Interwencje 2 (okładka  miękka, 09.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Świat oczami Houellebecqa. Oryginalny i niepokorny komentarz do naszej współczesności.

Czy mamy bać się islamu? Czy warto wielbić współczesny feminizm? Co zostało z naszej seksualności? Jak nowoczesna architektura wpływa na nasze życie? Co zrobiły z nami komputery, a co – logika konsumpcjonizmu? Jakie dzieła warto czytać i oglądać? W końcu, czy Michel Houellebecq chciałby siebie sklonować? 

"Interwencje" to zbiór tekstów pisarza publikowanych od roku 1992. Na ten zapis wieloletnich przemyśleń składają się artykuły, felietony, wywiady, listy, recenzje książek i filmów, libretto do instalacji artystycznej i inne dzieła nietuzinkowego Houellebecqa. Prowokujące, prześmiewcze, ale też te bardziej rzeczowe, cierpliwie analizujące. Filozoficzne. Zawsze błyskotliwe, często kontrowersyjne, inspirujące do przemyśleń.

Od wydawcy:

Oryginalny i niepokorny komentarz do naszej współczesności. Intrygująca, bezkompromisowa, brutalna książka – nie tylko dla miłośników Houllebecqa, prozy science fiction i francuskiej kultury, ale także dla tych, których ambicja jest zrozumienie naszych czasów.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1127283527
Tytuł: Interwencje 2
Autor: Houellebecq Michel
Tłumaczenie: Geppert Beata
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: francuski
Liczba stron: 252
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-09-28
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 209 x 32 x 147
Indeks: 19919133
średnia 4,5
5
10
4
4
3
2
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
25-12-2018 o godz 01:01 przez: Olga | Zweryfikowany zakup
Świetnie, że te rozproszone teksty zostały zebrane w jednej książce. Znacznie poszerza to obraz pisarskich dokonań i zainteresowań Houellebecqua.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-08-2019 o godz 13:35 przez: Bartosz Pietraszak | Zweryfikowany zakup
Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
02-09-2016 o godz 07:02 przez: Zielono Mi
Być może nie zrozumiałam wszystkiego z tek książki – na pewno wszystkiego nie zrozumiałam; mój brak podstawowej wiedzy na temat problemów nurtujących francuskiego społeczeństwo lat 90. i ogólna niechęć do tego, co francuskie na pewno nie ułatwiły lektury i nie uczyniły jej bardziej zrozumiałą – jednak znalazłam tam niemało dla siebie i nad niejednym zdaniem musiałam się zastanowić. Ale po kolei…
„Interwencje 2” to dość obszerny zbiór esejów, listów, wywiadów, recenzji, felietonów jednego z bardziej kontrowersyjnych, bezkompromisowych, dosadnych i bezpośrednich w swoich opiniach pisarzy francuskich. I nie musiałam czytać „Platformy”, „Cząstek elementarnych”, „Uległości”, by mieć dowód, jak bardzo trafny, celny i soczysty bywa jego język i czym mógł się narazić tym-czy-tamtym…
W swoich tekstach Houellebecq wypowiada się na przeróżne tematy: polityczne, społeczne, kulturowe; na temat obejrzanych filmów, promocji, odbytych czy planowanych podróży, reakcji rynku i czytelników na jego kolejne książki, a nawet na temat kondycji oraz roli współczesnej krytyki literackiej; nie kryje się ze swoją fascynacją kinem niemym; analizuje przemiany kulturowe (dowodząc, że niejednokrotnie zataczają koło i powracamy „do źródeł” – np. „do jaskini”); niejednokrotnie polemizuje też z innymi pisarzami, wypowiada się na temat innych ludzi pióra i popularnych gatunków literackich. Te z najbardziej osadzonych w rzeczywistości francuskiej tekstów najmniej do mnie przemówiły i najmniej z nich zrozumiałam. Polityka jest dla mnie ciemną masą, w którą nie mam ochoty się zagłębiać. Jednak na wypowiedzi na temat problemów współczesnego człowieka, bolączek społeczeństwa przełomu lat 90. i dwutysięcznych nie mogłam nie zareagować. Nawet jeśli na jakąś kwestię nie miałam zdania, nie umiałam się określić, pora było zająć stanowisko i zdanie sobie wyrobić – zmusił mnie właśnie Houellebecq; jego poglądy niejednokrotnie są tak konkretne – radykalne wręcz – że nie można na nie być głuchym. Bo jak nie dokonać refleksji nad zdaniem typu: „(…) poszanowanie dla tożsamości stało się tak silne. Poszanowanie stało się obowiązkowe, nawet wobec kultur najbardziej niemoralnych i głupich” (s. 169) i jak nie zareagować na słowa takie jak: „Nietzsche, Schopenhauer i Spinoza dzisiaj już by nie przeszli. Polityczna poprawność, a raczej to, czym się stała, sprawia, że niemal cała filozofia zachodnia jest dzisiaj nie do przyjęcia” (s. 179)? Z drugiej strony niemałą przyjemność odczuwałam, czytając na przykład: „Podobnie jak Dostojewski uważam, że od każdego głosiciela generalnych, wspaniałomyślnych idei należy wymagać, aby zbudować szczęście jednej konkretnej osoby” (s. 174).
Formułując swoje tezy i argumenty Houellebecq posługuje się ciętym językiem, częstymi ripostami, cechuje się błyskotliwością; udowadnia, że posiada umysł analityczny i wypracował sobie poglądy na wiele kwestii, ale tym co może irytować jest przeświadczenie o własnej nieomylności (może to cicha cecha eseju?), przyjmowanie postawy głosiciela „prawdy absolutnej” .
Mam świadomość, że „Interwencje 2” nie są książką dla każdego, nie jest to zbiór, który znajdzie wielu amatorów, ale wydaj mi się, że z czytających mało który będzie w stanie całościowo zignorować zawarte w nim teksty. I tym się książka może obronić.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
28-09-2016 o godz 09:53 przez: www.arabiasaudyjska-ksa.blogspot.com
Na początek kilka słów o tym kim w ogóle jest Michel Houellbecq, bo to postać dość mało znana w Polsce.
Sam siebie nazywa „inżynierem agronomem literatury francuskiej”, ponieważ jest absolwentem The Institut National Agronomique Paris-Grignon czyli Krajowego Instytutu Agronomii.
Pisarz. eseista i... obrazoburca. A zarazem doskonały obserwator przemian i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie, które komentuje nie licząc na poklask i nie zwracając uwagi na polityczną poprawność.
Od roku 2001 uznany za naczelnego islamofoba (oraz rasistę) we Francji. W tym właśnie roku udzielił wywiadu w związku ze swoją nową powieścią „Platforma” która dotyczyła problematyki turystyki seksualnej do Tajlandii. Tematyka religijna była wątkiem mocno pobocznym, związanym z konwersją matki Autora na islam. Miesięcznikowi „Lire” w wywiadzie powiedział:

„…Doszedłem do wniosku, że wiara w jedynego Boga jest kretyństwem, nie znajduję innego słowa. A najgłupszą religią jest jednak islam…”

Podczas procesu bronił się przed zarzutami w sposób równie oryginalny:

„…Moja postawa nie wyraża poglądów rasistowskich, jako że islam nie jest rasą lub cechą wrodzoną, ale religią, i można przestać być muzułmaninem…"

Houellebecq wygrał proces. Sąd w Paryżu przychylił się do argumentów Autora i orzekł, że jego wypowiedź była dozwoloną krytyką religii i nie zawierała obrazy muzułmanów.
Następna powieść „Uległość” to kolejny kamień obrazy dla francuskich islamistów. Houellebecq napisał historię futurystyczną dziejącą się w 2022 roku. Prezydentem Republiki Francuskiej zostaje muzułmanin Mohammed Ben Abbes i zamienia Francję w kraj wyznaniowy.
„Interwencje 2” to zbiór doskonałych, dalekich od idei poprawności politycznej esejów, artykułów i wywiadów z Autorem z końca XX i początku XXI stulecia.
Generalnie obrywa się każdemu, na kogo pada wzrok Michela Houellbecqa: feministkom, lewakom, pisarzom czy wymienionym wcześniej islamistom.
Tutaj umieszczę kilka próbek tekstów, które zrobiły na mnie wrażenie:-)

„…W niedawnym artykule w „Nouvel Observateur” poświęconym cierpieniom lewicowca, wielce szanowny Laurent Joffrin popełnia według mnie błąd, gdy oświadcza, że moje zdanie „że islam to jednak najgłupsza religia świata” zbliża mnie do stanowiska przeciętnego ciemniaka, tak zwanego ciemniaka lambda. We Francji, kraju o silnej tradycji antyklerykalnej, typowe stanowisko ciemniaka lambda brzmiałoby raczej jakoś tak: ”dla mnie wszystkie religie świata są siebie warte, to jeden pies” Poproszony o bliższe wyjaśnienie, powiedziałby zapewne coś w rodzaju „ religia to tylko stek bzdur, żeby gnębić ludzi, odbierać im prawo do szczęścia, pchać do wzajemnego zabijania, a sobie kupować złote szaty, podczas gdy biedny lud ledwo wiąże koniec z końcem” …”.

„…Literatura nie służy niczemu. Gdyby bowiem czemuś służyła, lewacka hołota, która monopolizowała intelektualną debatę przez cały wiek dwudziesty, nawet nie mogłaby zaistnieć….”.

„… Osobiście zawsze uważałem feministki za sympatyczne idiotki, zasadniczo niegroźne, które niestety, stały się niebezpieczne przez swój rozbrajający brak przytomności umysłu…”

Houellebecq porusza również poważne problemy polityczne, kulturowe, społeczne jak na przykład kwestie klonowania, odnosi się także do współczesnej architektury, sztuki nowoczesnej i poezji. Stawiane przez niego też są przewrotne, często bardzo kontrowersyjne, nie mniej jednak zmuszają do głębszego zastanowienia w jakim właściwie kierunku zmierza współczesny świat.
Mimo upływu lat, wiele z jego obserwacji nadal pozostaje aktualnych.

http://niestatystycznypolak.blogspot.com/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-09-2016 o godz 18:00 przez: Wkp
Powiem to już na wstępie – tak dobrego zbioru tekstów non fiction nie czytałem od lat, od czasu znakomitej książki Chucka Palahniuka, „Stranger than Fiction”. Zresztą obu tych pisarzy, Palahniuka i Houellebecqa, łączy bardzo wiele. Obaj są literackimi enfant terrible, obaj uwielbiają kontrowersje i wyrażają poglądy dalekie, od poprawnych politycznie. Jednak równie wiele ich dzieli, bo gdy Palahniuk snuje opowieści przede wszystkim o innych, Houellebecq wypowiada się głównie o samym sobie i swoich interpretacjach istotnych kwestii, z perspektywy dziwacznego malkontenta, któremu trudno jednocześnie odmówić słuszności.

Islam najgłupszą religią świata? Feministki to idiotki? Pedofile zaś stanowią ofiary, a literatura nie ma najmniejszego sensu? Houellebecq, ceniony pisarz, którego utwory nacechowane są niechęcią do siebie samego, jak i odrazą do gatunku ludzkiego, w „Interwencjach 2” pokazuje nam prywatne oblicze uwiecznione w licznych felietonach, tekstach, wywiadach i listach publikowanych przez lata w różnych miejscach. Zebrane w jednym tomie ukazują wewnętrzny świat autora i jego komentarz do współczesności. Houellebecq piętnuje naszą głupotę i kierunek, w którym zmierza świat. Pokazuje konsekwencje nadmiernego rozpasania seksualności, z jakim mamy do czynienia w mediach i kulturze. Kpi z poglądów. Wskazuje palcem konkretne osoby i nurty. Nie jest poprawny politycznie, a choć często w jego narzekaniu (bo tak najprościej i najdokładniej można określić teksty, które pisze – jak zresztą inaczej rzecz ująć, kiedy Houellebecq nie potrafi powstrzymać się od krytyki czegoś, co jednocześnie sam chwali?) brak jest konsekwencji, odsłania przed nami obraz tragicznego, depresyjnego świata i równie smutnej psychiki własnej, i nie sposób nie przyznać mu racji.

I takie są właśnie „Interwencje 2” – przygnębiające, choć bardzo prawdziwe. Nawet kiedy pisarz stawia tezy naprawdę osobliwe, jak te o pedofilii, z jego argumentami trudno się nie zgodzić. Oczywiście nie ze wszystkimi, Houellebecq, jak na malkontenta przystało potrafi sobie znaleźć powód do narzekań we wszystkim, nie zawsze słuszny. Ale, o dziwo, nie umniejsza to wartości książki. Przez tę osobliwą manierę autora jesteśmy bardziej skorzy do szukania, myślenia, zastanawiania się, analizowania. Aż szkoda, że nie można wejść w dysputę z Houellebecqiem, stanąć z nim w cztery oczy i posprzeczać się o niektóre sprawy.

Stylistycznie „Interwencje 2” to doskonale napisany zbiór, w którym czuć literacką klasę i inteligencję autora. Jego teksty są mądre, a zarazem przewrotne, prowokujące, czasem na siłę kontrowersyjne, jakby Houellebecq chciał potwierdzić swój status, ale za każdym razem tkwi w tym także pewna metoda. I można się z nim nie zgadzać (choć chyba nie znajdzie się nikt, kto w całości odrzuciłby jego komentarze), ale trudno nie docenić wartości tej pozycji. Dlatego też gorąco zachęcam Was do poznania jej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-09-2016 o godz 15:05 przez: JAN PRZYBYSZ
Literatura XXI wieku odgrywa bardzo istotną rolę w życiu człowieka. Nie są to tylko powieści tzw. łatwe, lekkie i przyjemne po przeczytaniu, których zapominamy o nich. Literatura ma na celu ukazanie poprzez autora jego punktu widzenia na dany temat. Dzięki tej wszechobecnej dziedzinie mamy możliwość poznać nowe otoczenia, postacie, myśli, dzięki którym obraz staje się przejrzysty, zrozumiały.
Interwencje 2 Michela Houellebecqa to niesamowity zbiór artykułów, tekstów, felietonów i wywiadów, które ukazały się w wcześniejszych latach i znalazły swoje miejsce przede wszystkim we francuskich mediach.

Kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z dorobkiem literackim Houellebecqa miałem mieszane uczucia. To właśnie „Cząstki elementarne” wywarły na mnie tak skrajne emocje. Z jednej strony zastanawiałem się czy czytam resume naukowca, czy dobrą powieść. Także i tu w Interwencjach 2 mam tego dowód, iż niektóre jego felietony czy artykuły oparte są na stricte naukowych przemyśleniach, które mogą niejednego czytelnika deprymować.

Michel Houellbecq w Interwencjach 2 w dużej mierze postawił na tematy związane z literaturą, poezją ale i nie tylko. Znany jest, iż w sposób spektakularny, a zarazem prosty opisuje problemy z którym zmaga się dzisiejszy świat. Tematyka różnorodna. Począwszy od świata feministek a skończywszy na zjawisku pedofilii na świecie. W sposób jasny i precyzyjny porusza również tematy związane z urbanistyką. Pod tym względem Francja ma Houellebecqa a Polska ma Filipa Springera.

Czy Twoim zdaniem, drogi Czytelniku Houellebecq wzbudza pozytywne czy negatywne emocje jako autor? Obok tak poważnych rzeczy, które w sposób niełatwy chce nam przekazać, pojawia się również tematyka samotności, która w dużej mierze przewija się co pewien czas. W różnego rodzaju wywiadach możemy dostrzec, iż tak naprawdę Houellbecq jest typem samotnika, borykającym się z rożnego rodzaju problemami na tle emocjonalnym. Według mnie autor jest outsiderem, będącym elokwentnym i inteligentnym prozaikiem, który lubi szokować i zaskakiwać.

Interwencje 2 w dużej mierze czyta się dobrze. Oczywiście, autor używa wielu zwrotów naukowych, czy powołuje się na dawne czasy oraz dawnych prekursorów literackich. Czy ma to negatywny oddźwięk na całokształt książki? Oczywiście, że nie. Przeciwnie, tworzy to logiczną i wysublimowaną całość, którą czyta się bardzo dobrze.

Zapraszam Was gorąco do lektury książki Interwencje 2 Michaela Houellebecqa wydanej przez Wydawnictwo Literackie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
17-10-2016 o godz 12:40 przez: Aneta Wiśniewska
Francja to kolebka intelektualistów. Ich historia, kultura powoduje, że nie brakuje tam ludzi głośno mówiących co myślą i dzielących się swoimi przemyśleniami z innymi. Jedną z takich osób jest Michel Houellebecq,a “Interwencje 2” to zbiór jego felietonów.

Mówiąc, że książka jest kontrowersyjna to mało. Autor to osoba, którą się kocha albo nienawidzi. Wzbudza skrajności poprzez to co mówi. A mówi sporo. Znany jako największy rasista i islamofob Francji (“ islam to najgłupsza religia świata”) oraz facet uważający feministki za niegroźne idiotki, które zrobią wszystko, żeby tylko wyjść z domu, Felietony takiej osobowości muszą zbudzać emocje.

Autor jest francuzem, więc widać, że na sercu leży mu francuska kultura. Dużo odwołań do filmów, wystaw, obrazów i literatury sprawia, że jest to świetna lektura dla osób zafascynowanych Francją. Gorzej, jeśli tak jak ja, niekoniecznie odnajduje się w wysokiej kulturze francuskiej… Wtedy faktycznie połowa z przytoczonych nazwisk będzie brzmiało dla was zupełnie obco.

Nie ma co ukrywać – to nie była książka dla mnie. Po każdym rozdziale siedziałam i szukałam nazwisk, książek i filmów o których była mowa. Pod tym względem bywało to męczące.

Z drugiej strony natomiast ciekawe było spojrzenie pisarza na islam, imigrantów, politykę czy społeczeństwo. Wiele interesujących wniosków, gdzie choć może nie zawsze zgadzały się one z moim poglądem, to jednak nie można powiedzieć, że byłyby bezpodstawne. W końcu co innego obserwować pewne zjawiska z ciepłego fotelu, a co innego być w ich środku. To pouczające.

Co ja o tym myślę? Mam mieszane uczucia. Z jednej strony nie żałuję, że to przeczytałam, bo coś z myśli autora zostało ze mną i faktycznie dało do myślenia, ale z drugiej – to nie była czysta przyjemność czytania…


Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-09-2016 o godz 00:26 przez: Wszystko, czym jestem zauroczona...
... Michel Houellebecq - współczesny powieściopisarz, poeta, autor piosenek i eseista w książce Interwencje 2 przedstawia nam swoją wizję współczesnych czasów ... ten subiektywny komentarz jest ostry, wyrazisty, bezkompromisowy i bardzo często kontrowersyjny ... oburza i przygnębia ... można się z nim nie zgodzić, ale nie można odłożyć tej książki na bok ... można polemizować z jej autorem, ale nie można zapomnieć jego argumentów ... Houellebecq bezlitośnie piętnuje naszą głupotę, naśmiewa się z poglądów, jest niepoprawny politycznie i bardzo często dochodzi do wniosków, z którymi ciężko nam się zgodzić ... współczesna architektura jako wektor przyspieszenia ruchów ludności? świat jako supermarket i jako drwina? pedofile jako ofiary współczesnego świata? feministki jako idiotki? a współczesna literatura nie ma najmniejszego sensu? ... trudno przy tych sformułowaniach nie postawić znaku zapytania ... trudno również przejść koło tej książki obojętnie ... mimo jej brutalności powinien przeczytać ją każdy, kogo "ambicją jest zrozumienie naszych czasów" ... Interwencje 2 to stylistycznie bardzo dobrze napisany zbiór różnych testów - esejów, felietonów, wywiadów, artykułów ... mimo prowokacji ze strony autora wiemy, że mamy do czynienia z dobrą literaturą ... nie można odmówić autorowi tej książki inteligencji, błyskotliwości i oczytania ... nie można również nie zauważyć, że Houellebecq to typ samotnika, który lubi szokować ... polecam czytelnikom o mocnych nerwach ...

mufloneks.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-04-2017 o godz 11:44 przez: Anna
Znakomita i odważna książka ! Nareszcie ktoś demaskuje kulturę Zachodu z całymi jej poprawnościami. Houellebecq staje się moralistą obwiniając pokolenie lewicowych intelektualistów a potem neoliberalizm za "dewaloryzację pojęcia moralności". Nie zachwyca się zatomizowanym społeczeństwem Zachodu czy utowarowieniem idei. Ważnych, poruszanych problemów jest ogrom, także smaczków i docinków literackich. Wreszcie spotkałam się z głosem zdrowego rozsądku i refleksją dot. nowoczesności, która paradoksalnie cofnęła mentalnie Zachód do czasów sprzed oświecenia. Ale uwaga! Autor często posługuje się ironią, sarkazmem i tu może leżeć trudność w zrozumieniu tekstu. Dla mnie osobiście - uczta dla ducha!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Chołod
4.5/5
30,97 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Empuzjon
4.6/5
34,14 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Chołod
4.8/5
33,61 zł
56,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Wiatrołomy
4.7/5
31,04 zł
48,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Wawel. Biografia
4.8/5
45,82 zł
69,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Krzyżacy
5/5
36,00 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Śnieżna siostra
4.8/5
43,99 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niepowstrzymani
4.3/5
34,67 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Solaris
4.7/5
26,15 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Księgi Jakubowe
5/5
57,81 zł
89,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Król
4.5/5
34,99 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Katedra
4.2/5
16,45 zł
24,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziecko wojny
4.5/5
32,79 zł
48,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Bajki robotów
4.6/5
21,14 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Potęga pieniądza
4.8/5
44,30 zł
59,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego