Jądro ciemności (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Dostępność w salonie empik

Zarezerwuj i odbierz w 2 godziny

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

"Jądro ciemności" to opowieść o podróży do kresu cywilizowanego świata i wytrzymałości własnej wyobraźni. Marlow, główny bohater powieści, tak jak sam Conrad przed laty, podróżuje rzeką, niewielkim parostatkiem, przez nieogarnioną, pełną niebezpieczeństw afrykańską dżunglę, by dotrzeć do legendarnego agenta kolonii, niejakiego Kurtza. Im bliżej celu, tym świat staje się mroczniejszy, wydarzenia coraz mnie zrozumiałe, a zło bliższe i niepokojąco wytłumaczalne. 

Podróż do serca dżungli, pełna okrutnych epizodów nieodwołalnie zmienia bohatera, stając się w istocie wyprawą do najmroczniejszych zakątków własnej duszy. A spotkanie z umierającym Kurtzem wieńczy dotyk obłędu, zbliżając bohatera do tytułowego jądra ciemności.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Jądro ciemności
Tytuł oryginalny: Heart of Darkness
Autor: Conrad Joseph
Tłumaczenie: Zagórska Aniela
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mg
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 200
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-08-26
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 212 x 17 x 149
Indeks: 17355926
 
średnia 3,6
5
2
4
1
3
1
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
1/5
01-01-2016 o godz 14:27 Ada Puszkarska dodał recenzję:
Arcydzieło literatury światowej.
Jądro ciemności to opowieść o podróży do kresu cywilizowanego świata i wytrzymałości własnej wyobraźni. Marlow, główny bohater powieści, tak jak sam Conrad przed laty, podróżuje rzeką, niewielkim parostatkiem, przez nieogarnioną, pełną niebezpieczeństw afrykańską dżunglę, by dotrzeć do legendarnego agenta kolonii, niejakiego Kurtza. Im bliżej celu, tym świat staje się mroczniejszy, wydarzenia coraz mnie zrozumiałe, a zło bliższe i niepokojąco wytłumaczalne. Podróż do serca dżungli, pełna okrutnych epizodów nieodwołalnie zmienia bohatera, stając się w istocie wyprawą do najmroczniejszych zakątków własnej duszy. A spotkanie z umierającym Kurtzem wieńczy dotyk obłędu, zbliżając bohatera do tytułowego jądra ciemności.

Niektóre lektury o podobnej tematyce do "Jądra Ciemności" są ciekawe, ale znajdą się też takie powieści, które się komuś nie podobają. A jak było z własnie z "Jądrem Ciemności" u mnie? Zaraz się przekonamy!

Z tego co wiem, książka powstała z powodu aspektów kolonializmu, których Joseph Conrad doświadczył sam, odwiedzając Kongo. Wyczytałam też, że treść książki nawiązuje do tragedii Wolnego Państwa Kongo, które było własnością belgijskiego króla Leopolda II w latach 1885-1908. Przez oczy przemknęło mi te też to, że autor przyznał, iż powieść była częściowo oparta na jego osobistych doświadczeniach z podróży po Afryce. Joseph w dzieciństwie miał marzenie, aby pozostać marynarzem. Pływając po różnych rzekach, zawijał do różnych portów, gdzie był świadkiem niezliczonych okrucieństw czy aktów niesprawiedliwości. Dlatego uważa się, że Charles Marlow odzwierciedla postać autora.

Czytanie książki zajęło mi dość dużo czasu. I to z powodu braku czasu, jak i przez treść lektury. Mi osobiście, książka nie podobała się. Nie było w niej żadnej akcji, która wciągnęłaby mnie. Bardzo często wybijałam się z rytmu czytania i po pewnym czasie nie wiedziałam o czym czytam, przez co musiałam cofnąć się parę linijek wstecz. Myślałam, że nie dotrwam do końca tej powieści, ale się udało!

W większości książki prowadzona jest narracja pierwszoosobowa - opowiada wszystko główny bohater Marlow. Momentami w książce były bardzo długie opisy, które zaczynały mnie nudzić. Starałam się to wszystko wyobrazić, żeby jednak spróbować zagłębić się w tą książkę, lecz bez efektów. Nie mogłam się skupić na samej fabule, myślami zaczynałam uciekać gdzie indziej.

Na ocenę książki wpłynęło ładne wydanie jej, duże litery w środku oraz pomysł na książkę. Inicjatywa powieści, według mnie, jest fajna. Myślę, że gdyby było więcej momentów akcji, a opisy byłyby krótsze, książka byłaby na prawdę dobra. Oczywiście, wtedy myślę, że ocena byłaby wyższa.
Nie wiem, czy sięgnę po inne książki tego autora, ponieważ jego styl pisania, nie przypadł mi do gustu.

Ostatnio też czytałam, że ta książka jest jedną z najważniejszych w kanonie lektur w liceum. Mam nadzieję, że jednak moja przyszła polonistka nie będzie kazała nam jej czytać. A jeśli jednak zdecyduje się na nią, to nie wiem czy ją jeszcze raz przeczytam. Zapewne skończyło by się to na przeczytaniu streszczenia.

Dlatego podsumowując, ja ze swojej strony, nie polecam Wam tej książki. Jednak wybór należy do Was. Nie mogę przecież zabronić komuś przeczytania tej książki. Decyzję pozostawiam Wam!
Czytaliście już tę książkę? Co o niej sądzicie? Macie zamiar zapoznać się z Jądrem Ciemności?


Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu MG.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-08-2015 o godz 17:44 PannaKac dodał recenzję:
Ta książka jest jak zanurzanie się w cień, jak opadanie w toń czegoś niepokojącego, czegoś, co może skrzywdzić. Ale nie potrafiłam i nie chciałam się przed tym bronić, bo brak powietrza i niepokój są jednocześnie obietnicami. Wchodzenie do jądra ciemności daje sadystyczną przyjemność. Przyjemność, której się nie zapomni.

Czytałam ten utwór Conrada już kilka lat temu, ale, przyznaję bez wstydu, nie zrozumiałam go wtedy zupełnie. Przeczuwałam, że coś może się jednak kryć między tymi literami, nie byłam jednak dość dojrzała, by to pojąć. Do takich dzieł trzeba mieć odpowiedni wiek, doświadczenie - nie tylko czytelnicze. Do takich dzieł trzeba mieć też dzień, a najlepiej kilka, bo pomimo niewielkich rozmiarów, czyta się tę książkę powoli. Suche szkolne interpretowanie klasycznych utworów nijak ma się do tego, co przeżywa czytelnik, który kilka lat później sam sięga po daną pozycję i zaczyna ją nie tylko podręcznikowo i sztywno znać, ale też rozumieć. Nie wiem, czy kiedykolwiek wcześniej poczułam tak przejmująco rozwijające czytelniczo doświadczenie. Nie wiem, czy przeżyłam już kiedyś tak gruntowną zmianę rozumienia lektury. Nie przypominam sobie czegoś podobnego, zakładam więc, że nie.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2015/08/jadro-ciemnosci-joseph-conrad.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-08-2015 o godz 14:31 Czarny Kapturek dodał recenzję:
Stwierdziłam, że żeby dobrze zrozumieć książkę, która jest zapisana w kanonie lektur, powinnam przeczytać ją dwa razy. Raz przed omówieniem, gdzie na ogół czytam ją tak, że nic nie zapamiętuję. Nawet imienia głównego bohatera. A drugi raz przeczytam dany tytuł po omówieniu, bardziej i zrozumiale zatapiając się w lekturze. To był świetny pomysł, szczególnie, że niedługo zaczynam klasę maturalną i taka powtórka na pewno okaże się przydatna. Dlatego w tym tekście opiszę moje wrażenia dotyczące wstrząsającego opowiadania jakim jest Jądro ciemności Josepha Conrada.

Byłam zdziwiona, gdy w pierwszym momencie znalazłam się na Nellie – jachcie krążowniczym, który znajduje się wśród mroku na morzu, a już chwilę później gdzie indziej i w całkiem innych okolicznościach. Moje zaskoczenie nie było nieuzasadnione, bo nagle zmienił się narrator, co chyba niejednego zbiłoby z tropu. Jednak brnęłam dalej w opowieść Marlowa, dzięki której odkryłam niebezpieczeństwo oraz okrucieństwo, które skrywa się prawdopodobnie w każdym człowieku.

Razem z głównym bohaterem przemierzamy rzekę niewielkim parostatkiem. Dzięki tej wyprawie Marlow pragnie dotrzeć do sławnego agenta kolonii – Kurtza. Podróż ta od początku do najłatwiejszych nie należała. Na początku musiał naprawić statek, co zajęło mu dużą ilość czasu, a potem zaczęło robić się coraz mroczniej. Będąc w Afryce odkrył, jak okrutni mogą stać się ludzie, których głównym celem w życiu zaczynają być pieniądze oraz władza.

Kurtz przedstawiany jest jako jednostka wybitna, ba, nawet sam o sobie tak myśli. Jego niemoralne postępowanie pokazuje tylko, jaką bezwzględną osobą jest. Okrucieństwem podporządkował sobie czarnoskórych mieszkańców Afryki i do samego końca dbał tylko o kość słoniową, która była sensem jego życia.

Autor w swoim opowiadaniu pokazuje różnice pomiędzy białymi, a czarnoskórymi. Podkreśla bezwzględność ludzką oraz mroczną stronę duszy człowieka. To historia, którą każdy pewnie zrozumie inaczej, ale warta przeczytania, nawet jeśli za pierwszym razem nie wszystko jest jasne. Właśnie to ponowne rozkoszowanie się w lekturze jest wspaniałe. Jądro ciemności to utwór trudny, niejednoznaczny, ale jednocześnie wstrząsający i pozwalający zajrzeć w głąb siebie samego.

http://everydayxbook.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
19-08-2015 o godz 14:51 KuLtUrAlNiE dodał recenzję:
Jądro ciemności to zdecydowanie klasyka. Utwór powstał w 1902 r. w wersji książkowej. Twórczość Josepha Conrada była generalnie trudna ze względu na słabe zdrowie i kłopoty finansowe. Stąd Jądro ciemności miało być nowelą, ale nieoczekiwanie rozrosło się do trzech części. Dzisiaj przez niektórych nazywane jest albo powieścią, albo właśnie nowelą. Znając życiorys Josepha Conrada dostrzegamy wiele analogii jego biografii z treścią utworu.
Dominującym i niepowtarzalnym porównaniem jest motyw podróży marynarskich i życie na wodach otwartych. Postać Kurtza - bohatera książki - jest odzwierciedleniem Klein'a - agenta Spółki Akcyjnej do Handlu z Górnym Kongiem w Brukseli.
Sam tytuł ma znaczenie symboliczne. Z pewnością oznacza środek czarnego kontynentu, ale i duszę błądzącą wśród współczesnej cywilizacji. Nie będę więcej na ten temat pisać, ponieważ każdy, kto przeczyta Jądro ciemności sam dostrzeże wiele znaczeń i konotacji tytułu dzieła.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
16-08-2015 o godz 00:22 jeke5 dodał recenzję:
Główny bohater Marlow płynie statkiem wraz z przyjaciółmi po Tamizie i zaczyna wspominać czas spędzony na żeglowaniu po wodach rzeki Kongo w głąb Czarnego Lądu.
Płynąc parostatkiem mijał kolejne belgijskie kolonie i stacje handlowe, gdzie pozyskiwano i gromadzono kość słoniową do handlu. W trakcie podróży zlecono mu odnalezienie agenta kolonii-tajemniczego Kurtza, który był najskuteczniejszym agentem i przysyłał tyle kości słoniowej, co wszyscy inni. Kurtz otoczony był niezwykłym kultem, wszyscy byli zafascynowani jego postacią i wciąż o nim plotkowali. Marlow był bardzo ciekawy co to za człowiek.
Podróż obfituje w różne niespotykane wydarzenia i sam afrykański klimat jakby spowalnia osiągnięcie celu.
W ,,Jądrze ciemności" autor przedstawił realia panujące w koloniach afrykańskich. Murzyni ściągani z całego wybrzeża na podstawie kontraktów pracujący bez odpoczynku przy budowie kolei i umierający z wycieńczenia. Opustoszałe wioski murzyńskie, zakuwanie w kajdany i chłosty publiczne.
,,Umierali powoli-to nie ulegało wątpliwości. Nie byli nieprzyjaciółmi, nie byli zbrodniarzami, nie zostało w nich już nic ziemskiego- były to tylko czarne cienie choroby i głodu, leżące bezwładnie w zielonawym mroku."
W stacjach handlowych za drogocenną kość słoniową Murzynom dawano w zamian miedziany drut, paciorki i słabej jakości płótno.
Całość recenzji znajduje się tutaj: http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/2015/08/jadro-ciemnosci-joseph-conrad.html#gpluscomments
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Gracz Dostojewski Fiodor
4/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Matka Jagiellonów Pająk-Puda Dorota
5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Michał Anioł Mereżkowski Dmitrij
0/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Tajemnica dorożki Hume Fergus
4.5/5
34,49 zł
44,90 zł
premium 32,76 zł
Inne z tego wydawnictwa Bracia Karamazow Dostojewski Fiodor
2.9/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 42,26 zł
Inne z tego wydawnictwa Dwa bieguny Orzeszkowa Eliza
4.5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Idiota Dostojewski Fiodor
4.8/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 42,26 zł
Inne z tego wydawnictwa Zły Tyrmand Leopold
4/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 42,26 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziwne losy Jane Eyre Bronte Charlotte
4.7/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 31,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Bez wyjścia Dickens Charles , Collins Wilkie
4.5/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Skrzywdzeni i poniżeni Dostojewski Fiodor
0/5
34,49 zł
44,90 zł
premium 32,76 zł
Inne z tego wydawnictwa O powstawaniu gatunków Darwin Karol
0/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 42,26 zł
Inne z tego wydawnictwa Wielkie nadzieje Dickens Charles
5/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 35,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Wichrowe Wzgórza Bronte Emily
4.7/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 31,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Biesy Dostojewski Fiodor
4/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 42,26 zł
Inne z tego wydawnictwa Nędznicy. Tom 1 Hugo Wiktor
5/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 31,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nienasycenie Witkiewicz Stanisław Ignacy
4/5
38,49 zł
49,90 zł
premium 36,56 zł
Inne z tego wydawnictwa Wspomnienia z martwego domu Dostojewski Fiodor
3.8/5
31,99 zł
36,00 zł
premium 25,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Zbrodnia i kara Dostojewski Fiodor
4.8/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 35,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Wieczny mąż Dostojewski Fiodor
5/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 24,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Masz na imię Camille Stabro Agnieszka
5/5
30,49 zł
39,90 zł
premium 28,96 zł
Inne z tego wydawnictwa Sklepy cynamonowe Schulz Bruno
4.8/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Nędznicy. Tom 2 Hugo Victor
5/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kafelek mistrza Alojzego Białas Zbigniew
0/5
38,49 zł
49,90 zł
premium 36,56 zł
Inne z tego wydawnictwa Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów Opracowanie zbiorowe
3.6/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 31,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Hrabia Monte Christo. Część 1 Dumas Aleksander
4.5/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 42,26 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.