Jak nie dać się zmanipulować i okłamać (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 27,83 zł

27,83 zł 49,90 zł (-44%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Bez gadżetów w stylu Jamesa Bonda, za to z solidną dawką sztuki dyplomacji David Omond, były agent brytyjskiego wywiadu uczy myślenia, zdobywania wiedzy, czytania między wierszami i zbierania informacji w poszukiwaniu prawdy.

W codziennym życiu często dysponujemy niepełnymi i sprzecznymi informacjami: newsy z prasy i internetu, posty w mediach społecznościowych, plotki z biura, i na ich podstawie podejmujemy decyzje, które są wiążące dla naszego życia. Omand pokazuje, jak najlepiej wykorzystać posiadaną wiedzę, aby wybierać najlepsze z możliwych dróg i rozwiązań.

Prezentuje sposób myślenia i działania agentów wywiadu oraz metody weryfikowania, czy tor naszego myślenia jest właściwy, czy nie wpływają nań nasze nieświadome uprzedzenia.

Pokazuje, jak unikać wikłania się w teorie konspiracyjne i jak nie dać się nabrać fake newsom oraz manipulacjom.

Radzi, jak w inteligentny sposób wykorzystać zdobytą wiedzę, jak budować partnerskie relacje oparte na zaufaniu, a także jak tworzyć strategiczną sieć kontaktów.

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 

Tytuł: Jak nie dać się zmanipulować i okłamać
Tytuł oryginalny: How Spies Think
Podtytuł: Radzi doświadczony agent wywiadu
Autor: Omand David
Tłumaczenie: Sawicka Jolanta
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 352
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-01-26
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 200 x 25 x 140
Indeks: 40627236
średnia 4,3
5
13
4
8
3
2
2
2
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
23 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
15-02-2022 o godz 15:05 przez: Robert | Zweryfikowany zakup
Przydatna pozycja. Informacje podane w sposób przejrzysty i poparte ciekawymi przykładami. Warto!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-02-2022 o godz 22:52 przez: Zaneta Liniatura
W zalewie informacji łatwo się pogubić. I oszaleć od natłoku wiadomości. Każdego dnia przytłacza nas natłok informacji. Fake newsy, donosy, nowomowa i propaganda wyciągająca po nas swoje macki. Świat Orwella stał się rzeczywistością. Jesteśmy bardzo podatni na wpływy, łatwo nas zmanipulować. W takich warunkach warto wyostrzyć w sobie krytyczne myślenie i nie przyjmować wszystkiego tak łatwo. Książka Davida Omanda jest cenną wskazówką na drodze do racjonalnego analizowania informacji. „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać” to książka od wydawnictwa MUZA, którą warto mieć w swojej biblioteczce. Dezinformacja i fałszywe informacje Nawet, jeśli starałam się krytycznie patrzeć na sensacyjne medialne doniesienia, a informacji z Facebooka w ogóle nie brałam pod uwagę, nie miałam pojęcia, jak wiele technik dezinformacji dzisiaj się stosuje. Propaganda, wiadomo, ale do tego dochodzi mnóstwo innych technik: ujawnianie maili, trolling polityczny użyteczni idioci i w końcu – fałszywe informacje. Jak Wam się podoba taka forma manipulacji? Macki sięgają jeszcze dalej. Dawid Omand omawia poszczególne techniki na konkretnych przykładach, jak chociażby: teorie spiskowe, które tak łatwo się rozprzestrzeniają. Mieliśmy z nimi do czynienia przy okazji 11 września, czy niedawno – Covid-19. Przedstawia logiczne mechanizmy, które sprawiają, że wszystko możemy przyjąć za prawdę. To naprawdę przerażająca wizja. Techniki obronne Z pomocą przychodzą nam algorytmy i twierdzenie Bayesa. Każdą informację czy ich zlepek możemy rozłożyć na czynniki pierwsze i przyjrzeć się im z różnych stron, by ocenić, czy są prawdziwe. Techniki znane autorowi z praktyki – jest doświadczonym agentem wywiadu – można też wykorzystać na co dzień, by bronić się przez fałszywymi przekazami i budować solidne relacje z drugim człowiekiem. „Pamiętaj, że fałszywe historie, nawet kiedy ich autentyczność zostanie podważona, i tak wciąż krążą; od ich smrodu nie sposób się uwolnić”. Zagrożenie dla demokracji Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak głupie memy czy clickbajty wpływają na nasze życie. Z pozoru błahe elementy składają się w jedną, groźną całość. W prosty sposób można doprowadzić do wątpliwości, czy demokracja rzeczywiście się sprawdza. W gruncie rzeczy, od zarania historii, zawsze chodzi o to samo – wybór między wolnością a władzą silnej ręki. „Osobie rzetelnie i logicznie rozumującej powinien zawsze, we wszystkich rodzajach analiz i decyzji, towarzyszyć pewien stopień wątpliwości, rozwagi i skromności”.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-01-2022 o godz 16:08 przez: Małgorzata Piotrowicz
Dzisiaj premiera tej książki, więc pora przywitać ją z uśmiechem, dać jej szansę zaistnienia w życiu każdego człowieka. Tytuł intryguje, kusi i oferuje wiele a jak jest w rzeczywistości? Pora się przekonać. Poradnik, dzięki któremu zwykły człowiek pozna tajniki czytania między wierszami, może nie da się oszukać, zmanipulować, jeśli umiejętnie przyjrzy się zachowaniu i słowom innych ludzi. Jak tego dokonać? Czy ta książka rzeczywiście to skarbiec dobrych i przede wszystkim sprawdzonych rad? I tak i nie, bo owszem dużo się z niej dowiemy, jednak nigdy do końca nie poznamy wszystkich zachowań, ale może uda nam się choć odrobinę być bardziej czujnym, no i przecież żadna książka nie "pomieści" wszystkich rad, bo tak się nie da ... Proste słowa, sprawdzona wiedza i trochę własnej logiki i może mniej błędów w życiu ... Fajnie, że takie poradniki powstają i są skierowane do każdego, kto chce z tej wiedzy skorzystać. Książka ukaże czytelnikowi też wątki na temat tego "jak budować partnerskie relacje oparte na zaufaniu", wszak zaufanie to podstawa w pracy, w relacjach między ludźmi, pracownikami, wspólnikami ... Człowiek powinien mieć wybór i żeby dobrze wybrać, musi się zastanowić, dobrze ocenić sytuację, drugiego człowieka, plusy i minusy, zyski i straty a to nie zawsze jest łatwe i trafne i tutaj przyda się ta książka, by choć odrobinę uwypuklić, nakreślić ważne aspekty, na które warto zwrócić uwagę. Nie są to żadne triki autora, tylko przydatna, sprawdzona taktyka, wiedza. Czy się sprawdzi w każdej sytuacji? Niestety nie, ale pomoże być uważnym, bo nawet to co mówią w mediach, a także teraz w internecie, gdzieś jakieś plotki i już wierzymy a to niestety nie zawsze wiąże się z prawdą i dobrą dalszą decyzją i postępowaniem. "Polak mądry po szkodzie" - może to powiedzenie odrobinę zblaknie, gdy przeczytamy ten poradnik, skorzystamy z rad i będziemy "przygotowani" ... Polecam, nawet jeśli nie lubicie czytać poradników. Napisany przejrzyście, zrozumiale, więc nie powinien powodować odczucia nudy i zniechęcenia a być może coś tam uszczkniemy, zapamiętamy i ominą nas pewne nieścisłości, niedogodności, nie damy się złapać w "pułapkę".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-03-2022 o godz 10:01 przez: Ewelina
Choć cały poradnik jest dosyć ciekawy, to jednak napisana jest w sposób nieco twardy, może nawet trudno dostępny. I już wyjaśniam, że nie chodzi mi o całą książkę, tylko o przykłady, które autor podaje. Zanim bowiem przejdzie do wyjaśnienia pewnego schematu przedstawia nam pewną sytuację, która sprawiła, że zaczęto nim manipulować. Musicie wiedzieć, że poradnik napisał doświadczony agent wywiadu, więc osoba bardzo konkretna bazująca na przykładach swojej pracy. Jednak, kiedy już po danym przykładzie nam wszystko tłumaczy zamienia się jakby w osobną osobę, która odbierałam mniej oficjalnie, jakby bardziej ludzko. Dlatego te części podobały mi się najbardziej. Nie od dziś wiadomo, że światem rządzi telewizja. Kiedy tam coś pokazują, to większość ludzi we wszystko wierzy. Najgorsze jest to, że oglądając ten sam dziennik w innych krajach, często dostaniemy zupełnie inne informacje, sprzeczne ze stanem faktycznym. Autor uczy nas jak je od siebie odróżniać i nie dać się nabrać na informacje, które nie mają poparcia w życiu codziennym. Podkreśla, że każda pogłoska przekazywana przez różnorakie źródła odbiorcze ma na celu jedynie zwiększenie swojej oglądalności. Wszędzie liczą się tylko zyski. Gdy ogłaszają klęskę żywnościową, niemal od razu ze sklepów znika całe jedzenie, które posiada długą datę przydatności, aczkolwiek już dobiegającą końca. Dobry przykład mieliśmy podczas wirusa, którego przyrównali do okropnego wroga, a tymczasem grypa była o wiele bardziej zjadliwa, niż on sam. Teraz w obliczu wojny jaka się toczy niedaleko nas, po rzuceniu hasła, że zabraknie paliwa, ludzie na umór stali w kilometrowych kolejkach, byleby tylko się zabezpieczyć. Rozmawiałam z pracownikiem stacji, który się chwalił, że przez trzy dni osiągnęli utarg z trzech miesięcy. Telewizja tak nami manipuluje, że wyłącza nam się tryb jasnego myślenia. Wszystkie haki znajdziecie właśnie w tej książce. Począwszy od przykładu, wyjaśnienia jego celu, określenia świadomości sytuacyjnej, sposobu w jaki możemy wyjaśnić zaistniałe informacje po ujrzenia celu naszego przeciwnika.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
21-04-2022 o godz 17:23 przez: Anonim
Ciężko jest żyć w dzisiejszym świecie. A wydawać by się mogło, że z postępem i dostępem do nowoczesnej technologii nasze życie stanie się prostsze i łatwiejsze. I poniekąd tak jest, ale mam również wrażenie, że z każdej strony jesteśmy też manipulowani, jesteśmy marionetkami teraźniejszych rządów i social mediów. Książka ta napisana jest przez byłego agenta brytyjskiego wywiadu i wydaje się bardzo na czasie. Pozwala otworzyć oczy na wiele spraw, uczy jak wykorzystać zdobytą i posiadaną wiedzę. Dowiecie się z niej między innymi: *jak nie dać się ośmieszyć i zniesławić. *zweryfikować, czy tor twojego myślenia jest właściwy i nie wpływają na niego nieświadome uprzedzenia. *unikać wikłania się w teorie konspiracyjne i nie dać się fake newsom. *wykorzystać zdobytą wiedzę do budowania partnerskich relacji opartych na zaufaniu i tworzenia strategicznej sieci kontaktów. Książka jest podzielona na cztery części. Każda zawiera przydatne lekcje, które mają nas nauczyć kontrolowania i porządkowaniu własnych myśli oraz jak inteligentnie wykorzystywać informacje. ,,Ucząc się na błędach i wysnuwając wnioski, możemy żyć bezpiecznie w otaczającym nas cyfrowym świecie.” Każdy z nas się myli, wydaje błędne osądy, ale trzeba wyciągać z tego konsekwencje i wnioski na przyszłość. Nie każdy to jednak potrafi. Taka pomyłka może być nie tylko upokarzająca, ale i bardzo kosztowna. Dla nas samych, jak i dla innych. ,,...to, co widzimy i słyszymy albo, to czego nie widzimy i nie słyszymy, odzwierciedla stan naszego umysłu i natężenia uwagi." Autor w sposób ciekawy, ale momentami trudnym do zrozumienia językiem, podaje konkretne przykłady swoich obserwacji. Wszystko, co napisał, jest wynikiem jego pracy jako agent wywiadu, ale również czerpał inspiracje z dyskusji ze studentami i dotyczy różnych dyscyplin życia. Zachęcam do przeczytania tej książki, która w obliczu tego, co dzieje się w tym momencie za naszą wschodnią granicą i jak reagują na to światowe media i rządy, wydaje się bardzo na czasie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-01-2022 o godz 18:19 przez: aniabex
David Omand, były pracownik brytyjskiego wywiadu, pełniący również wiele funkcji dyplomatycznych i politycznych, a obecnie wykłada na wydziale War Studies w londyńskim King’s College, paryskim PSIA Sciences Po i Uniwersytecie Obrony w Oslo, w swojej najnowszej książce „Jak nie dać się manipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu” proponuje nam kilka przydatnych lekcji poświęconych porządkowaniu myśli. Człowiek, który w świecie wywiadu, obrony, dyplomacji, spraw zagranicznych i bezpieczeństwa, czuje się jak ryba w wodzie, udziela profesjonalnych i konkretnych rad. Jako „James Bond” zbierał informacje i decydował, na ile są one prawdziwe, i w jaki sposób mogą wpłynąć na przebieg różnych wydarzeń. Ma zatem ogromną wiedzę i niebagatelne doświadczenie. Facet wie co mówi. Prezentuje model analitycznego myślenia, który jest jak łączenie kropek. Udowadnia, że nasza wiedza o świecie zawsze jest fragmentaryczna, niekompletna, a czasami po prostu błędna. Przybliża techniki wykorzystywane przez służby specjalne do podejmowania najlepszych lub przynajmniej optymalnych decyzji. Techniki, które każdy może wprowadzić do swojego życia. „Jak nie dać się manipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu” to niezwykle inteligentny, mądry i współczesny poradnik, z całą pewnością godny uwagi. Dowiesz się tu: jak właściwie analizować fakty, zwracać uwagę na kontekst wydarzeń i motywy innych, jak przewidywać przyszłość na podstawie zebranych informacji, jak być przygotowanym na nieprzewidywalne okoliczności oraz jak bardzo ślepą uliczką są nasze uprzedzenia i słabości, jak nie dać się wkręcić naszym obsesyjnym myślom i że nie zawsze warto wierzyć własnym oczom. Trochę o empatii, propagandzie, dywersji, demagogii i fake-newsach. O polityce i CIVID-19. Książka naszpikowana jest faktami, anegdotami, analizami. A wszystko to po to, by po jej przeczytaniu w gruncie rzeczy z optymizmem spojrzeć na umiejętność radzenia sobie z manipulacją i kłamstwami. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-01-2022 o godz 20:33 przez: Anonim
IG: zaczytana_archiwistka Były agent brytyjskiego wywiadu chce nauczyć czytelnika myślenia, zdobywania wiedzy, czytania między wierszami i zbierania danych, co sprawia, że poradnik ten idealnie wpasowuje się w otaczającą nas rzeczywistość. Na co dzień jesteśmy otoczeni przez różnego rodzaju media (prasa, radio, czy telewizja) i jak wiemy, nie zawsze co w nich słyszymy, czy widzimy jest prawdą, ale jak się przekonać co jest kłamstwem? Tego dowiecie się po przeczytaniu tego poradnika! Z książki tej dowiecie się między innymi jak: - nie dać się ośmieszyć i zniesławić, - weryfikować, czy tor Twojego myślenie jest właściwy, czy nie wpływają na niego nieświadome uprzedzenia, - unikać wikłania się w teorie konspiracyjne i nie dać się nabierać fake newsom, - wykorzystać zdobytą wiedzę do budowania partnerskich relacji opartych na zaufaniu i tworzenia strategicznej sieci kontaktów. Poradnik ten składa się z czterech części. Pierwsza z nim opowiada o modelu analitycznego myślenia SEES. Składa się ona z czterech lekcji, które mówią m.in., o tym jak analizować fakty, które nas otaczają. Druga część jest poświęcona kontroli procesów myślowych - jak zachować trzeźwość myślenia. Trzeci fragment opowiada o tym jak możemy wykorzystywać otaczające nas informacje, jak ćwiczyć empatię. A ostatni, jak można się domyślić, stanowi pewnego rodzaju podsumowanie całej przekazanej przez autora wiedzy. Na duży plus tej książki zasługuje zrozumiały język, którym posłużył się Pan David. Owszem, momentami czułam się jakbym czytała artykuł na studia, jednak autor starał się w miarę prostu sposób przekazać swoją wiedzę, przez co poradnik ten jest skierowany do każdego z nas. Polecam tę książkę każdemu, ponieważ dzięki niej dowiecie się jak nie dać zrobić się w balona oraz jak czytać między wierszami. Pomimo niezbyt zachęcającej okładki, warto sięgnąć po ten poradnik ze względu na jego ambitne treści, czy po prostu z ciekawości!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-01-2022 o godz 15:47 przez: Anonim
"Dlaczego dążenia do niezależności umysłu, uczciwości i prawości musimy się uczyć" 🌺 Recenzja poradnika " Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu.' Autor: David Omand Wydawnictwo: MUZA Czy popełniamy błędy? 🌺 Oczywiście, że tak jesteśmy tylko ludźmi. Każdemu z nas to się zdarza. Wierzymy w rzeczy, które okazują się niesłuszne lub w sytuacje które nie miały miejsca. Konsekwencje mogą być bardzo poważne, a najbardziej odbiją się na naszym życiu. Jakie są różnice między popełnieniem błędu a oszukaniem ? Autor pokazuje nam jak najlepiej wykorzystać naszą wiedzę żeby wybrać najlepsze rozwiązanie. W codziennym życiu bombardują nas informacjami prawdziwymi lub nie, sprzecznymi lub nie do końca wyjaśniającymi: media, prasa, Internet, a nawet plotka nieraz to wystarczy żeby podjąć decyzję nie zawszę dobrą. ‼️ Były agent brytyjskiego wywiadu uczy nas myślenia, wiedzy, czytania między wierszami i na podstawie dyplomacji uczy nas jak najbardziej wykorzystać posiadaną wiedzę. Dowiesz się: 🌺nie dać się ośmieszyć i zniesławić, 🌺czy tor myślenia jest właściwy, jak wpływają na niego nieświadome uprzedzenia, 🌺unikać wikłania się w teorie konspiracyjne i nie dać się nabierać..., 🌺wykorzystać zdobytą wiedzę do budowania relacji opartych na zaufaniu ... 🌺czyli jak przygotować się na nieprzewidywalne okoliczności o niebezpieczeństwie obsesyjnego myślenia, 🌺spójrz na świat oczami swojego wroga, 🌺jak stać się cennym sojusznikiem. 🏵️Poradnik - książka jest pełna anegdot dowiesz się, jak myśleć o świecie, by nie dać się zmanipulować. ❤️ Szybko się czyta jest napisana bardzo przejrzyście. Warto przeczytać. osobiście zachęcam. Nigdy nie wiadomo co się przyda w życiu a zawsze możemy pogłębiać swoją wiedzę. Polecam serdecznie.🌺 Współpraca z Wydawnictwem MUZA. ♥️ Dziękuje bardzo za możliwość przeczytania.♥️ Do zaczytania .....💕
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-02-2022 o godz 09:40 przez: j.michalska
Jaka to jest dobra książka! Ile jest w niej treści, faktów, dowodów, przykładów z historii - konkretnych wydarzeń - z ostatnich lat! „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać” Davida Omanda to prawdziwa gratka dla fanów teorii spiskowych oraz historii XXI w. Omand jako były agent brytyjskiego wywiadu serwuje czytelnikowi możliwość zapoznania się z wydarzeniami, których mieliśmy okazję uczyć się w szkole, czy też natknąć się w telewizji lub internecie - zamach na WTC w 2001 roku, sytuacja polityczna w dawnej Czechosłowacji, praca wywiadu brytyjskiego czy amerykańskiego na przełomie dekad. Ilość wiedzy i faktów jest powalająca. A że zainteresowanie histerią jest mi bardzo bliskie i wiele lat temu bardzo chciałam studiować historie - czytając tę książkę czułam się jak w niebie! Każdy z czterech rozdziałów zawiera lekcje, z których uczymy się m.im czym jest analityczne myślenie, procesy myślowe, a także w jaki sposób inteligentnie wykorzystać informacje w naszym codziennym życiu. Zapewne spotkaliście się już z określeniem ”faks news”. W dzisiejszym zdigitalizowanym świecie, gdzie jesteśmy bombardowani informacjami z każdej strony, ciężko jest wyselekcjonować co jest prawdą a fikcją. Często zaciera się granica między opinią a faktem, gdzie zapominamy o analitycznym podejściu do faktów i danych - i ta książka da Nam narzędzia. Pandemia COVID-19, o której David Oman rownież wspomina, pokazuje jak łatwo poprzez fake newsy można poddać manipulacji rzeszę ludzi. Dzięki tej książce dowiecie się jak zachować trzeźwość myślenia i nie poddawać się manipulacji. W jaki sposób uciszyć wewnętrze demony oraz obawy. Jeżeli jesteście fanami tego rodzaju literatury, pozycja „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać” powinna na maxa przypaść Wam do gustu!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
05-02-2022 o godz 13:52 przez: Anonim
W codziennym życiu często dysponujemy niepełnymi i sprzecznymi informacjami. David Omand, były agent brytyjskiego wywiadu, uczy myślenia, zdobywania wiedzy, czytania między wierszami i zbierania danych. Pokazuje jak najlepiej wykorzystać posiadaną wiedzę, aby wybierać najlepsze z możliwych dróg i rozwiązań. Autor omawia cztery poziomy analizy: 1. świadomość sytuacyjna 2. wyjaśnianie 3. ocena sytuacji 4. wnioski strategiczne Tytuł oraz opis są bardzo zachęcające, dlatego aż nie mogłam się doczekać, kiedy książka znajdzie się w moich rękach. W końcu jednak entuzjazm niestety opadał z kolejnymi stronami. Książa z pewnością zawiera wartościowe informacje, jednak jest napisana w tak nudny i nieprzejrzysty sposób, że niczego nie zapamiętałam. Widać, że autor ma dużo do powiedzenia, przez co w książce panuje chaos i mnóstwo wiadomości, które nie okazują się przydatne. Cztery poziomy analizy wydają się być bardzo sensowne. Rzeczywiście, kiedy zaczniemy rozmyślać, są to bardzo ważne punkty. Nie damy się zmanipulować, jeśli sytuacja będzie przez nas znana ze wszystkich stron barykady. Szkoda tylko, że głębsze przedstawianie tych punktów okazały się być męczące dla czytelnika. Myślę, że gdyby autor nie rozpisywał się aż tak bardzo, a zamiast tego zawarł tylko najważniejsze informacje, książka byłaby o wiele bardziej spójna i ciekawiej by się ją czytało. Mimo wszystko, jest to przydatna książka, do której osobiście nie mogłam się przekonać...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
18-02-2022 o godz 11:38 przez: Patrycja
„Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu” to książka podzielona na cztery części, a te dzielą się na lekcję. David Omand na podstawie własnego doświadczenia przedstawia model analitycznego myślenia SEES, kontrolę procesów myślowych i inteligentne wykorzystywanie informacji. Krótko mówiąc, jest o porządkowaniu myśli oraz chłodnym podejściu do zdobywanych informacji. Z pewnością jest to rzetelna książka. Widać, że autor ma dużą wiedzę i wie, o czym mówi, jednak odnoszę wrażenie, że chciał jak najwięcej przekazać, robiąc przy tym taki chaos. Jest to dość wymagający poradnik, przy którym momentami naprawdę trzeba się porządnie skupić, aby zrozumieć, o czym wdanej chwili jest mowa. David Omand przekazywane wskazówki uzasadnia przykładami i to dość dokładnymi. Jednak są to właściwie polityczne sytuacje, a nie takie z codziennego życia. Z tej książki dowiedziałam się wiele o technikach analityków informacji, wywiadzie i dyplomacji i dla mnie było to ciekawe. Spodziewałam się, że dowiem się konkretnie jak nie dać się zmanipulować, ale niestety nie do końca tak było. Wiedza jest podana w niejasny sposób. Brakuje mi w tej książce takiej przejrzystości. W tej książce odnajdzie się czytelnik, który ma jakieś rozeznanie w analityce, interesuje się historią, społeczeństwem, szpiegostwem, tajnym wywiadem i polityką. Nie odradzam, bo mimo utrudnionego chwilami zrozumienia każdy coś z niej wyniesie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
06-02-2022 o godz 12:46 przez: zakochanawksiazkach1991
"Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu" to książka, a w zasadzie trochę poradnik, w którym David Omand - były doświadczony agent wywiadu - pokazuje jak w świecie technologii, internetu oraz mediów bardzo łatwo zmanipulować oraz oszukiwać człowieka. Sama zauważyłam, że niejednokrotnie widząc coś bądź słysząc wiele osób jest pewnych, że są to rzetelne informacje i powtarza je dalej, bez odpowiedniego zapoznania się z tematem. Codziennie dowiadujemy się o czymś nowym, w dzisiejszych czasach zauważam, że najczęściej są to wiadomości ze świata polityki, a często informacje przekazywane przez media bądź udostępniane w internecie okazują się niepełne bądź sprzeczne z prawdą - po prostu zmanipulowane. Autor na bardzo dobrych przykładach udowadnia, że nie powinniśmy wierzyć we wszystko co widzimy bądź słyszymy. David Omand krok po kroku objaśnia jak powinniśmy postępować żeby nie dać się zmanipulować i okłamać w dzisiejszym świecie. Świetna pozycja dla osób interesujących się na przykład teoriami spiskowymi bądź atakami hakerskim, bo to właśnie one często przyczyniają się do manipulowania naszymi przekonaniami i wierzeniami. Jak dla mnie 7/10.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-02-2022 o godz 10:01 przez: ksiazkowe_serduszko
Co jest prawda co kłamstwem jak spostrzec różnice między nimi..?  W dzisiejszych czasach człowiek jest obciążony informacjami: -telewizja -radio -internet Słuchając, czytając czy widząc co dzieje się koło nas bądź gdzieś w dalekim świecie, próbujemy przetworzyć, ale i zastanawiamy się ile w tym wszystkim jest prawdy. Manipulacja kimś innym i wmówić tej osobie, że to prawda jest czasem procesem, niektórzy robią to nieświadomie a inni z premedytacją.  Jak nie dać się zmanipulować przez kogoś innego na jakie triki, gesty zwracać uwagę tyle wiadomości, które mogą nam pomóc, a idealnie zna je  właśnie David Oman pracownik Brytyjskiego wywiadu i Government Communications Meadquarters. Książka jest podzielona na cztery części mamy tu 10 cennych lekcji, które objaśniają nam krok po kroku jak mamy postępować. Znajdziemy tu bardzo ciekawe zagadnienia, jak... Czas przyjrzeć się zagrożeniom cyfrowej przyszłości. Dowiemy się też, co jest prawda a co fikcją. Może dzięki tej książce zaczniecie dostrzegać to, co dotąd nie było dla Was widoczne. Tego dowiedzenie się czytając książkę, do czego gorąco zachęcam. 💖
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-01-2022 o godz 18:42 przez: Natalia 92
Jesteśmy tylko ludźmi, którym zdarza się mylić. Wierzymy w fakty, które nie miały miejsca. Konsekwencje takiej pomyłki mogą być bardzo bolesne. W Codziennym życiu zalewa nas fala wiadomości z telewizji, prasy czy Internetu. Często są to nieprawdziwe newsy. Na takiej postawie podejmujemy decyzje. Czy słuszną ? Autor poradnika uczy nas jak wykorzystać zdobytą wiedzę, czytania między wierszami. były pracownik brytyjskiego wywiadu, pełniący również wiele funkcji dyplomatycznych i politycznych. Obecnie wykłada na wydziale War Studies w londyńskim King’s College, paryskim PSIA Sciences Po i Uniwersytecie Obrony w Oslo, w książce „Jak nie dać się manipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu” Dzieli się z czytelnikiem wiedzą oraz zdobytym doświadczeniem, w formie lekcji. Znajdziemy m.in. takie lekcje jak : świadomość sytuacyjna, wyjaśnienie, ocena sytuacji, wnioski strategiczne. Oraz jeszcze innych ciekawych części lekcji. Poradnik jest bardzo mądry w tych czasach bardzo potrzebny dzięki niemu nauczymy się lepiej oceniać sytuację. Jak analizować fakty. Jak nie dać się oszukać. Oraz wiele, wiele innych porad.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
27-01-2022 o godz 18:57 przez: Malwina Sielska
Recenzja - JAK NIE DAĆ SIĘ ZMANIPULOWAĆ I OKŁAMAĆ Premiera 26.01.2022 Poradnik #jakniedaćsięzmanipulowaćiokłamać to coś dla każdego z nas. Pewnie część przyzna mi rację, że mają za miękkie serce, że ulegają wpływom. Czasami nawet dla świętego spokoju. Trzeba tylko pamiętać, że jak masz miękkie serce to co innego musisz mieć twarde 🤣 Autor, doświadczony agent brytyjskiego wywiadu, pokazuje nam między innymi jak nie dać się ośmieszyć i zniesławić, czy nauczyć się weryfikować czy tok naszego myślenia jest właściwy. Podaje nam mnóstwo przykładów z życia wziętych. Niekiedy na przykładach głów wielkich państw na świecie. Najbardziej przyswajalny dla mnie był rozdział o manipulacji, cyberprzestepczości w internecie. Może dlatego, że to mnie dotyczy najbardziej. Nawet nie zdajemy, a może po trochu tak, jakie zagrożenie stanowi internet i co można zrobić z informacjami. Autor urodził się w 1947 roku, dlatego też jego wspomnienia i lekcje dotyczą nawet lat 70. Niektóre z rozdziałów wspominały Margaret Thatcher czy Gorbaczowa. Czasy trochę odległe, ale powiem, że warte przeczytania. Polecam 💪💪💪
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
11-02-2022 o godz 20:33 przez: Maaaaartii
@meandmyworld77 Poradnik ten zawiera 4 części, 11 lekcji na temat tego jak weryfikować swój tok myślenia, jak porządkować swoje myśli, jak kontrolować swoje procesy myślowe oraz jak inteligentnie wykorzystywać informacje. Możesz poznać model analitycznego myślenia SEES, historie i wspomnienia autora, który jest doświadczonym agentem wywiadu. Muszę przyznać, że spodziewałam się troszkę czegoś innego. Zaczęłam czytać z ciekawością i choć książka jest z pewnością bardzo rzetelna oraz potrzebna to jednak jako osoba, która polityką się nie interesuje i nie zna wszystkich faktów z przeszłości to momentami było mi ciężko wszystko zrozumieć. Autor stara się przedstawić wszystko w prosty sposób, ale moim zdaniem pojawia się zbyt dużo informacji. Brakuje takich naprawdę prostych konkretów - ich namiastką może być podsumowanie każdej lekcji w punktach co jest akurat sporym plusem. Jeśli interesujesz się polityką, historią, wywiadem oraz chcesz poznać wspomnienia i poczytać o doświadczeniach agenta wywiadu to ta książka z pewnością Cię zainteresuje.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
20-02-2022 o godz 19:01 przez: Daria
„Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu” to bardzo ciekawa pozycja, choć jak dla mnie jej tytuł jest trochę mylący. Spodziewałam się książki o manipulacji, jak ją rozpoznawać, jak jej przeciwdziałać czy z nią walczyć. Jednak książka opowiada bardziej o pracy analityka, porusza też temat modelu myślenia analitycznego, informacji, wywiadu. Autor teoretyczne aspekty obrazuje prawdziwymi sytuacjami, komentuje różne wydarzenia, które miały wydarzenie na arenie międzynarodowej od pierwszej wojny światowej po bieżące, a także dotyczące firm czy życia codziennego. Dzięki czemu treść jest zrozumiała i przystępna. Pokazuje różne wydarzenia z innej perspektywy, co może mieć na nie wpływ czy też uczy jak powinniśmy podejmować decyzje i myśleć jak analityk. Zwraca również uwagę na to, jak nie popaść w paranoje i że nie należy szukać wszędzie teorii spiskowych. Ta pozycja bardzo mi się podobała. Dużo się z niej dowiedziałam. Myślę, że ten tytuł jest warty uwagi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-01-2022 o godz 14:29 przez: FascynacjaKsiazkami
Wielu z nas nie lubi poradników,które przybliżają lub interpretują konkretne zagadnienie czasem dotyczących nas samych. 🌟Jakiś czas temu też tak myślałam,że takie książki/poradniki są zbędne,bo cóż mogłyby mnie nauczyć. Jednak po lekturze kolejnej książki/poradnika uświadamiam sobie jak się myliłam!!!! Dzięki takim książkom czytelnik uświadamia sobie a jednocześnie uczy mogąc wprowadzić niektóre zagadnienia do swojego życia. 🌟W dzisiejszym czasie gdy czasem nie potrafimy odróżnić prawdy od fałszu to ta książka pomaga w rozwikłaniu i odkryciu prawdy. 🌟Czytając ją autor uświadamia bardzo istotne fakty,który przybliżają do tego,by inni ludzie nami nie manipulowali i w żywe oczy nie kłamali!!! 🌟Ja nie lubię fałszu i ta książka jest dla Mnie cennym źródłem informacji,aby ochronić się przed takimi osobami. 📚Ta mądra, pełna anegdot książka pomoże Ci w poznaniu dziesięciu najważniejszych zagadnień i sposobów, by radzić sobie z manipulacją i kłamstawami Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-02-2022 o godz 13:46 przez: Anonim
"Jak nie dać się zmanipulować i okłamać" to poradnik napisany przez doświadczonego agenta brytyjskiego wywiadu Davida Omanda a wydany przez wydawnictwo muza. W dzisiejszych czasach nawet na przykładzie telewizji do których mamy darmowy dostęp możemy śmiało powiedzieć, że w jaki sposób wydawcy czy dziennikarze nami manipulują i pokazują to, co chcą byśmy zobaczyli i w to uwierzyli. A jaka tak naprawdę jest prawda? Czy w tym natłoku informacji jesteśmy w stanie ją znaleźć? Autor książki pokazuje nam na jakie triki i gesty powinniśmy zwracać uwagę. Książka podzielona jest na cztery części, które uczą nas jak łączyć fakty, czytać między wierszami i wyciągać wnioski z obserwacji. Poradnik napisany jest prostym i zrozumiałym językiem a przekazana wiedza uczy nas otwartości na wpływy ale i ostrożności. Jak najbardziej polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
31-01-2022 o godz 21:35 przez: Pochlaniaczksiazek
"Mylić się - rzecz ludzka". Jakże prawdziwy jest ten cytat. Chyba każdy z nas nie raz pomylił się. Wszystko przez to,że zalewa nas masa sprzecznych informacji. Co innego podaje prasa, co innego internet, media społecznościowe, a jeszcze co innego dotrze do nas w formie plotki. Skąd mamy wiedzieć które informacje są wiarygodne i prawdziwe? Kogo mamy słuchać? I jak nie dać się zmanipulować? Poradnik został napisany przez byłego agenta brytyjskiego wywiadu - Davida Omanda. Z książki dowiemy się jak łączyć fakty, czytać między wierszami, zbierać dane i wyciągać wnioski. Poradnik jest napisany prostym i zrozumiałym językiem. Znajdziecie tu przydatną wiedzę jak radzić sobie z manipulacją i kłamstwami. Myślę,że każdy po przeczytaniu wyciągnie odpowiednie wnioski i stanie się bardziej czujnym. Moja ocena 7/10
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa O włos Bonda Katarzyna
4.5/5
20,99 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Echo Man Holland Sam
4.6/5
27,23 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zimna sprawa Bonda Katarzyna
4.7/5
26,02 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa WOPR. Życiu na ratunek Góra Dawid
4.8/5
27,97 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
4.8/5
24,68 zł
32,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Marina Zafon Carlos Ruiz
4.6/5
28,43 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Głusza Edwards Mark
4.3/5
27,97 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Miłosny układ Hogle Sarah
4.3/5
29,99 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Naga prawda Ćwirlej Ryszard
4.7/5
27,97 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Minecraft. Smok Drayden Nicky
5/5
24,85 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Cień wiatru Zafon Carlos Ruiz
4.7/5
37,43 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
4.7/5
9,74 zł
12,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Mowa serca Wade Cleo
5/5
22,99 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Balwierz Bonda Katarzyna
4.7/5
24,85 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego