Glinki kosmetyczne od wielu lat cieszą się niemalejącą popularnością. Nic dziwnego; to naturalnie występujący surowiec leczniczy i kosmetyczny pozyskiwany ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Zależnie od rodzaju, mogą pochodzić z Maroka (glinka Ghassoul), Francji (np. glinka czerwona) albo… z Polski. To bowiem między innymi na naszym Pomorzu, w okolicy Koszalina, znajdują się duże złoża glinki zielonej. Czym wyróżnia się „nasz rodzimy” typ tego wyjątkowego surowca? Odpowiadamy!

 

Ministerstwo Dobrego Mydła Glinka zielona

 

Glinka zielona – właściwości 

Zielony gatunek glinki jest znany i szeroko stosowany w pielęgnacji ciała już od czasów starożytnych. Nic dziwnego, że po dziś dzień cieszy się doskonałą sławą; to najsilniejszy ze wszystkich typów glinek. Jakie są właściwości tego surowca?

  • Skuteczne oczyszcza skórę z toksyn – zielona glinka, jak magnes, wyciąga z głębokich warstw skóry szkodliwe dla niej substancje. Taka naturalna detoksykacja zmniejsza liczbę pojawiających się wyprysków, minimalizuje obrzmienie twarzy i nóg, a także występowanie żółtobrązowych plam. Co więcej, toksyny mogą prowadzić również do powstawania cellulitu oraz występowania egzemy czy łuszczycy, dlatego ich regularne usuwanie jest bardzo istotne.
  • Działa antybakteryjne i reguluje wydzielanie sebum – przyczynia się do zmniejszenia intensywności występowania zmian trądzikowych oraz przetłuszczania się skóry.
  • Przyspiesza gojenia się ran i działa odkażająco – dzięki temu redukuje stany zapalne i pozytywnie wpływa na niewielkie skaleczenia.
  • Ujędrnia i dotlenienia skórę – tym samym zielona glinka spłyca drobne zmarszczki i nadaje jej zdrowego, młodego wyglądu.
  • Działa antycellulitowo – w parze z pozytywnym wpływem na krążenie krwi oraz ujędrnieniem skóry może znacznie poprawić jej wygląd.

 

Bielenda, Botanical Clays, pasta do mycia twarzy z zieloną glinką, 190 g

 

Zastosowanie glinki zielonej w kosmetyce 

  • Maska z zielonej glinki na trądzik – można ją nazwać podstawowym i najbardziej popularnym zastosowaniem tego surowca. Głęboko oczyszcza skórę i osłabia procesy starzeniowe; cera z czasem staje się gładka, jaśniejsza, pozbawiona wyprysków czy efektu błyszczenia.
  • Maska z zielonej glinki na zmarszczki – stosowana regularnie nie tylko oczyszcza cerę, ale także poprawia jej elastyczność. Tym samym wygładza występujące zmarszczki.
  • Pasta na włosy – zielona glinka działa wzmacniająco na ich strukturę oraz cebulki, dzięki czemu zapobiega łamaniu, kruszeniu i wypadaniu.
  • Kąpiel z glinką – dodatek czystej glinki (a więc występującej w postaci proszku) do wody w wannie wykazuje działanie ujędrniające oraz redukujące cellulit.
  • Normalizujące serum do twarzy – poszczególne produkty mogą wspomagać codzienne odżywienie oraz regenerację skóry, regulować poziom wydzielanego sebum i wygładzając cerę.
  • Peeling – glinka może także posłużyć delikatnemu złuszczaniu martwego naskórka, przy okazji jeszcze dokładniej oczyszczając skórę.

Domowa maska z glinki zielonej – DIY 

Łatwa dostępność i niewysoka cena (ok. 9 zł za 100 g) naturalnej glinki w formie proszku sprawiają, że w warunkach domowych, bez najmniejszego kłopotu, można samodzielnie przygotować kosmetyki odpowiednie dla każdego z powyższych zastosowań. Jedno opakowanie, np. marki Bosphaera, to ogrom możliwości – a wystarczy tylko dodatek wody albo ulubionego kosmetyku.

 

https://www.empik.com/bielenda-botanical-clays-pasta-do-mycia-twarzy-z-zielona-glinka-190-g-bielenda,p1240998351,perfumy-p

 

Oto kilka podstawowych przepisów na wykorzystanie zielonej glinki w domu. 

  • Peelingująca pasta do skóry głowy i wzmacniająca włosy

Glinkę oraz wodę należy wymieszać w miseczce w takich proporcjach, by uzyskać dość gęstą pastę. Włosy wystarczy zwilżyć, po czym delikatnie wpasować pastę opuszkami palców w skórę głowy (masaż powinien trwać ok. 2-3 minuty) oraz rozprowadzić po długości włosów.

  • Proszek do kąpieli

Wystarczy wsypać ok. pół szklanki glinki do wanny, sypiąc ją pod strumieniem wody (dzięki temu sprawnie i skutecznie się rozpuści).

  • Zielona maseczka na twarz – antybakteryjna, oczyszczająca, normalizująca, przeciwstarzeniowa.

Wszystkie te efekty można uzyskać, mieszając 1 czubatą łyżkę czystej glinki z wodą albo hydrolatem; do konsystencji przypominającej pudding. Tak przygotowaną maseczkę należy nałożyć na skórę twarzy, szyi i dekoltu oraz pozostawić na około 10-15 minut.

Przez ten czas warstwa może zacząć zastygać. Z tego powodu warto mieć pod ręką hydrolat albo atomizer z wodą do opryskiwania. Jako dodatek do maski można zastosować wybrany olejek, np. arganowy, który dodatkowo nawilży skórę i sprawi, że glinka nie będzie zasychać. Maseczkę należy zmyć ciepłą wodą.

  • Maseczka antycellulitowa

Przygotowuje się ją tak samo jak tę do twarzy, ale aplikuje się ją na uda, brzuch lub pośladki. Działa wtedy ujędrniająco i redukuje poziom cellulitu. Maskę należy pozostawić na około 15 minut, po czym spłukać ciepłą wodą.

Glinka zielona – najlepsze gotowe produkty 

Na rynku, poza czystą glinką, dostępnych jest wiele gotowych produktów wykorzystujących jej niezwykłe działanie. Wyróżnić można:

  • Bielenda Botanical – seria wegańskich produktów opartych na zielonej glince. To między innymi oczyszczająca pasta do mycia twarzy, detoksykujący krem dzień-noc, bogaty w witaminy A, B, C i E płyn micelarny czy regenerujące serum booster.

 

Bielenda, Botanical Clays, zielona glinka wegański krem na dzień i noc, 50 ml

 

  • Nacomi Clay – w tej serii zielona glinka znalazła swoje zastosowanie przy stworzeniu normalizującej maski do twarzy i ciała. Producent wskazuje ją jako idealną do pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej oraz mieszanej. Kosmetyk przede wszystkim reguluje wydzielanie sebum oraz złuszcza martwy naskórek.

 

Nacomi, Clay, normalizująca maska do twarzy i ciała Glinka Zielona, 65 g

 

  • Biały Jeleń, mydło dermatologiczne – produkt do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej, odpowiedni dla skóry alergicznej. Oczyszcza, odświeża i nadaje skórze miękkość.

 

Biały Jeleń, Apteka Alergika, mydło dermatologiczne z glinką zieloną, 125 g

 

  • LE-Le Suflet do twarzy – w tym przypadku, zielona glinka przy wsparciu oleju konopnego ukierunkowana jest na pielęgnację cery trądzikowej. Glinka wyciąga zanieczyszczenia ze skóry, a olej z konopi przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych.

 

La-Le, suflet do twarzy z zieloną glinką i olejem konopnym, 60 ml

 

Wybór produktów jest naprawdę szeroki – z całą pewnością znajdziesz więc kosmetyk idealny dla potrzeb twojej skóry!

Sprawdź także działanie pozostałych typów glinek. Te i więcej artykułów znajdziesz w naszej pasji Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock