Homo Sapiens i jego geny. Opowieść o nas i naszych przodkach (okładka miękka)

Oferta empik.com : 27,52 zł

27,52 zł 39,90 zł (-31%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Co odróżnia nas od innych? Te kwestie nurtują dziś ludzi bardziej niż kiedykolwiek. Dzięki Johannesowi Krause i Thomasowi Trappe, którzy przeniosą nas aż do najdawniejszych czasów, poznamy odpowiedź na pytanie, jak staliśmy się współczesnymi Europejczykami.

Migracja i wędrówki ludzi nie są zjawiskami, które zaistniały dopiero w czasach nowożytnych. Opanowawszy chód w pozycji wyprostowanej, człowiek pozostawił za sobą Afrykę i skierował swoje kroki między innymi do Europy. Te zakamarki prehistorii jeszcze do niedawna skrywał mrok, ale dzięki najnowszym metodom, jakie proponuje naukowcom genetyka, stan rzeczy diametralnie się zmienił. Johannes Krause, znany specjalista w tej dziedzinie, wraz z dziennikarzem Thomasem Trappe opowiada, co na temat przeszłości gatunku ludzkiego zdradzają nasze geny.
Czy istniały jakieś „praludy”? Kiedy dawni Europejczycy utracili ciemną skórę? Jaką rolę odgrywały Bałkany na przestrzeni minionych czterdziestu tysięcy lat?
Ta niezwykła opowieść udowadnia, że bez przybywających ze wszystkich stron do Europy imigrantów, przynoszących ze sobą rozmaite informacje ukryte w ich genach, nasz kontynent nigdy nie byłby taki, jaki jest obecnie.

Czy nasza przeszłość dała nam w kość? 

Najnowocześniejsze analizy genetyczne dowodzą, że w przeszłości odbywały się spektakularne wędrówki, bez których Europa nie miałaby szans na istnienie w obecnym kształcie. Johannes Krause – znany naukowiec w tej dziedzinie – zbadał historię naszych przodków. Wspólnie z Thomasem Trappe opowiedzieli o nieodpartej ludzkiej potrzebie podbicia świata i nieumiejętności zaakceptowania jakichkolwiek granic.

„Badania Johannesa Krause otwierają okno, przez które możemy podejrzeć naszą historię i lepiej ją zrozumieć”.
Ranga Yogeshwar, dziennikarz

„Książka opowiadająca o czymś na wskroś ludzkim: o tym, jak w poszukiwaniu nowych ojczyzn życie Homo sapiens stało się nieustanną wędrówką”.
Guido Kleinhubbert, „Der Spiegel”

„Rzadko kiedy z dwustu pięćdziesięciu stron książki można dowiedzieć się tak wiele, jak właśnie z tej publikacji”.
Burkhard Müller, „süddeutsche zeitung”

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Homo Sapiens i jego geny. Opowieść o nas i naszych przodkach
Autor: Krause Johannes , Trappe Thomas
Tłumaczenie: Kaczmarek Magdalena
Wydawnictwo: Bez Fikcji
Język wydania: polski
Język oryginału: niemiecki
Liczba stron: 280
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-01-20
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 35 x 208 x 143
Indeks: 36670826
średnia 4,5
5
22
4
7
3
2
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
3/5
29-04-2021 o godz 21:23 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Można spodziewać się więcej po tego typu publikacji. Jest dość monotonna i miejscami nudna. Jednak z punktu widzenia przytoczonych faktów, osoby interesujące się tematem mogą być zaciekawione tą książką.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
07-03-2021 o godz 01:25 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Pierwsza połowa książki wciąga i jest bardzo interesująca. Druga jest nijaka i mogłoby jej w ogóle nie być.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
23-02-2021 o godz 17:28 przez: Anonim
Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek poszerza horyzonty. Przekonuję się o tym raz za razem sięgając po lektury z półki literatura popularno-naukowa. Robię to chętnie, gdyż mój głód wiedzy jest ogromny i wiecznie niezaspokojony. Historia, polityka, medycyna, biologia - każda z tych dziedzin jest fascynująca i warta głębszego poznania. Ostatnio w moje ręce trafiła niezwykle ciekawa książka autorstwa wybitnego niemieckiego naukowca, archeogenetyka Johannesa Krause "Homo Sapiens i jego geny. Opowieść o nas i naszych przodkach" (współautorem tej publikacji jest dziennikarz Thomas Trappe). Nie zdziwię się jeśli wcześniej nie słyszeliście tego terminu gdyż archeogenetyka to bardzo młoda gałąź nauki, która koncentruje się na zastosowaniu zdobyczy genetyki w opisywaniu ludzkiej przeszłości, w tym tej sięgające setki tysięcy lat wstecz. Daje więc ona niespotykane dotąd możliwości i pozwala na analizę DNA pozyskanego z odkryć archeologicznych jak i, co równie fascynujące, analizę DNA obecnej populacji (ludzi, zwierząt, roślin) która służy do badania wzajemnych interakcji między nimi sięgając nawet do bardzo odległej przeszłości. To lektura wymagająca skupienia i chęci do samodzielnego poszukiwania wielu informacji w trakcie czytania (prawdę mówiąc nie obraziłabym się na większą liczbę przypisów). Autorzy nie oszczędzają czytelnikowi fachowego słownictwa, zarówno z dziedziny archeologii jak i genetyki, a o niektórych sprawach mówią jakby były one oczywistością (choć dla laika nie są). Mimo to książka ta ma szansę zainteresować szersze grono czytelników gdyż opowiada o tak fascynujących zjawiskach z dziejów jak migracja i wędrówki naszych praprzodków, poszukuje wspólnych korzeni języków którymi dziś posługuje się ludzkość czy przygląda na różnym epidemiom takim jak dżuma, tyfus czy gruźlica, które na przestrzeni wieków zbierały śmiertelne żniwo i odcisnęły znaczące piętno na historii ludzkości. Uzupełnienie rozdziałów są wykresy i zdjęcia, których jednak jakość mogłaby być lepsza (są czarno-białe, często mało wyraźne). Książka ta jest kopalnią wiedzy o naszej odległej historii, która dotąd była jedynie w sferze domysłów i spekulacji. Archeogenetyka otwiera naukowcom nowe możliwości i daję nadzieję iż lepiej zrozumiemy naszą przeszłość i wyciągniemy z niej odpowiednie wnioski na przyszłość. Polecam tę pozycję Waszej uwadze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-03-2021 o godz 13:36 przez: czerwonakaja
Lubicie poszerzać swoje horyzonty i dowiadywać się coraz to nowych rzeczy? Ja coraz częściej sięgam do publikacji popularno-naukowych licząc na to, że coś mi z nich w głowie zostanie 😅 Tym razem poczytałam sobie o człowieku, jego prehistorii i wędrówkach w połączeniu z genetyką. Duet Johannes Krause, niemiecki naukowiec i archogenetyk razem z dziennikarzem Thomasem Trappe w bardzo przystępny sposób opowiedzieli o tym, jak człowiek z Afryki przywędrował do Europy, kiedy stracił ciemny kolor skóry, dlaczego była ciemna i co o nas mówią nasze geny. Przyznam szczerze, że wcześniej nie spotkałam się z pojęciem archogenetyki i z ciekawością czytałam o tym, że nasze DNA ulega ciągłym chemicznym przemianom. Gdy coś mu zaszkodzi odnawia się albo zwyczajnie mutuje. Człowiek jest mieszanką DNA i bez względu na etniczne korzenie ciągle się do siebie zbliżamy, szkoda tylko, że odbywa się to chemicznie, a nie również mentalnie i wciąż widzimy w ludziach, którzy wyglądają inaczej niż my, dziwnego zagrożenia, gdy tymczasem niejednokrotnie jesteśmy nim sami dla siebie. Tak jak nasze geny mutują wraz z upływającym czasem, czego możecie dowiedzieć się na przykładach tego dlaczego jesteśmy słabo owłosieni (kiedyś człowiek nosił swoje futerko), dlaczego mieszkańcy Europy stali się biali (a kiedyś nie byli) I w jaki sposób wpłynęło na to zjawisko nie jedzenia mięsa oraz witamina D, tak mutuje nasz język i kultura. Jak powtarza POETA, jedyną pewną rzeczą jest zmiana, a te od tysiącleci toczą się i nic ich nie zatrzyma. O ile nasz gatunek nie zniknie z powierzchni Ziemi, to kiedyś człowiek przyszłości będzie badał nas i uznani zostaniemy za prehistorię 😜 Kiedyś tam pojedyncza zmiana w ludzkim DNA doprowadziła do zmian w naszym mózgu i dzięki temu wygraliśmy wyścig z neandertalczykiem i denisowianinem bo rozwinęliśmy w sobie szereg umiejętności, od zachowań społecznych (te niestety pozostawiają wiele do życzenia) po język, kreatywność i umiejętność adaptacji. Teraz gdy wiem skąd mam niebieskie oczy zachęcam i Was by zajrzeć do tej książki i poczytać nie tylko o genach, ale i o chorobach i epidemiach, które dodały swoje 5 groszy, czy o przemyśleniach Autorów na temat ludzkości w ogóle.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
29-01-2021 o godz 18:17 przez: pati9475
"Podróż ludzkości będzie dalej trwać. Dojdziemy do granic. Do granic, których nie zaakceptujemy. Bo to nie lezy w naszej naturze." "Homo Sapiens..." to niecodzienna książka - a właściwe mogę rzec - kompendium niezwykle obszernej wiedzy z zakresu historii, antropologii i genetyki. Przedstawiona w niej młoda gałąź nauki, jaką jest archeogenetyka (nauka stosująca zdobycze genetyki w celu opisania przeszłości) jest zwieńczeniem wszystkich powyższych zainteresowań badaczy. Dzięki skrupulatnemu badaniu materiału genetycznego ze szczątków, które liczą sobie tysiące lat, uzyskuje się informacje przydatne w wielu dziedzinach naukowych. Autorzy obszernie i zajmująco opisują samą gałąź nauki, jak i sposoby pozyskiwania i badania materiałów genetycznych. Przełożenie uzyskanych wiadomości na czasy współczesne ukazuje jasno, jak zmieniały się nasze geny, jakie ślady prehistorycznych przodków w sobie nosimy, a jakie zostały zatarte przez wieki ewolucji. A zakres tych zmian, jak wskazują autorzy, oddziałuje na wszystko, co ludzkie, od nietolerancji laktozy począwszy, przez różnice w mowie i języku, na sposobach przenoszenia chorób zakaźnych kończąc. Zwłaszcza ten ostatni aspekt jest w obecnych czasach bardzo aktualny i czytałam go ze szczególnym zainteresowaniem. Ta pozornie niewielka objętościowo książka mieści ogrom ciekawostek, danych naukowych, ilustracji, zdjęć i mapek migracji ludzkości, które wspólnie tworzą pasjonującą całość. Zarówno osoby zajmujące się zawodowo podobnymi dziedzinami, jak i amatorzy, szukający intrygującej i nietypowej wiedzy, znajdą coś dla siebie. Ja sporo nowych rzeczy się dowiedziałam i serdecznie polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
27-01-2021 o godz 15:30 przez: dream_books25
„Homo sapiens i jego geny” – Johannes Krause, tłumacz: Magdalena Kaczmarek Gatunek: nauki przyrodnicze Czy wydarzenia pokazane w filmie „Park Jurajski” mogłyby wydarzyć się w rzeczywistości? Czy materiał genetyczny zawarty jedynie w małej kosteczce jest w stanie dostarczyć nam informację o płci, diecie, rasie i pochodzeniu człowieka? Czy ewolucja jest „prostolinijna” – z jeden gatunek od razu ewoluuje do drugiego? Czy może wręcz przeciwnie? Czy nietolerancja laktozy jest jedynie wymysłem, a może ma głębsze korzenie? Czy izolacja leży w ludzkiej naturze? Czy globalizacja to wytwór ostatnich kilkudziesięciu lat, czy jej znaczenie miałoby rację bytu już w prehistorii? Na te i wiele innych pytań można właśnie znaleźć odpowiedzi w książce „Homo sapiens i jego geny”. Pomimo, iż powieść przypisywana jest do gatunku nauki przyrodnicze, nie jest trudna w obiorze. Każda osoba powinna ją bardzo łatwo zrozumieć. Do tego zdjęcia, obrazy oraz mapki, które ułatwiają wyobrażenie sobie wyglądu pierwszych ludzi, narzędzi jakimi się posługiwali oraz tras ich wędrówek. Każdy fakt poparty przykładem, jakąś anegdotą. Powieść ma jedynie 273 strony, także nie oszukujmy się nie jest to stuprocentowe kompendium wiedzy o genach, pochodzeniu człowieka, ale na pewno sprawdzi się jako idealna propozycja dla ciekawych świata i to nie tylko teraźniejszości ale i prehistorii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-01-2021 o godz 09:32 przez: KatarzynaBM
Dziś recenzja książki, która miała swoją premierę kilka dnie temu, jest to moje pierwsze spotkanie z autorami oraz lekturą w Wydawnictwa Bez fikcji. Książka napisana wspólnie przez niemieckiego genetyka i dziennikarza Johannesa Krause i Thomasa Trappe, zawiera opis najnowszych osiągnieć nauki dotyczących DNA ludzi zamiszkujacych Europę w ciągu ostatnich 500 tys. lat. Wiele informacji zaskakuje, wiele wniosków zmienia to, co dotąd pisano w podrecznikach archeologii. Autorzy skupiają się na Europie ponieważ dotąd w niej przeprowadzono najwięcej badań dawnych ludzi, ale za kilka lat zapewne dowiemy sie więcej o historii mieszkańców innych kontynentów. Jeśli jesteście ciekawi skąd się wzięli ludzie w Europie, którędy szli, kogo spotkali, w jakim języku rozmawiali - zachecam do przeczytania ksiazki. Neandertalczycy, łowcy, rolnicy, pasterze i Wikingowie może nie zainteresują wszystkich ale książka jest jednak napisana ciekawie i byla przyjemną lekturą. Rozdziały dotyczace historii chorób i epidemii (na czasie), diety oraz zwierząt domowych dopełniają interesujący obraz dawnych ludzi. Nie jest napisana typowym językiem naukowy, wręcz przestawia w sposób bardzo przystępny wiedzę, którą można łatwo przyswoić. Polecam serdecznie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-02-2021 o godz 11:41 przez: asia gębicz
Kiedyś usłyszałam takie powiedzenie: ,,Kto raz zapakuje walizki,już nigdy ich nie rozpakuje" Lubimy podróżować,przemieszczać się z miejsca na miejsce,poznawać nowe kraje. Czasami tylko na chwilę,a czasem na wiele lat. I kto by pomyślał,że mamy to zapisane w genach! 😂 Autorzy tej zacnej książki postarają się odpowiedzieć na nurtujące nas od wielu lat pytania: skąd pochodzimy i kim jesteśmy? zabierając do początków ludzkości i wyjaśniając jak dzięki nowoczesnym badaniom DNA można prześledzić wędrówkę praczłowieka. Dlaczego,przybierając wyprostowaną postawę,postanowił on opuścić Afrykę i wyruszył do Europy i Azji. Bardzo mi się ta książka podobała! Co ja mówię🙆 Ja byłam nią zachwycona! Genetyka bowiem,to jedyny rozdział biologii,którym byłam naprawdę zaintrygowana i z którego miałam same dobre oceny😂 Dlatego wiedzę z tej książki chłonęłam jak przysłowiowa ,,gąbka" i jeśli Wy też chcecie wiedzieć czemu europejczycy utracili czarną barwę skóry i kilka innych ciekawostek,to zapraszam do lektury!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-01-2021 o godz 17:47 przez: kate_in_bookland
W książce "Homo sapiens i jego geny" Johannes Krause, specjalista archeogenetyki oraz Thomas Trappe, dziennikarz naukowy, zabierają nas w fascynującą podróż do lat prehistorii, nie tylko przybliżając nam historię ewolucji człowieka i podstawy archoegenetyki, ale omawiając również wielkie fale migracyjne przytaczające się przez Europę i resztę świata od pradawnych czasów. W tej publikacji autorzy udowadniają, że czasy prehistoryczne też mogą fascynować. A co ważne, wiedza o tym okresie pomaga lepiej zrozumieć współczesność, m.in. w kontekście naszego pochodzenia, genetyki i migracji. "Homo sapiens i jego geny" to opowieść o człowieku, czyli o każdym z nas i między innymi dlatego jest tak bardzo interesująca - wcale nie czujemy, że czytamy o tajemniczo brzmiącej archeogenetyce, ale odkrywamy rzeczy nam bliskie (choć czasowo tak bardzo odległe:) Gorąco polecam. Idealna propozycja dla miłośników historii i archeologii oraz wszystkich osób ciekawych świata - poszerza horyzonty.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego