Gambit hetmański (okładka  twarda, 04.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Rok 1671, Francja. Marysieńka Sobieska spotyka się z kardynałem de Bonzim, ministrem spraw zagranicznych Ludwika XIV i jednocześnie jej "oficerem prowadzącym". Żona hetmana wielkiego koronnego jest francuskim szpiegiem i prowadzi w Polsce operację mającą na celu detronizację Michała Korybuta Wiśniowieckiego…

"Gambit hetmański" opowiada o rozgrywce, w której silni mężczyźni to tylko pionki na szachownicy historii. Graczami są kobiety. Kobiety, które nade wszystko pragną władzy i gotowe są za nią zapłacić złotem, krwią i swoim ciałem. Wiedzą, że rządzą nie koronowane głowy, lecz szyje, które tymi głowami kręcą.

"Historia jest nie tylko nauczycielką życia, to także skarbnica atrakcyjnych fabuł. Od zawsze zazdrościliśmy Francuzom i Anglikom umiejętności ich opowiadania. Ale już nie musimy! […] To porywająca powieść o intrygach na najwyższych szczeblach władzy Rzeczypospolitej, o ambicjach polskiego prymasa, który robi, co może, by zostać papieżem, o silnych kobietach i ich władzy nad mężczyznami, o wielkiej miłości hetmana koronnego Sobieskiego i Marysieńki, o seksie, zdradach, walkach i zamachach… Okazuje się, że Bóg jest politycznym narzędziem, honor można kupić i tylko trucizna jest poważnie traktowana".
Leszek Bugajski

ID produktu: 1120476173
Tytuł: Gambit hetmański
Autor: Foryś Robert
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 1080
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-04-13
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 73 x 220 x 147
Indeks: 18996043
średnia 4,8
5
11
4
1
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
7 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
29-04-2016 o godz 09:18 przez: barwinka
Książka popełniona przez Roberta Forysia prezentuje się piękne, a jednocześnie może niepokoić, nie każdy bowiem lubi tak grube historie. Powieść liczy sobie ponad 1000 stron, jednak składa się z trzech podtytułów, które w pierwotnym zamyśle miały być wydane osobno (tom pierwszy pojawił się na rynku parę lat wcześniej). Wydawnictwo pokusiło się o wydanie zbiorowe, co wydaje mi się bardzo dobrym pomysłem. Książka oprawiona w twardą oprawę cieszy nie tylko podczas lektury, ale również pięknie prezentuje się na półce.

Miraże polityczne, nieszczęśliwe małżeństwa, kobiety, które nie są wcale takie potulne i niewinne, duchowni, którzy bardziej niż o boskiej chwale myślą o doczesnych radościach, magnaci, których obchodzą jedynie własne majątki, gierki królów, i gdzieś na samym dole widać maluczkich, którzy cierpią i giną.

Ta historia wywołuje bardzo wiele emocji, wiele przemyśleń i bardzo dużo wspaniałych doznań podczas lektury. Wbrew objętości czyta się szybko, na co duży wpływ ma bardzo przystępny język, niezwykle wciągająca akcja i cały korowód barwnych postaci. Ciesze się, że tego typu powieści powstają i mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
30-04-2016 o godz 21:25 przez: Patrycja Telega
Książkę polecam każdemu. Czyta się niesamowicie szybko, zważając na to, ile ma stron. Wypełniona jest różnymi emocjami, można przy niej śmiać się, zapłakać, a nawet przeżyć chwile grozy. A wszystko to zawdzięczamy świetnemu autorowi i barwnym postaciom historycznym.

http://odkryc-tajemnice-ksiazek-recenzje.blogspot.com/2016/04/83-gambit-hetmanski-robert-forys.html
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
13-04-2016 o godz 19:01 przez: Bookendorfina Izabela Pycio
"Prawdziwa władza kryje się w cieniu. Wybrzmiewa szeptem knowań i pochlebstw, dźwięczy złotem, zabija trucizną i zdradą. Ten, kto osiągnął mistrzostwo w sztuce intrygi, może za pomocą niewidzialnych sznurków sterować losami innych, choćby byli oddaleni o tysiące mil."

Rewelacyjna lektura, przez kilka dni całkowicie pochłaniała moją uwagę, mocno wciągając w swój niezwykle barwnie odmalowany powieściowy świat. Ponad tysiąc stron świetnego zaczytania, fakty historyczne z wielką umiejętnością wplecione w fikcję literacką. Na spotkanie z czytelnikiem czekają chociażby Jan III Sobieski, Maria Kazimiera d’Arquien, Michał Korybut Wiśniowiecki, Eleonora Habsburżanka, Klara Izabella Pacowa, Teofila Ludwika Zasławska, Pierre de Bonzi, Mikołaj Prażmowski. Już pierwszy akapit książki intrygująco otwiera fascynującą podróż po meandrach splotów ludzkich losów, fałszywej przyjaźni, przewrotnej sprawiedliwości i znaczących bitew. Autor z niezwykłą swobodą przenosi nas w siedemnasty wiek (1671-1674), do Rzeczpospolitej, proponując wielkie bogactwo postaci, mnogość wydarzeń, zaskakujące zwroty akcji, a w tle świadomość wielkiego prawdopodobieństwa opisywanych okoliczności i towarzyszących im silnych emocji. Nie można oderwać się od powieści, porywająco przedstawiona fabuła, bardzo dynamiczna akcja, sensacyjne klimaty, podsycające ciekawość tytuły rozdziałów. Dajemy ponieść się narracji i nawet nie odczuwamy jak szybko mijają kolejne godziny z książką w ręku, otrzymujemy uczucie wielkiej satysfakcji czytelniczej.

Bardzo odpowiada mi taki lekki, naturalny styl pisania, pomysłowość, doskonale wyczuwalna chęć związania czytelnika z opowiadaną historią. Natychmiast odbieramy atmosferę tamtych czasów, odnosimy wrażenie jakbyśmy sami byli elementem tej powieściowej rzeczywistości, jedną z licznych jej postaci, tak mocno różnorodnych, wyrazistych i przekonywujących. Spotykamy pełen wachlarz ludzkich wad i zalet, wydobywane na powierzchnię ludzkie przywary i ułomności wprowadzają nas w nastrój niepokoju i niepewności, a oczywiste przymioty i cnoty w świetle intrygujących wydarzeń tracą na prawdziwości, szczerości i pozytywnym wydźwięku. Granica między złymi i dobrymi charakterami podlega nieustannym przemianom i zyskuje cechy nieprzewidywalności, to gra pozorów na najwyższym poziomie, nawet prorocze sny bohaterów wydają się mieć drugie dno. Jestem pod wrażeniem dbałości o każdy szczegół w opisach polskich uwarunkowań kulturalnych, społecznych, politycznych i religijnych w siedemnastym wieku, postrzeganiem wartości moralnych i etycznych oraz bardzo wiernego odzwierciedlenia życia mieszkańców wsi, miast i dworu królewskiego. Autor zwraca naszą uwagę na detale związane ze sposobem ubioru, panującą modą, wyposażeniem armii, dostępną bronią, przedmiotami codziennego użytku, stopniem rozwoju techniki i medycyny.

Ta bardzo starannie wydana publikacja zawiera trzy tomy cyklu "Gambit hetmański" - "Bóg, honor, ojczyzna", "Krew, ogień i łzy", "Złoto i tron". Tytuły poszczególnych części natychmiast sugerują nam ogromny ładunek zawiłych intryg i politycznych machinacji w walce o polski tron. To świat zatrutych pragnień, złamanych przysiąg, zdrad, ciemnych sprawek, ukrytych zamiarów, knowań, okrutnych przesłuchań, szpiegostwa, szantażu, kłamstwa, namiętności, nienawiści i wymuszonych okolicznościami rozejmów. Bohaterowie służą słusznym sprawom umysłem, sztyletem, trucizną i własnym ciałem. Okazuje się, że "silni mężczyźni to tylko pionki na szachownicy historii, graczami są kobiety", to one odgrywają wiodącą rolę w tej powieści. Charakteryzują się silnymi osobowościami, sprytem, przebiegłością, umiejętnością manipulowania faktami i ludźmi, wielkimi ambicjami i gotowością do poświęceń w imię władzy. Niezwykle płynnie poruszamy się po licznych wątkach nieustannej wojny na pochlebstwa, donosy i podstępy, kiedy za uprzejmym gestem kryje się chciwość, fałsz i nadzieja na odniesienie indywidualnych korzyści. Robi na nas wrażenie dyplomacja jako najdoskonalszy rodzaj szpiegostwa, pajęczyna dworskich spisków, poświęcanie kolejnych pionków na szachownicy w zamian za uzyskanie lepszej pozycji do wygranej. Zadziwiające, jak szybko odwracają się role, dzisiejszy przeciwnik polityczny, jutro znacznie wzbogacony o złoto, wartościowe dobra czy wielkie połacie ziemi, staje się zagorzałym sprzymierzeńcem, oczywiście do czasu, aż ktoś nie zaoferuje mu więcej. "Gambit hetmański" to świetna propozycja czytelnicza, polecam miłośnikom naprawdę dobrej literatury, przyjemnie spędziłam z nią czas, stała się inspiracją do odświeżenia historycznej wiedzy. Kolejny raz przekonuję się, jak bardzo historia lubi powtarzać się.

bookendorfina.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-04-2016 o godz 16:49 przez: MARTA KACZMARCZYK
Gdy w Polsce XVII wieku małżeństwo króla Michała Korbuta Wiśniowieckiego z Eleonorą Habsburżanką, siostrą cesarza Leopolda I wisi na włosku, a wewnętrzne konflikty rozdzierają Polskę na strzępy, do działania przystępują kobiety. To one toczą główną rozgrywkę, przy czym mężczyźni są niczym pionki na szachownicy.

Niezadowolenie społeczne, brak wsparcia finansowego oraz ciągłe nieporozumienia polityczne, zamiast przymierza z Austrią doprowadzają do pogłębionego konfliktu z Turcją i królem Francji. Brak silnej ręki i woli walki króla przyczynia się do zdecydowanych działań księżnej Gryzeldy. Ona to jako matka króla, a zarazem silna osobowość zaczyna poruszać sznurkami i podejmować ważne decyzje za króla. Nie wszystkim jest to na rękę. Pojawia się walka o władzę. Przekupstwo przeplata się z namiętnością. Wraz z rozwojem akcji na scenie pojawia się kolejna silna kobieta. Tym razem jest nią Marysieńka Sobieska, która przybywa do Francji, aby tam omówić ważne kwestie z kardynałem. To ona jako szpieg dąży do detronizacji króla. Intrygi i manipulacje stają się codziennością, a dobro ojczyzny wyznacza ilość złota. Poświęcenie dla sprawy staje się grą pozorów, a zaufanie stoi na równi ze zdradą. Sami sojusznicy nie wiedzą komu mają ufać w czasach, gdy sprzymierzeniec w każdej chwili może okazać się zdrajcą,a zdrajca sprzymierzeńcem w imię miłości do kraju. Silne osobowości kobiece wykazują się w powieści niezwykłą przebiegłością. To one wykorzystują swoje sztuczki do intryg, aby w końcu osiągnąć upragniony cel. A ich urokowi i namiętności którymi się posługują w dążeniu do celu nie są w stanie oprzeć się najtwardsi mężowie. Poza scenami walki, ucieczki to właśnie śmiałe sceny miłosne stanowią niezwykłość tej powieści. Bezwzględność kobiet, a przy tym subtelność w realizowaniu swoich zadań powoduje, że akcja książki nabiera tempa.

Autorowi udało się sportretować życie społeczno-polityczne Polski z XVII wieku, jednak w wielu fragmentach można doszukać się aluzji do współczesnych czasów. Dzięki dużej ilości intryg, śmierci i namiętności książkę czyta się niejako sensacje osadzona w 1671 r. na terenech Europy, gdzie pościgi, szable i muszkiety stanowią nieodzowny element wyposażenia, a kobiety nie są jedynie tłem, a główno rozgrywającymi postaciami.

Książka ta podzielona jest na trzy części. Wśród nich są: BÓG, HONOR, TRUCIZNA; KREW, OGIEŃ I ŁZY; ZŁOTO I TRON. Śmiało można rzec, iż to polska wersja „Gry o Tron”.

Książkę mimo obszernych rozmiarów czyta się jednym tchem. Konstrukcja fabuły, styl oraz historyczne postacie obdarzone w fikcyjny koloryt nie pozwalają oderwać się od lektury, sprawiając czytelnikowi wyborną rozrywkę. Dla mnie to książka roku


www.lubieczytac.blogujaca.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-04-2016 o godz 20:10 przez: Triskel
"Gambit hetmański" to porywająca historia, która pokazuje, że nawet z pozoru silni mężczyźni mogą myć z łatwością manipulowani przez drobne i kruche kobiety. Władcy są jedynie pionkami na szachownicy w ich rękach, a wytrawnymi graczami są kobiety. Kobiety, które pragną władzy i pieniędzy, dla których są w stanie zrobić niemal wszystko. Posunąć się do nie jednej intrygi i spisku. Knowania zakrojone są na olbrzymią skalę, gdzie nawet sojusznikom nie można wierzyć. Podstępne kusicielki nie omieszkają wykorzystać wszystkich atutów jakie posiadają, aby tylko dopiąć celu.

Jest roku 1671, do Francji przybywa Maria Kazimiera d’Arquien, zwana Marysieńką Sobieską. W celu spotkania się z kardynałem de Bonzim, będącym wówczas ministrem spraw zagranicznych Ludwika XIV. Kobieta jest na dodatek francuskim szpiegiem, mającym na celu doprowadzić do detronizacji Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Maria Kazimiera d’Arquien była gotowa dużo poświęcić aby osiągnąć upragniony celu. Manipulowała mężczyznami wraz z innymi wielkimi kobietami tamtego okresu. Nagrodą w tej bezlitosnej grze była, korona Rzeczypospolitej. Przebiegłe kobiet pokazały niezwykłą mądrość, przebiegłość i umiejętność manipulowania pozorami.

Matki, żony i wreszcie kochanki odrywają nie małą rolę na kartach książki. Autor zawarł w niej bardzo realistyczną opowieść, opartą na faktach historycznych. Liczne zdrady, walki i intrygi przepełniają tą powieść, nie pozwalając się nudzić ani przez moment. Miłości, namiętności i skrytobójstwa dały prawdziwą władzę kobietom żyjącym w tamtym okresie. Książkę czyta się jednym tchem, od pierwszej do ostatniej strony. Język Roberta Foryśa jest bogaty i barwny, co bardzo ułatwia czytanie. Historia osadzona na najwyższych szczeblach władzy Rzeczypospolitej została wiernie i realistycznie nakreślona. Marysieńka i Ludwik XIV emocjonują swoimi losami i sprawiają, że ciągle ma się ochotę na dalszą część lektury. Z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po książkę z pod pióra tego autora.

"Gambit hetmański" pokazuje, że honor jest na sprzedaż, Bogiem można manipulować, a kobiety zrobią wszystko dla władzy i pieniędzy. Nawet będą w stanie poświęcić własne ciało. Od dawna wiadomy jest fakt, że bardzo często tak na prawdę nie rządzą potężni władcy. Lecz drobne kobiety, które nimi manipulują. Koronowane głowy są szyjami, a niewiasty tymi głowami swobodnie kręcą. Tło historyczne zostało ukazane wiarygodnie, dialogi są prawdziwe, a bohaterowie wzbudzają emocje. Jak choćby Bogusław Tyner i Charlott Mesire, bardzo interesująca śledziło mi się ich losy. Nie raz z wypiekami na twarzy. Jest to prawdziwa gra o tron, koronę i władzę, gdzie nie ma miejsca na litość i skrupuły. Serdecznie polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-04-2016 o godz 09:29 przez: erka
Maria Kazimiera de La Grange d’Arquien.W świadomości Polaków, pozostanie już zawsze Marysieńka, do której król polski Jan III Sobieski, pisał, tak piękne listy.
W książce"Gambit hetmański", Marysieńką, jako szpieg przybywa do Francji, gdzie spotyka się z kardynałem, z którym omawia, pewne, niezwykle istotne sprawy.Równocześnie, stara się doprowadzić do detronizacji Michała Korybut Wiśniowieckiego, który, będąc królem, nie może liczyć, na praktycznie żadne poparcie.Będąc francuskim szpiegiem,markiza, dążąc do zrealizowania swych celów, ucieka się do wszystkich możliwych sztuczek.Wielka władza, wymaga poświęceń, nie ma osoby której nie można przekupić,a jeśli wyniknie taka potrzeba, trucizna rozwiązuje wszelkie problemy.

W swojej książce, która swoją drogą jest potężnym tomiszczem, autor zawarł wszystko, co powinno znaleźć się w historycznej opowieści.Fascynująco opisane zdrady i walka o władzę.Namiętności, miłość, wiarołomstwo i śmierć.
W swej powieści, głównymi postaciami pisarz uczynił kobiety.Pozostające rzekomo, w cieniu swych potężnych mężów, swoimi intrygami i sztuczkami, potrafiły osiągnąć więcej, niż mężczyźni.Doskonała pozycja, którą, mimo gargantuicznych rozmiarów, czyta się jednym tchem.
Premiera-13 kwietnia.Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-03-2017 o godz 22:19 przez: Jacemila
Bardzo interesująca i wciągająca powieść historyczna. Czytałam jednym tchem. Opowiada o czasach i życiu Jana Sobieskiego i Marysieńki. O francuskich intrygach politycznych, o Wiśniowieckich tj. o władzy kobiet nad mężczyznami , i, o seksie, zdradach, walkach i zamachach… Tytuł sam mówi za siebie. POLECAM
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa It Ends with Us Hoover Colleen
4.7/5
38,49 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ugly Love Hoover Colleen
4.6/5
34,43 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Confess Hoover Colleen
4.6/5
31,58 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Too Late Hoover Colleen
4.5/5
29,99 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gdyby nie ty Hoover Colleen
5/5
31,27 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Maybe Someday Hoover Colleen
4.6/5
30,99 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Layla Hoover Colleen
4.5/5
31,59 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Materiał na chłopaka Hall Alexis
4.5/5
29,39 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa November 9 Hoover Colleen
4.7/5
32,44 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Radio Silence Oseman Alice
4.8/5
27,73 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Napisz i spal Sharon Jones
4.4/5
25,73 zł
39,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego