Rodzaje żarówek samochodowych

Współczesne samochody osobowe korzystają z trzech podstawowych rodzajów reflektorów. Najpopularniejszym, stosowanym od wielu lat rozwiązaniem są reflektory wyposażone w żarówki halogenowe. W samochodach klasy średniej i wyższej przez lata wykorzystywane były reflektory ksenonowe. Obecnie ta technologia ustępuje miejsca bardziej wydajnemu i mniej skomplikowanemu technicznie oświetleniu LED.

Wybierając żarówki samochodowe należy najpierw ustalić, jaki typ reflektorów posiadamy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, pomocą może nam posłużyć instrukcja obsługi samochodu. 

 

Jakie żarówki kupić do samochodu

 

Dobór żarówek do samochodu 

Jeżeli nasz pojazd posiada standardowe reflektory wyposażone w żarówki halogenowe, wybór i montaż nowych żarówek do samochodu będzie dla nas najprostszy i najtańszy. Musimy tylko ustalić typ żarówek zamontowanych w naszym aucie. Poza marginalnie występującymi wyjątkami, w reflektorach głównych samochodów osobowych stosuje się żarówki H4 lub H7. Do jakich samochodów zamontujemy H4, a do jakich H7? Ten pierwszy rodzaj częściej spotkamy w starszych autach, drugi jest dziś zdecydowanie bardziej rozpowszechniony.

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów żarówek halogenowych do samochodu – od standardowych wersji w niskiej cenie po zaawansowane produkty, oferujące polepszenie parametrów świecenia. Wybierając żarówki musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Najtańsze dostępne żarówki H4 lub H7 oferują podstawowe czy mówiąc inaczej minimalne parametry świecenia, dozwolone przez przepisy. Jeżeli zależy nam na dobrej widoczności, powinniśmy wybierać raczej produkty „z górnej półki” od znanych marek oświetleniowych, jak OSRAM, Philips, HELLA czy Bosch. Marki te oprócz standardowych produktów, oferują także żarówki o podwyższonych parametrach, np. zapewniające większą jasność, dłuższy zasięg świecenia czy inny niż standardowy kolor strumienia światła. W większości przypadków takie żarówki rzeczywiście pozwolą nam podnieść widoczność, a co za tym idzie komfort i bezpieczeństwo jazdy.

 

Wybór żarówek do samochodu

 

Wymiana żarówki w samochodzie - kiedy i jak? 

Pamiętajmy jednak, że trwałość żarówek o podwyższonych parametrach jest niższa niż standardowych wersji. Często producenci deklarują iż są one w stanie pracować przez 200-300 godzin, co jest stosunkowo krótkim okresem, zwłaszcza jeżeli nie posiadamy w pojeździe dodatkowych świateł do jazdy dziennej i jeździmy z włączonymi światłami mijania nie tylko po zmroku, ale także w ciągu dnia. Przed decyzją o zakupie takich żarówek do samochodu powinniśmy także sprawdzić, jak w naszym pojeździe rozwiązano kwestię dostępu do reflektorów w celu wymiany żarówek. W większości samochodów żarówkę można wymienić w ciągu minuty, uzyskując do niej prosty dostęp po otwarciu maski i obudowy reflektora. Istnieją jednak także modele aut, gdzie aby wymienić żarówkę należy demontować cały reflektor, a nawet zderzak czy koło pojazdu. W takich sytuacjach częsta wymiana żarówek w aucie może być kłopotliwa, zatem warto zdecydować się na wersje o standardowych parametrach lub specjalne żarówki typu „longlife” – o podwyższonej odporności na zużycie.

Główne żarówki do samochodu warto wymieniać parami. Nie jest to co prawda wymagane przez przepisy, jednak ma wpływ na jakość pracy reflektora. Nowa żarówka do auta dysponuje zazwyczaj mocniejszym i jaśniejszym światłem niż taka, która była eksploatowana od dłuższego czasu. Po wymianie tylko jednej żarówki, kierowca może zaobserwować wyraźną rozbieżność w jakości pracy reflektorów.

 

Żarówki H7 do samochodu

 

Wymiana żarników w reflektorach ksenonowych 

W przypadku pojazdów wyposażonych w reflektory ksenonowe, zalecany moment wymiany źródeł światła często nie jest związany bezpośrednio z usterką. Żarniki ksenonowe charakteryzują się wysoką trwałością i stosunkowo rzadko przepalają się, całkowicie tracąc możliwość emitowania światła. Wraz z czasem eksploatacji stają się jednak coraz słabsze, co przekłada się na skrócenie dystansu i pola widzenia kierowcy. Odpowiedni moment na wymianę żarników ksenonowych jest trudny do zidentyfikowania dla kierowcy, który zazwyczaj przyzwyczaja się do stopniowo coraz gorzej świecących reflektorów. Krytycznym symptomem, który świadczy o tym, że żarniki uległy już zużyciu i kwalifikują się do wymiany jest fioletowa poświata emitowanego przez nie strumienia świetlnego. W większości pojazdów fabryczne żarniki ksenonowe są w stanie pracować bezawaryjnie przez ok. 100-150 tys. km. Dokonując wymiany warto wybrać zatem produkt wysokiej jakości, który będzie w stanie posłużyć porównywalnie długo.

 

Jaka żarówka h7 do samochodu

 

Żarówki ledowe do samochodu - czy warto? 

W pojazdach fabrycznie wyposażonych w reflektory główne z oświetleniem typu LED teoretycznie nie powinna występować konieczność wymiany źródła światła. Lampy te zostały zaprojektowane w taki sposób, by służyć przez cały okres eksploatacji samochodu. Jeżeli z różnych powodów (np. stłuczka) zdarzy się ich awaria, należy wymienić cały reflektor na nowy. Oświetlenie ledowe staje się jednak coraz popularniejsze także w przypadku pojazdów fabrycznie wyposażonych w zwykłe żarówki halogenowe. Wszystko za sprawą zdobywających popularność retrofitów LED. To zamienniki standardowych żarówek, sprzedawane w zestawach, często oferowane wraz z adapterami, pozwalającymi przystosować instalację elektryczną pojazdu do korzystania z innego niż fabryczny typu oświetlenia. Retrofity LED są bardziej wydajne niż żarówki halogenowe, trwalsze i oferują lepszą jakość światła i pole widzenia. Korzystanie z nich jest jednak… nielegalne na drogach publicznych. Sytuacja prawna wokół retrofitów LED jest bardzo skomplikowana, jeśli jednak zdecydujemy się na ich montaż w aucie użytkowanym na publicznych drogach musimy liczyć się z możliwością otrzymania mandatu.  

 

jaka żarówka do samochodu

 

Gdzie kupić żarówkę do samochodu? 

Pamiętajmy, że choć żarówki reflektorów głównych są najważniejszym elementem oświetlenia, w pojazdach występuje także wiele innych żarówek do samochodu – np. sygnalizacyjne. Na wypadek ich awarii warto wyposażyć się w zestaw żarówek do samochodu, który można trzymać w garażu lub bagażniku pojazdu. Żarówki znajdziemy także wewnątrz pojazdu. Obecnie często stosowanym rozwiązaniem jest montaż żarówek LED do wnętrza samochodu. Oferują one niższy pobór prądu i lepszą jakość świecenia niż standardowe żarówki. W przypadku oświetlenia wnętrza pojazdu nie ma żadnych norm prawnych, które ograniczałyby możliwość stosowania ledowych źródeł światła. Dobre żarówki do samochodu bez problemu możecie zamówić online, kierując się specyfikacją na karcie produktowej empik.com 

Jaka żarówka do samochodu

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock