Honorowy Złoty Glan dla Zbigniewa Rybczyńskiego, Złote Glany 2008 dla Marka Skrobeckiego, Cezarego Bodzianowskiego, Leszka Mądzika i Czesława Mozila - nagrody dla niezależnych polskich twórców zostaną wręczone podczas X Festiwalu Twórców Powiększenie 2008, który będzie obywał się od 5 do 10 czerwca w Łodzi.

Większość nagród trafi do rąk laureatów podczas wieczoru inaugurującego festiwal. 5 czerwca Złotego Glana odbiorą:

Marek Skrobecki - znany na świecie realizatora filmów animowanych, przestrzenno-lalkowych, od lat związany ze studiem filmowym Se-ma-for w Łodzi. Skrobecki jako pierwszy w Polsce odszedł od animowania małych lalek na rzecz lalek naturalnych rozmiarów, odpowiadających wielkością przeciętnemu człowiekowi (m. in. w filmie "ICHTHYS"). Jest drugim reżyserem i autorem scenografii do "Piotrusia i wilka", laureata Oskara 2008 w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film animowany. Złotego Glana otrzyma za zaadaptowanie na grunt polski nowatorskiej techniki animacji przestrzenno - lalkowej, dzięki której w sposób jeszcze bardziej przejmujący porusza problematykę ludzkiego losu, nadziei, oczekiwania oraz spełnienia.

Cezary Bodzianowski - artysta, performer. W latach 1988-1990 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1990-1994 w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Mieszka i pracuje w Łodzi. Znany jest niemal wyłącznie jako twórca zaskakujących akcji o dadaistycznym rodowodzie (jak np. przenicowanie tramwaju na lewą stronę przez przeniesienie napisów na zewnątrz), które przeprowadza bezustannie gdzieś w Polsce i na świecie. Czasami oglądają go tłumy, czasami pozostaje niezauważony. W 2004 otrzymał Paszport Polityki w kategorii "sztuki wizualne". Złotego Glana odbierze za wyjątkowe akcje artystyczne, które nasycają szarą rzeczywistość poezją i magią.

Zbigniew Rybczyński - autor animowanych filmów eksperymentalnych, w których jest zarazem reżyserem, operatorem, scenarzystą, najczęściej także scenografem. Za film "Tango" jako pierwszy Polak w 1983 został uhonorowany Oscarem w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. W swojej twórczości wciąga widzów w grę z czasem oraz z przestrzenią. Jego filmy to poszukiwanie odmiennych sposobów tworzenia filmowej narracji, próba przełamania rygoru montażu. Honorowego "Złotego Glana" otrzyma za całokształt twórczych dokonań.

Ponadto 6 czerwca Zbigniew Rybczyński otrzyma tytuł Doctora honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.

Leszek Mądzik oraz Czesław Mozil (Czesław Śpiewa) odbiorą swoje nagrody 9 czerwca.

Złote Glany przyznawane są twórcom niezależnym, którzy z uporem przeciwstawiają się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej, wyrazicielom wolności, prześmiewcom i demaskatorom tkwiących w masowej wyobraźni Polaków mitów i stereotypów. Dotychczasowymi laureatami ZŁOTEGO GLANA byli m.in. Jan Jakub Kolski, Lech Majewski, Marek Raczkowski, Artur Żmijewski, Andrzej Barański, Mariusz Wilczyński, Grupa Artystyczna "Łódź Kaliska", Tomasz Bagiński, Paweł Kukiz, Muniek Staszczyk, Kazik Staszewski i Zbigniew Libera.

Uroczysta inauguracja X Festiwalu Twórców Powiększenie 2008 rozpocznie się w łódzkim Kinie Charlie 5 czerwca o godz. 19.00. Podczas otwarcia imprezy zostaną pokazane dwa oscarowe filmy zrealizowane w studiu filmowym Se-ma-for: "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego oraz "Piotruś i wilk", który po raz pierwszy w Łodzi zostanie pokazany na taśmie 35 mm. Wstęp na inaugurację jest bezpłatny.

Empik jest patronem X Festiwalu Twórców Powiększenie 2008.

Kino Charlie/M.W.