Czym jest peeling i czemu jest tak ważny?

Niezależnie od tego, czy chodzi o twarz, ciało czy skórę głowy, peeling zawsze służy złuszczeniu naskórka – mechanicznemu lub chemicznemu. To pozwala dodatkowo oczyścić daną powierzchnię także z pozostałości innych kosmetyków, z którymi nie poradził sobie detergent. Stosowanie peelingu jest niezwykle ważne również dlatego, że nie każda skóra w naturalny sposób złuszcza się wystarczająco szybko, co może doprowadzać do powstawania zaskórników i stanów zapalnych.

pielęgnacja włosów

Skóra głowy podlega dokładnie takim samym prawom, dlatego peeling do włosów to etap pielęgnacji, którego nie powinnaś opuszczać. Pozwoli ci uniknąć choćby zapalenia mieszków włosowych, powodowanego przez zebrane tam bakterie.

Oczyszczanie skóry głowy – efekty

Oczyszczanie skóry głowy wykonywane regularnie i w poprawny sposób da same pozytywne efekty. Nie tylko pomoże usunąć brud, kurz czy resztki kosmetyków, ale również zachęca do wykonania delikatnego masażu. Ta czynność pobudza skórę, sprawiając, że włosy zaczynają rosnąć nieco szybciej, są mocniejsze i zdrowsze. Dodatkowo skóra pozbawiona martwego naskórka jest lepiej dotleniona, a włosy są bujniejsze i pełne życia, nawet bez stosowania innych kosmetyków.

Vianek, Seria Łagodząca, peeling do skóry głowy, 150 ml

Samo mycie skóry głowy to za mało

Jeśli nie interesowałaś się do tej pory nowinkami z dziedziny pielęgnacji włosów, zakładasz pewnie, że szampon wystarczy do utrzymania pięknej fryzury. Okazuje się jednak, że dbanie o skórę głowy także ma niebagatelny wpływ na zdrowie i kondycję włosów. Do jej pielęgnacji przydatny będzie nie tylko szampon, ale również peeling do włosów oraz różnego rodzaju wcierki. Ważne jest też zadbanie o fryzurę na całej jej długości. W tym pomagają maski, oleje i odżywki. Dbając o skórę głowy sprawiasz, że nowo rosnące włosy będą mocne i zdrowe, a pielęgnacja na całej długości pomaga unikać mechanicznych uszkodzeń. Działa na nie trochę jak „konserwant”: dzięki temu będą dłużej cieszyć oczy pięknym, zdrowym wyglądem.

Bania Agafii, Tajga Stories, naturalny peeling do skóry głowy z białą glinką, 100 ml

Jakie są rodzaje peelingów do włosów?

Tak samo jak w przypadku zabiegu wykonywanego na twarzy, można wybrać kosmetyki stosowane na dwa różne sposoby. Manualny peeling do głowy to zwykle drobinki zatopione bezpośrednio w szamponie, które następnie – poprzez wmasowanie kosmetyku w skórę – oczyszczają ją. Nie należy go jednak stosować, jeśli na naskórku są jakiekolwiek skaleczenia, podrażnienia czy stany zapalne. W takim wypadku peeling może tylko zaostrzyć objawy.

Ecolatier, Marula, szampon-peeling do skóry głowy i włosów zdrowie i piękno, 250 ml

Na rynku dostępny jest również enzymatyczny peeling do skóry głowy, który wspomaga złuszczanie skóry w sposób chemiczny. Zwykle należy lekko wmasować go w skórę i zostawić na chwilę, aby dać mu czas do działania. Takie kosmetyki są delikatniejsze w stosowaniu, ale równie skuteczne w działaniu. Peelingi enzymatyczne polecają również trycholodzy.

Bandi, Tricho Esthetic, oczyszczający tricho-peeling do skóry głowy, 100 ml

Regularność to podstawa, także jeśli chodzi o peeling do skóry głowy

Włosy rosną dość wolno (zwykle ok. 1-2 cm na miesiąc). Z tego powodu efekty pielęgnacji zwykle widoczne są dopiero po dłuższym czasie i w tym przypadku absolutną podstawą jest regularność stosowania kosmetyku. Dlatego warto używać peelingu do włosów co tydzień, chyba że producent kosmetyku sugeruje inaczej.

Co jest istotne, zabieg ten nadaje się do wszystkich rodzajów włosów. Nie ważne więc, czy masz loki, gładkie kosmyki, a może delikatne i cienkie fale. Ten zabieg zawsze wpływa pozytywnie na skórę głowy. Szczególnie warto jednak zwrócić uwagę na ten element pielęgnacji, gdy włosy są oklapnięte. Peeling głowy skutecznie odbije je od nasady, co prawdopodobnie zobaczysz już po jednym użyciu kosmetyku.

Farmona Professional, Trycho Technology specjalistyczny peeling do skóry głowy, 200ml

Sposób na wykonanie peelingu do włosów

Rozczesz włosy dokładnie, ale delikatnie, najlepiej używając szczotki. Na początek musisz zwilżyć włosy wodą. Jeśli masz ochotę, możesz nałożyć ulubioną maskę lub odżywkę na całą długość włosów. Pomoże to zabezpieczyć je przed twardą wodą. Następnie nałóż peeling do głowy i masuj skórę opuszkami palców. Skup się tylko na niej. Włosy niech zwisają swobodnie. Nie plącz ich ani nie pocieraj: to nie one są teraz obiektem pielęgnacji. Wykonuj masaż przez około 3 minuty lub też dłużej, zgodnie z zaleceniami producenta kosmetyku.

Następnie bardzo dokładnie spłucz peeling tak, aby na włosach nie było żadnych drobinek. Dopiero wtedy umyj skórę głowy szamponem. Następnie ponownie możesz nałożyć odżywkę do spłukiwania, dzięki której po całym zabiegu stylizacja i rozczesywanie włosów będzie znacznie łatwiejsze.

Mawawo Prebiotyczny peeling do skóry głowy 150ml

Włosy lubią, gdy jesteśmy delikatni

Jeśli zależy ci na pięknych, długich włosach, pielęgnuj je delikatnie. W trakcie peelingu do włosów nie wykonuj gwałtownych, nagłych ruchów. Dzięki temu fryzura nie będzie się dodatkowo plątać, a włosy nie będą się łamać z powodu mechanicznych uszkodzeń

Niech rutyna pielęgnacyjna będzie czymś przyjemnym: elementem domowego spa, które wprowadza cię w dobry nastrój. Warto więc regularnie stosować peelingi do skóry głowy, dla lepszego samopoczucia i zdrowego wyglądu włosów.

Marion, Enjoy Fruit, wcierka do skóry głowy z sokiem z owoców rokitnika i biotyną, 120 ml

Więcej porad dotyczących kosmetyków i metod ich zastosowania znajdziesz w dziale Dbam o urodę.