Hłasko. Proletariacki książę (okładka  twarda, 10.2020)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Sprzedaje empik.com : 28,75 zł

28,75 zł 44,90 zł *
* Porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Urodził się w 1934 roku w Szczakach. Zmarł w 1969 w Wiesbaden. Aż trudno uwierzyć, że żył tylko trzydzieści pięć lat, bo zdarzeniami z jego życia można by obdzielić kilka osób. Do tego jeszcze mistyfikacje, pozy i autokreacja. Marek Hłasko, ikona buntownika polskiej literatury, debiutował wcześnie i szybko zyskał rozgłos. Wiedział, jak wywołać zainteresowanie i podtrzymać uwagę. Znał wszystkich i wszyscy znali jego. Jego narzeczoną była Agnieszka Osiecka, jego opowiadaniami interesowali się filmowcy, wśród nich Has, Ford i Wajda, w jednej z ekranizacji zagrał Cybulski i Sonja Ziemann, przyszła żona pisarza. Był o krok od zrobienia kariery w Hollywood, dokąd pojechał, jak twierdził, za namową Polańskiego. Nie został jednak sławnym scenarzystą. Zyskał za to przyjaciół, wśród nich był Komeda.

Żył szybko i intensywnie. Wbrew woli stał się obywatelem świata. Wszystkie doświadczenia, nawet te najbardziej skrajne i tragiczne, z niewątpliwym talentem przekuwał w literaturę. Nieposkromiony temperament i wyobraźnia nie mieściły się jednak w samym pisaniu – w literacki mit przemieniał również swoje życie i to tak skutecznie, że uwierzono, że jest prostym chłopakiem z Marymontu.

Radosław Młynarczyk dekonstruuje legendę, demaskuje kreacje, obala mity. Tropi wątki autobiograficzne w utworach i odkrywa zmyślenia, które Hłasko wplótł w swój życiorys. Pokazuje, że zarówno prawda, jak i zmyślenia są tu równie pociągające.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1247851873
Tytuł: Hłasko. Proletariacki książę
Seria: Biografie
Autor: Młynarczyk Radosław
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 272
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-10-28
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 225 x 25 x 144
Indeks: 35947370
średnia 4,3
5
22
4
11
3
4
2
0
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
24-01-2021 o godz 22:36 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Książka Radosława Młynarczyka, absolwenta gdańskiej polonistyki, napisana została w oparciu o bogatą bibliografię krytyczną. Najwięcej miejsca poświęca Autor krajowemu okresowi twórczości (200 stron), podczas gdy emigracyjny liczy niecałe 80 stron. Jeśli ktoś najwyżej ceni sobie Hłaskę krajowego, powinien koniecznie sięgnąć po pracę Radosława Młynarczyka. Nie oznacza to, że nie dowiemy się niczego o pisarzu, i Jego książkach, od momentu wylotu do Paryża po ostatni wywiad, udzielony szwajcarskiemu pismu "Hoer Zu" w Wiesbaden, w 1969 r. Wielką niespodzianką jest też zrekonstruowanie nieszczęśliwego wypadku, do jakiego doszło w Los Angeles, z udziałem Hłaski i Krzysztofa Komedy, co pozwala na przecięcie wszelkich spekulacji. Warto więc zajrzeć do opisanego w książce światka literackiego Polski lat 50, poznać czołowe postacie literatów, dziennikarzy, aktorów, a także heroin: Hani Golde, Agnieszki Osieckiej, czy emigracyjnych: Soni Ziemann (poznanej jeszcze w Polsce) czy Esther Steinbach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-12-2020 o godz 13:05 przez: Zacnem
Z Hłaską jest ten odwieczny kłopot, że jego legenda, romanse, brudy i tragiczna śmierć wciąż przesłaniają nam prawdziwego Hłaskę i jego prozę. Również kłopot mam z klasyfikacją tej książki. Nie do końca biografia, nie całkiem opowieść. Dla wielbicieli biografii prawdopodobnie zbyt subiektywna i domyślna. Dla szpetnych czterdziestoletnich (niegdysiejszych czytelników Hłaski) - pełna nostalgii zachęta, aby ponownie sięgnąć po dzieła mistrza. Kilka lat temu Radosław Młynarczyk odkrył i opublikował młodzieńczą prozę Marka Hłaski „Wilk” i jego juwenilia, a teraz wydał "Hłasko. Proletariacki książę". Młynarczyk podjął śmiałą próbę zmierzenia się z tą legendą i wyszedł z niej zwycięsko, odsiewając prawdę od mitów, jakie sam Hłasko uwielbiał wokół siebie tworzyć. Czy sam pisarz coś na tym stracił? Przeciwnie, stał się jeszcze bardziej fascynujący, niż wtedy, gdy legion krytyków przystrajał go w aureolę „kaskadera literatury”... Ogrom sumiennej pracy autora. Z daleka czuć wiele godzin spędzonych nad studiowaniem życiorysu pisarza jak i jego dzieł. Książka zgrabnie przeplata historię awanturnika z jego twórczością. Jest to bardzo ciekawe i wiele wnosi, bo Hlasko słynie właśnie z tego życiopisania.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Młynarczyk Radosław

Hłasko. Proletariacki książę
audiobook mp3
0/5
(0/5) 0 recenzji
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego