Właściwie każda pora roku jest dobra, by wprowadzić motywy natury do swojego wnętrza. Zima, bo tak bardzo tęsknimy za przyrodą, jesień, bo ciepłe barwy roślin szykujących się do snu są przepiękne, lato – by przestrzeń oddawała naszą energię zyskaną dzięki zwiększonej dawce słońca. Wiosna to jednak okres, kiedy właściciele mieszkań szczególnie często myślą o odświeżeniu bądź urozmaiceniu wnętrza. Na rynku designu rozpoczyna się wręcz produktowy szał, a jednymi z najbardziej pożądanych wzorów są te związane z przyrodą. Motywy natury sprawiają, że przestrzeń nabiera wyrazistszego charakteru, staje się bardziej przytulna, świeża, a jednocześnie to zielone otoczenie wpływa na nas uspokajająco.

Jakimi dodatkami ze wzorami natury warto ozdobić wnętrze i dlaczego to jedne z ulubionych wyborów przy odświeżaniu domowej przestrzeni?

Zasadzić rośliny, ale w czym?

Dawniej motywy roślin i zwierząt kojarzyły się raczej ze stylem vintage. Rezerwowano je też głównie dla kobiet. Wzrost świadomości ekologicznej, tęsknota za naturą i świeżością zmieniły te tendencje i sprawiły, że zieloność stała się po prostu modna. Zaczęło się od boomu na różne odcienie tego koloru, a wkrótce trend objął cały przemysł designerski. Dziś mieszkania, w których nie ma ani jednego kwiatka, stanowią rzadkość. Zasadzenie roślin to najprostszy sposób na poprawienie komfortu naszej domowej przestrzeni – w ten sposób wprowadzamy nutę świeżości, poprawiamy jakość powietrza, uspakajamy oczy i umysł. Przy obawach, czy uda nam się utrzymać nasze rośliny w dobrej kondycji, z pomocą przychodzą nam rady dla zabójców roślin.

Wiele osób marzy o dżungli domu i regularnie poszerza swoją zieloną kolekcję. Rośliny, choć same w sobie piękne, ładniej wpasowują się we wnętrze, gdy zasadzimy je w designerskich doniczkach czy włożymy do estetycznych osłon. Tu można zdecydować się na odrobinę fantazji lub postawić na spokojniejsze wzory, by nie konkurowały z naszymi liściastymi współlokatorami. Wartym uwagi rozwiązaniem są ozdobne worki z celulozy. Ich materiał jest potocznie nazywany skórą wegańską, ponieważ imituje skórę zwierzęcą. Co ciekawe, w takich workach możemy przechowywać także inne przedmioty, np. zabawki dziecięce czy kosmetyki.

PAK, worek dekoracyjny

Pięknie prezentują się również doniczki For.rest z subtelnymi ręcznie malowanymi motywami zwierzęcymi czy uroczymi uśmiechami, które sprawiają, że umieszczona w nich roślinka zyskuje humorystyczną „twarz”.

Dziewczynka w paski, for.rest

We wnętrzach typu loft świetnie sprawdzają się metalowe kwietniki.

Metalowy kwietnik

Natura na ścianie bez podlewania

Oczywiście z motywami natury w mieszkaniu można przesadzić, ale nie powinniśmy bać się w naszych przestrzeniach odrobiny szaleństwa. Oferta rynkowa jest tak szeroka, że możemy znaleźć zarówno intensywniejsze, jak i delikatniejsze motywy. Warto mieszać style, by poczuć się w mieszkaniu bardziej kameralnie i swojsko. W ten sposób przestrzeń staje się bardziej nasza. Motywy kwiatowe można dopasować do każdego wnętrza. Wniosą one do niego więcej życia oraz koloru. Jeśli nie mamy cierpliwości do hodowania domowej dżungli lub wręcz przeciwnie - chcemy ją powiększyć, niekoniecznie podejmując się opieki nad kolejnymi roślinami, warto rozważyć zakup ciekawych dodatków. Naprzeciwko parapetu z kwiatami, nad stołem, koło sofy czy nad półką w niewielkiej sypialni stylowo wyglądają obrazy przedstawiające naturę. To także dobre rozwiązanie do ciemniejszych miejsc, które chcielibyśmy ożywić – na przykład do ciemnej kuchni czy przedsionka.

Listki Fabryka plakatu

Dżungla na łóżku, krześle czy fotelu

Jednym z sielankowych motywów chętnie wykorzystywanych w zdjęciach czy filmach jest leżenie na trawie w otoczeniu natury. Nie możemy sobie na to pozwolić w łóżku, ale za to możemy otulić się kołdrą i poduszką z motywami kwiatów i liści. Tutaj możemy zdecydować się na ciemniejsze, głębokie barwy, jak też postawić na biel przełamaną ciekawym wzorem. Np. motywem skrzydłokwiatu i z delikatną kratą firmy Mia Home.

Pościel ze skrzydłokwiatem, MIA

Warto zdecydować na pościel dwustronną, która umożliwia nam zmianę wzoru w zależności od pory roku czy nastroju. Sprawia to też, że kwiatowy wzór nam się nie opatrzy.

Ciemna zielona pościel MIA

Oprócz kołdry i poduszki do spania w dżunglę możemy też ubrać nasze poduszki. Zwróćmy uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonano dany produkt. Zamiast sztucznych poliestrów coraz chętniej wybierane są naturalne tkaniny, takie jak bawełna.

Poduszka w kwiaty z pomponikami Decoria

A co zaproponować odważnym? Meble z motywami natury! Gustowny stołek – taki jak model Jungle Atmosphery – doda wnętrzu drapieżnego klimatu.

Stołek w liście i tygrysy

Jedzenie „na zielono”

Zielenią i motywami natury można się bawić, nie tylko by poprawić wystrój wnętrza, ale także – komfort jedzenia. Wiadomo przecież, że ładnie podane posiłki wydają nam się smaczniejsze.

Miseczka Jungle w liście

Na rynku dostępnych jest coraz więcej naczyń ekologicznych ze skorupy kokosa, drewna bambusowego czy drewna mango. To nie tylko inwestycja w nasze dobre samopoczucie i w apetyczniejszy posiłek, ale również – wyraz troski o planetę.

Misa w kwiaty z drzewa mango

Natura to zawsze świetna inspiracja w designie. Obserwując obecne ekologiczne trendy, możemy mieć pewność, że roślinne motywy w najbliższym czasie się nie zestarzeją – wręcz przeciwnie, grono ich miłośników ciągle rośnie. To nie tak, że musimy mieć odpowiednie wnętrze, by móc wprowadzić trochę dżungli do naszego mieszkania. Warto bawić się swoją przestrzenią, personalizując ją. Powodzenia!

Więcej porad wnętrzarskich znajdziesz w pasji Urządzam i Dekoruję.