Igły (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Dyskretne, sprytne, bezwzględne i precyzyjne – niczym szpieg ze słynnej powieści Kena Folletta.

 Agentki, które pracowały dla polskiego – ale też brytyjskiego lub hitlerowskiego – wywiadu; rodowite Polki i kobiety, dla których Polska stała się nową ojczyzną. Arystokratki, żony dyplomatów, córki przedsiębiorców, troskliwe panie domu i przedwojenne feministki, dojrzałe opiekuńcze matki i nastolatki, którym ledwo starczało siły, by przeładować pistolet.

 W czasie drugiej wojny światowej miały zdobywać i dostarczać w odpowiednie ręce informacje, od których zależał los setek tysięcy ludzi. Zostały szpiegami z pobudek patriotycznych i wewnętrznej potrzeby, a czasem przez przypadek, wrodzoną naiwność lub ślepą miłość.

 Nie oczekiwały za swoje dokonania nagród, i wyróżnienia rzeczywiście je omijały. Podejmując się misji decydujących o losach świata, ginęły lub – w najlepszym razie – skazywano je na zapomnienie. Te, które ocalały, czekała po wojnie cela w więzieniu UB lub ciężki los na emigracji.

 Halina Szymańska przekazywała aliantom informacje wprost ze sztabu generalnego Wehrmachtu. Władysława Macieszyna przyczyniła się do tego, że Niemcom nie powiódł się projekt zniszczenia Londynu za pomocą rakiet V2. Maria Sapieżyna próbowała uświadomić Piusowi XII, że milczenie w sprawie Zagłady to wielka nieprawość. Krystyna Skarbek – „ulubiona agentka” Churchilla – została zamordowana kilka lat po wojnie, a okoliczności jej śmierci do dziś pozostają tajemnicą.

Tytuł: Igły
Podtytuł: Polskie agentki, które zmieniły historię
Autor: Łuszczyna Marek
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 288
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-10-14
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Okres historyczny: Polska i Polacy podczas II wojny
Indeks: 13655549
 
średnia 4,5
5
9
4
3
3
2
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
12 recenzji
12-12-2013 o godz 23:43 Sosenka dodał recenzję:
Marek Łuszczyna to reporter, dziennikarz i człowiek, który potrafi z polskiej historii wyciągnąć najciekawsze i mało znane fakty, tworząc z nich niesamowitą opowieść, którą przedstawię dzisiaj.
"Igły, polskie agentki, które zmieniły historię" to jedna z najlepszych historycznych książek jakie czytałam. Jeśli chodzi o ten gatunek, lubię wybierać lektury, które dostarczą mi nowych faktów, opowiedzą o czymś, o czym często się zapomina lub co jest pomijane w polskiej historii zwłaszcza tej wojennej. Ostatnio częściej sięgam po historie agentek wojennych, bo to druga, wciągająca strona wojen, którą często pomija się w literaturze.
Książka jest zbiorem reportaży o kilku różnych agentkach, są to postacie realne, z krwi i kości, które wbrew pozorom miały gigantyczny wpływ na to jak potoczyły się losy nie tylko naszego kraju. To zapis z ich życia i pracy. Autor nie pokazuje nam jednak ich prywatności, nie poznaje nas z ich rodzinami, nie poznałam też pasji czy osobistych poglądów boha
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
31-10-2013 o godz 13:46 Katarzyna dodał recenzję:
.Pierwsze, co przykuwa uwagę, to niezwykła tematyka. Tzn. sama szpiegowska tematyka jest banalna. Jednak autor pokusił się o przedstawienie sylwetek kobiet-szpiegów, kobiet, których wkład w taki, a nie inny przebieg II wojny światowej jest ogromny, a z reguły o nich się nie wspomina, nawet zapomina. Wojna to domena męźczyzn. I to oni na ogół są przedstawieni, jako ci waleczni, przebiegli. O kobietach rzadko się wspomina.Wszystkie marzyły o wolnej Polsce, o tym, żeby w ojczyżnie czuć się dobrze. Część z nich zginęła jeszcze przed 1945 rokiem. Jednak nawet tym, które przeżyły, ta wytęskniona Polska nie podziękowała tak, jak na to zasługiwały. Miały dwa wyjścia, albo przesłuchiwania i więzienia UB, ew. rozstrzeliwanie, albo emigracja. A i to w najlepszym wypadku. Bo np. Krystyna Skarbek została podstępnie zamordowana. Sprawy jej zabójstwa do dziś dnia nie wyjaśniono.
Należy im się hołd chociażby w postaci tej książki i naszej pamięci, chwili uwagi w trakcie lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
04-03-2014 o godz 10:11 Agnieszka Biczynska dodał recenzję:
Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Nie tylko treści w niej zawartych, ale i samego warsztatu tego młodego, utalentowanego dziennikarza. Sposób przedstawienia postaci (z których na pierwszy plan wysuwają się te kobiece), ukazanie tła historycznego i zarysu ówczesnej sytuacji geopolitycznej są pod każdym względem wyjątkowe. Wszystko jest przecież autentyczne, ale tak nieprawdopodobne, że dorównujące wydarzeniom fikcyjnym, stworzonym przez najznamienitszych twórców kryminałów i powieści sensacyjnych. Historie te w sposób niezwykły oddziałują na wyobraźnię. Warsztatowo i merytorycznie książka spełnia najwyższe standardy. Właściwie nie sposób znaleźć czegoś, do czego można by się przyczepić. Podoba mi się to, że autor sięgnął nie tylko do chwili, kiedy agentki podejmowały współpracę z wywiadem, ale naszkicował także czas przed podjęciem tej decyzji i tuż po niej (dzięki temu widać jak na dłoni, jak potraktowały nasze bohaterki władze komunistyczne). To książka dla każdego. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
20-12-2013 o godz 12:48 Ekspert Empiku dodał recenzję:
Nareszcie ktoś zebrał to w jednej książce! Niezwykłe Polki, przy których James Bond to amator. Bardziej znane i takie, o których słyszy się mniej. Kobiety, które zmieniły bieg historii. Każda z nich działała inaczej, każda była inna. Jednak wszystkie dokonały rzeczy niezwykłych. Wszystkie marzyły o wolnej Polsce, o tym, żeby w ojczyźnie czuć się dobrze. Dziesięć zupełnie niesamowitych historii. Polecam gorąco.
Marta Żynel empik Białystok
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
02-01-2014 o godz 00:00 Blanka33 dodał recenzję:
Pozycja mocna, ważna i godna polecenia. Poznajemy historię 10 agentek, kobiet niezwykłych, budzących podziw i zasługujących na szacunek, których dokonania w najlepszym wypadku bywały przemilczane i zapomniane, w gorszym - były drogą do więzienia, emigracji, a nawet śmierci. Myślę, że warto przeczytać - dla własnej wiedzy i ku pamięci, która tym kobietom słusznie się należy.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
30-12-2013 o godz 00:00 Rower dodał recenzję:
Bardzo ciekawa tematyka, dlatego ciężko mi było oderwać się od tej lektury. Cieszy mnie fakt, że w końcu powstała książka o tej tematyce. Liczę, że w przyszłości dowiemy się kolejnych ciekawych rzeczy o polskich bohaterach, którzy po wojnie zostali zapomnieni. Chylę czoła wszystkim tym dzielnym kobietom, a Was zachęcam do lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
19-02-2014 o godz 08:20 Ekspert Empiku dodał recenzję:
Doskonała książka zbudowana z reportaży przedstawiających kluczowe momenty w biografiach polskich kobiet-szpiegów. Czytelnik otrzymuje możliwość uczestniczenia w dziesięciu największych i wyjątkowo niebezpiecznych tajnych operacjach II wojny światowej, w których Polki odegrały ogromną rolę. Zetknięcie z tymi niezwykłymi historiami zapewnia przeżycia zdecydowanie bogatsze od tych, które serwują nam autorzy najbardziej poczytnych thrillerów czy kryminałów. Mimo ciężaru gatunkowego, książka jest lekka w odbiorze i zapewnia gorące emocje nawet wybrednym czytelnikom.
Tomasz Rędzia, empik Warszawa
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-03-2014 o godz 00:00 koterba dodał recenzję:
Dużo historii z odważnymi kobietami w roli głównej, a międzywojniem i II Wojną Światową w tle. Łuszczyna w prostych, krótkich zdaniach z fotograficzną wręcz precyzją przedstawia misje szpiegowskie kilkunastu najważniejszych polskich agentek. Patriotek, nieszczęśliwie zakochanych, wysłanych na misję z wpojonego przez rodzinę poczucia obowiązku. Nie brak także krwawych i brutalnych opisów, co sprawi, że pozycja traci typową dla kobiet delikatność, za to jest bardzo autentyczna i prawdopodobnie zainteresuje też męską część czytelników.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-06-2015 o godz 00:00 Cyprian Kaczmarek dodał recenzję:
Świetna książka opowiadająca niezbyt powszechnie znane fakty o działalności polskich agentek w okresie II Wojny Światowej. Powoli pojawiają się tego typu materiału, ta pozycja jest jedną pierwszych jakie miałem okazję przeczytać i w sumie aktualnie najlepsze. Rewelacyjnie opisane są losy bohaterek i konkretnie przedstawione akcje w jakich brały udział. Polecam się zapoznać :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-12-2015 o godz 18:26 Malwina Wrzosek-Bednarska dodał recenzję:
Bardzo mi się spodobała i to na tyle, że przeczytałam ją w dwa popołudnia. Książka w ciekawy sposób rzuca więcej światła na rolę kobiet w czasie drugiej wojny światowej. Jestem o nią mądrzejsza.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
31-01-2015 o godz 12:15 skarbonka05 dodał recenzję:
Książka bardzo ciekawa. Zmienia światopogląd człowieka. Odsłania wiele twarzy przeszłości, które nie są powszechnie znane.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-04-2014 o godz 11:27 picer dodał recenzję:
Niesamowity obraz odwagi polskich kobiet!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Siła nawyku Duhigg Charles
4.4/5
34,30 zł
49,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Zabić drozda Lee Harper
4.6/5
24,10 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bramy Aten Iggulden Conn
5/5
28,54 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Cóś Walliams David
5/5
24,78 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa 1001 idei, które zmieniły nasz sposób myślenia Opracowanie zbiorowe
5/5
74,52 zł
119,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Diego. Bóg futbolu Ferrer Julio
5/5
28,54 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Balsam dla duszy miłośnika psów 2020 Opracowanie zbiorowe
5/5
25,06 zł
39,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.