Historia brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Po blisko stu latach nieobecności obserwujemy tryumfalny powrót brody. Spada sprzedaż maszynek do golenia, otwierają się dawno zapomniane barber shopy, a troska o piękną brodę to podstawowy obowiązek naprawdę stylowego mężczyzny.

Wodzowie, wojownicy, rewolucjoniści i hipsterzy – zarost zawsze jest deklaracją tego, kim mężczyźni są i co pragną osiągnąć.

Christopher Oldstone-Moore barwnie przedstawia niezwykłą historię zarostu. To fascynująca opowieść o odwiecznym konflikcie brody i brzytwy w walce o męskie oblicze. Bo zarost lub jego brak to coś więcej niż tylko poranny zabieg przed lustrem – to sygnał, jaki wzorzec męskości wybieramy. Zarost pozwala mężczyźnie zaznaczyć swoją pozycję, wyrazić osobowość i daje poczucie wolności.

Od najdawniejszych czasów poprzez Chrystusa, księcia Alberta, Che Guevarę i Johna Lennona do Davida Beckhama – przed wami zaskakujące dzieje brody!

 


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Historia brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu
Autor: Oldstone-Moore Christopher
Tłumaczenie: Gądek Mariusz
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 512
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-08-17
Rok wydania: 2017
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 148 x 222 x 45
Indeks: 22240996
 
średnia 4,2
5
9
4
4
3
3
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
11 recenzji
3/5
15-08-2017 o godz 17:04 przez: anula
Tytuł książki wskazuje, a choćby sugeruje, że tematem przewodnim książki będzie broda. Ja po przeczytaniu książki nie mam takiego wrażenia. Czytając miałam wątpliwości czy to ja nie byłam w stanie zauważyć tytułowej brody czy to autor zagubił sugerowany, główny temat męskiego zarostu w postaci brody. Mówi się, że nie ocenia się książki po okładce, mnie doświadczenie uczy by nie oceniać książki przed przeczytaniem pierwszych 100 stron. Dlatego dotrwałam, i przeczytałam książkę do końca. A tam dostałam odpowiedź na moje wątpliwości. Na końcu książki autor pisze, że jednym z celów książki była „ chęć przyjrzenia się niezwykłym i fascynującym losom ludzi z historii zachodniej cywilizacji”. A dopiero potem pisze iż kolejnym celem była chęć poznania historii męskiego zarostu. I właśnie takie wrażenie odniosłam podczas czytania. Iż jest to bardziej lektura szeroko ujętej historii społecznej, a dopiero potem historia męskiego zarostu. Są fragmenty, zwłaszcza w drugiej części książki gdzie faktycznie czułam iż dostaję na kartach książki to do czego nawołuje tytuł a mianowicie historię męskiego zarostu. Ale czasami odniosłam wrażenie, że autor chciał zapoznać nas z tyloma szczegółami z historii cywilizacji zachodniej, że zrobiło się za mało miejsca dla tematu przewodniego, brody. A temat okazuje się faktycznie ciekawy. Jak autor wskazuje wielu z nas myśli, że męski zarost to kwestia po prostu zmieniających się trendów w modzie. A to nic bardziej mylnego. Męski zarost czy też jego brak odzwierciedlały męskie oblicze w nieustannie zmieniających się warunkach politycznych, gospodarczych czy rodzinnych społeczeństwa. Zmieniające się trendy w obliczu męskiego zarostu zawsze oznaczały przemiany w danym okresie historii. Temat zarostu jest i był na tyle ciekawy, iż ku memu zdziwieniu był przedmiotem wielu rozważań czy wręcz poważnych opracowań naukowych. Męski zarost miał tak ogromne znaczenie dla właściciela a także dla otoczenia, iż był wskazany lub zakazany przez normy społeczne, a nawet normy prawne. Był przedmiotem zawiłych batalii sądowych między pracownikami a pracodawcą. Okazuje się, że wąsy potrafiły przeszkodzić ich właścicielowi uzyskać stanowisko prezydenta. Sięgając po lekturę spodziewałam się raczej lekkiego podejścia do tematu. Natomiast książka ta jest dobrym ale bardzo szczegółowym studium na temat płci, męskości, jej znaczenia w trakcie przeobrażeń społecznych i historycznych.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
06-08-2017 o godz 17:06 przez: Ania1204
„Bez względu na to, czy jest się gejem czy heteroseksualistą, liberałem czy konserwatystą, wierzącym lub niewierzącym, czy ktoś mieszka w mieście czy na wsi – każdy mężczyzna znajdzie jakiś powód do zapuszczenia brody lub wąsów. Mężczyźni odnaleźli w zaroście rodzaj męskiego wyzwolenia. W świecie zdominowanym przez ogolone twarze zarost stanowi deklarację osobistej niezależności” Przed nami opowieść o dziejach męskiego zarostu. Autor w bardzo pomysłowy sposób prezentuje losy męskiej brody/wąsów/bokobrodów lub ich brak. Dzieje te są przez niego opisane od najdawniejszych czasów poprzez Jezusa, księcia Alberta, Che Guevarę, Johna Lennona do Davida Beckhama. Wymieniłam tylko kilka postaci, ale w książce znajdziecie ich znacznie więcej. Przed rozpoczęciem lektury nasunęło się pytanie, po co pisać o męskim zaroście? Co jest w nim takiego fascynującego, że powstała o nim książka, która ma na dodatek aż 500 stron i bazuje na naprawdę bogatej bibliografii. Autor tłumaczy, że jednym z celów, dla których napisał "Historię brody", była chęć przyjrzenia się niezwykłym losom ludzi z historii zachodniej cywilizacji. Faktycznie, omawiane w książce postacie stanowią bogatą i niezwykle zróżnicowaną grupę. Drugim celem było zapoznanie czytelników z "mrocznymi zakątkami historii męskiego zarostu" i przy okazji rozwianie błędnych wyobrażeń i mitów na jego temat. Według autora, przemiany w męskim zaroście, to nie tylko cykle modowe, ale również inne ważne aspekty. W książce porusza także zagadnienia moralne, polityczne, a także seksualne i wszystko to w nawiązaniu do zarostu. Książka idealna dla mężczyzn (tych z zarostem i bez) oraz dla kobiet, aby mogły zapoznać się z tym tematem i dowiedzieć się, co dla mężczyzny może znaczyć jego broda, wąsy lub ewentualny ich brak.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
08-08-2017 o godz 21:03 przez: Alina Witkowska
Broda towarzyszyła człowiekowi niemal od początku jego istnienia, jednak mimo popularności tekstów związanych z wizerunkiem, nie doczekała się zbyt wielu publikacji na swój temat. Te rynkowe braki przełamuje Christopher Oldstone-Moore w książce “Historia brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu”, która okazuje się niezwykłą gratką dla fanów historii społecznej. Autor jest wyjątkowo bacznym obserwatorem i doświadczonym historykiem. Specjalizuje się w rozważaniach na temat płci, skupiając się na męskości i jej społecznym znaczeniu. Książka ciekawie przedstawia nie tylko męski zarost, ale i kulturę, która wyrosła wokół niego przez całe tysiąclecia. Swoją publikację Oldstone-Moore rozpoczyna od ewolucyjnych teorii Darwina, które tłumaczą pochodzenie brody. Podpowiem tylko, że byliście w grubym błędzie myśląc, że odziedziczyliśmy ją po małpach! Książka przedstawia szereg interesujących eksperymentów psychologicznych przeprowadzonych głównie w XX wieku, które skłaniają czytelnika do przemyśleń nad własnym postrzeganiem męskiego wizerunku. Autor opiera swoje badania na historycznych postaciach od króla Dawida, przez Karola Wielkiego, aż na Davidzie Beckhamie kończąc. Dzięki temu umacnia nas w fantastycznym przekonaniu, że zarost, dotychczas pomijany, stanowi niezwykle ważny środek manifestu i podkreślenia statusu społecznego. “Historię brody…” zdecydowanie poleciłabym każdemu, kogo fascynuje antropologia, historia społeczna, kultura oraz tym, którzy lubią zabawiać towarzystwo oryginalnymi faktami. Ta niekonwencjonalna lektura uświadamia, że historia to nie tylko to, co oglądamy w muzeach, ale lata wpływów, które na stałe odbiły się na męskich twarzach.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
13-08-2017 o godz 15:20 przez: Wszystko, czym jestem zauroczona...
W ostatnim czasie obserwujemy zaskakujący powrót brody ;-) Zarost na twarzy mężczyzny staje się coraz bardziej popularny. Znane marki i wielkie koncerny odnotowują nawet spadki przy sprzedaży m.in. maszynek do golenia, żeli i pianek. Otwierają się barber shopy, które dla młodych ludzi są czymś zupełnie nieznanym, nowym i odkrywczym. Wreszcie dbanie o swój zarost staje się powoli wręcz obowiązkiem dla stylowego i modnego mężczyzny. Wszystko to po niemalże stuletniej nieobecności brody na męskich twarzach :-) Nagle zarost jest dużym wyznacznikiem tego, kim chcą być mężczyźni i co chcieliby przekazać swoim wizerunkiem. Jednym słowem broda staje się swoistą deklaracją. Książka "Historia brody [...]" to fascynująca opowieść o "odwiecznym konflikcie brody i brzytwy w walce o męskie oblicze". Christopher Oldstone - Moore pokusił się o szczegółowe i ciekawe przedstawienie historii męskiego zarostu. Towarzyszył on przecież mężczyznom od zarania dziejów. Był wyznacznikiem władzy, mody, przynależności społecznej itd. Brodę mieli m.in. książę Albert, Henryk Sienkiewicz, Abraham Lincoln, Zygmunt Freud, John Lennon, Czesław Niemen,książę William i książę Harry, David Beckhama, Nergal, Baron, Maciej Zakościelny, George Clooney. To przecież tylko nieliczni mężczyźni z bardzo dużego grona, którzy zdecydowali się na stały lub chwilowy wizerunek z brodą. Zatem wodzowie, wojownicy, królowie, prezydenci, rewolucjoniści, muzycy, pisarze, naukowcy, aktorzy, sportowcy, hipsterzy czy wreszcie mężczyźni, których mijamy na ulicach naszych miast i miasteczek, ale także bezdomni wszyscy mogą mieć brodę i przekazują nią otoczeniu zupełnie inną deklarację. Okazuje się jednak, że broda może być nie tylko atrybutem męskiej urody. W XIX wieku wielką sensacją na całym świecie stała Josephine Clofullia - kobieta z brodą. Po sukcesie w Wielkiej Brytanii z równie wielką sympatią została przyjęta w Ameryce "Od lat Boston nie oglądał tak niezwyklej osobliwości". Ta nietypowa kobieta "odznaczała się najwspanialszym okazem brody mogącym zawstydzić brodę każdego mężczyzny, jaką kiedykolwiek dane było nam widzieć". Jak wyglądała? Zachęcam was do lektury :-) Książka, która już niebawem ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak Literanova poza bardzo wnikliwym opisem historii męskiego zarostu zawiera także rewelacyjne ciekawostki i ozdobiona jest licznymi fotografiami :-) Premiera książki "Historia brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu" już 16 sierpnia 2017 roku :-) Zachęcam was do lektury :-)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
18-09-2017 o godz 19:38 przez: Aga H
Golić się czy nie golić, oto jest pytanie. Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Christopher Oldstone-Moore znalazł idealny moment na opublikowanie swojej książki, o wdzięcznym tytule "Historia brody".Bowiem broda przechodzi swój renesans, a brodacze mogą korzystać z panującej mody na brody. Jak grzyby po deszczu wyrastają teraz na każdej ulicy barbershop'y, powstają kosmetyki do pielęgnacji brody, nawet gazetki reklamowe są pełne brodaczy. Czy popularność zyskały dopiero teraz? Otóż nie. Autor książki "Historia brody", zabiera nas w podróż w czasie śladami męskiego zarostu, bądź jego braku. Przedstawia on wybrane postacie z historii świata, które to miały wpływ na popularyzację danego typu zarostu. Jak będziecie mogli zauważyć, są to zawsze osoby znaczące dla historii świata, władcy, filozofowie, artyści. Nie ma się czemu dziwić, gdyż to oni kreowali opinię ludności. Losy brody były dość burzliwe. Raz były wymogiem, a innym razem przejawem hańby. Christopher Moore dość dokładnie omawia dany przypadek, czy jak kto woli postać. Mamy nakreślony zarys ówcześnie panującej mody czy obyczajów, a następnie skrupulatnie opisany owy przykład. Taki sposób przedstawienie wynika, z dość nikłej ilości źródeł historycznych mówiących o męskim zaroście. Brakuje mi tam jednak kilku informacji, do których mamy dostęp, a są opisane dość lakonicznie. Jednak stworzenie dokładnego kompednium wiedzy historycznej dotyczącej brody, byłoby nie tylko mozolne i czasochłonne, ale również nużące dla przeciętnego czytelnika. Należy docenić autora, za jego ogromny wkład pracy w książkę, którą z cała pewnością można nazwać rozprawą historyczną. Mnóstwo przypisów, dobrze opracowany materiał źródłowy. Książka jest napisana językiem przystępnym dla każdego, moim zdaniem łatwa w odbiorze. Podzielona jest na rozdziały odpowiadające epokom literackim, a każda wybrana postać, jest jednym z najważniejszych reprezentantów danego okresu. Książkę mogę polecić każdemu brodaczowi oraz miłośnikowi historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-08-2017 o godz 23:09 przez: Karolina Sabat
Kto by pomyślał, że męska broda może być dobrym tematem na książkę? A jednak! Okazuje się, że zarost to nie tylko włosy, które mężczyźni golą lub nie. Od najdawniejszych czasów mężczyźni za pomocą brody manifestowali przynależność do pewnych grup społecznych. Niegdyś broda była środkiem do zaznaczenia swojej pozycji społecznej, a z czasem stała się sposobem na podkreślenie swojego stylu. Książka napisana jest w sposób bardzo przystępny. Historyczno – socjologiczne dywagacje nie męczą czytelnika, choć osoby z zacięciem socjologicznym odnajdą w lekturze większą przyjemność. Nie sposób też się znudzić tematem, bo w każdej epoce mężczyźni zupełnie inaczej obchodzili się ze swoim zarostem. Warto sięgnąć po ten tytuł choćby tylko dlatego, że dotyczy tak ciekawej i niespotykanej w literaturze tematyki. Poza tym autor analizuje wyniki badań i podaje jasną odpowiedź na zadawane od wieków pytanie: Czy kobietom bardziej podoba się bujna broda, kilkudniowy zarost, czy może zupełny jego brak?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
26-10-2017 o godz 11:55 przez: Anonim
Do tej pory zdobiący męską twarz zarost nie skłaniał mnie do głębszej refleksji, broda w mojej świadomości istniała o ile ktoś ją zapuścił lub nie istniała, jeśli ktoś ją zgolił (albo nigdy nie wyhodował). Nie zastanawiałam się dlaczego tylko nasz gatunek może pochwalić się specyficznym zarostem na twarzy i skąd tyle szumu wokół, wciąż mającej się całkiem nieźle, mody na „drwala”. Kompletnie nie miałam więc pojęcia o czym mógł w swojej książce pisać Christopher Oldstone-Moore i dlaczego jest tego aż tyle – bo prawie 500 stron! Zanim zaczęłam czytać postanowiłam więc zrobić mały rekonesans w internetowych czeluściach. Trafiając na kolejne „brodowe” blogi”: Brodaty Blog, Męskie Zacięcie, Czarnobrody, Pan Broda, uświadomiłam sobie jakim jestem ignorantem i jak mało wiem o świecie. Nie tracąc więcej czasu, jak najszybciej zabrałam się więc do czytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-09-2018 o godz 21:42 przez: Wojtek XTZ
Nie sądziłem, że można o brodzie napisać książkę. I to tak pokaźną, a na dodatek ciekawą. Autor, podpierając się bogatym materiałem źródłowym, wprowadza nas w historię męskiego zarostu od czasów starożytnych, zabawnie ale i rzetelnie opisuje rolę brody w poszczególnych cywilizacjach w różnych obszarach świata. W swoich dociekaniach dochodzi do dnia dzisiejszego i stara się określić miejsce zarostu w hierarchii wartości współczesnego mężczyzny. Książka tylko z pozoru dotyka błahego tematu, każda kolejna strona pozwala zgłębiać niuanse psychiki nie tylko męskiej. Publikacja jak najbardziej godna polecenia, zarówno dla mężczyzn szukających wspólnego mianownika z królem Leonidasem, jak również dla kobiet pragnących zrozumieć naturę przedstawicieli płci brzydkiej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
30-08-2017 o godz 18:22 przez: evkowe
Bardzo rzetelna pod względem faktograficznym pozycja, która omawia niezwykle interesujący wątek męskiego zarostu. Nie miałam pojęcia, że z posiadaniem brody wiąże się tak bogata historia i filozofia. Do tej pory, kiedy patrzyłam na mojego chłopaka, czy jakiegokolwiek mężczyznę, to zadawałam sobie pytanie, czy lepiej wygląda z zarostem, czy bez? Teraz będę się zastanawiać, co skłoniło go do tego, aby brodę posiadać i czy ewentualna odpowiedź (jeżeli ośmielę się zapytać) pokryje się z tezami autora książki. „Historia brody” to pozycja, którą powinien przeczytać każdy, kto chociaż trochę interesuje się modą i fryzjerstwem. Spodoba się także osobom, które po prostu lubią wiedzieć więcej na każdy temat.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-06-2019 o godz 19:19 przez: Mirosław Szmagliński
Warto zapoznać się z sensem posiadania brody. Szeroki zakres przypisów wyjaśniających posiadanie brody i jej istotę u mężczyzn.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-06-2021 o godz 21:44 przez: Anonim
Ok
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Sielanki Saunders George
5/5
29,70 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ty albo żadna Kordel Magdalena
4.7/5
28,55 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Japoński wachlarz Bator Joanna
5/5
41,24 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tajemna historia Tartt Donna
4.7/5
35,87 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
4.5/5
34,09 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.6/5
37,93 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sklepy cynamonowe Schulz Bruno
5/5
28,49 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 10 grudnia Saunders George
5/5
31,80 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Różaniec Ryś Grzegorz
5/5
27,76 zł
32,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Komedie Shakespeare William
5/5
66,72 zł
89,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.4/5
25,27 zł
39,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego