Hoxha (okładka  twarda)

Sprzedaje empik.com : 44,05 zł

44,05 zł 69,99 zł (-37%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Stalinizm - szczególnie ponury okres komunizmu - zakończył się w większości krajów Europy Wschodniej trzy lata po śmierci Józefa Stalina, wraz z reformami Chruszczowa po XX zjeździe KPZR. W jednym kraju - Albanii - przetrwał jednak aż do 1990 roku. Reżim, którym kierował albański dyktator Enver Hoxha, trwał jeszcze po jego śmierci w 1985 roku. Był to tak potworny terror, że w Albanii, odizolowanej od reszty świata jak dzisiejsza Korea Północna, nie pojawił się żaden słyszalny głos sprzeciwu.

Hoxa był bogiem, wykreowanym przez propagandę "ojcem Enverem", a faktycznie zbrodniarzem odpowiedzialnym za niezliczone okrucieństwa.

Kim naprawdę był Enver Hoxha? W ciągu kilku dziesięcioleci, jakie upłynęły od upadku dyktatury, nikt nie próbował odpowiedzieć na to pytanie. Nie opublikowano ani jednej poważnej książki o Enverze Hoxhy. Aż do teraz.

Książka Blendiego Fevziu to nie tylko biografia albańskiego dyktatora, ale dziennikarstwo śledcze w najlepszym wydaniu. Można śmiało powiedzieć, że żadna książka w historii albańskiego piśmiennictwa nie odniosła takiego sukcesu. Była wychwalana, ale też publicznie palona przez wymierające pokolenie wyznawców komunizmu i Envera Hoxhy.
Książka - oparta na źródłach archiwalnych i wywiadach z osobami, które osobiście znały dyktatora - przedstawia losy człowieka, który przez czterdzieści lat rządził europejskim narodem żelazną ręką i którego okrucieństwo nie znało granic.

"Niezwykła opowieść o człowieku, który trzymał swój kraj w niewoli przez prawie pół wieku."
Balkan Inside

"Książka Blendiego Fevziu jest niezwykła. Napisana jak powieść kryminalna, oparta na szerokim dostępie do niegdyś zamkniętych albańskich archiwów, jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto chce zrozumieć komunistyczną Europę oraz powstawanie i trwanie dyktatur. Fevziu znakomicie udaje się przedstawić okropności 41 lat rządów Hoxhy i przywrócić do życia wiele głosów, które uciszył jego reżim. Więcej - opisując dziedzictwo rządów Hoxhy, Fevziu pomaga nam lepiej zrozumieć, dlaczego droga Albanii do demokracji jest tak trudna. Ta biografia to wielkie osiągnięcie."
Robert C. Austin, Szkoła Spraw Globalnych Munka, Uniwersytet w Toronto
 
"Oparta na źródłach archiwalnych, ustnych i wydawniczych biografia Envera Hoxhy pióra Blendiego Fevziu dostarcza fascynującego, przekonującego i realistycznego opisu życia i rządów bezwzględnego stalinowskiego dyktatora Albanii oraz kraju, którym rządził on żelazną ręką przez cztery dekady. Ta książka to mistrzowskie połączenie biografii i historii."
Nicholas C. Pano, emerytowany profesor historii, Western Illinois University

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1321160592
Tytuł: Hoxha
Podtytuł: Żelazna pięść Albanii
Seria: Oblicza zła
Autor: Blendi Feyziu
Tłumaczenie: Szymański Sebastian
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 376
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-09-20
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Okres historyczny: współczesność (od 1945) świat
Indeks: 42947264
średnia 4,8
5
10
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
28-09-2022 o godz 07:19 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Kawał historii choć czasami przydałoby się trochę zdjęć w książce.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-10-2022 o godz 18:41 przez: urszula_gala
Blendi Fevziu "Hoxha" Żelazna pięść Albanii, Mój niedawny pobyt w Albanii mimo, że w sferze planów pojawił się już dużo wcześniej, w rezultacie okazał się bardzo spontaniczny. Przed wylotem nie było zatem czasu na zakup książek, a także żadnych przewodników po Albanii. Nie zdążyłam też przeczytać "Błota słodszego niż miód" Małgorzaty Rejmer, poszukać w internecie nazwisk albańskich pisarzy. Miał być przede wszystkim wypoczynek i złapanie przed zimą ostatnich promieni słonecznych. Wyposażeni więc w raczej podstawowe informacje, realizując jednak marzenie, które pojawiło sie już dosyć dawno, Albanię odkrywaliśmy bedąc już na miejscu. Wiedzieliśmy również, że chcemy odwiedzić Tiranę, no i oczywiście zobaczyć jeden z przeciwatomowych bunkrów, którymi do dzisiaj obsiany jest cały kraj. W międzyczasie okazało się też, że równocześnie z naszym wyjazdem pojawiła się w Polsce wydana po raz pierwszy biografia Envera Hoxhy, która natychmiast po powrocie trafiła w moje ręce. To bardzo dobra kolejność, zważywszy na to, że do momentu wyjazdu o Albanii wiedziałam bardzo niewiele. Niewielki, zamknięty przed światem przez ponad czterdzieści lat kraj, rządzony przez komunistycznego przywódcę, który niezwykle szybko potrafił zjednywać sobie zaufanych ludzi, by potem równie niespodziewanie, często w tajemniczy bądź wyrachowany sposób pozbywać się najbliższych współpracowników, odbudowuje się do dzisiejszego dnia starając się nadgonić stracone lata. Tę odbudowę, podnoszenie się  po latach izolacji, widać na każdym kroku. Blendi Fevziu albański dziennikarz, a wcześniej antykomunistyczny działacz studencki daje czytelnikowi możliwość spojrzenia na nadzwyczaj surowe rządy Envera Hoxhy. W kraju, który przez wiele lat tkwił w izolacji od świata. Gdzie na szeroką skalę przeprowadzono kolektywizację majątków, która doprowadziła Albanię do ruiny. Na każdym kroku prześladowano i inwigilowano zarówno kierujących państwem jak również zwykłych obywateli. Gdzie zakazano jakiegokolwiek kultu religijnego. Z którego nie można było wyjechać, a ucieczka któregoś z członków rodziny skazywała jej resztę na państwowy niebyt. Nawet w rządowej dzielnicy Blloku, gdzie życie płynęło swoim rytmem, a zamieszkujący ją prominenci i ich rodziny mieli wszystko czego zapragnęli, nie można było być niczego pewnym. Niezwykle szczegółową, wypełnioną licznymi nazwiskami, faktami, próbami rekonstrukcji wydarzeń czy zdarzeniami, biografię Envera Hoxhy uzupełniają liczne cytowane dokumenty rządowe, dzienniki dyktatora, opisy metod działania, tortur czy trwających internowań. Kiedy je czytałam, nie opuszczała mnie ani na chwilę myśl, w jak łatwy sposób stojąca u władzy jednostka potrafi pozbawić ludzi wszelkich praw, zabrać im majątek, odrzeć z godności, skazać na śmierć czy wreszcie spowodować, że człowiek znika bez śladu, a okoliczności jego późniejszej śmierci nie zostaną nigdy do końca wyjaśnione. I że historia niestety lubi się powtarzać. 
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-09-2022 o godz 22:34 przez: Tomasz Kosik
Książki biograficzne są encyklopedią wiedzy o ludziach czy też o wydarzeniach, które zmieniały bieg historii. Często są to biografie o ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju naszej cywilizacji. Nie rzadko również książki biograficzne ukazują historię ludzi, którzy niekoniecznie zapisali się pozytywnie w naszej historii. Blendiu Fevziu napisał książkę, która ukazuje nam prawdziwe oblicze Envera Hoxhy. „Hoxha. Żelazna pięść Albanii” to książka, która jest odpowiedzią na pytanie, kim był albański dyktator? Autor z dziennikarską dociekliwością ilustruje nam prawdziwą twarz Hoxhy. Opierając się na źródłach i wywiadach z ludźmi z bliskiego otoczenia dyktatora, ukazuje nam prawdziwą historię komunisty, który miał wielu wyznawców. Tak naprawdę był on zbrodniarzem wykreowanym przez propagandę. Dla wielu Albańczyków Hoxha był człowiekiem, o którym nie chętnie rozmawiali. Nawet po jego śmierci wspomnienia o dyktatorze spotykają się z niechęcią, strachem. Dla ludzi był tyranem odpowiedzialnym za wiele tragedii. Nie bez powodu nazywany był żelazną pięścią Albanii. Bardzo dobrze się stało, że Blendi Fevziu ukazał nam prawdziwe oblicze Hoxhy, człowieka, którego zbrodnie napawają strachem nawet dziś – wiele lat po jego śmierci. Kim był Enver Hoxha? Ta książka jest odpowiedzią na to pytanie. Odpowiedzią brutalną, nie łatwą, lecz warto poznać tę historię. „Hoxha. Żelazna pięść Albanii” to książka, którą polecam każdemu, kto zaczytuje się w biografiach. Ta publikacja otwiera oczy na wiele nieznanych faktów z życia dyktatora, który żelazną pięścią trzymał albańską społeczność. Dziś warto zerknąć na te wydarzenia, które pomimo upływu czasu wywołują złe wspomnienia. Niech ta książka będzie dla nas spojrzeniem na zło płynące z dyktatury, która odbiera wolność i nadzieję na normalne życie. Warto dodać, że Blendi Fevziu zadbał o rzetelne przedstawienie każdego szczegółu. Opierając się na materiałach źródłowych i wywiadach napisał książkę, która jest świadectwem złych kart historii naszej cywilizacji. Autor wykonał ogrom pracy, który widoczny jest na każdej ze stron tej publikacji. Książka „Hoxha. Żelazna pięść Albanii” ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Jestem jedną z żon
4.6/5
27,12 zł
44,00 zł
Inne z tego wydawnictwa One Last Stop
4.2/5
26,43 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Pierwsza książka mojego dziecka Opracowanie zbiorowe
5/5
24,62 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Billy Summers
4.7/5
31,33 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Autoboyography
4.4/5
27,93 zł
43,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Złodziejka
5/5
49,64 zł
75,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Wilcze dzieci
4.9/5
27,97 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Outsider
4.7/5
32,15 zł
47,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Sieci widmo Opracowanie zbiorowe
5/5
32,19 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Czarny flaming
4.3/5
30,29 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Carrie
5/5
13,49 zł
16,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego