane po raz pierwszy.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1100009326
Tytuł: Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943-1945
Autor: Kisielewski Tadeusz A.
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 336
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-09-09
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 34 x 240 x 160
Okres historyczny: Polska i Polacy podczas II wojny
Indeks: 15386823
średnia 4,4
5
2
4
3
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
13-11-2014 o godz 19:54 przez: Kazimierz Rygiel | Zweryfikowany zakup
Tadeusz A. Kisielewski „Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943-1945” Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2014

Jest to interesująca monografia (ale z licznymi, ciekawymi komentarzami i refleksjami historycznymi) dziejów tej polskiej formacji wojskowej, która walczyła z Niemcami u boku i pod zwierzchnictwem armii ZSRR.
Autor szczegółowo przedstawia genezę jej powstania, kreśli sylwetkę generała Zygmunta Berlinga - karierowicza, ale bynajmniej nie komunisty. Otoczonego, a z czasem osaczonego, przez niedorżniętych przez Stalina nielicznych przedwojennych KPP-owców, skupionych w Centralnym Biurze Komunistów Polski i wokół Wandy Wasilewskiej. Autor wszystkich skrupulatnie wymienia oraz opisuje ich losy, często wiodące od pracy w sowieckim łagrze do ministerialnych karier w PRL.

Faktycznymi bohaterami książki są jednak zwykli żołnierze, którzy najczęściej tylko dlatego trafili do wojska ppłk. (w 1943 r.) Zygmunta Berlinga, ponieważ nie zdążyli, albo im nie pozwolono dotrzeć do armii gen. Władysława Andersa. Tadeusz A. Kisielewski przedstawia cały szlak bojowy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, 1. Polskiego Korpusu i wreszcie 1. Armii Wojska Polskiego. Opisuje wszystkie ważniejsze bitwy, odrzucając precz tło propagandowe wokół nich wytworzone w czasach PRL (może za wyjątkiem lat 80-tych ub. wieku, gdy już prawda o bitwie pod Lenino zaczynała nieśmiało pojawiać się w oficjalnych publikacjach). Nie stroni przy tym od kwestii dotychczas najchętniej przemilczanych przez historyków - przypadków dezercji na stronę niemiecką oraz molestowania seksualnego żołnierek - platerówek przez przełożonych.

Ponadto autor wymienia wszystkie jednostki wojskowe tworzące opisywaną formację, ich stany liczebne, poniesione straty w bojach - co już książce nadaje charakter także naukowy (potwierdzają go również staranne cytaty i przypisy).

Reasumując, jest to książka „jak znalazł” dla miłośników historii pragnących pogłębić wiedzę nt. żołnierzy w polskich mundurach, którzy w 1944 r. przyszli do Polski ze wschodu - skąd się wzięli, kto nimi dowodził, jak walczyli, oraz jakie były ich powojenne losy. Przyjemnej lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
05-04-2018 o godz 20:03 przez: Grzechotnik1
Historia ludzi, którzy nie zdążyli do Andersa. Jednocześnie kulisy działań Sowietów mające na celu podporządkowanie sobie Polski.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ukraińcy
4.1/5
35,56 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Smak trucizny
4.8/5
31,74 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zero grawitacji
4.7/5
31,14 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Miss Dior
5/5
62,96 zł
99,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Kwiaty dla Algernona
4.7/5
29,64 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zabić drozda
4.7/5
29,72 zł
44,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego