Honor (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

„Honor” Elifa Shafaka to wzruszająca opowieść o dziejach turecko-kurdyjskiej rodziny emigrantów.

Głównymi bohaterami powieści jest rodzina Topraków, która w poszukiwaniu lepszego życia przeprowadziła się do Londynu. Pembe i Adem sądzili, że ich dzieci będą tutaj szczęśliwe, jednak jak się okaże, nie jest łatwo pogodzić tradycje rodzinne z nowym miejscem. Dochodzi do tragedii...
Tytuł: Honor
Autor: Safak Elif
Tłumaczenie: Świerkocki Maciej
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 500
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-09-11
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Indeks: 13401566
 
średnia 5
5
4
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
12 recenzji
5/5
28-05-2014 o godz 17:26 przez: Lena
Tradycja. Rodzina. Wiara. Honor. To słowa, które w rodzinie Pembe i Jamili są powtarzane od pokoleń. Piękne to wartości, ale nawet je ludzie są w stanie wypaczyć. Wartości, których źródłem jest szacunek do drugiego człowieka, w rodzinie Pembe i Jamili od pokoleń noszą na sobie rysy. Honor, który innym nie pozwala skrzywdzić ani zabić drugiego człowieka, w ich rodzinie oraz w wielu innych staje się pretekstem do morderstwa. Uwięzione w klatce uprzedzeń, wychowania i męskiej władzy, kobiety nie przestają tęsknić za wolnością. Niektórym udaje się uwolnić, inne zostają pochwycone i ukarane. Taka wielopokoleniowa historia z różnymi barwami honoru w tle została opisana przez Elif Şafak w powieści Honor.

W Honorze sporo jest scen, które zapadają w pamięć. Niektóre z nich mają wydźwięk humorystyczny, inne romantyczny, ale przodują te, które mają za zadanie wstrząsnąć czytelnikiem. Pisarce wystarczy jedno celne zdanie, by rzucić całkiem nowe światło na daną scenę czy historię. Choć już od progu zdradza, co się stało, to tak naprawdę nie mówi nam nic. Odsłania kolejne karty, wydarzenia z przeszłości i do samego końca nie mamy pełnego obrazu jej opowieści.

Od języka powieści, poprzez kreacje bohaterów, na historii jako całości kończąc – żaden z elementów nie zawodzi czytelnika. Choć w żadnej mierze nie jest to baśń, a realistyczna do bólu opowieść, to jednak ma ona w sobie coś magicznego, co na wzór baśni urzeka czytelnika. Pisarka wtłacza w każde słowo emocje, zapachy i smaki, tka kolejne opowieści, które – choć w większości są piękne – to nie są pozbawione goryczy i cierpienia. Poczucie godności wplata się pomiędzy wątki i zespaja je, tworząc mozaikę czasów i losów. Śledzimy historię rodziny Topraków, która rozpoczyna się w kurdyjskiej wiosce i z czasem przenosi do Londynu, po drodze rozrzucając krewnych po świecie. Takie przenosiny musiały wywołać szok – i wywołały. Nieskrępowany i wolny Londyn za żadne skarby nie pasował do dawnej, wysłużonej miary, która tak niezawodnie pozwalała uszyć sobie życie według wiary ojców. Zderzenie dwóch kultur uwypukliło między innymi różnice w postrzeganiu honoru, co pozwoliło autorce na uświadamianie nam, jak bardzo mogą różnić się dwa spojrzenia na tą samą wartość.

Autorka zwraca uwagę na istnienie podwójnych standardów, które zaprzeczają wszelkim prawom logiki. Otóż popadający w uzależnienie mężczyzna, który opuszcza swoją rodzinę dla striptizerki nie jest potępiany, ale kobieta, która zażąda rozwodu i spróbuje ułożyć sobie życie z kimś innym, zasługuje na dotkliwą karę. W sercu czytelnika rodzi się bunt i niezgoda na taką sytuację. To przerażające, że w świecie zbrodni honorowej o wadze przestępstwa nie stanowi zadana krzywda, ale płeć zbrodniarza. Nie mniej przerażające jest bestialstwo, które budzi się w niektórych bohaterach, gdy wydaje im się, że splamiono honor rodziny. Miłość i więzy krwi zostają przyćmione, cała wspólna przeszłość zostaje objęta niepamięcią i liczy się tylko kara.

Honor jest niesamowitą książką, którą polecam każdemu, bez wyjątku. Wielowątkowa opowieść o zetknięciu się dwóch kultur i miłości w cieniu honoru zdecydowanie zasługuje na waszą uwagę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-09-2013 o godz 14:42 przez: jusssi
Jak wszyscy doskonale wiemy miłość ma różne odcienie. Jest tak silnym uczuciem, że często nierozumianym. Autorka podjęła się tego tematu w sposób niekonwencjonalny, bowiem nie poszła drogą usłaną różami, a tą wyłożoną kamieniami. Elif Shafak nie uznaje czarno białego świata. Jej wizja rzeczywistości maluje się całą feerią barw, dlatego tak intensywnie odebrałam tę powieść. Fabuła nie jest szczególnie zaskakująca, a mimo to cały czas trzyma w ryzach. Zaskoczenie zostało tu zastąpione prawdziwą, żywą fascynacją.

Proza Shafak pełna jest alegorii i symboli. Co uważniejszy czytelnik między wierszami doszuka się ukrytych znaczeń i życiowych mądrości. Niejednokrotnie podczas lektury zatrzymywałam się na chwilę, aby pomyśleć, popaść z zadumę. Nie trudno wejść z rytm prezentowany przez autorkę. Ma ona dar. Dar docierania do ludzkich emocji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-10-2013 o godz 19:14 przez: Dominika Fijał
Elif Shafak rysuje portret rodziny. Rozpoczyna od wprowadzenia czytelnika w klimat kurdyjskiej wioski, leżącej gdzieś nad Eufratem. Z tego egzotycznego miejsca, autorka przeniesie nas do szarego Londynu, by na koniec znowu wrócić do rajskiego, choć niezbyt idealnego miejsca. Buduje powieść z drobnych elementów, choć opisanych bardzo dokładnie i szczegółowo. Przeplata wydarzenia sprzed ponad pół wieku, z tymi bardziej współczesnymi, rozgrywającymi się u schyłku dwudziestego wieku. Opowieści te stopniowo łączą się, tworząc spójną całość. Wydarzenia o których pisze Shafak, spajają losy jednej rodziny. Pisarka tworzy coś na kształt sagi, próbując opisać kilka pokoleń rodziny Topraków. Efekt jest fascynujący i genialny.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-09-2013 o godz 00:00 przez: Krystii85
Bardzo lubię tą autorkę, przeczytałam już wiele jej powieści i zawsze bardzo się cieszę, gdy pojawia się na polskim rynku jakaś nowa jej pozycja. Książka "Honor" jest kolejną, która wywarła na mnie duże wrażenie. Autorka przedstawia losy rodziny Topraków w sposób bardzo realistyczny, prawdziwy. Opowiada o bólu, cierpieniu, ale też nadziei, sposobie postrzegania szczęścia i pojmowania własnej godności. Dzięki niezwykłemu pisarskiemu talentowi doskonale udaje się jej oddać wszystkie emocje. Pisarka nie boi się podejmowania trudnych tematów, a co więcej doskonale sobie z nimi radzi. Książka bardzo mi się podobała, czekam na kolejną.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-10-2013 o godz 00:00 przez: Frotka
Książka w bardzo ciekawy sposób ukazuje problem różnic kulturowych (tureckich i europejskich) oraz wpływ tradycji i rytuałów na życie jednostki czy rodziny. Autorka pokazuje też jak głęboko może być zakorzeniona w psychice człowieka jego własna tradycja, nawet jeśli jej przestrzeganie wiąże się z wyzbyciem się poczucia własnej godności i wartości. Podobało mi się to, że Elif Shafak pisze o wszystkim obiektywnie, nie ocenia, ocenę postaci i ich zachowań pozostawia czytelnikowi. Bardzo ciekawa powieść, historia rodziny Topraków porusza i nie pozostawia obojętnym. Książka na pewno warta przeczytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-10-2013 o godz 20:14 przez: Mokka
„Honor” autorki Elif Shafak to niezykła historia o rodzinie z turcji, która bardzo różni się od naszego polskiego wzoru rodziny. Mimo to mnie ich historia poruszyła. Rodzina Toprak przeprowadza się do Londynu, z dala od rodzinnego kraju gdzie życie nie jest łatwe, a dzieci nie mają perspektyw na przyszłość. W angli chcą rozpocząć nowe życie. Niestety nie jest to proste biorąc pod uwagę przeskok kulturowy. Mnie historia tej rodziny wzruszyła, szczególnie dzieci. Teraz zupełnie inaczej będę patrzyła na imigrantów z Turcji. NA pewno nie jedna rodzina imigrantów ma podobną do tej historię.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-09-2013 o godz 11:22 przez: Scorpionica
O twórczości Elif Shafak nie potrafię chyba napisać już nic nowego. Za każdym razem jestem tak samo zachwycona jej pomysłami na fabułę, warsztatem literackim, językiem, stylem i tą magią, która wytwarza się wokół czytelnika w trakcie lektury, tak jakby sama autorka czuwała nad każdym czytającym i szeptała mu do ucha swoją opowieść. Cóż mogę powiedzieć? Sięgnijcie po „Honor”, nie zawiedziecie się!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-10-2013 o godz 16:05 przez: nuśka
Do tej pory nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z twórczością Elif Shafak. To była pierwsza książka tej autorki, którą przeczytałam i jedna z nielicznych w ogóle, które wywarły na mnie tak duże wrażenie. Autorka odważnie podejmuje trudne tematy, a jej język, styl i niesamowity liryzm wzmagają intensywność przeżyć i odbioru. Z przyjemnością sięgnę po inne książki pisarki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-06-2014 o godz 00:00 przez: Perdi
Bardzo dobra powieść szczególnie dla wszystkich miłośników Turcji. Autorka za sprawą ciekawej i wciągającej fabuły oraz lekkiego pióra sprawiła, że nie mogłem oderwać się od tej powieści. Czym dalej brnąłem w tę książkę tym trudniej było mi odłożyć ją na półce. Dlatego też moja ocena tej powieści to zasłużone 4/5. Pozdrawiam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-09-2013 o godz 00:00 przez: Aniela
Napisana prostymi, ale pięknymi słowami opowieść o losach pewnej tureckiej rodziny. Wzruszająca historia pełna bólu, cierpienia, ale i miłości. Książka wywarła na mnie spore wrażenie poprzez kontrasty, które ukazuje. Uważam, że powinien ją przeczytać każdy, kto ma problemy z akceptacją inności. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-10-2013 o godz 20:27 przez: grazia
jeżeli ktoś lubi takie klimaty!!!!!Polecam! mnie sie podobała i jestem zgodna z większością tu zawartych opini o tej książce.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-06-2014 o godz 19:39 przez: ewunia
Książka dla każdego miłośnika Turcji i wszystkiego co tureckie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Kruchy dom duszy Thorwald Jurgen
5/5
31,45 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Solaris Lem Stanisław
4.6/5
26,23 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Bajki robotów Lem Stanisław
4.5/5
18,85 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czuły narrator Tokarczuk Olga
4.5/5
28,30 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Fale Woolf Virginia
4.7/5
25,15 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bieguni Tokarczuk Olga
4.2/5
25,15 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Lalka i perła Tokarczuk Olga
5/5
20,74 zł
32,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Finalistka Janko Anna
5/5
33,68 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Samosiejki Słowik Dominika
4.6/5
29,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Śnieżna siostra Lunde Maja
4.7/5
37,55 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Modopolis Thomas Dana
4.7/5
28,30 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Eli, Eli Tochman Wojciech
5/5
26,79 zł
39,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego